dpp

V Karlových Varech zdraží jednorázové a krátkodobé jízdné

Vánoční autobus v Karlových Varech. Foto: DPKVVánoční autobus v Karlových Varech. Foto: DPKV

Zdraží i jízdenky pro lázeňské hosty.

V Karlových Varech cestující zaplatí více za jednorázové a turistické jízdenky na MHD. Dlouhodobé, tedy měsíční, čtvrtletní nebo roční jízdenky, které nejvíce používají místní obyvatelé, zůstanou beze změny. ČTK to řekl náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO). Návrh, který projednala rada, musí ještě schválit zastupitelstvo města.

Základní jízdné pro dospělého stálo dosud v Karlových Varech 20 korun, po zdražení by mělo stát od 1. ledna 25 korun. Podobně i šedesátiminutová jízdenka zdraží z 25 na 30 korun. Jízdenka objednávaná přes SMS bude stát místo 30 korun nově 40 korun. Zdraží i jízdenky určené hlavně pro lázeňské hosty. Týdenní jízdenka zdraží z 200 na 280 korun, patnáctidenní jízdenka pak z 320 na 350. Zvednou se i ceny rekreačních linek, vyhlídkových jízd nebo autovláčku, a to o 20 až 30 procent.

Podle Trtka zdražení nebude mít zásadní vliv na příjmy Dopravního podniku Karlovy Vary (DPKV). „Jednorázové jízdenky tvořily v příjmech dopravce před koronavirovou pandemií asi 65 až 75 procent tržeb. Jenže s pandemií výrazně ubylo turistů, kteří jednorázové jízdné využívali. Nyní tak tento typ jízdného tvoří asi 35 až 40 procent,“ uvedl Trtek. Podle něj je ale MHD primárně určená pro obyvatele Karlových Varů, proto se zdražení nedotkne časových jízdenek, které využívají hlavně místní.

Město dá v příštím roce na provoz MHD příspěvek ve výši 103 milionů korun, poprvé tak dotace přesáhne stomilionovou hranici. Jde o navýšení asi o pět milionů korun. Zvýšení dotace vyplývá ze zvýšení mezd, které v DPKV vzrostly o 10,5 procenta.

Tagy Dopravní podnik Karlovy Vary DPKV Karlovy Vary
13 komentářů