Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví Letiště

V Izraeli přistálo poprvé letadlo s cestujícími ze Spojených arabských emirátů

Posádka Etihad Airways po přistání v Tel Avivu. Foto: Twitter.com/3li
Posádka Etihad Airways po přistání v Tel Avivu. Foto: Twitter.com/3li
Ministři dopravy obou zemí podepsali dohodu, podle které se může uskutečnit 28 letů týdně.

Uvolňování vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty pokročilo do další úroveň. Poprvé v historii přistálo v Izraeli letadlo s cestujícími z Perského zálivu. Obě země již schválily povolení pro pravidelné lety.

Po srpnovém letu izraelských El Al do Abú Dhabí dnes přistál v Tel Avivu Boeing 787-10 společnosti Etihad Airways. Nešlo o první návštěvu tohoto dopravce v Izraeli: na jaře zde přistál bez cestujících s nákladem zdravotnického materiálu. Jde o historickou událost. „Kdyby mi někdo před pár měsíci řekl, že přistanu v Tel Avivu, měl bych ho za blázna,“ řekl kapitán letadla po přistání.

Příletu předcházela čerstvá dohoda obou zemí na možném zahájení pravidelného provozu mezi oběma zeměmi. Týdně může jít až o 28 osobních letů, deset nákladních a neomezený počet charterových letů do Eilatu u Rudého moře. Obě země od dohody čekají posílení mezinárodního obchodu i cestovního ruchu.

K uvolňování vztahů začalo docházet letos v létě, kdy prezident Spojených arabských emirátů (SAE) dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak nyní mohou spolu obchodovat a uzavírat finanční dohody. Dekret formálně ruší zákon z roku 1972, zavedený krátce po vzniku SAE. Právní úprava odrážela tehdejší postoj arabských zemí, podle něhož bylo možné stát Izrael uznat jen za předpokladu, že bude existovat samostatný palestinský stát.