Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví Letiště

V Istanbulu sjelo letadlo z ranveje a rozlomilo se. Tři mrtví, 157 zraněných

Nehoda letadla Pegasus Airlines v Istanbulu. Pramen: Anadolu
Nehoda letadla Pegasus Airlines v Istanbulu. Pramen: Anadolu

(aktualizováno 6:46) Na istanbulském mezinárodním letišti Sabiha Gökçen dnes vyjelo letadlo společnosti Pegasus Airlines z dráhy a rozlomilo se. Informuje o tom turecká agentura Anadolu.  Původní zprávy o tom, že všichni přežili, se nepotvrdily.  Kvůli nehodě zemřeli tři lidé.

Šlo o let z PC2193 z Izmiru s letadlem Boeing 737-800. Piloti po přistání s letadlem vyjeli z dráhy. Podle televizních záběrů se letoun rozlomil na tři části a začal hořet.

Na palubě bylo 177 cestujících.  Mezi zraněnými jsou i dva piloti, jejich stav je údajně vážný. Podle médií jde o Turka a Jihokorejce.

Podle NTV bylo 155 cestujících na palubě z Turecka a 22 ze zahraničí, mimo jiné z USA, Číny, Iráku či Izraele. Z občanů EU byl na palubě jen jeden Švéd. Češi podle tureckých médií letadlem necestovali.

Data o průběhu letu ukazují, že piloti dosedli velmi pozdě: až na druhém kilometru tříkilometrové dráhy, která navíc byla velmi mokrá.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aj Tak
Host
Aj Tak

Izmir – Istanbul jsem letel snad 30x, nastesti vzdycky s Turkish. Jediny, co mi vadilo, ze vnitrostatni lety maj alkohol free, ale kdyz se clovek dobre narakioval v loungi, dala se ta hodka na sucho vydrzet. Jinak teda na to jak to kruplo to dopadlo jeste dobre, mrtvejch jak pri autohavarce.

Destičkové vázání
Host
Destičkové vázání

Naštěstí s Turkish Airlines? Let 1951 a letadlo rozlámané skoro jako přes kopírák…

Laik
Host
Laik

Možná je to hloupá otázka. Proč je nenavedli na dráhu z opačného směru, aby přistávali více proti větru?

pzag
Host
pzag

Prý nebyli jediní, kdo přistával takhle, takže dráha 06 byla toho času v používání. Dva před ním prý dělali G/A. Řekl bych, že východně od letiště, tedy někde v místě pro přílet/přiblížení na 24, bylo počasí, které bylo naprosto neletové. Takže 06 mohla být jediná možnost.

Captain777
Host
Captain777

to je jako kdyby jste se zeptal proc je nenavedli na dálnici.

Y.K.
Host
Y.K.

AV Herald celkem trefně komentuje záznam ADS-B. Přiblížení nestabilizované, finále dlouhé s obrovským přebytkem rychlosti, dosednutí zhruba 2 km za prahem dráhy a zbývajícím pouhým 1 km a přitom déšť, takže očekavatelné mizerné brzdění.

Zázrak, že to všichni přežili, když se rozlomil trup.

Petr
Host
Petr

Ono je SAW ráno a v podvečer tradičně silně přetížené. Letadla z Izmiru běžně letí 30 minut k Istanbulu a dalších 15 až 20 minut vyčkávají, než můžou přistát. Jestli věděli, že go-around je bude stát další půlhodinu ve vzduchu, tak z toho mohlo vzniknout tohle.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Šetření na nepravém místě.

Y.K.
Host
Y.K.

To ale takto nemůže fungovat, že? Jedna věc je nepříjemnost a druhá věc je nebezpečnost. V takové situaci prostě GA, můžou si potom klidně nadávat, že udělali špatný rozpočet a kvůli tomu propálili hromadu paliva, ale svědomí budou mít čisté, nerozbili by éro za miliardu a neohrozili cestující.

Petr
Host
Petr

Oběma reagujícím: To neměla být z mé strany v žádném případě obhajoba, jen jsem si říkal, co se jim asi honilo hlavou, že to poslali takhle střemhlav k zemi.

Dáda
Host
Dáda

no fláki s tím o dráhu velmi tvrde, letadlo „skákalo“ jak trotlovité tele… a pak sjeli za konec dráhy a bylo to definitivné.

Y.K.
Host
Y.K.

V podstatě to je dost typický průběh pro vyjetí z dráhy. 🙁

mata
Host
mata

To je jen zázrak že vsichni přežili .

AAA
Host
AAA

Inšálláh!

Janina
Host
Janina

Zdá se, že se letadlo rozlomilo po pádu ze srázu, který je za koncem dráhy a ještě před plotem okolo letiště a blízkou silnicí. Že všichni přežili je opravu zázrak.

A pilotům sebrat papíry. Místo go-around se pokusili přistát až na poslední třetině dráhy, hrozně daleko za koncem touch down zone.

Captain777
Host
Captain777

daleko to neni pokud by bylo sucho, bezne ttakto pristavame

Honza
Host
Honza

…to si děláš pr..l, že jo?

Y.K.
Host
Y.K.

Dosedá se v touchdown zone, nikde jinde, vždy, ať je jakékoliv počasí. Tohle není aeroklub.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Naštěstí to dopadlo dobře, ikdyž podle fotek je k neuvěření, že všichni přežili.

LKPD
Host
LKPD

měsíc zpět to stejný akorát se nerozlomil.
2 roky zpátky spadl ze srazu… co to je za společnost????!!!

mata
Host
mata

Pegasus airlines

Martin V.
Host
Martin V.

No přesně tohle mě napadlo jako první, když jsem to četl. Stejná letecká společnost měla na stejném letišti před měsícem taky Boeing 737 celý od bahna. http://www.avherald.com/h?article=4d1a5fd9&opt=0 Je to jen blbá náhoda, nebo mají nějaký obecnější problém?

Martin z Moravy
Host
Martin z Moravy

Opět 737, ty Bojningy bych zakázal 🙈

Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Na to, jak všechny doposud zveřejněné fotky, které jsem viděl, vypadají děsivě, je malým zázrakem, že jsou všichni naživu.

Nicméně, chlapi, vy taky hrajete tu hru na přechylovanou u nečeských ženských příjmení? Vždyť je to divné…

Petr
Host
Petr

Asi to změnili, já tam vidím Sabiha Gökcen a děkuju za to.