egoe-plus
Letectví

V Česku poprvé létá Gulfstream G280, koupil ho developer průmyslových zón CTP

Gulfstream G280. Foto: Gulfstream
Gulfstream G280. Foto: Gulfstream

Developerská společnosti CTP Invest,která je největším hráčem v oboru průmyslových parků a zónve Střední Evropě, se stala prvním tuzemským zákazníkem luxusního letadla Gulfstream G280. Letadlo s registrací OK-RLV bude provozovat rakouská společnost Avcon AG. 

O příletu nového stroje informovala facebooková skupina Private Jets Česká Republika, údaje o majiteli zjistil server Zdopravy.cz z leteckého rejstříku. CTP Invest je jednou z mála firem, která investice do letadel neschovává za různé firmy s anonymním vlastníky.

Letadlo s výrobním číslem 2151 poprvé vzlétlo v červnu, krátce ho měla ve vlastnictví americká banka. Tento týden přelétl stroj z Dallasu s mezipřistáním v Bangoru ve státě Maine a Londýně.

‼ 🇨🇿 První Gulfstream G280 v Česku 🇨🇿‼🇺🇲️ USA – PRAHA 🇨🇿Včera se flotila českých privátních letadel opět rozrostla o…

Gepostet von Private Jets Czech Republic am Mittwoch, 17. Oktober 2018

Katalogová cena nového Gulfstreamu G280 je kolem 25 milionů dolarů. Jde o model, který se začal vyrábět v roce 2009, dosud ho americká společnost prodala přes 150 kusů. Do komerčního provozu se letoun dostal až v roce 2012. V Česku dosud žádný nelétal.

Letadlo vzniklo společným vývojem Gulfstreamu a izraelské společnosti IAI. Ta ho i v Izraeli vyrábí, většina lidí se přitom domnívá, že jde o letadlo vyrobené v USA. Maximální dolet je 6700 kilometrů, zvládne tak bez mezipřistání let z Londýna do New Yorku či z Dubaje do Singapuru. Běžná konfigurace je pro maximálně deset cestujících. Díky dobré aerodynamice letadla patří mezi nejrychlejší stroje v kategorii bizjetů, může létat až ve výšce 43 tisíc stop.

Černě zbarvený letoun má podle zdrojů Zdopravy.cz z leteckého byznysu firma využívat hlavně pro sebe, nepočítá s tím, že ho bude pronajímat někomu jinému. Registrační značka RLV může odkazovat k zakladateli a spolumajiteli celé skupiny Remonu Vosovi. Zajímavostí je i provozovatel letadla: poprvé získala na český stroj zakázku rakouská společnost Avcon AG.

CTP Invest má ve flotile už dvě jiná letadla, ale menší a slabší kategorie. Od roku 2016 vlastní švýcarský letoun Pilatus PC12 s registrační značkou OK-CTP, loni pořídila také Piper PA46 registrace OK-RRR. V Česku jde už o třetí Gulfstream, který je registrován u tuzemského Úřadu pro civilní letectví.