V brněnské MHD vypomůžou řidiči z Ostravy, DPMB chybí o prázdninách lidé
Midibus SOR pro Brno. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Řidiči Dopravního podniku Ostrava pomohou brněnským kolegům vykrýt období letních dovolených.
Řidiči Dopravního podniku Ostrava pomohou brněnským kolegům vykrýt období letních dovolených.
Hlavně že se pletou do nepravidelné přepravy osob… A říkají tomu pronájem autobusů.
Už soudruh ředitel Havránek vyvodil osobní zodpovědnost za ten loňský nesmysl se zákazem rádia, kdy dokazal, že řidiče má za malé fakany, kteří by měli telefony zsvirat do skříňky a dostat je až na konci vyučování a řídit se striktní pravidly jak otroci? Není se asi čemu divit, že Brnu chybí řidiči, když to tam vede takový zoufalec, který jim v rámci nějaké pseudobezpecnosti zakáže si práci zpříjemnit necim tak samozřejmym, jako je poslech hudby ci rádia? Jaký je asi v té firmě obecně přístup k zaměstnancům, když si dovolí tohle a ještě má tu bohapustpu drzost se do médií… Číst vice »
Proto se v Ostravě na výluku na Frýdlantské mosty soutěžili řidiči jiného dopravce než DPO…
Opravdu fakt perfektní…
Ale soutěžili se kvůli vozidlům, ale nakonec nebudou potřeba ani cizí řidiči ani cizí vozidla.
Řidiče brněnské MHD obdivuji. Tramvaje ještě budiž, ale řídit autobusy a trolejbusy je o nervy. DPMB to je taková Potěmkinova vesnice, naleštěná bída…
Hezké české řešení. Předělám stovku z pravé kapsy dolevé, vydělal jsem, hned jsem o něco méně chudý. Ekonomové se ode mne můžou učit.
cesky by to neslo?
Vaše operace by se dala označit jako intrapersonální transfer nominální hotovosti bez reálného dopadu na kupní sílu ani disponibilní důchod. V kontextu behaviorální ekonomie lze interpretovat jako subjektivní percepci zlepšení finanční situace bez objektivní změny v rozvaze. Z hlediska národního účetnictví by se nicméně jednalo o nulový efekt na HDP, čisté bohatství i běžný účet platební bilance. Přesto uznávám, že pro psychologii individuálního spotřebitele může jít o významný impulz k pozitivnímu kognitivnímu zkreslení.
Erik – příspěvky generované AI?
ne, sir Humphrey
„Vzhledem k dlouhodobému nedostatku řidičů autobusu a trolejbusu..“ – stačilo by ty řidiče líp platit.
Mzda je nepochybně jeden z klíčových motivačních faktorů, ale dlouhodobý nedostatek řidičů MHD autobusů je multifaktoriální problém. Vedle relativně nízké mzdové atraktivity jde také o neflexibilní směnný provoz, vysokou psychickou a fyzickou zátěž, zodpovědnost za bezpečnost desítek osob a složité interakce s cestující veřejností. Práce často probíhá v režimu rozdělených směn, během svátků, víkendů a brzkých ranních či nočních hodin, což negativně ovlivňuje work-life balance. Kromě toho čelí tento obor i demografickému úbytku kvalifikovaných uchazečů, nízkému zájmu mladších ročníků o profesní dráhu řidiče, a také konkurenci ze strany soukromé dopravy či logistiky, která mnohdy nabízí srovnatelný výdělek za méně stresu… Číst vice »
Ne, vše je jenom o penězích, za 40 000čistýho opravdu nikdo dělený směny, práce o víkendech ráno atd bez žádnýho stálýho režimu nebude dělat. Dejte 80 000 a už se někdo určitě najde. Vše je pouze o penězích. Nic jiného v tom nehledejte. Dejte plat 100 000 a budete mít frontu i přes všechny negativa frontu. Dejte 150000 tak budete mít frontu takovou, že budou muset uzavřít městský okruh aby se ty lidi nějak vešli
Jednoduše jsou tedy malé mzdy. Kdyby byly atraktivní, tak by tyto problémy navadily. A když by byl kvalitnější personal, vzhledem k vyšší mzdě, tak by část problémů zanikla nebo se zmirnila.
Můžete definovat to „tady“? Já jen, že řidiči chybějí v celé Evropě: https://www.iru.org/news-resources/newsroom/half-european-truck-operators-cant-expand-due-driver-shortages
Ja jsem nikdo slovo „tady “ nepoužil.
Aaa, pardon, špatně jsem četl (stydlivý smajlík).
Ale obecně platí, že řidiči fyzicky prostě nejsou, a to (minimálně) v celé Evropě.
I na to je odpověď zvýšení platů. Pak se více lidí rozhodne udělat si řidičák proto aby získali zajímavější (lépe placenou) práci řidiče.
Ano, vyšší mzdy by jistě zvýšily atraktivitu profese a rozšířily okruh uchazečů, ale z praxe i odborné literatury víme, že motivace k nástupu a zejména dlouhodobé setrvání v náročné profesi nezávisí pouze na odměně. Efekt tzv. mzdové elasticity pracovní nabídky není u vysoce zatěžujících a strukturálně problematických pozic (jako je řidič MHD) lineární. Zjednodušeně řečeno – vyšší mzda přiláká více lidí ke konkurzu, ale nezajistí, že si profesi zvolí jako dlouhodobou kariéru, ani že zvládnou její každodenní stres, nepravidelnost či odpovědnost. Například fluktuace v dopravních podnicích zůstává vysoká i po navyšování mezd. Navíc trh práce funguje konkurenčně: logistika, kurýrní služby… Číst vice »
Mladí? Proč by mladí dělali řidiče. Vždyť víte co se tady píše o řidičích…
Přesně – a právě to je jeden z klíčových důvodů, proč mladí lidé o profesi řidiče neuvažují. Nejde jen o peníze nebo fyzickou náročnost – ale i o to, že společenský diskurz často řidiče redukuje na ‚službu veřejnosti bez úcty‘. Zkreslený mediální obraz, časté negativní komentáře a absence veřejného uznání profese logicky snižují její atraktivitu. Mladší generace dnes volí obory, které jsou nejen finančně, ale i společensky oceňované – a kde vidí perspektivu i respekt. Pokud tedy chceme, aby někdo ‚chtěl‘ řídit autobus, musíme se přestat tvářit, že jde o samozřejmost a začít tu profesi vnímat jako klíčovou součást veřejné… Číst vice »
Ano, souhlasím.A všechno toto musíte vykompenzovat adekvátní mzdou.
Přestat tvářit, že jde o samozřejmost – to jste napsal velmi mírně. Kolikrát se tady sejde taková hromada jedu, nenávisti a agresivity, že … se to nedá ani číst.
S tím vaším vědeckým elaborátem se dá v celku souhlasit.
Jen prosím oslovte AI ještě jednou s požadavkem, aby dovysvětlila ten lokální extrém, že DPO má v dovolenkové sezóně řidičů takový nadbytek, že je může pronajímat ostatním hladovým zájemcům z oboru. Děkuji
Nestačilo. Mám komplet papíry a taky se tím neživím. Proč? a) Dlouhé – náročné směny. Zatímco je „fabrikový“ standard 8h, řidiči by měli mít o něco méně (vyčerpávající práce) – přitom mají více: odpolední šichta bývá zpravidla 13:30-23:30, čiže víc jak v té fabrice, celodenkáře radši nezmiňovat. b) Debilní rozložení směny, ranní vstávání – přepravní potřeby se změnily a fakt už není potřeba vyrážet 3:30, aby člověk do 5:30 jezdil s prázdným busem. Stejně to tak ale často je. c) „Nálada ve společnosti“ – kaštani jsou různí – feťáci, nepřizpůsobiví d) Pojeb za každou kravinu, často penalizace – neustálý dohled… Číst vice »
A v Ostravě kromě řidičů chybí i vozy. Hlavně na výluku na Frýdlanstských mostech. Bude to jezdit Transdev jak se svými lidmi, tak i se svými vozy. NAD mezi Elektrou a Don Boscem bude bez odbavováku. Bude to jako tehdy na trolejbusech a na Místecké
tak ani v Praze prostě DPP jisttě nemá tolik BUSů, že by přes menší prázdninové vypravení na jejich pravidelné linky dokázal sám plně nahradit výpadek většího počtu spojů TRAM – natož metra, tak se snaží jejich výluky koordinovat, ale vždy to nejde dokonale!
Ne nebude.