V brněnské MHD přibývá vozidel s klimatizací, za tři roky se jejich počet zdvojnásobil

Souprava dvou tramvají EVO2 Drak v Brně u hlavního nádraží. Foto: DPMBSouprava dvou tramvají EVO2 Drak v Brně u hlavního nádraží. Foto: DPMB

Řidiči zapínají klimatizaci při překročení teploty 22 stupňů Celsia.

Nákup nových vozidel Dopravním podnikem města Brna (DPMB) přináší cestujícím větší komfort i v letních měsících. Standardem u nových dopravních prostředků se stala klimatizace, aktuálně ji má v brněnské MHD 37 % vozidel.

Vyplývá to z dat zveřejněných DPMB. Od roku 2019 se počet klimatizovaných vozů téměř zdvojnásobil. Zatímco před třemi lety jich Dopravní podnik města Brna provozoval 147, letos je jich 280. Nejvyšší procento vychlazených vozů je stabilně mezi autobusy – klimatizaci mají více než dvě třetiny z nich.

„Klimatizace ve vozech je v rozpáleném městě obrovskou přidanou hodnotou. Všechny nové vozy, které pořizujeme, jsou jí vybaveny, dokonce jsme v minulosti do více než padesáti autobusů klimatizační jednotky dodatečně montovali. Aktuálně má klimatizaci 37 procent vozidel MHD a toto číslo každoročně stoupá,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Nejmenší podíl klimatizace mají tramvaje: jen 7 %. Je to díky nákupu tramvají EVO2, ostatní jsou bez této možnosti. Podíl klimatizovaných trolejbusů je 29 %, autobusů 69 %.

První pokusy o instalaci klimatizace do vozů MHD zažilo Brno v roce 2013, kdy pracovníci DPMB nainstalovali klimatizační jednotky do jednoho autobusu. Do první velké dodávky klimatizovaných vozů to pak trvalo další čtyři roky. První klimatizovanou flotilou bylo 23 kusů kloubových autobusů Urbanway v roce 2017. Od té doby počet vozů s tímto vybavením každoročně roste.

Řidiči jednotku zapínají na pokyn dispečinku ve chvíli, kdy venkovní teplota stoupne nad 22 stupňů Celsia. Zbavujeme tak odpovědnosti za hlídání venkovní teploty řidiče, kteří se musí věnovat provozu,“ vysvětlil Havránek.

DPMB provozuje 761 vozů. Klimatizací je vybaveno 219 autobusů, 40 trolejbusů a 21 tramvají.

Tagy brno Dopravní podnik města Brna DPMB
60 komentářů