V brněnské MHD dnes začal neoficiální protest zaměstnanců, spoje ale vyjely

Ilustrační foto. Pramen: DPMBIlustrační foto. Pramen: DPMB

Nemocnost roste. Za volanty vozidel MHD v Brně museli usednout i lidé z kanceláří.

V brněnské MHD dnes začal neoficiální protest, ke kterému v srpnu vyzývali na letácích anonymní „nespokojení zaměstnanci“. Stejně nespokojené kolegy nabádali k tomu, aby nejezdili přesčasy, ale jen řádné směny. Dnes se podařilo zajistit vypravení všech vozů a byly  zajištěny spoje dle jízdních řádů, řekl novinářům dopravní ředitel Jan Seitl. Podle něj od pondělí v podniku přibylo nemocných, řidičům proto vypomohly i zálohy.

Seitl uvedl, že nemocnost kontinuálně stoupá od pondělí, ale mezi středou a dneškem nenastal žádný skok. „Museli jsme aktivovat záložní systém, kdy jezdí záložní řidiči či pracovníci, kteří mají oprávnění k řízení vozidel,“ řekl. V principu jde o lidi z kanceláří. Podle Seitla podobná situace byla například na přelomu července a srpna, kdy bylo hodně řidičů na dovolené a do provozu museli pracovníci v záloze.

Ve výzvě k protestu se uvádí, že řidiči a dílenští pracovníci si nemají do poloviny října brát „služby z volna“, přesčasy si mají vybírat formou náhradního volna a dílenští pracovníci nemají dělat nic nad rámec svých povinností. Důvodem výzvy je podle nepodepsaných autorů dlouhodobě špatná finanční situace, kterou odbory nedokázaly změnit a vedení firmy ji nechce řešit.

Aktuálně vedení podniku a odbory nadále jednají o nové kolektivní smlouvě, platnost té současné vyprší na konci roku. Průměrná mzda řidiče včetně odměn a přesčasů je 38 445 korun. Odboráři letos požadují desetiprocentní růst mezd, zatímco podnik má peníze na pětiprocentní růst a mimořádné odměny na konci roku v případě dobrých finančních výsledků. Podnik má 2600 zaměstnanců, řidičů je zhruba 1400.

Tagy brno DPMB nedostatek řidičů
18 komentářů