V Brně začne na podzim půlmiliardová přestavba Bauerovy na městském okruhu. I kvůli stavbě arény

Bauerova ulice v Brně. Foto: Google Street ViewBauerova ulice v Brně. Foto: Google Street View

Ze silnice zmizí přechody, nahradí je lávky.

V Brně má na podzim začít velká proměna části Velkého městského okruhu v úseku Bauerova. Součástí bude i budování nové dopravní infrastruktury pro budoucí multifunkční halu. Půjde o společný projekt Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Brna a Tepláren Brno. V příštích dnech dojde k vypsání soutěže.

Brněnští radní dnes schválili zadávací dokumentaci na samotnou stavbu.  „Nově navrhovaná stavba má napravit stávající nedostatky v dopravním řešení velkého městského okruhu. Mimo jiné vznikne i lávka pro pěší a cyklisty, která přes VMO Bauerova propojí parkoviště s koupalištěm Riviera. Druhá lávka vznikne u velodromu. Vyřeší přístup k zastávce městské hromadné dopravy,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková. Přechody pro chodce zcela zmizí.

Práce na dva roky

Předpokládaná hodnota zakázky je 577 milionů korun bez DPH. ŘSD zaplatí 316 miliónů korun, město 244 milionů korun, Teplárny Brno 17 milionů korun. „Zahájení prací předpokládáme na podzim letošního roku. Práce by měly být hotové za 750 dní, tedy něco málo přes dva roky. Zprovoznění komunikací by se mělo stihnout za 600 dnů. Lávka pro pěší a cyklisty k Riviéře by měla být hotová dříve; zhotovitel na to má 290 dnů,“ vysvětlil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Úsek VMO Bauerova v Brně. Foto: ŘSD

Úsek VMO Bauerova v Brně. Foto: ŘSD

Samotná silnice se rozšíří o téměř tři metry, aby mohl vzniknout střední dělicí pás, jízdní pruhy budou širší. Jde o úsek, který začíná u mimoúrovňové křižovatky pod vyústěním Pisáreckých tunelů až po vjezdovou bránu na výstaviště číslo 4. Cílem je zvýšit bezpečnost provozu a přizpůsobit šířku a uspořádání vozovky tak, aby to odpovídalo významu a zatížení silnice, po které denně projede okolo 17 000 aut.

Po nové obslužné komunikaci bude jezdit i autobus MHD. Touto přestavbou také zanikne možnost sjíždět z parkoviště, které se táhne podél celé Bauerovy a veletržního areálu, přímo na čtyřpruhovou silnici. Zůstane však zachovaná možnost pro hasiče a policisty, aby ze svého střediska mohli vyjíždět oběma směry.

Proměna necelého kilometr dlouhého úseku je detailně popsána v informačním letáku ŘSD.

Tagy brno I/42 VMO Bauerova Ředitelství silnic a dálnic ŘSD Velký městský okruh Brno VMO Brno
18 komentářů