V Brně začíná oprava Zábrdovické ulice, uzavírka postihne desítky tisíc cestujících

Most, Zábrdovická ulice, Brno. Pramen: Kopemezabrno.czMost, Zábrdovická ulice, Brno. Pramen: Kopemezabrno.cz

Brnu dneškem začíná jedna z největších uzavírek poslední doby. Ta souvisí s chystanou opravou Zábrdovického mostu ze 40. let a

Brnu dneškem začíná jedna z největších uzavírek poslední doby. Ta souvisí s chystanou opravou Zábrdovického mostu ze 40. let a rekonstrukcí zhruba půl kilometru navazující ulice. Po dobu oprav bude zavřená Zábrdovická ulice a část Cejlu od křižovatky s Francouzskou a Vranovskou. Omezení začali dělníci instalovat už v sobotu, ode dneška uzavírka platí i pro MHD. Práce potrvají 15 měsíců.

Omezení se dotkne desítek tisíc cestujících, kteří denně míří městskou dopravou na Starou Osadu. Dopravní podnik města Brna připravil objízdné trasy. „Situaci využijeme ke kompletní opravě tratě, vybudování bezbariérové zastávky u Vojenské nemocnice a rozšíření kolejí tak, aby se mohly tramvaje v ulici lépe vyhýbat,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Přestupní uzel MHD se přesunul k Dělnickému domu v Židenicích.

Vedle mostu, který má po skončení rekonstrukce sloužit jako objízdná trasa při stavbě velkého městského okruhu v úseku Tomkova náměstí, dojde o na opravu kanalizace, vodovodu, trolejového vedení, výměnu parovodu za horkovod nebo odhlučnění tramvajové trati. Součástí projektu je i obnova veřejných ploch a stavba nové lávky přes řeku pro chodce.

Zhotovitelem je sdružení firem Společnost Zábrdovická (FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, Dopravní stavby Brno, EUROVIA CS), které ve výběrovém řízení nabídlo cenu 194 milionů bez DPH.

Už dnešní ranní špička svědčila o tom, že řidiči a cestující mohou během uzavírky čekat velká zpoždění. Na objízdných trasách se tvořily dlouhé kolony, některé autobusy nabraly až třičtvrtěhodinová zpoždění.

Uzavírka, Zábrdovická ulice, Brno. Pramen: Kopemezabrno.cz

Uzavírka, Zábrdovická ulice, Brno.
Pramen: Kopemezabrno.cz

OMEZENÍ MHD

Z důvodu opravy bude od pondělí 22. října 2018 (pro noční linky již od noci z neděle na pondělí 21./22. října 2018) po dobu přibližně 15 měsíců pro veškerou dopravu uzavřen Zábrdovický most.

  • Nově bude zřízena zastávka Francouzská (pěší přístup k areálu Vojenské nemocnice a k autobusovým linkám do Líšně) – pro tramvaje v obou směrech na ulici Cejl, u křižovatky s ulicí Francouzská; pro autobus směr Husovice v zastávkovém zálivu na ulici Vranovské, směr centrum ve shodné poloze se zastávkou tramvaje.
  • Nově bude zřízena zastávka Lazaretní (pěší přístup k tramvajím od zastávky Francouzská) – v obou směrech na ulici Lazaretní, mezi ulicí Zábrdovickou a vjezdem do areálu bývalé Zbrojovky.
  • Zastávka Vojenská nemocnice bude v obou směrech obsluhována na zastávce autobusu, zastávky tramvaje budou bez obsluhy.
  • V zastávce Židenice, nádraží obslouží linky směr Lazaretní zastávku na komunikaci mimo terminál (u přístupové cesty k budově nádraží). Linka 55 při jízdě směr Líšeň obslouží zastávku na pozemní komunikaci mimo terminál (zastávky v prostoru terminálu obslouží pouze linky 78, 201 a 202).
  • V zastávce Stará osada věnujte pozornost změně obsluhy jednotlivých nástupišť.
  • Pokud jste dosud během cesty využívali přestup mezi tramvají a autobusem či trolejbusem na Staré osadě, pak po dobu výluky využívejte přestup na linku 12 v zastávce Dělnický dům.
  • Cestující z oblasti zastávek Vojenská nemocnice a Tomáškova mají také možnost využít přestup na linku 12 v zastávce Životského.
  • Přístup k areálu Vojenské nemocnice a k autobusovým linkám do Líšně bude možný také pěším přesunem mezi zastávkami Francouzská a Lazaretní (cca 350 metrů).
  • Pro cestu ze Staré osady do severní části města a do širšího centra použijte trolejbusové linky 25 a 26.
  • Pro cestu ze Židenic do centra města a zpět lze využít také vlakové linky S2 a S3, na kterých platí stejné tarifní podmínky jako na ostatních linkách v rámci IDS JMK.

Pramen DPMB

Tagy brno most rekonstrukce uzavírka Zábrdovická
13 komentářů