V Baťově kanálu je málo vody. Plavební správa omezuje ponor a provoz komor

Baťův kanál. Autor: Zdopravy.cz/Jan SůraBaťův kanál. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Ponor plavidel nově nesmí přesahovat hodnotu 60 centimetrů.

Sucho na Moravě se podepisuje i na rekreační plavbě na Baťově kanálu. Státní plavební správa (SPS) vydala výnos o omezení lodního provozu, které bude platit zatím do 4. září. Spočívá především v omezení provozu plavebních komor a stanovení menšího ponoru.

„Z důvodu kritického nedostatku vody na vodní cestě řeka Morava včetně průplavu Otrokovice – Rohatec stanovujeme režimové opatření při proplouvání plavebními komorami a omezení ponoru plavidel,“ píše se v dokumentu SPS.

Volný cyklus proplavování komorami je nově omezen na konkrétní časy vždy v 09:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, proplavování bude začínat vždy z dolní rejdy plavební komory.

Ponor plavidel nově nesmí přesahovat hodnotu 60 centimetrů. Hloubka Baťova kanálu je přitom průměrně 1,5 metru a vyhláška určuje maximální ponor na 1,2 metru.

Baťův kanál patří k turistickým lákadlům východní Moravy. Loni si plavbu nenechalo ujít 75 tisíc návštěvníků, před covidem se návštěvnost pohybovala kolem 90 tisíc vodních turistů.

Baťovým kanálem se zjednodušeně nazývá vodní cesta z přístavu Skalica do Otrokovic (jez Bělov). Cesta měří necelých 54 kilometrů, její delší část vede po řece Moravě, 25 kilometrů připadá na uměle vybudovaný kanál. Stát plánuje prodloužení kanálu na jihu do Hodonína a na severu do Kroměříže.

Tagy Baťův kanál sucho
26 komentářů