V autobusech DPP jsou ode dneška v provozu jízdenkové terminály

Jízdenkový terminál v autobuse DPP. Pramen: DPPJízdenkový terminál v autobuse DPP. Pramen: DPP

Definitivně tím končí doplňkový prodej jízdenek u řidičů na pražských městských autobusových spojích, který byl fakticky zrušen již během pandemie.

Cestující si ode dneška mohou na všech městských linkách Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů.

Dodavateli jsou společnosti Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB a Mikroelektronika. Jízdenkové terminály v autobusech mají stejné funkce, na jaké jsou cestující zvyklí u obdobných přístrojů v tramvajích či vestibulech metra.

Samoobslužné terminály jsou umístěny v blízkosti druhých dveří bez ohledu na typ vozidla. Obdobně jako v tramvajích či vestibulech metra jsou vybaveny dotykovým displejem a nabídkou v českém, anglickém a německém jazyce. Cestující si v nich budou moci zakoupit jízdenky pro jednotlivou jízdu nebo krátkodobé jízdenky pro spoje na území Prahy, tj. pásma P, B a 0, a to na 30 či 90 minut nebo na 24 hodin, včetně varianty zlevněného jízdného.

Nákup je možné uhradit pouze bezhotovostně jakoukoliv platnou debetní nebo kreditní kartou asociací Europay, MasterCard nebo Visa. Jízdenku zakoupenou v samoobslužném terminálu již není potřeba označovat, datum a čas začátku její platnosti je na ní již vytištěn. DPP se tak vydal jinou cestou než například dopravní podniky v Ostravě či Českých Budějovicích, kde papír při nákupu ve voze vůbec není potřeba a jízdenka je virtuální.

Definitivně tím končí doplňkový prodej jízdenek u řidičů na pražských městských autobusových spojích, který byl fakticky zrušen již během pandemie. Výjimkou zůstává linka Airport Expres (AE) se specifickým tarifem a všechny příměstské autobusové spoje PID, kde prodej jízdenek u řidiče za hotové i bezhotovostně pokračuje beze změn.

Tagy dpp jízdenky ve voze prodej jízdenek
155 komentářů