Letecké společnosti Letectví

Uvolněním restrikcí stoupla poptávka o 900 %, řekl šéf easyJetu. Aerolinka rozprodává letadla

A320neo společnosti easyJet. Foto: easyJet
A320neo společnosti easyJet. Foto: easyJet
EasyJetu má na účtech více peněz než před pandemií koronaviru. Díky prodeji desítek letadel, zpětně si je pronajímá.

Poprvé v pětadvacetileté historii je britská letecká společnost easyJet ve ztrátě. Dopravce pokračuje ve velkých úsporných opatřeních včetně rozprodeje části flotily. Firma očekává, že nárůst poptávky po uvolnění prudce poroste. Firma výrazně posiluje svoji likviditu prodejem letadel a jejich zpětným leasingem.

Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků společnosti. Dopravce za celý finanční rok končící 30. září prodělal 1,25 miliardy liber. Počet cestujících klesl o 50 % na 48,1 milionu. Firma i přes velké omezení poptávky udržela vysokou obsazenost letadel: 87,2 %, především díky dobré zimě. V létě dosáhla obsazenost zhruba 75 %. Celkové tržby klesly meziročně o 52,5 %.

Dopravce zatím nečeká, že by do konce kalendářního roku provozoval více než 20 % své loňské zimní kapacity. Firma se dle zprávy pro investory soustředí hlavně na udržení likvidity a omezování ztrát přes zimu. Aerolinky měly na konci letošního září na účtech 2,3 miliardy liber, o 700 milionů více než loni na začátku října. Firma získává hotovost i prodejem letadel a jejich následným zpětným leasingem: jen za poslední měsíc takto prodala 19 Airbusů A320neo.

Šéf easyJetu Johan Lundgren uvedl, že firma si udržuje flexibilitu pro rychlý návrat do plného provozu. „Víme, že naši zákazníci chtějí létat a poptávka bude silná. Důkazem je nárůst počtu prodaných letenek z Velké Británie na Kanárské ostrovy. Během několika dní od možnosti volného cestování jsme jich prodali o 900 % více,“ uvedl Lundgren. EasyJet navýšil během 24 hodin kapacitu o 180 tisíc míst. „Podobný skok jsme viděli minulý týden po oznámení o blížícím se uvedení vakcíny proti koronaviru na trh,“ dodal Lundgren.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba

Hmmm, tak ať mi z toho balíku vrátí těch ,,pár drobných”, od března čekám na refundaci a stále nic. 😒

Petr

Napište email se sdělením, že čekáte už 8 měsíců a pokud do 30 dní peníze nedostanete, zařídíte si to přes chargeback u své banky. Pokud si ten email někdo přečte, je velká pravděpodobnost, že budete mít peníze do týdne zpátky na kartě. Pokud ani tohle nezabere, email si vytiskněte, dojděte do banky, podejte reklamaci transakce (zaplaceno, služba neobdržena) a email přidejte jako důkaz, že jste se snažil společnost kontaktovat. Chargeback vám na 99 % schválí.

Jenda

Je to tak. Vždycky mě vytáčí, když někde jako důvod nízké poptávky tlačí to, že se lidi bojí onemocnění. Přitom jakmile se cokoliv otevře, hned je tam miliarda lidí. Drtivé většině lidí brání v cestování jenom restrikce a pokud ty budou trvat ještě dlouho, tak se jako druhý důvod přidá chudoba.

GPGP

Ono až se to uvolní a u nás bude 10 % nezaměstnanost tak ti lidé bez práce budou těžko létat a když se k tomu přidá zdražení letenek, tak to stejně klesne :-

poletucha15

To sice klesne ale letectvi ma tu vyhodu, ze hur opravdu bejt nemuze. Takze i za predpokladu ze bude pulka cr bez prace bude cestovat vic lidi nez je ted. Pak je samozrejme otazka sama pro sebe az pulka tech lidi co ted placa jak maj lidi co jsou bez prace vyzit z nasetrenejch rezerv a opatreni jsou nejdulezitejsi na svete abychom zabranili naprosto zbytecnejm umrtim, jez jsou teda pocitany na zaklade naprosto nepresny a zoufaly metodiky, ze jsem zvedavej co budou delat oni az prijdou o praci a nebudou brat na homeofficu 100% platu. Pulka lidi co znam a… Číst vice »

Jiří 24

Na fotce není A320neo, nýbrž A320ceo s většími sharklety, konkrétně jde o tento letoun https://www.planespotters.net/airframe/airbus-a320-200-oe-ijb-easyjet-europe/rqpnn6

Apex

Autora asi zmátla testovací registrace D-AVVL, která byla opětovně použita pro A320-271N, VT-IJQ (MSN 9212), dnes IndiGo….

Jiří 24

Ta byla použita i na mnoho dalších letadlech https://www.planespotters.net/production-list/search?reg=D-AVVL

Jan Mlynář

Ano, to je vskutku důležitý parametr, s ohledem na téma článku…🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️