Uvolněním restrikcí stoupla poptávka o 900 %, řekl šéf easyJetu. Aerolinka rozprodává letadla

A320neo společnosti easyJet. Foto: easyJetA320neo společnosti easyJet. Foto: easyJet

EasyJetu má na účtech více peněz než před pandemií koronaviru. Díky prodeji desítek letadel, zpětně si je pronajímá.

Poprvé v pětadvacetileté historii je britská letecká společnost easyJet ve ztrátě. Dopravce pokračuje ve velkých úsporných opatřeních včetně rozprodeje části flotily. Firma očekává, že nárůst poptávky po uvolnění prudce poroste. Firma výrazně posiluje svoji likviditu prodejem letadel a jejich zpětným leasingem.

Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků společnosti. Dopravce za celý finanční rok končící 30. září prodělal 1,25 miliardy liber. Počet cestujících klesl o 50 % na 48,1 milionu. Firma i přes velké omezení poptávky udržela vysokou obsazenost letadel: 87,2 %, především díky dobré zimě. V létě dosáhla obsazenost zhruba 75 %. Celkové tržby klesly meziročně o 52,5 %.

Dopravce zatím nečeká, že by do konce kalendářního roku provozoval více než 20 % své loňské zimní kapacity. Firma se dle zprávy pro investory soustředí hlavně na udržení likvidity a omezování ztrát přes zimu. Aerolinky měly na konci letošního září na účtech 2,3 miliardy liber, o 700 milionů více než loni na začátku října. Firma získává hotovost i prodejem letadel a jejich následným zpětným leasingem: jen za poslední měsíc takto prodala 19 Airbusů A320neo.

Šéf easyJetu Johan Lundgren uvedl, že firma si udržuje flexibilitu pro rychlý návrat do plného provozu. „Víme, že naši zákazníci chtějí létat a poptávka bude silná. Důkazem je nárůst počtu prodaných letenek z Velké Británie na Kanárské ostrovy. Během několika dní od možnosti volného cestování jsme jich prodali o 900 % více,“ uvedl Lundgren. EasyJet navýšil během 24 hodin kapacitu o 180 tisíc míst. „Podobný skok jsme viděli minulý týden po oznámení o blížícím se uvedení vakcíny proti koronaviru na trh,“ dodal Lundgren.

Tagy easyjet seznam
9 komentářů