Logistika Nákladní doprava Silniční nákladní doprava Zprávy

Ústup českých kamionů pokračuje i letos, tuzemská nákladní železnice sílí

Kamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČR
Kamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČR

Ani příchod letošního roku nezbavil tuzemské silniční nákladní dopravce starostí o živobytí. Naopak, nejnovější statistiky ministerstva dopravy za první čtvrtletí ukazují další ústup ze slávy, a to především v mezinárodní dopravě.

Na korbách nákladních aut českých dopravců putovalo za kvartál 90,3 milionu tun zboží, což je sice meziročně o tři procenta více, výkony měřené v tunokilometrech ale klesly téměř o pětinu na 7,9 miliardy. Znamená to, že přepravní vzdálenost je stále kratší, propad výkonů jde především na vrub mezinárodní spedice.

Obraz dokreslují mýtné statistiky. ŘSD vybralo na dálnicích v letošním prvním čtvrtletí 2,7 miliardy korun, což je meziročně o čtyři procenta více. Podíl českých dopravců na dálničním provozu ale setrvale klesá, loni dokonce spadl pod 50 procent (49,7 pct.). Ještě v roce 2012 to bylo 57,45 procenta. Roste podíl Poláků, kteří v roce 2015 vytlačili z druhého místa Slováky, Maďarů, Rumunů a Bulharů.

„Snížil se jízdní výkon, najedeme jen necelých 10 tisíc kilometrů měsíčně, dříve to bylo 12 tisíc, řidiči požadují kratší turnusy. A navíc vzrostly kongesce na komunikacích. Tvrdě soutěžíme s levnější konkurencí z Polska, Rumunska, Litvy a dalších zemí. Naše vyšší spotřební daň z nafty a vysoké odvody z mezd nás znevýhodňují v soutěži se silnými Poláky. A taky na nás má vliv západní protekcionismus, různé minimální mzdy a soustředěné kontroly,“ vyjmenoval viceprezident a předseda sekce nákladní dopravy sdružení silničních dopravců Česmad Bohemia Aleš Willert. Podle něj by se mohl trend v nejbližších třech letech zastavit, ale asi se nezlepší. „Mnozí z nás to řeší přesunem kapacit na vnitrostátní dopravu,“ doplnil Willert.

Naopak čeští železniční dopravci si mohou mnout ruce. V první čtvrtletí vzrostlo množství nákladu o pět procent na 25,3 milionu tun, výkon dokonce o šest procent na 4,3 miliardy tunokilometrů. Vlaky tak jezdí plnější a dál.  „Za růstem výkonů vidíme hlavně efektivnější práci nákladních železničních dopravců i lepší využití jejich kapacity. Pomohl také větší zájem o přepravu dřeva po železnici,“ řekl výkonný ředitel sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.cz Oldřich Sládek.

Výkony českých nákladních dopravců v 1. čtvrtletí 2019

2019 (meziroční změna) 2018
Železnice (tis. tun) 25285 (+ 5 pct.) 24081
Železnice (mil. tunokilometrů) 4259 (+ 5,8) 4027
Silnice (tis. tun) 90267 (+ 3,1) 87511
Silnice (mil. tunokilometrů) 7864 (- 19) 9715

Pramen MDČR

 

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lokodepo

Kapacita železniční sítě ČR je ve většině případů dostatečná. Jen je třeba ji efektivně využívat. Nezazdít ji nekonečnými a nekoordinovanými výlukami za tichého souhlasu MD a Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře.

V.N.

Já se obávám, že tam , kde je kapacita dostatečná o ní příliš nákladní dopravci nestojí.

Oldřich Sládek

Podle počtu komentářů pod tímto článkem je jasně vidět, jak nikoho v tomhle státě nákladní železniční doprava nezajímá 🙂 O to těžší to máme.

Kubrt

No jó, režijky a Jančura jsou daleko nosnější témata 🙂

ApolloXI.

Lidi chtějí, jak to nazvat, vlakometro (osobní dopravy), tak jej mají.

Petr

No znám případ, kdy pracovník ČSD, začátkem devadesátých let řekl do televize, že by měla dráha převážet víc nákladů, místo toho aby se preferovala kamionová doprava a dostal od zaměstnavatele důtku. Od té doby se situace značně zlepšila. Slovy klasika „Když jsem dřív upadl, lidi po mně šlapali, dnes mne překročí“ . Takže hlavu vzhůru.:-)

V.N.

Já jsem slyšel vyprávění z jednání , kdy si jeden zaměstnanec ČD dovolil kritizovat objednavatele osobních vlaků , že objednává nesmysly a díky tomu není kapacita pro nákladní vlaky a tento zaměstnanec dopadl úplně stejně.

Petr

Ale to kritizoval v zájmu jiné organizace, velikost objednávek pro svojí organizaci.Je bohužel jedno, že ta druhá organizace je dceřinou firmou. Tehdy to byla ještě unitární železnice.

Osasco

Podle mně to není příliš referenční článek zájmu o nákladní železnici, dočteme se tu, že klasají výkony českých autodopravců (což nikomu, kromě českých autodopravců nevadí), že se zvyšuje výkon železničních dopravců (což také nikomu nevadí). Víceméně pozitivní zprávy vyvolávají malou reakci. Vzhledem k chybějícím datům za zahraniční autodopravce se nedají dělat žádné závěry o modal splitu. Bohužel nic není uvedeno o struktuře výkonů železničních dopravců. Mělo by se minimálně uvádět, jaký podíl tvoří přepravy energetického uhlí, kterážto komodita příliš nereflektuje dopravní politiku a snahy dopravců, ale spíše energetickou politiku. Poučné grafy Office of Rail and Road např. zde: https://orr.gov.uk/__data/assets/pdf_file/0015/41217/freight-rail-usage-2018-19-quarter-4.pdf Co… Číst vice »

Radovan Komínek

Pokud po českých silnicích jezdí cizí vozidla s levnější cizí naftou, a to ve větší míře, než vozidla domácí, není vhodná chvíle na úpravu mýtných poplatků (0,174 E za km pro EV) aspoň na úroveň na Slovensku (0,217 E za km pro EV)? Neměli bychom na dálnicích takové množství dopravy, na kterou doplácíme ze státního rozpočtu a přitom z ní pro nás neplynou dostatečné benefity na úhradu způsobených nákladů. Pokud to neuděláme, dá se předpokládat další ústup našich dopravců z trhu, protože nízké mýto jim pomáhá s trasováním přes Česko a tím získávání dalších přeprav.

ythomas_ct

Výborně, zvyšování podílu železnice na přepravě nákladů je veskrze pozitivní trend. Jen mám trochu obavy, že na stávající železniční infrastruktuře brzy narazíme na strop (pokud jsme jej tedy místy již neprorazili), případně si ten strop ještě trochu snížíme zavedením ETCS…

Kubrt

Tvrzení „zvyšování podílu železnice na přepravě nákladů“ z těchto čísel neplyne – jedná se pouze o výkony tuzemských dopravců, bez započtení zahraničních silničních dopravců. Ročenka dopravy za 2018 ještě není a predikovat, jak bude vypadat 2018, na základě dat z minulých let, moc nejde, takže s jásavými závěry počkejme.

marie

…ale houby – na lokálce Jičín – Nymburk čekají již týden naložené 3 plošiňáky se dřevem v Rožďalovicích, ale odvoz se jaksi nekoná – a proč taky — Lesy Deblice za chvíli ukončí nakládku i tady … proč asi … 🙁 (kdyby chtěl někdo argumentovat výlukou mezi Kopidlnem a Jičínem – tak tam už manipuláky s uhlím nejezdí dávno (proč? zrušili koleje k rampám, kvůli stavbě terminálu) … nákladní doprava se na českou železnici nemůže vrátit, kvůli neexistující (anebo expresně rušen) infrastruktuře.

ApolloXI.

Přepravovat vlakem se vyplatí nad 150 km vzdálenost a v ucelených soupravách.

Oldřich Sládek

Omyl. Vyplatí se přepravovat vlakem kamkoli a na jakoukoli vzdálenost, pokud je to ziskové. Třeba JET A1 z Kralup na letiště není ani omylem 150 km (a třeba i JV nebo skupiny vozů).

ondra

Jak moc je zisková vámi uvedená trasa,na které je potřeba na 23 leteckým benzínem ložených kotlových vozů 4 dieslové lokomotivy,tot otázka.

lokodepo

Pěkná slova, ale praxe je odlišná. Odkudkoliv nabízí jen ČD Cargo. Bohužel, jen dle reklamy. Sám jsem poptával přepravu a nakonec jsem musel vzít zavděk kamiónovou dopravou. Kéž byste svá velká slova uměl přetavit do praxe.