Ústecký a Středočeský kraj prohloubí integraci veřejné dopravy. DÚK bude platit do Kralup, PID do Litoměřic

Autobus Scania v barvách DÚK v Litoměřicích. Foto: PIDAutobus Scania v barvách DÚK v Litoměřicích. Foto: PID

Větší propojení usnadní cestování na jeden doklad a přinese v některých relacích zlevnění, dojde ke změně některých linek.

Dva velké dopravní systémy v Česku od tohoto pátku propojí další část svých linek a umožní rozšířené cestování mezi kraji na jednu jízdenku.

Od pátku dojde k další integraci mezikrajských linek Středočeského a Ústeckého kraje. Vznikne několik nových linek, které nahradí dosavadní linky Pražské integrované dopravy (PID) a Dopravy Ústeckého kraje (DÚK). Některé budou prodlouženy. Ústecký tarif bude platit nyní například až do Slaného a Kralup nad Vltavou, PID do Litoměřic (zatím u jediné autobusové linky). Seznam všech změn má PID na svých stránkách.

Změna umožní i levnější cestování než dosud. Pokud například chtěl jet cestující dosud na doklady DÚK a PID z Lovosic do Prahy, musel si koupit jízdenku (přes aplikaci) za 41,40 Kč do Hněvic a za dalších 80 Kč do Prahy. Nově si koupí DÚK jízdenku za 55,80 Kč do Kralup a za 50 Kč z Kralup. Ušetří tak patnáct korun.

Změny u linek mezi Středočeským a Ústeckým krajem. Foto: PID

Změny u linek mezi Středočeským a Ústeckým krajem. Foto: PID

Například k současné lince PID ze Slaného do Martiněvsi bude připojena linka DÚK 638 z Martiněvsi přes Mšené-Lázně do Litoměřic a Pokratic. Vzniknou tak nová přímá spojení pro obce v Ústeckém kraji do Slaného, a naopak pro obce ve Středočeském kraji do Litoměřic. Linka bude plnit charakter páteřní spojnice, a tak nabídne v úseku Pokratice – Litoměřice – Mšené-Lázně v pracovní den interval 60 minut, mezi Mšeným-Lázněmi a Slaným bude interval 60 minut ve špičkách, mimo ně bude interval dvojnásobný. Tarify PID i DÚK budou platit v celé délce linky.

Na Lounsku a Rakovnicku dojde k prodloužení platnosti tarifu DÚK až do Nového Strašecí. Změny prohloubení spolupráce způsobí také v MHD v Kralupech nad Vltavou. Zpřehlední se trasy, zpravidelní interval, vznikne jedna nová zastávka a tři naopak zaniknou.

Bezplatná přeprava cestujících starších 70 let v autobusových linkách bude uznávána pouze na území Prahy a Středočeského kraje. Oproti stávajícímu stavu tedy již nebude tato bezplatná přeprava uznávána v úsecích s platností tarifu PID mimo území Středočeského kraje. Tarif DÚK bude nově platit i v těchto železničních stanicích a zastávkách: Horní Počaply, Dolní Beřkovice, Cítov, Vraňany, Mlčechvosty, Nové Ouholice, Nelahozeves, Nelahozeves zámek, Kralupy nad Vltavou.

Hlavní změny související s propojením PID a DÚK (zdroj DÚK)

Linka 646 projde velkou proměnou. Nově pojede z Roudnice nad Labem přímo až do Kralup nad Vltavou a středočeských Holubic. Mezi Roudnicí a Kralupy bude platit tarif PID i Tarif DÚK a v Kralupech bude zajištěna návaznost na vlaky do Prahy.

Linka 596 Pražské integrované dopravy od Velvarského nádraží do obce Loucká pojede 4x denně nově až do Straškova k nádraží, kde na ni naváže vlaková linka U21 do Roudnice. I zde bude platit tarif PID i DUK.

Z Litoměřic až do Slaného začne jezdit přímá linka 650. Cestou obslouží například Bohušovice nad Ohří (návaznost R20 Ústí/Praha), Budyni nad Ohří nebo třeba Mšené-lázně (návaznost na 687 – Roudnice). Nahradí dnešní linku DUK 638, která bude zrušena. Tarif DUK i PID bude platit v celé trase spoje, na jízdenky DÚK tak dojedete až do Slaného. Na autobusovém nádraží ve Slaném bude dále možné přestupovat na autobusy do Prahy.

Louny a Rakovník propojí nově přímá autobusová linka 711. Pojede přes Cítoliby, Ročov, Třeboc a Krupou. Nahradí na území Ústeckého kraje dnešní linku DÚK 715, která bude zrušena. V celé trase bude platit tarif DÚK i PID.

Louny s Kladnem propojí nově přímá linka 600 Pražské integrované dopravy, která pojede přes Nové Strašecí. V Ústeckém kraji nahradí linku DÚK 713, která bude zrušena. Tarif PID bude platit v celé trase této linky, tarif DÚK pak mezi Louny a Novým Strašecím.

Nová linka PID 760 spojí bez přestupu Rakovník a Podbořany. Kryry a Vroutek tak získají nové přímé spojení do středočeského Rakovníka. Bude zde jezdit více spojů v pracovní dny a nově budou jezdit autobusy z Podbořan do Rakovníka i o víkendech a ve svátky. Tarif PID a DÚK bude platit v celé trase linky. V Hořovičkách bude na většinu autobusů navazovat linka 305 do Prahy-Zličína.

 

Tagy Doprava Ústeckého kraje DÚK PID Pražská integrovaná doprava
40 komentářů