egoe-plus
Letectví

USA kupují dva nové Air Force One. Trump pro ně chce nové, výraznější barvy

Nový B747-8 pro Air Force One, vzhled je zatím jen návrh. Autor: Boeing
Nový B747-8 pro Air Force One, vzhled je zatím jen návrh. Autor: Boeing

Americké ministerstvo obrany se definitivně dohodlo s Boeingem na dodávce dvou nových speciálů Air Force One. Letadla vycházející z modelu 747-8 čeká na první pohled největší změna v nátěru. Prezident Donald Trump chce, aby barvy byly výraznější.

Předběžnou dohodu s Boeingem oznámil Bílý dům už letos v únoru, v úterý došlo k podpisu smlouvy. Krátce po svém nástupu přitom nejprve Trump objednávku zrušil s tím, že je moc drahá. Nakonec zaplatí více, než kolik byla původně kritizovaná částka. Celkem za ně zaplatí americká vláda 3,9 miliardy dolarů. Nová letadla mají být dodána do roku 2024.

Trump v rozhovoru pro CBS uvedl , že nová letadla budou mít jiný nátěr, než stávající kombinaci bílé a dvou odstínů modré. Stávající podoba vznikla za doby prezidentování Johna F. Kennedyho. Trump chce na letadle kombinaci červené, bílé a modré, tedy barev americké vlajky. „Bude to nejlepší letadlo na světě,“ řekl Trump.

Letadla jsou částečně už vyrobená. Jde o stroje, které Boeing původně měl dodat ruské aerolince Transaero, která zkrachovala. Přestavba má vyjít levněji, než výroba úplně nových strojů.

Stávající dvě letadla jsou jumba 747-200B, objednal je v 80. letech  prezident Ronald Reagan a do provozu byly uvedeny v roce 1990 za jeho nástupce George Bushe. Nové letouny budou větší a budou mít delší dolet na jedno natankování.

Letce Air Force One se někdy přezdívá létající Bílý dům nebo létající Oválná pracovna. V době napadení USA může zároveň sloužit jako generální štáb, díky možnosti tankovat za letu vydrží ve vzduchu neomezeně dlouho. Robustní komunikační infrastruktura musí odolat i elektromagnetickým pulzům, které vznikají mimo jiné při jaderném výbuchu. Na palubě je i operační sál.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Neomezeně dlouho ve vzduchu opravdu zůstat nemůže. Jsou to rady jednotek dnů

Milan

Oslovilo americké ministerstvo obrany s poptávkou i Airbus?;)

Lukáš F.

„The Air Force decided in 2015 to award Boeing a sole-source deal to build the Air Force One replacements without competition while insisting that subcontractors be allowed to bid on its specialized equipment. (…) Boeing’s aircraft was the only one manufactured in the U.S. “that when fully missionized meets the necessary critically important capabilities” that the president needs.“
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-17/boeing-said-to-get-3-9-billion-contract-for-new-air-force-one

Milan

Tak nějak jsem s tím počítal:) A jestlipak pro evropské prezidenty bude s takovou rozhodností osloven výlučně Airbus;)

Lukáš F.

Američani si dali podmínku, že letadlo musí být Made in the U.S.A., takže ačkoliv úplně prapůvodně se uvažovalo o soutěži, kam by se mohl přihlásit i Airbus s A380, ten řekl, že do toho nepůjde – nevyplatilo by se zakládat výrobní linku kvůli dvěma letadlům. Evropské státy si stejně tak mohou dát podmínku na výrobu v EU, odůvodnit to národní bezpečnostní a šmitec.

Milan Bačík

Ve skutečnosti je Air Force one jakékoliv ledtadlo, na kterém je zrovna přítomen prezident.

Jan Kalaš

Dobrý den,
Stávající ,,Air Force one” je Boeing VC 25 vychází z 747-200B.

Petr Kučera

V článku je chyba – současné AF1 nejsou B747-400, ale B747-200. Na odborném dopravním serveru by taková chyba být neměla.