Biden mění Trumpovu vizi, design nového Air Force One naváže na tradici

Podoba nového Air Force One Zdroj: Boeing DefensePodoba nového Air Force One Zdroj: Boeing Defense

První z dvojice Boeingů 747-8i VC-25B bude dodán v roce 2027, druhý by se měl přidat o rok později.

Letectvo Spojených států amerických (Air Force) odhalilo nový design budoucí generace prezidentských speciálů Air Force One. Ty svým lehce modernizovaným vzhledem navážou na tradiční barvy – dva odstíny modré a bílou. Odstín modré kolem nosu a motorů letadla bude tmavší než nyní. Stávající podoba vznikla za doby prezidentování Johna F. Kennedyho.

Bývalý prezident Donald Trump chtěl pro dvojici letadel vycházejících z modelu 747-8i barvy zcela jiné, toužil po kombinaci červené, bílé a modré, tedy barev americké vlajky. „Bude to nejlepší letadlo na světě,“ řekl tehdy Trump.

Dnes už je jasné, že se Trumpovo přání nenaplní. Tepelná studie totiž dospěla k závěru, že tmavě modrá barva v designu by vyžadovala další nákladné testování Federálního úřadu pro letectví. Hrozilo by například přehřátí sofistikovaných elektronických součástek na palubě. Na trupu nebude ani žádný leštěný kov, neboť to na dnešních letadlech údajně není možné.

Dnes již neplatná vize nového Air Force One podle bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Zdroj: Boeing

Dnes již neplatná vize nového Air Force One podle bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.
Zdroj: Boeing

První z dvojice Boeingů 747-8i VC-25B bude dodán v roce 2027, druhý by se měl přidat o rok později. Jde o stroje, které měl americký výrobce původně dodat ruské aerolince Transaero, která však zkrachovala. Letouny se aktuálně přestavují. Celkem za ně zaplatí americká vláda 3,9 miliardy dolarů. Stávající Boeingy 747-200B VC-25A objednal v 80. letech tehdejší prezident Ronald Reagan.

Tagy Air Force One Boeing 747 Spojené státy americké USA
14 komentářů