umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy

ÚOHS zrušil další velký autobusový tendr. Královéhradecký kraj musí dopravce vybrat znovu

Autobus SOR společnosti CDS Náchod. Foto: CDS
Autobus SOR společnosti CDS Náchod. Foto: CDS

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil  výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji pro léta 2020 až 2030. Jde o soutěž na zakázku za 7,7 miliardy korun. Královéhradecký kraj proti rozhodnutí úřadu podá rozklad.

K nepravomocného zrušení mělo dojít na základě podnětu Arrivy. Poukázala na to, že v případě objednání menšího nebo vyššího objemu kilometrů se vysoutěžená cena mění v nevýhodnou. Váha takzvané variabilní ceny podle Arrivy umožnila, aby mohl vyhrát i dopravce se základní cenou vyšší než například druhý v pořadí.

Podnět společnosti Arriva popisoval situaci, kdy v případě, že vítězný dopravce bude jezdit o 20 procent kilometrů navíc, bude dražší než druhý v pořadí. Kritéria hodnocení totiž nahrávala možným spekulacím s náklady dopravce a tato praxe se nyní potvrdila v oblasti Trutnovska,“ uvedl mluvčí Arrivy Martin Farář.

Bohužel dojde ke zdržení celého výběrového řízení. Prvostupňové rozhodnutí ÚOHS považujeme za zcela nepředvídatelné, nesprávné a naprosto nesmyslné,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Soutěž začal zkoumat ÚOHS sám z moci úřední krátce poté, co svůj podnět stáhla společnost Autobusová doprava Podbořany. Podnět podala také Arriva poté, co kraj její námitky odmítl. Podle dřívějšího vyjádření měl ÚOHS pochyb o nastavení hodnotících kritérií. ÚOHS letos už zrušil soutěž například ve Zlínském kraji, v minulosti na několik let zablokoval tendr v Libereckém kraji.

Podle Červíčka antimonopolní úřad náležitě neposoudil skutečnost, že kraj nepředpokládá snížení rozsahu dopravního výkonu, ale naopak počítá s jeho nárůstem. „Pokud by kraj nestanovil hodnotící kritéria tak, jak byla stanovena, vystavoval by se riziku, že při navýšení dopravního výkonu by nebyl schopen zajistit dopravní obslužnost, protože jakékoli navýšení dopravního výkonu by pro Královéhradecký kraj znamenalo enormní nárůst nákladů,“ uvedl Červíček.

Podle vedení kraje se ÚOHS podaným podnětem neměl vůbec zabývat, protože jej podala osoba, která nepodala ve věci námitky. Zákon o zadávání veřejných zakázek přitom podle kraje výslovně stanovuje, že takový podnět se nevyřizuje. „Připravujeme argumentaci pro podání rozkladu a jsme přesvědčeni, že ve druhém stupni bude úřad postupovat ustálenou rozhodovací praxí v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a dospěje k závěru, že Královéhradecký kraj při stanovení hodnotících kritérií nijak nepochybil,“ uvedl Červíček.

Královéhradecký kraj v zadávacím řízení rozhodl ve všech osmi oblastech o výběru dodavatelů, přičemž ve třech oblastech, kde dopravci doložili všechny potřebné dokumenty, již odeslal oznámení o výběru dodavatele. V ostatních pěti oblastech oznámení o výběru dodavatele odešle poté, co obdrží a posoudí originály nebo ověřené kopie dokladů o kvalifikaci od vítězů v jednotlivých oblastech.

Královéhradecký kraj vypsal soutěž na zajištění veřejné autobusové dopravy loni v říjnu. Hodnota celé zakázky činí v maximální hodnotě 7,7 miliardy korun, a je proto nejnákladnější veřejnou soutěží v historii kraje. Tendr má zajistit autobusovou dopravu v celém Královéhradeckém kraji do roku 2030.

ČTK + Zdopravy.cz

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Technická: ÚOHS je na vládě nezávislý státní úřad, jehož kompetence stanoví pouze zákon. Jeho představitelé se proto často ohánějí obratem, že „se řídí pouze zákonem“. Je ovšem otázka, nakolik jsou příslušné zákony, jimiž se ÚOHS řídí, ve shodě s mravností a selským rozumem… Odpověď hledejmě u našich ctihodných zákonodárců při jejich vědomostech a sklonu k podléháhání kdejakému tlaku…

Lektor

Když vidím a i znám fungování státní správy tak to lze pojmenovat pouze jako chaos a anarchie. Každý všemu rozumí nejlíp, metodiky jak postupovat nejsou nebo je nikdo nedodržuje a zároveň probíhají pořád dokola kontroly kdejaký ho nesmyslů.

MartinS.

Nemůžu si pomoci, ale tady evidentně selhává metodická role státu, tedy Ministerstva dopravy, Ministerstva pro místní rozvoj a ÚOHS. Je jasné, že kraje musí dopravní obslužnost soutěžit a stát by jim měl vytvořit takovou metodiku, aby ty soutěže probíhaly transparentně, podle práva a ne aby si každý kraj musel vymýšlet vlastní postupy a ÚOHS mu ty soutěže shazoval, protože rozhodování tohoto úřadu je značně nepředvídatelné

Gremli

Přesně tak…je tu něco od základu špatně. ÚOHS ruší v poslední době nějak moc věcí…Ústecký kraj, Zlínsko, teď tohle… A řešení bohužel neexistuje – problém je jak s nákupem autobusů, tak se soutěžemi na dopravce. Aneb vždycky se někdo odvolá. To se dá soutěžit jen zcela bez konkrétních specifikací a na nejnižší okamžitou cenu a vše ostatní je špatně? To je cesta do pekel… Buď drahá nouzová řešní, nebo navádění ostatních, že jediná jistota výsledku je nějakým způsobem obejít veškerá výběrová řízení…

Ondřej

Podobný výsledek tendru očekávám také v Pardubickém kraji. Takže zatím jedinými kraji, kteří něco byli schopni vysoutěžit je Jihomoravský kraj, tam už to běží léta a pak Plzeňský kraj, ostatním to buď zařízl UOHS nebo ještě ani nic nesoutěžili. Ještě v Libereckém kraji snad uspěl v části kraje Busline.

Dada

Hlavne obednatele “ ve verejnem zavazku“ by meli postupovat stejne, hodnotit podle stejnych kriterii tak, aby ve vsech krajich byly stejne podminky pro verejnou soutez. takhle si kazdej na svym pisecku pytlikuje to svy….

David M

Myšlenka zajímavá. Ale pak se při jejím přijetí tažme, proč stejně nesoutěžit stavbu střední školy a stovky dalších věcí. A pak proč stejně nepostupoval i v dalších věcech…a zjistíte, že centrální řízení má své výhody, i když to tento režim nerad slyší.

Jiří Kocurek

Jojo, není nad to centrálně naplánovat, kolik bude potřeba vyrobit koloběžek v příští pětiletce.

Přemek

Každý si maluje svůj obraz sám svým chováním i diskusními příspěvky.

Hamlet

Je cosi shnilého ve státě českém.

Rossec

Premiér ?

Přemek

Ten může i za vaše špatně zavázané tkaničky?