United Buses vrací přímé spojení Dačice – Brno, omezí spojení Hradce Králové a Brna

Autobus United Buses. Foto: UBAutobus United Buses. Foto: UB

Omezení se dotkne i spojení Prahy s Jeseníkem.

Společnost United Buses v neděli změní své jízdní řády. Úpravy se mají podle dopravce dotknout většiny linek. Více spojů nabídne mezi Pelhřimovem a Prahou, vrátí se také na trasu Dačice – Brno. Dojde naopak k omezení spojů mezi Prahou a Jeseníkem a Brnem a Hradcem Králové.

Již v pátek bude obnovena přímá linka České Budějovice – Dačice – Moravské Budějovice – Brno. Provoz na lince byl ukončen v květnu 2022 pro skončení platnosti licence a spory s Krajem Vysočina o novou licenci a podmínky přepravy cestujících v rámci kraje. “Podmínky pro provoz znemožňují obvyklé využití linky ke všem přepravám, jak jsou cestující zvyklí. Autobusy nelze využít k přepravám například z Jemnice do Moravských Budějovic, z Moravských Budějovic do Jaroměřic nad Rokytnou a nebo z Jaroměřic do Hrotovic. Na tyto kratší úseky je nutné využít k přepravě místní, dotované autobusy. Podmínky licence zkrátka kratší jízdy v rámci kraje Vysočina nepovolují,“ vysvětluje podmínky licence Karel Bílý, majitel United Buses.

Linka pojede zkušebně prozatím pouze v pátky a neděle v rozsahu jednoho páru spojů. Všechny spoje jsou vedeny přes novou zastávku a terminál na západním okraji Brna, Nemocnice Bohunice, odkud se cestující dostanou do centra Brna tramvají za 15 minut. Od nemocnice spoje pokračují na východní okraj Brna, na Královo Pole. “Linka pojede prozatím zkušebně jen v pátek a v neděli, abychom cestujícím a studentům nabídli alespoň nějakou přímou alternativu spojení. Jde o obnovení provozu po opětovném, nuceném přerušení a tak je třeba nejprve ověřit, zda  bude o spoje zájem. Mám obavu, že ty neustálé změny a opakované přerušení provozu zapůsobily na veřejnost tak, že k cestám do Brna volí raději auto.” doplnil informace k rozsahu provozu Karel Bílý.

Konec využívání autobusového nádraží v Jindřichově Hradci

Mezi Pelhřimovem a Prahou se vrátí pondělní spojení v 9:00 z Prahy přes Pelhřimov do Českých Budějovic a zpět v 15:30. Na trase pojede více spojů v pondělí, v pátek a v neděli mezi Prahou, Humpolcem a Pelhřimovem, v pátek pojede spoj prakticky každé dvě hodiny. Na lince z Brna do Hradce Králové dojde k omezení na dva páry denně.

Škrty se dotknou i linky Praha – Jeseník. Nově budou jezdit jen od pátku do pondělí. „K redukci nabídky spojů na této lince přistupujeme na základě vyhodnocení provozu za uplynulý rok. Linka není v ekonomicky nejlepší kondici, ale nechceme to vzdát a zatím přistoupíme k úspoře nákladů omezením provozu o dny, kdy byla poptávka nejslabší,“ vysvětlil Bílý. Už dříve skončila na trase Arriva.

Dopravce současně opouští autobusové nádraží Jindřichův Hradec kvůli příliš vysokému poplatku. „Za odjezd nebo příjezd jsme zde zaplatili měsíčně desítky tisíc korun a popravdě, ani si většina cestujících neuvědomuje, že tím něco získali oproti nástupu na jiné zastávce mimo nádraží,“ uvedl Jana Parizkova z United Buses. Všechny spoje přesouvá k zastávce sídl. U Nádraží v Jarošovské ulici.

Tagy United Buses
46 komentářů