Vodní doprava Zprávy

Unikátní kolesový remorkér Beskydy dostane dokormidlovací zařízení

Remorkér Beskydy v Děčíně. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Remorkér Beskydy v Děčíně. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Díky zadním kolesům remorkér bezpečně propluje i mělčími vodami, kde klasický lodní šroub selhává.

Unikátní zadokolesový remorkér Beskydy se po čtyřech letech ve službách státu dočká větší modernizace. Ta spočívá v instalaci dokormidlovacího zařízení na příď lodě, což umožní bezpečnější a přesnější manipulaci s plavidlem. Remorkér byl vyroben v roce 1956 a je památkově chráněný.

Zakázku na modernizaci získala děčínská společnost České loděnice, hodnota činí 4,185 milionu bez DPH. Hotovo má být podle smlouvy, kterou s firmou uzavřelo Ředitelství vodních cest, do 120 dnů.

„Instalace zahrnuje vlastní zástavbu dokormidlovacího zařízení v rouře do trupu plavidla, zajištění jeho pohonu pomocí nového dieselagregátu s elektrickým přenosem výkonu, neboť stávající lodní elektrická síť nemá pro pohon dokormidlovacího zařízení dostatečný výkon. S tím souvisí nejen ovládání dokormidlovacího zařízení a dieselagregátu z kormidelny, ale pomocné systémy jako naftový, výfukový, vzduchový a elektrický,“ píše se ve smlouvě.

Unikátní zadokolesový remorkér Beskydy odkoupilo Ředitelství vodních cest v roce 2016 za deset milionů od společnosti EVD, aby pomáhal lodím překonat kritické mělčiny mezi Hřenskem a Ústím nad Labem. Státu se zde dlouhodobě nedaří prosadit stavbu zdymadla, čímž lodní doprava trpí. Přípřež je při snížené hladině zdarma.

Stát se lodi ujal, neboť je na Labi jediná svého druhu a pro EVD bylo její vlastnictví ekonomicky neudržitelné. Díky zadním kolesům remorkér bezpečně propluje i mělčími vodami, kde klasický lodní šroub selhává. Slouží i k vyprošťování uvízlých lodí. V roce 2016 remorkér například vyprostil loď EVD v Drážďanech.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav

Trochu mě vrtá hlavou, jak to obhájili před památkáři.

Sizifon

No jak.Uplatili to 😀

Václav Sellner

Chcete svoje tvrzení obhájit? Rád vám dám možnost, upozorňuji ale, že se vám to nebude líbit.

Jiří Kocurek

Škoda, že k tomu není video, co to dokormidlovací zařízení (en: bow thuster) umí. Na přídi je zkrz trup protažená trubka, v ní lodní šroub umožnující hnát vodu zprava doleva, nebo zleva doprava. Dle Newtonova zákona se pak příď pohybuje opačným směrem než voda. Parádně to zlepšuje manévrovatelnost.

Jiří Kocurek

překlep: bow thruster

Honza

Krátké, ale krásné video. Labský kaňon u města Děčín, je vskutku světový unikát.

Partneři

Škoda transportation