LOT 3a leaderboard

Uchazeče o řidičský průkaz čekají od října nové otázky. Více řeší cyklopruhy i špatné počasí

Vozidlo autoškoly. Foto: Autoškola HoráznýVozidlo autoškoly. Foto: Autoškola Horázný

Nové otázky začnou být nasazovány v testech od října.

Zájemci o získání řidičského oprávnění budou od letošního října odpovídat při testech na nové otázky. Budou více zohledňovat situace, ke kterým na českých silnicích dochází v poslední době častěji, tedy například jízda u pruhu pro cyklisty nebo za zhoršeného počasí. Nové zkušební otázky dnes představili zástupci ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR.

Nová sada obsahuje 35 otázek. V rámci zkoušky z odborné způsobilosti žadatelů o řidičská oprávnění budou otázky zařazeny od 24. 10. 2021. Zájemci se s nimi mohu seznámit a vyzkoušet si je na webu noveotazky.cz. Příprava nových otázek je financována z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, přispívá na ně nepřímo tak každý plátce povinného ručení.

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění, kterým se snažíme zařazením těchto nových otázek představit aktuální trendy v každodenním provozu. Chceme jim ukázat co nejvíce situací, které je mohou potkat každodenně v provozu. Je větší pravděpodobnost, že pokud situaci uvidí na obrazovce, správně zareagují v provozu,“ vysvětluje význam změn Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Do konce roku 120 nových otázek

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému ministerstva dopravy. Každý žadatel jimi musí projít. Teprve po složení těchto testů může zájemce o řidičský průkaz postoupit k praktické části, tedy v jízdách.

„V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se zaměřujeme na současné trendy, jako je jízda automobilem v sousedství infrastruktury pro cyklisty či jízda za zhoršených povětrnostních podmínek, např. na sněhu,“ charakterizuje novou sadu šéf Asociace autoškol Aleš Horčička.

Tvůrci předají ministerstvu do konce roku postupně celkem 100 nových textových a 20 animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách. Ministerstvo je bude následně postupně nasazovat do ostrých testů. Společně tak reagujeme na vývoj v oblasti provozu na silnicích ČR. I první obrazové otázky si již lze otestovat na webu noveotazky.cz.

Tagy autoškoly Ministerstvo dopravy seznam
26 komentářů