U Chocně nejezdily vlaky, trať zaplavil prudký déšť

Zaplavená trať u Chocně. Foto: Správa železnicZaplavená trať u Chocně. Foto: Správa železnic

Místo vlaků jezdila náhradní autobusová doprava.

67 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Augusto Pinochet

…koukám, že jsem byl asi jediný ze zdejších znalců, který se včera v 6.20 ráno ocitl ve stanici Čermná nad Orlicí…náhradní autobus nikde, cca 40 lidí postávalo v ranním chladu netuše co se bude dít…chápu mimořádku, ale proč nikdo z ajznbonjáků neřekne, ať tam lidi nejezdí…to samé aplikace, která se mne optala, jak jsem byl spokojen s cestou do Prahy a já čekal na vlak v Chocni…jsme prostě debil, risknul jsem to přes Choceň, protože informace byly, že tam dojedu…dojel, ale v jiné časové ose…příště přes Hradec…ten to víkend semi ČD pomstily za to, že je chválím…v pátek zpoždění 90… Číst vice »

Kolemjdoucí

Velmi opatrně jsem nakoukl, zda to zde najdu a skutečně! I zde se partička diskutérů vypořádala s výsledky klimatického výzkumu posledních 40 let během několika příspěvků. Zvláštní body za styl pak uděluji diskutérovi zmiňujícího v tomto kontextu francouzskou revoluci, critical race theory a Lysenka, to se zas tak často nevidí.

9/10

Tomáš Záruba

Zase jeden úsek, kde co kdysi dávno odvodněním bylo, posloužilo výhodně jako neoficiální trvalý mezisklad materiálu z oprav tratě…?

Pepa z Depa

To je jak Vlasta Burian a jeho přednosta stanice:
Vlak jede jen za příčinou příznivého počasí. 😉

J.Š.Hájek

Úsek Choceň – Darebnice ? Zbytek trati do Čermné n.O. je na náspu… ?

Alibaba

Tady, pokud je fotka z aktuálního místa: https://mapy.cz/letecka?x=16.1847862&y=50.0293860&z=19
Podle nadjezdu v pozadí.

J.Š.Hájek

Hmm, tak to je jasné, pole vedle trati a další pole vlevo vedle kravína je standardně oranné napříč vrstevnicemi. Zajímalo by mě jestli to SŽ budou chtít hradit po uživateli uvedených pozemků…

Ivan

Jeden pařez v propustku a už tu máme klimatickou změnu.

jurali

Jasna klajmitcejndz.

jurali

A proto: vice gryndylu.

Jaaa

Těch pařezů v propustcích bude přibývat, vašnosti. To je celej klíč k chápání problému, ale patrně poněkud pod úroveň zdejší diskuse.

Jurali

Presne tak, kdo neveri na socialismus, tentokrat kulturni, je pod uroven nas znalcu dokonalosti, intelektualu.
Tolik krasy jsme od dob francouzske revoluce dokonale ideove promysleli a zavedli do praxe. At uz neuvedomely plebs chtel nebo nechtel. Povazte : socialni darwinismus, teorie tridniho boje, rasove teorie, eugenika, lysenkovstvi.
Dnes tu mame kritickou rasovou teorii a s nim celou intersekcionalitu, namisto eugeniky ci lysenkovstvi tu mame teorie clovekem zpusobenymi zmenami klimatu podporene dokonalymi komplexnimi numerickymi simulacemi zavislymi a silne citlivymi na mnoha promennych.
Tolik krasy! A zavedena do praxe vzdy vede ke zdarnym vysledkum.

Lysimachia

Projížděl jsem včera Chocní,
z mraků hustě lilo,
mávali mi malomocní
vším tím, co jim zbylo. (K.P.)

Chleba Nakup

Pojďme na to pozitivně: je fajn, že trať nezapadala sněhem.

Dejf

Hmm mě napadlo včera odpoledne na chalupě asi 3cm vrstva krup. Takže bych s tím pozitivním myšlením brzdil, jenom ta trať nebyla ve špatnou chvíli na špatném místě 🤣 Český les by jí ukázal.

Honza R.

To vypadá jako zákeřný útok. Co vám kroupy provedly? 😀

Pepa z Depa

Není hanbou, když muž u Litomyšle uroní kroupu.

999

Co se s tímhle vůbec dá dělat?

Jaaa

Proti lokálním záplavám není moc ochrana, bylo by to velice nákladné a efekt omezený.

Méně klimatické změny -> menší četnost. Jinak nic.

Chleba Nakup

Domnívám se, že člověk svou snahou o zastavení klimatické změny tuto změnu akceleruje.

Kubrt

Konkrétně?

Chleba Nakup

Snaha o snížení emisí oxidu uhličitého (jakožto maskota klimatických změn) už běží nějakou dobu, tak bych čekal, že to bude vidět. Příroda má totiž samočistící schopnost, stačí jí přestat škodit a zregeneruje se. Zlepšení se nedostavuje, ba naopak (což odporuje samočistící schopnosti přírody), takže současná opatření (boj s oxidem, k tomu ještě elektromobilitou) jsou špatnou cestou.

Radek

Poločas „života“ CO2 v atmosféře je v tisíciletích, stačí si snadno dohledat. Klimatická změna akceleruje právě proto, že už vypuštěné emise se jaksi v atmosféře hromadí – kumulativní efekt.

Jaaa

Nejsou to tisíce, ale stovky let. Polovina celkového úhrnu CO2 v atmosféře je tam 20 let a méně. Děláme si to teď a tady, není to zdaleka jen “dědictví minulosti”.

Jiřik

Slyšel jste o fotosyntéze? Kysličník uhličitý z atmosféry velmi účinně stahují zelené rostliny, a to jak na souši, tak v tocích a oceánech…

Jaaa

Ta snaha jsou jen velké řeči, reálně se nezměnilo prakticky nic.

60 % emisí z dopravy jsou osobní auta. O kolik míň jich jezdí? Že by naopak vîc?

jva

Tak, tak, teplota na planetě kolísá neustále (viz ledovcové splavy na našem území), jen včíl si EUčlověk řekl „zakonzervujeme teplotu z roku xxxx“.

Petr H.

Ano, teplota kolísá neustále. Drobný detail je v tom, že výkyvy globální teploty o jednotky stupňů byly dříve otázkou několika tisíc let a flóra i fauna se tomu stíhala přizpůsobit.Teď se jedná o oteplení vyvolané lidskou činnosti s odhadovaným nárůstem globální teploty kolem 5 stupňů nejpozději do konce století.
Doufal jsem, že kromě Václava Klause už to všem ostatním docvaklo. Bohužel evidentně ještě ne a to je škoda – snižuje se tím šance ještě něco s tím podniknout.

percula

Nesmírně věřit strašákum, dřív slibovali: do roku 2000 dojde uhlí ropa, nebude co jíst. Zatím to nepřišlo. Uvidíme v roce 2100 jak dopadnou Ti současní. A i když jim to vyjde.
Víte proč se stal nejrozšířenějším savcem na zemi clovek?, protože se vždy dokázal prizpusobit, jen teď se na to zapomíná.

Luboš Beneš

No já pamatuju, že v roce 2000 říkali, že v roce 2020 nebudou ledovce a v NY 1m vody… asi někde udělali soudruzi chybu a nebo žádné oteplování není a jen nás straší. A kdo se bojí, ten se dobře manipuluje.

Jaaa

Flóra a fauna se nakonec přizpůsobí.

Kdo se tak rychle nepřizpůsobí, není samozřejmě nikdo jiný než lidská civilizace, která je zcela závislá na klimatu, jak bylo nastaveno doteď.

Lidi začnou ve velkém migrovat (což už se děje), jakmile jejich místo pro život přestane být obyvatelné. A to dopadne v příštích 100 letech na 30 % světové populace. Kam asi ti lidi půjdou? Myslíte, že je zvládnete postřílet všechny, aby se nedostali do “pevnosti Evropa”, která bude mít sama co dělat s dopady klimatické změny?

Jiřik

Civilizace se přizpůsobí celkem rychle. Rozhlédněte se jen po vlastech českých, jak výrazně se společnost, denní život člověka a způsob získávání potravy v roce 2024 liší od toho, co tu bylo před třiceti, šedesáti, sto dvaceti lety…

Jonáš

Ale no tak. Tisíckrát vyvrácený argument, už to není ani vtipné. Ano, změny se dějí. Ne, opravdu se nedějí takhle rychle v jednom století. Stačí se podívat na jakýkoliv graf. A stejně si v další diskuzi přečteme stejný pseudoargument. Zkuste věřit vědě a ne sektám.

Jaaa

Nikoli pane, takto klima opravdu nekolísalo nikdy (mimo náhlé globální katastrofy spojené s vymíráním druhů).

Vašek

Průtrže mračen, plavajzníky a lokální záplavy byly vždy. Těžko se proti tomu ubránit.

MP22

V posledních dekádách jsou bouře silnější a silnější a přinášejí více vody, než bylo dříve obvyklé. Jsou na to tvrdá data, když napíšete brněnské Akademii věd která se zabývá změnami klimatu, určitě vám rádi pošlou výsledky měření úhrnů za posledních 60 let kde je to si oči bijící

VTT

V sobou bylo u Ústí n. L. malé tornádo. K tomu komentář meteorologa: bylo slabé a nezpůsobilo žádné škody, takže by ho dříve nikdo ani nezaznamenal.
Těch extrémních jevů přibývá, to je, na rozdíl od nějakého hrozivého vysychání, asi dost dobře podložený fakt, ale zas není třeba z toho být hysterický. A jak psal ten meteorolog, vyšší četnost pozorování je dána i tím, že mobil s kamerou má dnes každý.

frank

o tornádech se píše už v Kosmově kronice…

Jiří Kocurek

Lepší by bylo posledních 600 let.

Jiří Kocurek

Totiž lidé mezi roky 1950 až 1970 měli trochu jiné starosti, tehdy by se něco takového nemuselo ani zaznamenat.
Podobně se nedočtete o něčem takovém na Ukrajině… mají tam jiné starosti.

Narážím na to, že i tvrdá data mohou být zkreslená a záznam nemusí být zdaleka úplný.

Jaaa

Ale no tak, lidé počasí v minulosti sledovali daleko více, protože jaksi byli s přírodou v daleko větším kontaktu a větší závislosti.

Problém je v něčem jiném – psané záznamy se nemusely dochovat.

Nicméně o historickém klimatu máme celou řadu informací ze sedimentů a jejich biologickém obsahu, ledových jader, paleobotanických nálezů apod.

Jiřik

Jojo, sledovali, ale nearchivovali… Koho dnes zajímá třeba klimaticky extrémní rok 1316, kdy jen Labe vytopilo na 450 vesnic, aby v zimě následovaly mrazy s tloušťkou říčního ledu přes 20 cm… Hladomory v Evropě tehdy trvaly několik let.

Libor

Bavíme se o amplitudě změny ve stovkách až tisíce let a tu se hrdě vytáhne měření posledních šedesát let, na jehož základě se argumentuje.

Jaaa

Bavíme se o amplitudě změny, která totéž co běžně za tisíc let zvládá za 20.

frank

ono to je diskutabilní, třeba železniční síť na našem území byla naplánovaná za Rakousko Uherska podle “ historické paměti a záznamů obvyklostí“ a pak, již během výstavby přišly 1000leté povodně roku 1845 a tak se většina tehdejších tras přesunula nad povodňovou hladinu , co je dobré pro dopravu i dnes 🙂 Bleskové povodně na našem území potvrzuje i archeologie a historie pro všechna období sídelního obydlení Čech. Takže ano úhrny za 60 let jsou možná fajn, ale v rámci úhrnů za 1000-3000 let je to pořád jen velmi krátký úsek historie…

Jaaa

Sorry bejby, ale tady se porovnávají četnosti a úhrny v posledních několika desítkách a stovkách tisíc let…

Jiřik

Sorryjako, s jakou přesností zjistíte četnosti a úhrny třeba v období 800–899 n. l.?

percula

Ano, klima se mění, to se stávalo i pred x stoletimi a určitě to zase stane za pár století
Mam se kvůli tomu věsět? Raději jsem si pořídil na jižní a západní okna předokenní žaluzie a jsem doma i v lete v pohodě.
A malá připomínka k diskuzi, víte že minulým dobam ledovym předcházelo oteplení, co když se to opakuje?
Nejhorší smrt je smrt z vyvěšení.

Jaaa

“Raději jsem si pořídil na jižní a západní okna předokenní žaluzie a jsem doma i v lete v pohodě.”

Tady někdo zjevně dost dobře nechápe rozsah.

Můžete mi řîct, k čemu vám budou předokenní žaluzie, až nebudete mít vodu v kohoutku a stát zaplaví klimatičtî migranti?

Lidská hloupost nemá hranic.

Jiřik

Provedl osobní adaptaci na klimatické podmínky. Takzvaní „klimatičtí migranti“ jsou především migranty ekonomickými – třeb Egypt od roku 1960 rozmnožil obyvatelstvo na trojnásobek…

Jaaa

Kdyby za 60 let. Publikace, která srovnává posledních 600 let české historie, vyšla snad už před 10 lety.

jurali

Jenze s tou klimatickou zmenou nic delat nelze.
Je prirozena dnes, byla prirozena vzdy a vzdy prirozena bude.
Globalni vliv cloveka na ni je minimalni, jestli vubec nejaky.

none

Tak na tohle ti EU jiste odpovi jinak 😀 Urcite ma zduvodneno, proc se rozhodla zachranovat cely svet (svym temer nulovym vlivem)

Jaaa

Jojo, za všechno může EU, která má navíc “nulovej vliv”. Zase jen ublížený čecháčkovství, na nic jiného se nezmůžete.

Jiřik

Je veselé číst kritiku čecháčkovství zrovna od vás. 😀

Jaaa

“ Jenze s tou klimatickou zmenou nic delat nelze. Je prirozena dnes, byla prirozena vzdy a vzdy prirozena bude. Globalni vliv cloveka na ni je minimalni, jestli vubec nejaky.” OK, jdu vrátit všechny své diplomy (protože tohle je součást základu vědeckých metod všech věd o zemi po již více než 200 let) a všichni moji docenti a profesoři svoje taky (byť jsou třeba 40 let v oboru), protože jsme zjevně všichni břídilové, co nedovedou ani interpretovat paleoklimatická data.. Přišel pan jurali bez vzdělání, bez vědecké praxe, bez publikací v oboru, a pomocí selského rozumu z facebooku to natřel tisícům stran… Číst vice »

Jiřik

Záleží na tom, jak velké území definujete pro „lokální záplavu“. Například k tomu, aby při slejváku nebyl vyplaven dům, postačí to, aby se do něj stoupalo po jednom až dvou schodech a ne že si udělám podlahu obýváku, francouzské okno a terasu v jedné niveletě, která pak navazuje na stoupající svah. A naši předkové již před tisíci lety vynalezli příkopy a náspy, suchá nádrž (polder) je znám taky už asi sto let…

Leinad

Pár tipů by bylo, ale neřeknu že se v okolí téhle tratě nedělají. Pole orat po vrstevnici, aby déšť neodnášel zeminu. Víc menších polí s remízky. Na fotce je les, ten obvykle pojme dost vody. Spržel by mohla občas čistit drenáže, nechat vodu z trati odtýkat či vsakovat.

Jiří Kocurek

Ano, povodí toho potoka tvoří většinou les: https://mapy.cz/s/fatojodaje

Poučka „Pole orat po vrstevnici“ se v lese dost dobře nedá uplatnit.

Ano, dřív to nebylo a pokud to někdo zaznamenal, tak „dřívbylolíp“ stejně záznamy nečetl.

Xhj

Jenže tu trať nezatopil potok Čermná, ten teče k místní části Korunka v Čermné nad Orlicí. A trať byla zatopená u Chocně

Alibaba
VTT

Pole orat jen po vrstevnici u členitějších polí nejde, dnešní moderní technika je na to moc velká, takže se např. úplně na fleku neotočí.
Remízky vypadají pěkně, ale jednak to komplikuje polní práce s velkou technikou a navíc jsou to zásobníky semen plevelů, které se pak šíří i do pole. To pak znamená i nutnost většího používání herbicidů.
S tím naskakováním na zelenou propagandu opatrně.

Michal M

To jsou tak blbé argumenty, že už se snad ani neučí dnes na hnojárně.
Léta chemozemědělské praxe člověka poznamená, co?

Dalibor

SŽ neumí odvodnit ani trvale vytékající vodu…..viz úsek 1 km u Karlových Varů, již dlouho v provozu jen 1 kolej a ještě k tomu rychlostí 30 a 10 km/hod.

none

Proti prutrzi neudelas nic. A pokud jo, byl by to ekonomicky nesmysl.

Leinad

Když je dobře udělaná drenáž/kanál/odtok, tak voda odteče. Jízda při/těsně po průtrži záleží na brodivosti vozidel.

Jiřik

Proti průtrži se dělají příkopy, kanály, vpusti a propustky. Díky tomu 99 % železniční i silniční sítě přežije každou průtrž mračen bez následků.