Infrastruktura Silnice Stavebnictví

U Budějovic se otevírá nová část dálnice D3, provoz zůstane ve dvou pruzích

Výstavba D3 severně od Českých Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Výstavba D3 severně od Českých Budějovic, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ředitelství silnic a dálnic stihne letos ještě jednu dálniční otvíračku, i když se obejde bez velké slávy a stříhání pásky. Řidiči budou v úterý dopoledne vpuštěni na nový desetikilometrový úsek dálnice D3 mezi Borkem a Ševětínem severně od Českých Budějovic.

Stavbaři zde dokončili nový levý pás (ve směru od Prahy) dálnice, na který nyní převedou provoz, aby mohli přetvořit původní silnici I/3 v pravý pás dálnice. Provoz tak zůstane nadále v režimu 1+1 s rychlostí omezenou na 80 kilometrů v hodině, pojede se ale po novém. Úsek už je označen značkou dálnice.

„Získali jsme povolení k předčasnému užívání stavby, které by mělo v úterý nabýt právní moci. V dopoledních hodinách proto začneme provoz převádět,“ uvedla mluvčí zhotovitelské firmy Eurovia Iveta Štočková.

Stavba D3 na jihu Čech. Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stavba D3 na jihu Čech.
Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Věc má ale jeden háček. V nové dálnici je kvůli chybě ŘSD při vyvlastnění pozemku zhruba padesátimetrová proluka. Tu budou vozidla objíždět po staré silnici I/3, podle Štočkové to ale stavební práce nenaruší. V místě přejezdu středového pásu bude rychlost snížena na 60 kilometrů v hodině.

Dělníci se přesunou na dnešní silnici I/3, která je budoucí pravou polovinou dálnice. „Na původní silnici I/3 bude provedena rekonstrukce vozovky na úroveň aktivní zóny, v případě nesplnění požadavků bude provedena i úprava aktivní zóny, budou demolovány stávající mosty na I/3 a nahrazeny novými. Demoliční práce na mostech budou zahájeny v lednu 2019,“ doplnila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Dálnice v plném profilu by měla být hotová na jaře 2020.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

Tak nevím, je to dálnice nebo cesta pro osla s kárkou? Zatím je to stavba a ty náklaďáky z stavby jezdí mezi normálním provozem. Už dnes je hustota směr Praha a zpět taková, že se dělají kolony. Dále kličkujete mezi spadlým kamením, dírami v silnici nebo máte auto flekatý jak stračenu. A potom se to přihrne do Budějic. Katastrofa. A tam radní se drží za hlavu, jak auta z dálnice zajedou do města a ucpou ho (tranzit) tj. zaspali dobu. Tzn. infrastuktura je zastaralá. Kolik si papaláši vyplatí roční prémie ? Neměli by jihočeští motoristé za ten brajgl dostat odškodnění… Číst vice »

milanek

Mě na tom celém přijde nejbizarnější, jak ta nenáviděná Eurovia v tomto případě dělá státu ústupek jak hrom, když přistoupili nejdřív na výstavbu dálnice s dírou a současně bude budovat jízdní pás dálnice za částečného provozu po něm. Jak vidno český rybník se společnostmi schopnými stavět dálnice je fakt malinký.

mirekk

Dobrá zpráva. Já teď když potřebuju do ČB, raději jedu přes Ševětín po staré silnici. I/3 v současném stavu nemám rád. Málokdo tam dodržuje omezení, předjíždí se o 106 a necítím se tam prostě dobře.

noerf

mirekk: Problém úseku Ševětín Borek je, že na 70 jezdí většina 80 – 90, pokud nejede někdo 70 a „nebrzdí provoz“. Mám spíše zkušenost, že se nepředjíždí, z důvodu hustoty provozu v protisměru a také plné čáry.
Nevíte někdo, kdy se bude otvírat úsek Bošilec – Ševětín, mám pocit, že tam mostaři nestíhají (most u Dyníny a u Bošilce), jinak kromě dodělání protihlukových stěn, čar a příslušných úseků mostů je dálnice vcelku připravená.

mirekk

Nevím jestli si dobře pamatuju, ale snad květen či červen ´19

mirekk

tak to se mnou není tak zlý jak mi doma tvrděj: termín zprovoznění Bošilec – Ševětín 24. 6. 2019 , dokončení 24. 2. 2020

noerf

mirekk: Děkuji za info.

PetrN

jinak vše najdete na webu rsd…. http://www.rsd.cz > Mapová aplikace > konkrétní stavba > informační leták

moucha

Tak na novém úseku bude 80, počítám, že tacho se tam také bude jezdit 90-100.. Kdo by se totiž táhnul skoro 10km 70km/h na takové silnici..

vlada

přesně tak, je to úsek smrti. raději přes ševětín přes starou silnici…