Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Renonc ŘSD: Stát nemá v majetku jeden pozemek na budované D3 u Budějovic

Výstavba D3 severně od Českých Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Výstavba D3 severně od Českých Budějovic, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Na nově budované dálnici D3 se po Táboru rýsuje další úzké hrdlo. Ředitelství silnic a dálnic nemá v majetku jeden pozemek na právě budovaném úseku dálnice severně od Českých Budějovic mezi Ševětínem a Borkem. Jde zhruba o 50 metrů dálnice v jejím levém pásu ve směru od Prahy.

Chyba se přitom stala na straně ŘSD, které administrativním pochybením nahrálo majiteli na smeč. „ŘSD ČR pochybilo nezaplacením za vyvlastnění v řádném termínu, zaměstnanec odpovědný za toto pochybení už není v zaměstnaneckém poměru ŘSD,“ přiznal mluvčí Jan Rýdl.

Silničáři se dobrali k vyvlastnění pozemku po několikaletém procesu v roce 2017, právní moci nabylo loni v září. Jenže během následné šedesátidenní lhůty neposlali peníze majiteli, který si díky tomu posléze zažádal o vrácení pozemku a uspěl.

Soukromý pozemek na stavbě D3. Pramen: ŘSD
Soukromý pozemek na stavbě D3.
Pramen: ŘSD

Vyvlastňovací proces se proto rozběhl podruhé. „Majitel se v poslední den lhůty odvolal. Paralelně s ním jednáme, z jeho strany je jasný tlak na cenu výkupu,“ doplnil Rýdl. Na sporném pozemku se proto nestaví, ačkoliv zbytek stavby probíhá dle harmonogramu.

ŘSD věří, že se podaří pozemek získat včas, aby celá stavba mohla skončit v termínu. Připravuje ale i variantu „Tábor“, kde je už řadu let zánovní dálnice zúžena kvůli sporům o sjezd s majiteli tamního motocentra.

Otázkou ovšem zůstává, jak by se v takovém případě dálnice dostavovala. Její pravou část (směr od Prahy) totiž tvoří nynější silnice I/3, kterou stavbaři promění v dálniční pás po dokončení levé poloviny, kam se má převést provoz. Plánovači by se tak museli vypořádat s padesátimetrovou dírou.

 

Vývoj kolem sporného pozemku (pramen ŘSD)

Platné územní rozhodnutí + zahájení výkupů pro tento úsek červen 2011

Celkem vyvlastnění cca 10

Pozemek poprvé vyvlastněn v srpnu 2014 (ŘSD se odvolalo proti ceně)

Září 2017 vyvlastnění v právní moci včetně ceny (byla snížena)

Lhůta na vyplacení ceny za vyvlastnění – 60 dnů – nesplněno

Po nezaplacení původní majitel pozemku požádal o jeho vrácení

ŘSD ČR podle zákona znovu navrhlo majiteli cenu za výkup a dodrželo lhůtu 90 dnů

Březen 2018 – druhý návrh ŘSD na vyvlastnění

Listopad 2018 – rozhodnutí o vyvlastnění – majitel se v poslední den lhůty odvolal

Nyní rozhodne krajský úřad

Majitel se pak může obrátit na soud

Detaily stavby:

D3 Ševětín – Borek

délka: 10 680 m

plocha vozovek: 323 070 m2

počet stavebních objektů: 75

Zhotovitel: Eurovia CS, a.s.

Cena stavby dle smlouvy: 933 223 300 Kč (bez DPH)

Termín výstavby: 03/2017 – 03/2020

27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
HoBr

Dobrá inspirace – události této kauzy jsem si nahodil na jednoduchou časovou osu: https://www.timixi.com/timeline/detail/481
Bohužel, takové administrativní pochybení není u ŘSD výjimka…

železničář v důchodu

„zaměstnanec odpovědný za toto pochybení už není v zaměstnaneckém poměru ŘSD“
Určitě bych nechtěl být „v kůži“ nejen jeho samého, ale ani jeho nadřízených, a ani toho, kdo se mu případně bude snažit „hodit lano“ – asi těžko se odváží napsat to jako (pravý) důvod svého odchodu ze ŘSD do „CV“, až bude hledat další uplatnění …

Pavel

Tak tam jděte pracovat vy za tabulkové platy. Ten ocas co udělal chybu určitě moc neměl. Management je na tom líp a měl by nést svůj díl zodpovědnosti.
Opravdoví odborníci jsou z ŘSD vyhazováni (paní Pošvářová).

VRT

Pokaždé, když dojde na megaprůser těchto státních podniků, tak se dočteme o tom, že tam máme jít dělat za tabulkový plat. Milý pane, odpovědnost leží právě na těch manažerech. Ti opravdu tabulkový plat neberou ani omylem. Nebo vám snad přijde v pořádku, že to celé skončí tím, že dotyčný už u firmy nepracuje? Výborně, takže až vám u auta upadne kolo a vy se rozflákáte v příkopu, tak si taky vystačíte s tím, že vám automobilka řekne, že ten co to kolo blbě vyrobil už u firmy nepracuje? Tohle je skutečně možné jen u státního podniku. Jak jsem tu už… Číst vice »

Monika Večeřová

Je to personální pochybení. Nemělo by se to stávat, ale někdy se prostě stane. Zajímá mě řešení

František Janota

Kdo chce psa bít… A ŘSD je vždycky vděčný terč

VRT

Jistě, takový průser je zcela v pořádku. Samozřejmě. Úplně vidím, jak kdybyste něco takového udělal v soukromé sféře, jak vám šéf pochválí. Ale hlavně že za všechno můžou ekoteroristy a Havránková.

VRT

Moment, oni to uzavřou s tím, že daný zaměstnanec už u firmy nepracuje? To jako vážně?

ricci

Na ŘSD jsou jistě dobře placená teplá místečka a dostat se na ně nebude ani tak o kvalitě, jako spíše o protekci a toto jsou důsledky.

Démon

To by mě zajímalo jak funguje kontrolní mechanismy v ŘSD. Když nezaplatíte DPH nebo zálohu na daň z příjmu, tak přísti měsíc máte upomínku a pokutu …
a k čemu je ten nový zákon o vyvlastňování? oni tam snad můžou ne? a pak se řeší peníze

Jaroslav

…no to víte, když si odškrtáváte seznam vykoupených pozemků barevnou pastelkou v tiskovém výstupu z 5 let staré tabulky záborového elaborátu… …co se dá čekat.

Wladass

A dobře jim tak 🙂 Majiteli pozemku fandím.

thegrid

Dobře tak komu? Nám všem? Nebo tomu, kdo na silnici umře, protože nebyla dálnice s jasně prokázanou menší nehodovostí? Nemluvě o úspoře času a peněz za pohonné hmoty? Ale fakt je, že dobře nám tak, jsme prostě ve stavění desetiletí za jinými zeměmi.

Theodor

Tak tohle už ani není vtipné, to je spíše k pláči. Tady vidíme důvod, proč trvá výstavba dálnic v ČR tak dlouho a jak to v ŘSD běžně chodí. Třeba dálnice v Táboře, ŘSD nebylo schopné domluvit se s majiteli motocentra na vykoupení pozemku.

Dan

Organizace, která už má páky na vyvlastnění a podělá to tím, že není schopná zadat jeden příkaz k úhradě, je zralá na zrušení. Dotyčný zaměstnanec už tam nepracuje, ale sedm vrstev jeho nadřízených, kteří tam zůstávají, určitě dostane prémie za celoroční „kvalitní“ práci.

Jen tak

A co ma ten management delat? Maj homkvuli jednomu neschopovi vyhazet?

Tohle levne volani “nefachcenku z kolbenky” vzdycky pobavi…

Dan

Jeden neschopa v ŘSD – to zase pobavilo mě. No a ve výši manažerského platu přece není zohledněna žádná zodpovědnost, vlastně pardon, jenom ve státních organizacích.

Laik

To je neuvěřitelné. To se děje pouze v ČR. A pravidelně.

Jen tak

Je videt, ze o zahranici nevite nic, v zivote jste nejspis nebyl dal, nez na slovensku …. mozna ano tam ne…

… protoze jinak byste nevykladal nesmysly.

Laik

Nevím o jedniné dálnici na Slovensku, v Rakousku, v Německu nebo Polsku, která by v jednom určitém místě byla takto omezena. Pokud máte příklad, prosím…

Jen tak

no … a to, ze o nich nevite, znamena, ze se to nestalo?

a tak nejde a takovou konkretni situaci .. jeden zapomenuty pozemek.. marginálie. i kdyz trosku trapná.

jinak, urcite jste zaregistroval, ze treba v polsku se netrefili o půl kilometru.
urcite jste zaregistroval, jak se v nemecku staví letiště
atd atd

asdfr

Nech sa paci. Slovensko. Vykup domu koli dialnici na Cadcu. Dialnicna spolocnost dom z pozemkom odkupili, ale babka majitelov tam ma dozivotne uzivacie pravo. A to pravo nezrusili. Takze dialnicna spolocnost odkupila dom s babkou, ktory nemozu koli tomu zburat. Dialnicny tunel okolo Strecna. Stavia to konzorcium talianskej a slovenskej firmy. Taliani v tom maju 75 percent. Mal byt dokonceny do roku 2019. Uz teraz maju riadny sklz . Momentalne prebehli v tlaci informacie, ze Taliani z tej stavby chcu vycuvat. Dalsie. Dialnicny usek medzi Martinom a Ruzomberkom. Rozhodnutie. Ide sa stavat tunelova varianta. Rozbehly sa projektove prace, pripravne prace,… Číst vice »

Laik

O tom domě v Čadci nevím a z toho co píšete jde asi o případ, který se nejvíce blíží tomuto, místu s motorestem u Tábora a pozemku který stejným způsobem zablokoval rychlostní silnici v Ostravě – prodlouženou Rudnou. To jsou jen v ČR 3 místa!

Neznám detaily, ale nezdá se mi, že by NDS někde postavila dálnici bez malé části, ke které nemůže kvůli pozemku.

Jistě, na tunelu Višňové nebo na úseku Hubová – Ivachnová, které zmiňujete, jsou problémy, ale jsou to problémy jiné než je tento, který jsem kritizoval.

Jakub

To se zeptejte lidí, co tam žijí, aby vám povyprávěli, co se tam děje.

Matěj

Tohle sebemrskačství mám nejradši. Vy jistě detailně znáte situaci v dalších státech.

thegrid

No faktem je, že vlevo od naší tlusté čáry mají dálnice solidní ale hlavně – mají dálnice. Což se u nás říct nedá. Doporučuji zapnout mapy.cz. Na to nemusíte být odborník.

VRT

Matěji, je to na místě. Byl jste někdy v Rakousku? Asi se nedá tvrdit, že by nebyli v EU, neměli aktivisty a nebyly tam problémy s výkupem pozemků? Jel jste někdy po Westautobahn? A to raději nebudu zmiňovat Švýcarsko, které sice v EU není, ale ten ekologický imperativ se tam tak nějak vznáší daleko intenzivněji. A vidíte. Přitom mají víc kilometrů dálnic než my. O kvalitě a ceně se asi nemá cenu bavit.