U Anděla vznikne nové depo pro nákladní elektrokola, na Těšnově zůstane nastálo
V cyklodepu na Těšnově operuje 7 logistických společností. Pramen: depot.bike
Na Těšnově po změně režimu z pilotního na běžný provozovatel cyklodepo vylepší
Dle pana Schenherra je to v místech „dnes opuštěného bývalého soukromého parkoviště“. Co tomu říká firma Hochtief, která tu legálně parkuje svých asi 30 služebních vozidel? 🙂 Jinak nápad je to fajn, dokonce i dopravci si depo na Florenci pochvalují (krom nedostatku prostoru pro parkování cargokol přes noc).
Tak hezké PR od obou stran – města i přepravních společností. Ale reálný dopad na emise? Naprosto zanedbatelný. Až všechny přepravní společnosti nahradí staré diesly elektrickými dodávkami, pak to teprve bude zpráva na pochlubení se. Jak obecně nejsem příznivcem elektromobility, tak pro kurýrní služby je to ideální náhrada pro krátká pojíždění po městě s mnoha zastávkami v porovnání s neustálým startováním často hodně jetých nafťáků a krátkými přískoky s věčně studeným motorem po městě. A je otázkou, proč se přepravní společnosti do hromadného přezbrojení na bezemisní vozidla zrovna nehrnou. Že by peníze jako obvykle až v první řadě? A jedna… Číst vice »
Vzdyt ano. Green Deal znamena presun prumyslove vyroby do Ciny. Takove moderni rozkulaceni.
Mimochodem CO2 nic nikde neznecistuje.
Tak nějak. Všechno budeme mít dražší mnohdy z ciziny, ale za to to bude eco a cool.
Jak pomuze vystavba okruhu snizeni emisi v Praze? Tim, ze vybuduju dalsi komunikaci pro auta a tim padem tech aut pribude? Asi ne, ze jo? 🙂
Samozřejmě tomu tak není. Okruh odvede z Prahy nejen tranzitní dopravu, ale i Pražanům a návštěvníkům Prahy citelně zrychlí přesuny po městě. Takže se ušetří jak čas tak i PHM.
Takze bude o to lakavejsi pouzivat k presunum po meste auto a v uzkych hrdlech mezi okruhem a skutecnym startem/cilem tech cest to bude jeste horsi nez ted.
Nákladní cyklo tu podle článku má být kvůli snižování emisí.
Ptám se znovu: v čem je pak kolo výhodnější než elektrický tuk-tuk (např. Piaggio)?
Elektrická tříkolka jezdí rychleji, nemusí tak tolik brzdit provoz, při podobném objemu uveze větší hmotnost než borec s pedály.
Snad asi jen tím, že lze s nákladním kolem vjet legálně do pěší zóny, když je tam povolen vjezd jen kol.
Při zavážení obchodů tam jezdí i náklaďáky. Legálně.
Ale pak je tam povolen vjezd i zásobování. Jinak, za mě by pro pražské ovzduší byly větším přínosem elektrické dodávky typu Nisan e-NV200, Opel eVivaro atp., protože kromě toho, že nemají emise dokáží skutečně plnohodnotně nahradit dosavadní dieselové. Pokud ale mají dostatek cyklojezdů budiž, ničemu to nevadí, ale nějak výrazně ani nepomůže.
U dovozce do ČR jsem elektro verzi Piaggio Ape nenašel, benzínová váží při nosnosti 205 kg půl tuny. Větší modely vážej tunu a víc. Elektro jsem našel pro Indii, dojezd na baterku je 50 km a nabíjení řešej výměnou baterek na základnách.
Obecně bude elektro cargo kolo lehčí, obratnější, reálně nemusí být ve městě vůbec pomalejší, spíš naopak. Záleží taky na typu, některá jsou obratnější, některá míň. Proti těm obratnějším bude i ta malá tříkolka neohrabanej mastodont. Stačí mu daleko menší baterka (a nabíjecí proudy), dá se dojet na základnu i s vybitou baterií.
Ape Electric zatím opravdu funguje jen v Indii, jedná se přímo o spolupráci města a výrobce – zřejmě kvůli nabíjecí infrastruktuře. Praha by se s Italy klidně mohla dohodnout taky. Dobrá je na tom právě možnost rychlé výměny baterek.
Možná už to legislativa nějak ošetřila, ale e-kolo smí jet na motor rychleji než 25 km/h?
Pokud to má zůstat v kategorii e-kolo, tedy bez nutnosti ŘP na moped, značek, atd. tak se pomoc motoru musí v 25 vypnout. Což ovšem v ulicích, kde je nebo bude vesměs 30 a ani ta 30 se tam nedá využít naplno, není žádný citelný omezení. Rychlejší rozjezdy, brždění a zatáčení (výrazně nižší váha samotnýho stroje, nejspíš o poznání nižší těžiště) v centru města udělaj ve výsledku o dost víc, než možnost to občas rozjet na motor na 40 (max. rychlost tý benzínový 50). Plus samozřejmě po rovině a s prázdným (průměrný vytížení bude logicky míň jak poloviční (tam úplně… Číst vice »
Ona zrovna krátká, úzká tříkolka s jedním kolem vpředu a relativně vysokým těžištěm je v zatáčkách brutálně nestabilní záležitost (důvod, proč se do terénu, možná až na pár výjimek, dělaj čtyřkolky a ne tříkolky, i když řízení by naopak s jediným kolem vpředu bylo na výrobu o dost jednodušší). Takže to, že váha prázdného stroje není násobek váhy jezdce (který tak může v zatáčkách o dost účinněji vyvažovat) je nezanedbatelná výhoda.
Výměna baterky za nabitou je pak u elektrokol zpravidla triviální taky (a ta samotná baterka váží zlomek toho, co ta do APE.
Jeste jsem si uvedomil jednu vec. Elektromotory maj oproti spalovakum uplne jiny moznosti rizeni a skalovani velikosti. (Pro hnidopichy, jo vim, ze je mozny vyrobit miniaturni spalovaky pro modelare, ze se delaly spalovaky pro zahradni techniku) jde mi o rozumne vyuziti v praxi) Takze vzit vozidlo staveny na spalovak a implantovat elektromotor a baterku (pripadne vodikovej clanek, pantak a troleje, …) bez dalsich velkejch zmen sice jde (a na nektery pouziti to bude i potreba a vyhodny), ale je to jen cast moznych vyuziti elektromotoru v doprave. A zrovna u techto nejmensich dopravnich prostredku to bude IMO znat nejvic a… Číst vice »
A co parkování (resp. zastavení pro vyložení a odnesení nákladu)? Tuktuk už je trochu krám…
Zase na druhou stranu uveze např. pračku.
To cargo kolo (minimálně část z nich) taky. Nemluvě o tom, jak často balíkovky typu DPD, PPL, Messenger a spol. vozej pračky…
S jízdním kolem se asi lze snáze „promotat“ i tam, kde by to už mohl být i s elektrickou tříkolkou větší problém. Ale klidně by asi mohlo v efektivním souběhu fungovat obojí, a k tomu zřejmě ještě i nějaké malé (čtyřkolové) elektrické dodávkové automobily například pro zásobování obchodů větším množstvím zboží najednou (tam, kde je to vhodné či potřebné).