Autobusy Automobily

Tuzemské automobilky pokořily nový rekord, vyrobily nejvíce aut v historii. Jsme na vrcholu, tvrdí

Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto
Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto

Česko loni dál posílilo pozici země závislé na automobilovém průmyslu. Výroba automobilů loni poprvé přesáhla 1,4 milionu kusů za rok, meziročně stoupla o 5,2 %. Vyplývá to z dat Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP.

Výrobci vozidel většiny značek zaznamenali výborné výsledky v počtu vyrobených kusů. Automobilová produkce rostla znovu rychleji než český průmysl jako celek a podpořila růst celé české ekonomiky,“ uvedl AutoSAP v tiskové zprávě.

Podle prezidenta AutoSAP Bohdana Wojnara jsou příznivé výsledky ovlivněny hlavně pozitivním vývojem evropské i světové ekonomiky a rostoucí spotřebitelskou poptávkou po vozidlech v Česku i v Evropě.Letos už čeká spíše zpomalení růstu. „V České republice bude mezi významné faktory působící tlak na pokles tempa růstu v roce 2018 patřit zejména napětí na trhu práce, kde česká ekonomika naráží na hranici svých produkčních možností a zmiňované nabídkové omezení trhu práce se významně dotkne i řady firem automobilového průmyslu. Očekáváme proto, že dynamika českého autoprůmyslu bude sice i letos vysoká, avšak růstu výroby motorových vozidel o více než 5 %, jako v roce 2017, se již letos nedočkáme,“ řekl Wojnar.

Trojice výrobců loni vyrobila v Česku 1 413 881 osobní vozů. Výroba osobních automobilů tak opět tvořila hlavní část objemu vyrobených motorových vozidel. Největší podíl na celkové produkci v ČR si zachovala Škoda Auto s 60,7 %, druhé místo obhájila Hyundai s 25,2 % a třetí TPCA se 14,1 %. Škoda loni rostla o 12 %, Hyundai meziročně klesl o 0,5 %. Kolínská TPCA, jejíž produkce v roce 2016 a počátkem 2017 ještě rostla, zaznamenala meziročně pokles -9,8 %

Úspěšný rok mají za sebou i výrobci autobusů, Iveco a SOR Libchavy loni rostly. Celkem vyrobily 4 631 autobusů, což je meziročně o 5,5 % (tj. o 243 ks) více. V případě nákladních aut pokračovalo oživení Tatry, firmy Tatra Trucks zvýšila meziročně výrobu na 1 481 kusů, to je o 155 kusů více než před rokem (+11,7 %). Jediný výrobce motocyklů týnecká JAWA vyrobila 1 331 ks motocyklů (+8,4 %). Tuzemské prodeje vzrostly o 120,3 % na 174 ks, export dosáhl úrovně 1 157 ks (

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
JOHNNY

V článku se sice píše i o motorkách – ale v rámci automobilového průmyslu naprosto chybí informace o:
– trolejbusech z Plzně
– Aviích přesunutých z Letňan do Přelouče
– (malosériových výrobcích aut)
a ani nic o:
– výrobě tramvají – (Plzeň, Ostravsko a nově i EVO v Krnově)
– výrobě vlaků a nákladních vagónů…