Turkish Airlines připravují expanzi v Polsku, chtějí začít létat do Katovic i Krakova

Boeing 737 MAX 8 v barvách Turkish Airlines. Foto: Anna Zvereva / Wikimedia CommonsBoeing 737 MAX 8 v barvách Turkish Airlines. Foto: Anna Zvereva / Wikimedia Commons

Polské expanzi tureckého dopravce se do cesty může postavit v minulosti uzavřená bilaterální dohoda.

Letecká společnost Turkish Airlines plánuje v blízké době začít létat do Krakova a Katovic. Zatímco metropole Malopolského vojvodství stála v seznamu připravovaných destinací dopravce již od léta, informace o spojení do Katovic je zcela nová. Ani k jedné z linek nejsou nicméně zatím známy žádné detaily, například datum zahájení či počet rotací.

Informace o spuštění linky Turkish Airlines do Katovic se objevila na turecké platformě pro zveřejňování informací (PDP), kterou lze kupříkladu považovat za obdobu českého registru smluv. „Naše společnost se rozhodla zahájit provozování pravidelných letů na základě tržních podmínek do polských Katovic,“ stojí v oficiálním prohlášení bez dalších podrobností. Mluvčí katovického letiště Piotr Adamczyk na dotaz deníku Zdopravy.cz uvedl, že zprávu nebude komentovat.

Jak doplňuje portál Pasazer.com, Polsko uzavřelo s Tureckem v minulosti bilaterální dohodu, podle které musí na konkrétní lince mezi oběma státy létat oba národní dopravci, tedy jak LOT, tak Turkish Airlines. V situaci, kdy chce na lince létat jen jediná společnost, musí ta druhá souhlasit, což LOT dosud neučinil. Je tedy možné, že případ Katovic je jakýsi kompromis, jehož cílem je zmírnit turecký nátlak. Jedná se nicméně o pouhé spekulace.

Pro katovické letiště by byl příchod dalšího síťového dopravce vítaným přínosem. Nyní z něj kromě domácího LOTu létá Lufthansa a od zimního letového řádu také KLM. Turkish Airlines jsou členem aliance leteckých dopravců Star Alliance, ze své hlavní základny v Istanbulu provozují lety prakticky do celého světa.

Tagy Katovice Krakov KTW Letiště Katovice Letiště Krakov turkish airlines
16 komentářů