Turkish Airlines na poslední chvíli mění plány, místo do Katovic budou létat do Krakova

Boeing 737 MAX 8 v barvách Turkish Airlines. Foto: Anna Zvereva / Wikimedia CommonsBoeing 737 MAX 8 v barvách Turkish Airlines. Foto: Anna Zvereva / Wikimedia Commons

Z metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku bude létat do Istanbulu i domácí LOT.

Letecká společnost Turkish Airlines bude létat z Krakova. Přestávají tak platit její původní plány zamířit na nedaleké katovické letiště. Za změnu může rozhodnutí polského úřadu civilního letectví (ULC), který pro linku do Katovic nevydal potřebné povolení. ULC se při tom odvolává na bilaterální dohodu mezi Polskem a Tureckem a zájmem letecké společnosti LOT o spojení Krakova s Istanbulem. Dnes dnes je již jasné, že ho spustí.

Podle tiskové zprávy Letiště Katovice říká zmíněná dohoda, že dopravce si může vybrat dvě destinace, do kterých chce létat. První je dlouhodobě fungující linka Istanbul-Varšava, druhou měla být Istanbul-Katovice. Pro linku do Katovic již bylo vydáno povolení na zimní letový řád a souhlas na letní měl být samozřejmostí. Přizpůsobily se tomu přípravy k dosažení maximálního úspěchu spojení. Vzájemně se navštěvovaly zainteresované delegace a byly vynaloženy nemalé prostředky na propagaci.

O to víc všechny překvapilo, když svůj zájem létat z Krakova do Istanbulu projevil LOT, se kterým o tom údajně nikdo předtím kromě ULC nejednal. Polský dopravce oznámil, že linku z Krakova spustí ve spolupráci s Turkish Airlines díky partnerství v alianci leteckých dopravců Star Alliance. Mezivládní dohoda nedává Turkům možnost spustit spojení do Istanbulu ze třetího letiště v Polsku.

Letiště i město kritizují rozhodnutí úřadu, starosta se obrátil na premiéra

Zástupci letiště i města Katovice rozhodnutí ULC silně kritizují a o linku chtějí ještě bojovat. Ozval se dokonce sám starosta města Katovice Marcin Krupa, který řekl, že centrální rozhodnutí škodí jejich regionu a jsou pokusem o jeho marginalizaci. Obrací se při tom na aktivitu poslanců z vojvodství, zejména na polského premiéra Mateusze Morawieckého, kterým by další rozvoj jeho kraje neměl být cizí.

LOT i Turkish Airlines budou létat z Krakova do Istanbulu shodně třikrát týdně, Poláci v úterky, čtvrtky a neděle a Turci v pondělky, středy a pátky. Na spojení budou nasazovány Boeingy 737-900 Turkish Airlines a Embraery 195 LOTu. Poláci spustí lety 27. dubna, Turci 1. května. Letenky jsou již k dispozici na webech obou dopravců.

Tagy Katovice Krakov KRK KRK-IST KTW KTW-IST Letiště Katovice Letiště Krakov TK turkish airlines
3 komentáře