Doprava ve městě Trolejbusy Zprávy

Trolejbusy ze Škody Electric začaly sloužit v Budapešti, budou vážit pasažéry

Trolejbus Škoda 27Tr v Budapešti. Pramen: Škoda Electric
Trolejbus Škoda 27Tr v Budapešti. Pramen: Škoda Electric

V Budapešti začaly v uplynulých dnech jezdit nové trolejbusy z Plzně. Škoda Electric dodala do maďarského hlavního města 21 vozidel, z toho deset dvanáctimetrových a jedenáct osmnáctimetrových. Výrobce to dnes oznámil v tiskové zprávě.

„Dokončená zakázka úspěšně navazuje na naši dodávku 36 trolejbusů pro Budapešť z předchozích let. Maďarsko patří k našim tradičním teritoriím, vedle Budapešti jezdí trolejbusy vyrobené ve Škodovce například ve městech Szeged nebo Debrecín,“ uvedl obchodní manažer Škody Electric Pavel Kuch.

Nová vozidla pro Budapešť vyrobila Škoda v konsorciu s polským Solarisem, který dodal karosérii Urbino. Díky pomocnému bateriovému pohonu mohou sloužit i na tratích bez trolejového vedení. „Baterie se dobíjejí během jízdy na troleji, není tedy zapotřebí žádná speciální dobíjecí infrastruktura,“ doplnil Kuch.

Zajímavostí je speciální systém, který počítá váhu cestujících, z čehož se vyvozuje jejich počet. Díky tomu lze také zjistit, kdy a kde cestující nastupují a vystupují. Systém má sloužit pro plánování trolejbusových linek a snižování nákladů.

Skupina Škoda Transportation dodala do Maďarska od roku 2007 produkty za více než pět miliard korun. Před několika lety ukončila projekt tramvají pro město Miskolc, tamnímu dopravnímu podniku dodala 31 vozidel ForCity Classic. Škodovka se rovněž podílela na dodávce metra do Budapešti.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hajnej

Ad „speciální systém, který počítá váhu cestujících“
Speciální je leda využití k odhadování vytíženosti spoje, jinak je „vážení“ vozidla (typicky podle tlaku ve vzduchovém vypružení) už poměrně fousatá záležitost a používá se to k ledasčemu…

mirekk

To je slávy, že trolejbusy budou vážit cestující. Na dráze se váží už mnoho let. Každé hlášení začíná:
„Vážení cestující…“

Bob

A vyráběli to v Plzni nebo v maďarském závodě Ganz?

Přemek

Kastle PL, el. výstroj CZ ŠT, skládačka ŠT nebo Ganz dle smluvních podmínek.

dada

jen cekam, kdy nekoho napadne myslenka na jizdny podle hmotnosti

Erik Ziak

Ak budú maj zárobky priamo úmerné hmotnosti zamestnancov… Prečo nie?

gotop

Letenky už se jednou podle hmotnosti prodávaly, tak proč ne jízdné na mhd? 😉
Odkaz :https://en.wikipedia.org/wiki/Samoa_Air

Panoramix

To by mě zajímalo, jakou zadali průměrnou hmotnost jednoho cestujícího do SW, který přepočítá hmotnost na kusy.
Jestli to bude stejně poddimenzované jako ve výtazích, kde je běžně uvedeno něco ve smyslu 8 osob nebo 600 kg (tedy nějakých 75 kg na osobu), pak by jim to mohlo značně zkreslovat výsledky. Trolejbusy sice budou jezdit váhově přetížené, ale přesto v nich bude spousta místa, protože lidi tloustnou a průměrná hmotnost letí strmě vzhůru. Ale to je jenom taková úvaha pro zasmání, kdo ví, jaká bude realita.

libcha

To by mělo jít snadno zkalibrovat nějakým dost nenáročným dopravním průzkumem. Budeme-li předpokládat, že na jednom sídlišti nejsou v průměru lidi znatelně tlustší než na jiném.

Ludvík

Váhu člověka nějak zprůměrovat lze. Nutno ovšem počítat i se zavazadly, někdy ten nákup váží celkem hodně. S čím by se ještě mělo počítat je školní (dětská) frekvence v určitých časech, která je výrazně lehčí. Naopak pozdní flamendr-spoj poveze těžší váhy…

Chorobný prokrastinátor

Rozpoznají také IQ?

Mašinka

Jednodušše! Jedou trolejbusem!! :)))))

libcha

Vážení cestující, postupujte dále do vozu.

Sinep Anigav

Ano, tady to platí doslova, zatímco všude jinde by se mělo říkat ´převážení cestující´ (převážení z bodu A do bodu B), ale takovéhle technické opatření bych spíš čekal u nějaké aerolinky než u MHD.