Trolejbusový happy end. Před rokem je chtěli zrušit, teď Chomutov kupuje nové

Škoda Electric dodá do Chomutova a Jirkova deset osmnáctimetrových kloubových trolejbusů typu Škoda 27 Tr (na snímku) a pět dvanáctimetrových trolejbusů typu Škoda 26 Tr. Foto: Škoda ElectricŠkoda Electric dodá do Chomutova a Jirkova deset osmnáctimetrových kloubových trolejbusů typu Škoda 27 Tr (na snímku) a pět dvanáctimetrových trolejbusů typu Škoda 26 Tr. Foto: Škoda Electric

Patnáct nových trolejbusů od společnosti Škoda Electric koupí Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Zaplatí za ně 170 milionů korun.

Patnáct nových trolejbusů od společnosti Škoda Electric koupí Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Zaplatí za ně 170 milionů korun.

Spor o to, zda mají v Chomutově a Jirkově dál jezdit trolejbusy nebo už jen autobusy, tak končí vítězstvím trolejbusů. Ještě před rokem a čtvrt to přitom vypadalo, že trolejbusy ve městě skončí. Zastupitelé hlasovali o jejich možném konci, především kvůli vysokým nákladům. Nakonec se ale města rozhodla namísto rušení koupit nové vozy.

Dopravní podnik novou zakázkou v podstatě obnoví celý vozový park. Kupuje 15 trolejbusů, dosud jich má ve flotile 16. Jirkovu Škodovka dodá deset osmnáctimetrových kloubových trolejbusů typu Škoda 27 Tr a pět dvanáctimetrových trolejbusů typu Škoda 26 Tr. První vozy mají dostat počátkem příštího roku.

Škoda Electric byla jediným uchazečem v soutěži, za trolejbusy dopravce podle Věstníku veřejných zakázek zaplatí 173 milionů korun. Dopravní podnik současně vysoutěžil i dva autobusy na CNG, které dodá za 14 milionů korun polský Solaris. Většinu peněz na nákup má zaplatit Integrovaný operační regionální program (IROP).

Systém MHD v obou městech tak získá nové trolejbusy, které nahradí stávající více než dvacetileté. Sníží se tím náklady na údržbu, provoz bude levnější. „Zásadně vzroste i komfort pro cestující a řidiče. Nízkopodlažní vozidla s moderním asynchronním pohonem například nabídnou plošinu pro vozíčkáře, nebo nový zvukový orientační a informační systém,“ říká obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr. Trolejbusy slouží v systému měst Chomutov a Jirkov na šesti linkách a najedou zhruba 700 tisíc kilometrů ročně.

Provoz trolejbusů v Chomutově a Jirkově byl v ohrožení několik let. Konec si nejprve schválili jirkovští zastupitelé, chomutovští ale byli proti. V Jirkově nakonec loni na jaře své rozhodnutí vzali zpět.