cargo

Třinec vybírá nového provozovatele na MHD, podmínkou je deset elektrobusů

Elektrobus Škoda Perun v Třinci. Foto: 100projektu.euElektrobus Škoda Perun v Třinci. Foto: 100projektu.eu

Nový provozovatel získá desetiletou smlouvu, hodnota kontraktu je čtvrt miliardy korun.

Třinecká radnice přistoupila k vypsání nové soutěže na provozovatele městské hromadné dopravy. Její autobusový provoz patří v Česku mezi nejvíce elektrifikované: z 25 autobusů jezdí po městě 10 elektrobusů. Provoz ve městě dosud zajišťuje Arriva Morava, té ale skončí příští rok smlouva.

Zveřejnění zakázky vyplývá z informací na profilu zadavatele. Třinec poptává dopravce na deset let, ročně v Třinci autobusy ujedou kolem 1,2 milionu kilometrů a přepraví necelé tři miliony lidí. Odhadovaná cena zakázky je 252 milionů korun na deset let, město ale nevylučuje navýšení rozsahu až o 30 %.

Třinec zatím vyzval dopravce k účasti, do září musí prokázat zájem splněním kvalifikačních požadavků, teprve poté začne samotná soutěž o to, kdo zakázku získá. Jediným kritériem bude cena.

Třinec chce i v nové smlouvě zachovat velkou část autobusů na baterie: celkem jich musí jezdit na baterie deset.

Elektrobusy jezdí v Třinci od roku 2017, Arriva na ně získala evropskou dotaci. Jde o deset elektrobusů Škoda Perun. Mluvčí Arrivy Jan Holub potvrdil, že firma má o soutěž zájem a přihlásí se. Dotace umožnila srovnat značné rozdíly v pořizovací ceně dieselového autobusu a autobusu na baterie.

Tagy Arriva elektrobusy seznam Třinec
19 komentářů