Letectví

Travel Service křísí plány na lety do Kurdistánu, kam se nesmí létat.

Boeing 737-800 společnost Travel Service během letu. Foto: Travel Service
Boeing 737-800 společnost Travel Service během letu. Foto: Travel Service

Letecká společnost Travel Service po více než třech letech křísí své plány na přímou linku mezi Českem a Irákem. Od března chce létat z Prahy do Erbilu, hlavního města Kurdistánu a čtvrtého největšího města v zemi.

Dopravce si už zažádal u ministerstva dopravy  o povolení k letům. Pod značkou SmartWings chce létat jednou týdně. O plánech informoval jako první server Routes Online.

Ministerstvo dopravy teď bude žádost posuzovat. „V souladu s platnou právní úpravou je možné provozovat mezi body na území ČR a body na území Iráku pravidelnou obchodní leteckou dopravu v rozsahu až 7 frekvencí týdně. Žádost o udělení přepravního práva budeme posuzovat v souladu s platnou právní úpravou. Rozhodnutí v těchto případech obvykle vydáváme v rozmezí 30 až 45 dnů od doručení žádosti,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Plány Travel Service naráží ale na zásadní problém: irácká vláda zakázala mezinárodní lety do Kurdistánu kvůli snahám o jejich nezávislost. Zákaz platí od loňského podzimu.

Travel Service chtěl do Kurdistánu létat už v roce 2014, od plánů ale tehdy odstoupil kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Teď chce létat jednou týdně, vždy v úterý. První lety si naplánoval na 6. března, zatím ale nejsou v systému.