Doprava ve městě Tramvaje

Tramvaj mezi Libercem a Jabloncem protíná hranici okresu sedmkrát. Ministr dal výjimku pro cestování

Tramvaje v Proseči nad Nisou. Foto: Jan Sůra
Tramvaje v Proseči nad Nisou. Foto: Jan Sůra
Výjimka se týká pouze části obyvatel obou měst.

Celkem sedmkrát překonává tramvajová trať mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou hranici okresů. Nově je po zavedení nových protiepidemiologických opatření jízda legální bez potvrzení i pro část obyvatel obou měst.

Ministr vnitra Jan Hamáček vyhověl žádosti primátorů obou měst Jaroslava Zámečníka a Jiřího Čeřovského a udělil výjimku pro cestování mezi oběma městy. Povolení se ale netýká všech obyvatel obou měst: pouze těch s trvalým pobytem na území městské části Liberec – Vratislavice nad Nisou a v Proseči nad Nisou. Výjimka umožňuje vstup, pohyb a pobyt v okrese Jablonec nad Nisou a naopak za účelem nákupu zboží a služeb bez povinnosti mít u sebe potvrzení, které na základě vládního usnesení o omezení pohybu mezi okresy vyžadují policejní kontroly.

Primátoři chtějí povolení pro všechny občany obou měst

Jedním z důvodů žádosti o výjimku byla společná tramvajová trať Liberec – Jablonec. „Celkem sedmkrát protíná hranici obou okresů. Když pojedeme tramvají č. 11, bez ministerské výjimky porušíme několikrát po sobě nařízení vlády,“ napsal tento týden Zámečník na facebooku.

Trasa tramvaje na hranicích okresů. Foto: DPMLJ
Trasa tramvaje na hranicích okresů. Foto: DPMLJ

Přestože nám ministerstvo vyhovělo jen částečně, protože původně jsme usilovali o výjimku pro všechny občany Liberce a Jablonce nad Nisou, považuji za důležité, že došlo ke zrušení omezení alespoň v tomto rozsahu. I nadále ale trvám na tom, že opatření pro obyvatele obou sousedních a úzce propojených měst působí poněkud absurdně. A nemyslím si, že by lidé v případě jejich zrušení aktuální vládní nařízení proti pandemii nedodržovali,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Hamáček ve výjimce vysvětluje, že  hranice mezi okresy Liberec a Jablonec nad Nisou vede zastavěným územím městských částí Liberec – Vratislavice nad Nisou a Jablonec nad Nisou – Proseč nad Nisou. Liberec a Jablonec jsou stavebně čím dál více propojeny.  „Vzhledem ke složitosti průběhu okresní hranice nelze opatření o omezení pohybu osob mezi okresy v této lokalitě efektivně uplatňovat. Pro občany těchto městských částí je problematické či zcela nemožné naplnit své základní potřeby, využívat veřejnou dopravu apod. v rámci hranic svého okresu,“ uvedl Hamáček.

 

46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk

A co na Litoměřicku? Tam přejíždí linky dokonce do jiného kraje, to mám jako vystoupit a jít lesem?

Vlk

No, nic ve zlém a pak má něco v té republice fungovat. Plno výjímek jako na běžícím páse !!!

Martin

No nevím, jak to tady má fungovat, když to vede taková banda v čele s mocí opojeným Hamáčkem … Místo toho, aby se cíleně zaměřili na nejrizikovější místa – firmy a školky tak nás všechny zavřou a k tomu budou hrdinně nahánět běžkaře. Lituji lidí, kteří zavření v trvalém bydlišti nemají možnost se v okolí vysportovat.

Leinad

Proč vláda nemá lepší práci, než vymyslet seznam výjimek?
Nebylo by jednodušší stanovit, že se můžu pohybovat v okruhu X km od svého domova?

Jindra

Příspěvek smazán pro omezenost

Vojta

No, jo, vymyslím debilní opatření založené na čistě administrativních jednotkách a pak se k němu musí vymýšlet tuny vyjímek. Je vůbec někde jejich seznam? Zatím jsem slyšel:
– Brno-město + Brno-venkov
– Globus – Plzeň-sever
– teď Liberec – Jablonec

Tomáš

Také obyvatelé z obcí náležejících k Turnovu, ale okresově k Liberci.

2084

Jo, tady mezi Libercem a Jabloncem je dokonce i dům, který protíná hranici okresu
https://mapy.cz/turisticka?x=15.1147286&y=50.7299032&z=19&source=area&id=585508

Kandelábr

Tam bych nechtěl vyřizovat stavební povolení

filo

Nojo… ten barák je teda formálně v Jablonci, ale je pravda, že jeho část leží na pozemku, co už je v Liberci…

Vít

Zbytečné řešit, veřejnou dopravu nikdo nekontroluje. Celý týden jsem jezdil vlakem a autobusem přes okresy Uherské Hradiště, Hodonín, Břeclav, Brno a Znojmo. Autobusy nechávají na „checkpointech“ projet a do vlakem policie nejezdí.

Yellowhammer

Zrovna tramvaj ve Vratislavicích prolezaji celou…

Vít Jůza

Možná reakce na žádost o výjimku …

medical_examiner

Nás za celý týden nekontrolovali vůbec…

Panda

U vlaků někde čeká policie na nádraží.

Josef Král

Třeba plzeňský Globus není v Plzni, ale v Chotíkově, těsně za hranicemi okresu Plzeň město. Chotíkov je už Plzeň sever. Mohou tedy zde nakupovat jen lidi z vesnice?
Trať Mariánské Lázně – Karlovy Vary několikrát protíná hranici okresu Sokolov. Vždy jen pár stovek metrů, bez zastávky

Neptun

(Ne)plzeňský Globus dostal výjimku od Hamáčka.

On.

Když v Plzni je možná výjimka pro nákupy v Globusu neměl by být problém s jakoukoliv výjimkou. Když se má omezit pohyb,ale výjimkou se zpřístupní obchod, který není opravdu jediný dosažitelný.

medical_examiner

Asi si zaplatili…

Hodně štěstí

A co takový obyvatelé Vlkanče, kteří jedou do svého okresního města Čáslav.Ti jsou taky v háji, když vlak jede přes Golčův Jeníkov.

Petr5

Čáslav je okres?

Hodně štěstí

Sorry není. Už jsem z toho zblblej. Tak měním Čáslav za Kutnou Horu.

Vít Jůza

Když ono se to pořád mění … Golčův Jeníkov už nepatří do okresu Čáslav …. .

Jarek

Čáslav je okres?

Vít Jůza

Právě, že už zrovna teď není, ale kdo se v tom má vyznat, když se to pořád mění ….

Kalina

Prostě nesmí mimo území jejich okresu vystoupit. Podobných případů je jistě spousta např. v Praze z Klánovic na Černý Most jezdi bus přes Šestajovice.

Vít Jůza

Osobám takto tranzitujícím se zakazuje jen zastavovat na území České republiky, případně okresu nebo hlavního města Prahy, není-li to nezbytně nutné; výstup, nástup, přestup ani pěší přesun během takového tranzitu zakázány nejsou, pro zastavení je tam ta důležitá podmínka „není-li to nezbytně nutné“.

Jiří Kocurek

A víte co? Hranice okresů Brno – Brno venkov prochází středem parkoviště a obchodním domem. Dále pak dělí čistírnu odpadních vod na dvě části. Administrativní budova je v jiném okrese než značná část technologie. To, že dělí kruhový objezd na dvě části, je již jen třešnička na dortu.

Petr5

To už je vyřešeno. Ale do Kocourkova to vláda neoznámila.

medical_examiner

Domorodci totiž sežrali vyslaného posla…

Vít Jůza

Přepravit se po hlavní silnic/tramvajové trati do nitra svého okresu nebo do jiné části Vratislavic nebo Proseče je samozřejmě tranzit, na který je výjimka už v samotném opatření, problematická může být samozřejmě jak jeho prokazatelnost, tak kontrola. Ale úkolem politiků samozřejmě není argumentovat logicky, ale zkoušet pro své vybojovat, co se dá, v tom smyslu to je v pořádku …

Jiří Kocurek

Takže vlastně nějaké to plošné opatření, které vlastně nelze dodržet je vpořádku. A taky je vpořádku, když se to zjistí až po týdnu a poté, co spousta lidí byla pokutována při pokudu obstarat si základní životní potřeby. Snad jim ty pokuty vrátí…

Vít Jůza

Není to v pořádku. Ale také není v pořádku stěžovat si na to, že to či ono je zakázáno, pokud je to skrze v opatření stanovené výjimky povoleno. A také není v pořádku, že je to všechno takové, že se v tom lidi nevyznají, policie nevyzná, politici nevyznají, ti, kteří ta opatření vydávají, nevyznají. Není v pořádku nedohledatelnost teď těch ministerských výjimek, není v pořádku „plošnost“ a nelogičnost těch opatření, jejich vyhlašování nejlépe něco po poslední chvíli, do značné míry nevypočitatelnost jejich změn, že se vláda něco vždy jako na něčem usnese, nejprve se informuje zmatečně a nepřesně prostřednictvím „sociálních… Číst vice »

Jarek

Tak asi i u vás v Kocourkově chápete, že smyslem opatření je zajistit, aby lidi seděli doma na prdeli.
Že hranice katastrů a okresů neprobíhají všude logicky z pohledu dnešního využití území je poměrně jasné, ale analýza všech nelogičností by trvala poměrně dlouho. Institut výjimky na požádání existuje a vypadá, že je funkční.
Ale nechápu strejce, kteří tím potřebují těmito případy mávat a stavět na tom teorie, že je všechno k ničemu. O tom, že by někdo dostal pokutu v tramvaji Liberec-Jablonec kvůli jízdě přes hranici okresů, žádná potvrzená informace neexistuje.

Jarda

dnešní doba je absurditě nakloněná…. tohle povolení vytváří rozdíl mezi obyvateli obou měst

Jackub

Absurdní tragikomedie… 😏

Kalanis

Část Jablonce se snaží tramvaj zrušit. Teď k tomu dostali příležitost. Tak co fňukají?

-TR-

Blíží se parlamentní volby a mnoho komunálních politiků bude chtít do Sněmovny.

medical_examiner

To chápu. Po mnohaleté „dřině“ by si chtěli odfrknout…

Jindra

Tak konkrétně hejtman libereckého kraje Martin Půta odmítl kandidovat do parlamentu. A díky jemu a vedení kraje a také města Liberec, je zrušení tramvaje zatím zažehnáno.

Pája

Už jsem to četl na více místech. Nevíte, co tím hloupým nápadem sledují? Docela by mne to zajímalo.

Vít Jůza

Jde skutečně o snahu zrušit, nebo o obtížné dohadování, co a jak a kdo co bude platit? Je logické, aby v rámci takového dohadování každý každého nepravdivě obviňoval, že tu tramvaj chce zrušit.

Pája

Snad máte pravdu. V dnešní době je kladen důraz i na ekologii. Elektrická tramvaj je znovu zaváděna po Evropě, často za částečného přispění dotací – a Jablonec nad Nisou si tramvaje už podruhé chce zrušit… Kdo tohle může v dnešní době vůbec navrhnout?

Jindra

Není to tak dloho, kdy jablonecká strana vážně posuzovala variantu aurobusy.

Jindra

Oprava:.. variantu autobusy.

Divočák

jen kouřová clona, aby mohli pletichařit