Ťok připustil zavedení režijek i v soukromých vlacích

Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářIlustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Čelní střet o režijní jízdenky na dráze mezi ministerstvem dopravy a železničními odbory se odsunul na povolební týden, ačkoliv první

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MartinSŽDC

Soukromí nákladní dopravci také zajišťují vybraným zaměstancům In 100. Stejně jako ve Velké Británii funguje sdružení železničních společností, které si podobné výhody navzájem uznávají. Osobně jako zabezpečovací technik režijku využívám mimo soukromé jízdy i k pracovním jízdám pro zabezpečení údržby a provozuschopnosti dráhy. Pokud by to dále všeljak osekávali, nebo osobní dopravu na naši trati převzal soukromník který by režijky neuznával, zvážil bych jako spousta kolegů odchod. Nic méně rodiny trochu přítěž jsou, zde je možnost zdražení, ať se rozhodnou jestli ji chtějí nebo ne. Již teď se některým 1000vka na rok nevyplatí.

Lubomir

ANO vyskrknout z vlady azamestnancum benefity zustanou ,alide by se nemuseli o vyhody prit.Oc Tokovi jde ? Oto malo co zamestnanci u CD jeste maji?

Zdeněk Jirásek

Protože služba na dráze byla vždy náročnější než v jiných sektorech,zavedli již C§K dráhy různé výhody pro své zaměstnance,jako např. zlevněné jízdné,deputátní uhlí a různé další. Toto uznání těchto výhod převzala nová 1.republika. Co se týkalo komunismu , tak zde docházelo k jejich systematickému osekávání,až zůstaly jen ty režijky. Jsem důchdce , a je mi trapně, že po 41 letech vprovozu mám trnout o režijku, co nám kdo vymyslí.Pokud z toho uděláte benefity,tak důchodci utřou nos.

Petr

Proč by důchodce měl mít režijku, když už tam nepracuje? Totální nesmysl. Stejně tak jako to měli rodinní příslušníci.

M.V.

Třeba u dopravního podniku zůstává jízdenka i v důchodu, je to zaměstnanecký benefit daný kolektivní smlouvou, tohle nepotřebujete mít v zákonu 😉

Karel Jirásek

Trochu to upřesním: Za „komunistů“ se z benefitů pro zaměstnance ČSD zrušilo jen ono deputátní (správně režijní) uhlí. A bylo to kvůli tomu, že ti, kteří je nepotřebovali-bydleli v bytech s centrálním vytápěním-by byli de facto šizeni. Ostatní výhody se za komunistů nerušili-viz možnost využít dopravu nákladním vlakem za opravdu režijní cenu (sám jsem to realizoval ještě v r.1993). Nechat jízdní výhody důchodcům je nejen společensky a lidsky přijatelné, ale i ekonomicky výhodné: Důchodce sice zaplatí nyní jen 500 Kč/rok, ale pokud si někdo myslí, že si za ty peníze koupí jízdenky na vlaky ČD je na omylu. Takový důchodce… Číst vice »

Roman Srp

Vyškrtnout ze zákona a zrušit, je to akorát přežitek komunismu typu „zaplať vám to pán bůh“. A argumenty typu, že celý život ti zaměstnanci dřeli na dráze..? I kdybych celý život dodřel u svého stávajícího zaměstnavatele, tak po ukončení poměru odevzdám firemní NB, telefon se zvýhodněným tarif, případně služební auto a všechny ostatní benefity, které mi navíc při poměrném přečerpání nebo nadměrném poškození doúčtují.

Chachar Budvar

Měl ses lépe učit a jít pracovat k ČD. Každý svého štěstí strůjcem. Vím, že je mnoha závistivcům trnem v oku, pokud spoluobčané požívají nějaké výhody, historicky dané a pomocí několika zásadních kroků uhájené. Zajímavé, kterak počnou řičet cosi o „rovnosti“ (téměř bolševické) ti, kteří si nejsou schopni někde v montovně zjednat patřičný respekt. Češi jsou velice tvárný materiál, nenáročný lidský zdroj, což snadno zjistíme, srovnáme li naše platy, s benefity, výhodami, které požívají zaměstnanci v západních částech Evropy. Taktéž patrno na tvrdosti jejich hájení v případě takové Francie. Myslím, že všichni zaměstnanci ČD, SŽDC, apod. by měli nohy líbat… Číst vice »

Roman Srp

Já jsem se právě učil slušně a teď mám dotovat tyhle levicové praktiky? Sorry jako.. Kdyby šlo o firmu, která si na tyhle libůstky dokáže sama tržně vydělat, neřeknu popel.

Chachar Budvar

Na benefitu shledávám pramálo „levicového“. Sorry jako co? Nerozumím. Tím že benefit nazýváte „libůstkou“ mám jasno, že jste schopen svou závist schopen schovat za ledasco. To už tak u lidí, vydávajících se za „pravičáky“, bývá. Koulí na noze železnice jsou aplikace dávno mrtvých, „britských“ cest, legislativa znevýhodňující železnici téměř ve všech ohledech vůči silnici, či nízké mzdy u privátních osob. žel. dopravců.

K.S.

Á pán je zastánce unitárních státních molochů. Režijky v současné podobě jsou přežitek, nebo jak si představujete situaci kdy by měl někdo vozit zadarmo cizí zaměstnance a tento druhý subjekt jeho zadarmo nevozil? Nepřijde vám to trochu jako úlet? To vám tak leží v žaludku že některé kraje nezadávají výkony pro své IDS rovnou Času Dost? Z jejich pohledu je jakýkoliv jiný tarif než tarif IDS irelevantní. Pokud se Vám nelíbí to že se nehodnotí nějaká návaznost někam dál, tak si to jděte vyřídit s poslanci, budou volby, zjistěte si kdo je za váš obvod zvolený a napište mu že… Číst vice »

Otmar

Pán ještě nezmínil, že Japonec maká 365 dní v roce od rána do večera, bez dovolené až do samotného konce v podobě smrti. To je úžasný plán. Pán bude asi byznysmen nebo majitel firmy, který nepotřebuje pracovat anebo robot, který nepotřebuje žádný odpočinek. Nejraději by své zaměstnance sedral z kůže, aby neměli žádnou dovolenou, žádné benefity. Co takhle se vrátit k otrokářství?

Pavel

Chachare, pokud si onen diskutovaný benefit užíváš v rámci pracovního poměru u ČD, pak je to OK. Koneckonců i ty rodinné příslušníky jsem se skřípěním zubů ochoten akceptovat. Vždyť i tím služebním autem se mnou na dovolenou jede celá rodina a koneckonců ten noťas také mohou doma používat všichni a v případě nouze i ten služební mobil. V okamžiku kdy ukončíš pracovní poměr vrať režijku a jezdi si za své, na nějaké zásluhy ti sere pes.

K.S.

Pokud by měly být režijky uznávány i v soukromých vlacích, pak je bezpodmínečně nutné aby stejnou možnost měli i zaměstnanci soukromých společností ve vlacích ČD atd. Stejně tak by měly platit jen pro osobu aktuálně na dráze pracující, nikoliv už pro příbuzenstvo atd. Ideální by bylo aby sloužily jen pro přepravu do zaměstnaní a zpět, ale to se realizuje těžko. Není možné aby si zaměstnanci jedné společnosti zdarma jezdili spoji jiné společnosti a celá republika se jim a jejich příbuzenstvu na toto ježdění skládala.

Roman Srp

Proč všichni řeší jen varianty řežijka pro VŠECHNY nebo pro NIKOHO? Ať o rozsahu benefitu rozhodne zaměstnavatel a zakoupí to jako produkt, byť v některých případech sám od sebe, což ale není u normálních firem vůbec nic neobvyklého.

Mít firemní benefit ukotvený v zákoně je holý nesmysl a koule na noze celé železnice.

K.S.

V podstatě máme stejný názor. Jde mi o to že nejde aby měli zaměstnanci ČD a jejich rodiny výhody u jiných dopravců, buď bude to stejné platit i pro zaměstnance ostatních dopravců, nebo ne, ale pak ať ani zaměstnanci ČD nemají režijky u soukromých, jinak to podle mne nejde. (Mimochodem mám menší podezření že někteří by tak zkusili přivést soukromníky na buben, takový DoS útok) Ano je třeba je ze zákona dostat pryč, ať jsou to normální zaměstnanecké benefity zaměstnavatele na jeho vlacích a eventuálně spojích domluvených dopravců. To ano, ale prosím ne aby si zaměstnanci ČD jezdili zadarmo s… Číst vice »