dpp

Thai AirAsia X je v úpadku, dopravce plánoval i lety do Prahy

Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: AirbusAirbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus

Dopravce věří, že díky restrukturalizačnímu plánu zůstane dál v provozu.

Dva roky téměř zavřených hranic a omezené poptávky po létání přinutily dalšího dopravce požádat soud o vyhlášení úpadku. Soud v Bangkoku včera vyhověl žádosti o vyhlášení bankrotu společnosti Thai AirAsia X. Dopravce se zaměřoval na dálkové lety, v roce 2019 byla na spadnutí i jeho linka do Prahy.

O vyhlášení úpadku informují thajská média, například Bangkok Post. Provoz má zatím zůstat zachován, firma věří, že v úpadku projde její restrukturalizační plán. Podobným procesem prošlo v posledních dvou letech více dopravců.

V Thajsku jde již o třetího dopravce, který zažádal o úpadek. Už dříve tak učinily Thai Airways a Nok Air. Místní dopravce výrazně postihlo uzavření hranic. „Bylo už velmi obtížné získat zdroje na další fungování. Restrukturalizační plán by měl pomoci udržet aerolinku v dlouhodobém výhledu,“ uvedl šéf aerolinek Tassapon Bijleveld. Ten je současně největším akcionářem dopravce.

Dopravce měl před pandemií 12 letadel, nyní jen 8. Firma zatím neplánuje další propouštění. Podobným procesem prošly o malajské AirAsia X.

Dopravce v roce 2019 plánoval zahájení letů z Prahy, k tomu nakonec vůbec nedošlo.

Tagy Thai Air Asia X
2 komentáře