Tesla šokovala investory. Po velkých ztrátách začala vydělávat. Poprvé za pět let

Tesla Model 3. Foto: TeslaTesla Model 3. Foto: Tesla

Výrobce elektromobilů Tesla vykázala třetí čtvrtletí zisk 312 milionů dolarů a s tržbami 6,8 miliard dolarů výrazně překonal odhady analytiků.

Výrobce elektromobilů Tesla vykázala třetí čtvrtletí zisk 312 milionů dolarů a s tržbami 6,8 miliard dolarů výrazně překonal odhady analytiků. Jde o velké překvapení: podle ceny akcií nejnadhodnocenější automobilka světa dosud vydělala ve své historii jen ve třech čtvrtletích.

Tesla zveřejnila výsledky ve zprávě pro investory, její publikaci posunula firma o týden dopředu. Už v úterý přitom začaly akcie nečekaně prudce posilovat a začaly se objevovat spekulace, že výsledky budou nečekaně příznivé.

V přepočtu na akcii vydělala Tesla 1,75 dolarů, analytici odhadovali ztrátud 19 centů na jednu akcii. Po velkých problémech zejména s náběhem sériové výroby jde o velké překvapení i ránu těm, kteří očekávali naopak brzký krach firmy. 

S produkcí 4 300 vozů Modelu 3 týdně jsme se dostali do zisku. Podařilo se nám snížit jednotkové náklady, marže o více než 20 % překonala naše původní odhady,“ uvedla Tesla ve zprávě pro investory. Jde o první zisk Tesly od prvního čtvrtletí 2013, kdy firma vykázala nepatrný zisk. „Z Modelu 3 se stává mainstreamové auto,“ uvedla firma ve zprávě pro investory. V USA je například Model 3 už pátým nejprodávanějším autem v konkurenci vozidel s tradičními pohony.

Tržby firmy z prodeje auto stouply meziročně o 82 %, za nárůstem je především zájem o Model 3. Výsledky ukazují, že s Tesla pravděpodobně u svého aktuálně nejprodávanějšího modelu dostala za bod zvratu.

Firma současně oznámila, že má k dispozici na účtech zhruba tři miliardy dolarů pro další provoz a investice. Do konce roku chce koupit pozemky pro stavbu závodu v Číně.

Tagy tesla
10 komentářů