dpp

Terorista polil autobusy v garáži DPP benzinem. Požáru zabránili zaměstnanci s hasičákem

Trolejbus SOR TNS 12 v garážích Klíčov. Foto: Libor HinčicaTrolejbus SOR TNS 12 v garážích Klíčov. Foto: Libor Hinčica

Podle mluvčí dopravního podniku je škoda kolem 200 000 korun. Stopa vede do Ruska, řekl premiér.

Soud uvalil vazbu na šestadvacetiletého cizince zadrženého v souvislosti se žhářským útokem, který se minulý týden odehrál v klíčovských garážích městského dopravního podniku. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí.

Žhářský útok se na Klíčově odehrál v noci na čtvrtek. Podle informací, které pronikly na veřejnost, útočník polil benzinem autobusy v garážích Klíčov, k jejich zapálení ale nedošlo. Muž z místa utekl.

Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela. „V neděli bylo zahájeno trestní stíhání, dnes soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby ze všech tří procesních důvodů, které zná trestní řád,“ řekl policejní prezident Martin Vondrášek.

Vazba má tedy zabránit útěku obviněného, zabránit mu působit na možné svědky, ale i předejít tomu, aby trestný čin dokonal.

Mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková informaci o požáru potvrdila. „Odhadovaná škoda na autobusech je přibližně 200 000 korun, požár byl uhašen zaměstnanci s pomocí hasicího přístroje,“ uvedla.

Stopa vede do Ruska

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko.

Existuje podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska, je to součást hybridní války, proti které se musíme bránit,“ řekl novinářům Fiala.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) doplnil, že podobné typy útoků se nyní mohou chystat napříč Evropou a i Česko může být cílovou zemí. „Byli jsme zvyklí, že ruské útoky byly převážně hybridní, koncentrovaly se na IT infrastrukturu. Nyní se dostáváme do fáze, kdy se to může týkat i fyzických objektů,“ dodal.

Cizinec byl podle Vondráška při zadržení v Česku pět dní. Podle víkendových informací je zadržený muž původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Vondrášek nechtěl upřesnit, do jaké míry muž svůj čin dokonal. „Jen můžu říct, že bych ocenil duchapřítomnou reakci personálu dopravního podniku,“ řekl.

Policie o víkendu v Praze zpřísnila bezpečnostní opatření. „Z dosavadního šetření policie a z informací zpravodajských služeb vyplývá, že Česku aktuálně nehrozí další konkrétní bezpečnostní riziko,“ doplnil policejní prezident.

Tagy dpp Garáž Klíčov
142 komentářů