egoe-plus
Cestovní ruch Infrastruktura Letectví Letiště Stavebnictví

Tendry Letiště Praha: Vyroste hotel u terminálu i budovy pro nové služby

Autonomní minibusy na pražském letišti. Vizualizace: Letiště Praha
Budoucnost: autonomní minibusy na pražském letišti. Vizualizace: Letiště Praha

Služby na pražském letišti by měly v příštích letech zaznamenat bouřlivý rozvoj. Alespoň podle představ vedení letiště. První na řadě je výstavba nového hotelu v severní části letiště v těsné blízkosti Terminálu 2.

Letiště chce tendr na hotel vypsat ještě před koncem roku. Dá přitom k dispozici pozemek a práva k jeho užívání na dobu 30 let, přípravu a samotnou výstavbu už si zajistí provozovatel sám. „Konkrétní termíny realizace nelze nyní odhadnout, jelikož bude mimo jiné záviset na rychlosti přípravy,“ uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Podle něj nelze zatím odhadovat ani výnosy pro letiště, bude záležet na nabídce vítězného uchazeče. Letiště nicméně pro hotel vybralo atraktivní lokalitu, neboť u Terminálu 2 se v blízkém budoucnosti chystá hned několik rozvojových projektů. Mimo jiné výrazné rozšíření terminálu (fakticky stavba nového) a zbudování dvou parkovacích domů.

Letiště chce rovněž před koncem roku spustit pilotní projekt, kterému dalo název intelligence boxes. Má jít o menší sofistikované budovy s nejrůznějšími službami, které nemusejí přímo souviset s provozem letiště. Příkladem může být plastická chirurgie.

„Pilotní projekt takzvaných intelligence boxů je umístěn do prostoru mezi ulice K letišti a D6. Měl by být základem budoucí rozsáhlejší zástavby, která obohatí veřejnou část jižního areálu letiště o nové trvalejší využití,“ sdělil Pacvoň. Rozvoj těchto boxů má nastat především s přivedením kolejí a osobních vlaků na letiště. Vítězové tendrů si zajistí výstavbu sami.

Zamýšlená výstavba hotelu i projekt intelligence boxů jsou součástí dlouhodobých rozvojových plánů Letiště Praha v oblasti veřejných prostor v bezprostředním okolí stávající letištní infrastruktury. Plány nesou názvy AirportCity Sever a AirportCity Jih. Vedení letiště předpokládá například také vznik kongresové haly, sportovišť či výzkumného pracoviště.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Démon

Dokud tam nebude jezdit vlak, tak je to všechno k …

pony

Kvuli hluku se nejspis u letiste neda postavit bydleni, takze nacpat tam sluzby nesouvisejici s provozem letiste (na plastickou chirurgii si fakt nezajdete behem cekani na zpozdeny let), kam bude vyhradne nutne dojizdet jak pro pracovniky, tak zakazniky, je zase jednou pokrokove urbanisticke planovani.

Tomáš

Za službami včetně zdravotnických se do Česka běžně dojíždí že zahraničí, takže to naopak můžete brát tak, že naopak odpadne cestování po městě.