Automobily Doprava ve městě Silnice

Tečka za radary ve Varnsdorfu. Město vedené ANO 2011 porušilo zákon, řekl soud

Radary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.cz
Radary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.cz

Město Varnsdorf nepostupovalo při pronájmu radarů soukromé firmě podle zákona. Usnesení rady města, na něž navázalo uzavření nájemní smlouvy na radary na měření rychlosti, jsou nezákonná a Krajský soud v Ústí nad Labem je dnešním rozhodnutím zrušil. Město kritizovanou smlouvu s firmou Water Solar Technology (WTS) provozující radary koncem loňského roku vypovědělo. Firma dostávala za naměření překročené rychlosti odměnu. V souvislosti s pronájmem radarů policie obvinila pět lidí včetně bývalého starosty Stanislava Horáčka (ANO 2011).

Rozsudek nabude právní moci momentem doručení. Proti němu lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Žalobu na město podalo ministerstvo vnitra, které napadlo dvě usnesení rady z března 2019. Na jejich základě podepsala radnice v pořadí třetí smlouvu se společností Water Solar Technology. Firma dostávala odměnu za každé naměřené překročení rychlosti.

Usnesení jsou podle soudu v rozporu se zákonem a judikaturou Nejvyššího správního soudu (NSS). „Pokud provádí radarové měření soukromá osoba, je vyloučeno, aby tato osoba jakkoliv finančně participovala na výsledcích radarového měření a zároveň je vyloučeno, aby mohla spravovat i ten systém radarového měření,“ uvedla soudkyně Markéta Lehká.

Policie už dříve uvedla, že firma WTS neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů. Podle soudkyně není vyloučeno, že bude město muset vracet peníze za pokuty. „Ale to nebylo předmětem dnešního jednání,“ uvedla Lehká.

Bývalé vedení radnice kritiku odmítalo. Tvrdilo, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. Zakázku poprvé vyhrála společnost WTS v roce 2017 a zvítězila i v opakované soutěži.

Současné vedení města se sejde začátkem příštího týdne a bude situaci řešit s právníkem. ČTK to řekl mluvčí radnice Tomáš Secký. Spokojena s dnešním rozhodnutím je zastupitelka Lenka Lanková (Republika pro Varnsdorf), která podávala žádost o prošetření věci na policii. „Mě to (dnešní rozhodnutí soudu) vlilo i slzy do očí,“ řekla novinářům. Občané města pokuty podle ní zpočátku platili a peníze chodily zejména od obyvatel sousedního Německa.

Vyšetřování případu pronájmu radarů zatím neskončilo. Dozorující státní zástupce Jan Veselý ČTK řekl, že se nyní čeká zejména na výsledky podaných žádostí o právní pomoc v cizině. Stíháno je stále pět osob, vedle Horáčka také bývalý místostarosta Josef Hambálek, jako právnická osoba firma WST, její jednatel Miloš Schubert a další člověk. „Je potřeba všechno bez chyb dotáhnout do konce. Věřím, že následný soud zohlední dnešní rozhodnutí,“ uvedla Lanková.

ČTK

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr 5

Jednoznačne správně. Jen si myslím, že soud se nevyjádřil, že „Město vedené ANO 2011 porušilo zákon“, jak nám to posouvá pan redaktor. Takových starostů a zastupitelů bycom našli víc.

Žlutý klandr

Privatizace systému vynucování práva na kvadrát :-(((.

Eduard

Jednoznačně správné rozhodnutí. Teď by se měli všichni postižení domáhat vrácení svých, neoprávněně zaplacených peněz. A také doufám, že město bude žalovat jak tu firmu, tak i lidi, kteří za něco takového byli zodpovědní.

Halamus

Jak získat zpět pokutu za přestupek zjištěný nezákonným měřením rychlosti?
https://road-fens.cz/jak-ziskat-zpet-pokutu-za-prestupek-zjisteny-nezakonnym-merenim-rychlosti/

Leinad

Město zažaluje firmu, za to že město firmě platilo? 😀

Eduard

Pokud došlo k porušení zákona ze strany té firmy, tak proč ne. Proč by město jako takové mělo nést všechny náklady? Je logické, že bude žalovat jak bývalé své představitele, tak i tu firmu. Ať pak rozhodne soud o míře zavinění. Každopádně jak se automaticky posílali pokuty, tak by se automaticky měli posílat těm lidem zpět. Obávám se, že pokud se Ti lidé neozvou a nebudou se domáhat vrácení svých peněz, tak nedostanou nic. Ale třeba se pletu a pošlou se neoprávněně vybrané peníze zpět tam odkud přišly.

Leinad

Jo pokud bude žaloba na toho, kdo to podepsal za město, tak souhlasím. 🙂
Když se zrušila radarová past v Praze Holešovičkách, vracely se peníze těm, kteří se přihlásili a dodali potvrzení o zaplacení pokuty. Nikomu automaticky.

Martin

První krok, ale aby bylo právu učiněno zadost, měli by vrátit pokuty. Škoda že u nás nefungují hromadné žaloby, dobrovolně to asi nedaji …

mlha

Dokonce i jedno město na jihu Moravy tři roky přispívalo soukromé firmě z pokut

Eduard

Tak doufám, že už ně na ně podaná patřičná žaloba.

mgr.pavel

Které, prosím?

Jiří Kocurek

Zcela souhlasím s navrácením nezákoně vybraných pokut. A jelikož ty radary mívají automatické vyhodnocování SPZ/RZ, tak by bylo velice zajímavé prohrabat se tím, co automaticky zahazovaly. Naznačuju směrem k VIP značkám, zda by se našly nebo ne.

Leinad

Byli tam značky těch, kteří voliči ve Vansdorfu chtěli 🙂

Tuzemák

Ještě Varnsdorfu nařídit vrátit do poslední Kč všechny nezákoně vybrané peníze. To pro výstrahu všem těmhle obecním kamarádšoftům, co si z řidičů dělají jen příjem do rozpočtu a místo mýta vybírají na koncích obcí pokuty za rychlost. I přesto že je byli několikrát na nezákonost smlouvy upozorněni, stejně tvrdohlavě nedbali varování. ANO tak ty prachy strašně moc chtěli. Ve Varnsdorfu jsou na dobré cestě být 2. nejzadluženější obcí v ČR. To by jim ty prachy pěkně zhořknuly. A to Varnsdorf určitě nebyl jedinou obcí, co si tímto způsobem postavila smlouvy na radary. Nejlepší by stejně bylo, posílat příjem z pokut… Číst vice »

Dáda

no, to já už leckde do rozpočtu přispěl, ale plně s vámi souhlasím. Pokuty mají být trestem pro chybující řidiče a jít do státníhoi rozpočtu, nikoliv prostředkem na „vydělávání“ lokálních starostů a spol.

Eduard

V tomto ohledu s Vámi naprosto souhlasím. Pak uvěřím, že stacionární a jiné radary v rukou obcí a jejich akčních šerifů opravdu slouží ke zklidnění dopravy, ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Takto ať se na mě nezlobí ale místní lapkové mají nástroj na výběr mýta.

Pavel

Nezávidím novému vedení radnice tuto situaci. Nicméně, pokud se přidají k soudnímu procesu s bývalým vedením, jako poškozený, tak snad něco vysoudí zpátky. Ale asi se ve Varnsdorfu nějakou dobu nebudou opravovat chodníky.

Jiří Kocurek

Což je jeden z důvodů, proč by obecní úřad neměl podnikat. A už vůbec ne na hraně zákona a ve velkém.
Pronajmout obecní plácek pod lesem včelařovi, budiž. To beru.