Železnice

SŽDC zveřejnila nový jízdní řád. Potvrzuje přejmenování vlaků, přibude Metropolitan

Lokomotiva 151 v čele expresu z Prahy na Moravu. Foto: Jan Sůra
Lokomotiva 151 v čele expresu z Prahy na Moravu. Foto: Jan Sůra

Z českých kolejí od 10. prosince zmizí řada tradičních názvů dálkových vlaků a vzniknou úplně nové. Vyplývá to z nově zveřejněné finální podoby jízdního řádu, kterou umístila na své stránky Správa železniční dopravní cesty.

Jízdní řád potvrzuje dřívější informace serveru Zdopravy.cz o konci některých názvů, jako Šohaj či Galán a sjednocení názvů vlaků pro stejné destinace. Nově tak například všechny rychlíky vyšší kvality z Prahy do Luhačovic budou pojmenované Slovácký Expres.

Podobné pojmenování bude mít většina vlaků z Prahy do Plzně, Chebu či Mnichova: bude z nich Západní Expres. Většina expresů z Prahy do Českých Budějovic či Lince ponese název Jižní Expres. Oproti původním zprávám z tvorby jízdního řádu zůstal název expresu Budvar. Naopak některé rychlíkové názvy u vlaků mezi Prahou a Českými Budějovicemi skončí, například Ludvík Zatěranda nebo Váša Příhoda.

U mezinárodních vlaků dochází k zásadní změně na trase z Prahy do Bratislavy a Budapešti. Nově se vlaky budou jmenovat Metropolitan. Zůstává ještě název Hungaria pro vlak Berlín – Praha – Budapešť a jeden spoj do Bratislavy ponese název Metropolitan Slovenská Strela.  Vlak EuroNight Metropol podle dříve oznámených změn pojede jen mezi Prahou a Budapeští.

Jízdní řád přináší i některé úplně nové mezinárodní vlaky, například spojení polské Vratislavi s Adršpachem, které má provozovat GW Train Regio. Zajímavý vývoj má i jízdní řád společnosti RegioJet, která chce od prosince začít jezdit do Vídně a navýšit počty spojů do Bratislavy. Zatímco u Vídně jsou všechny spoje zanesené v jízdním řádu bez omezení, u spojů do Bratislavy vyjedou některé původně plánované až takzvaně ode dne vyhlášení.

„Na Slovensku ještě probíhá proces přidělování kapacity pro tyto spoje, který by měl být ukončen v průběhu měsíce listopadu s tím, že jeden pár spojů by měl být provozován již od prosince 2017 a další pak od změny jízdního řádu v červnu 2018,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. RegioJet navýší počty dálkových spojů o 40 pprocent.

 

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Chachar Budvar

Mám návrh: Rychlíky jedoucí přes Kostelec u Jihlavy by se mohly pojmenovat dle názvu produktů Kosteleckých uzenin. Krásné, nové vlaky (lepšího, soukromého) dopravce jedoucí přes Vodňany by se zase honosily názvy produktů vodňanských drůbežích jatek, atd…

K.S.

Že vy jste se díval na Kosmo. 🙂
Ale raději ticho, nebo to fakt někdo udělá, jsou na to pitomí dost.
Které výrobky konkrétně myslíte? On expres „Vídeňské párky“, nebo v singuláru „Vídeňský párek“ není moc chytrý nápad, jistě by se to stalo terčem vtipů.

Jirka V.

Neeee

Chachar Budvar

Stačí pozrieť na názvy slovenských rýchlikov…..

Jan

Jsem zvědav na Regiojet. Z jedné strany Flixbus, z druhé ČD. A nejsem si jist, že za Brnem bude dostatek cestujících. Ještě navíc třeba Slováci blokují cestující, že si na slovenském území mezi slovenskými stanicemi nemohou kupovat lístky a nastupovat. Asi bude veselo. Na druhou stranu to přinese asi pro Čechy lístky do Vídně za zajimavé ceny.

K.S.

Jak přesně to s tím blokováním myslíte? To mne zajímá, jakože má Regiojet zákaz tam prodávat lístky, nebo jak to je?

Jan

Ano Regiojet evidentně nemůže prodávat lístky po slovenském území, pouze mezistátní. Například Bratislava – Kůty.

babilon

Už jsem se lekl, že máme další jazykový paskvil – Expressy se dvěma S. Naštěstí nejsou, v jízdním řádu jsou to Expresy s jedním.

Jan Sůra

díky za upozornění, už jsem tam viděl večer při psaní těch písmen nějak více:)

Micky

O přejmenování všech spojů na Vysočinu na Posázavské Pacifiky se neuvažuje?

Jiří

„RegioJet navýší počty dálkových spojů o 40 procent“ – 40 % takové pěkně vypadající a ohromující číslo, je to skoro polovina. Nebylo by v tomto případě, kdy se jedná o navýšení v jednotkách, lepší napsat skutečný počet spojů?

Tomas

To jsou ty návyky z MfD.😁

Vojta

Jakože jich místo pěti bude sedm? To nezní tak veleslavně, ne?