SŽDC zveřejnila nový jízdní řád. Potvrzuje přejmenování vlaků, přibude Metropolitan

Lokomotiva 151 v čele expresu z Prahy na Moravu. Foto: Jan SůraLokomotiva 151 v čele expresu z Prahy na Moravu. Foto: Jan Sůra

Z českých kolejí od 10. prosince zmizí řada tradičních názvů dálkových vlaků a vzniknou úplně nové. Vyplývá to z nově

Z českých kolejí od 10. prosince zmizí řada tradičních názvů dálkových vlaků a vzniknou úplně nové. Vyplývá to z nově zveřejněné finální podoby jízdního řádu, kterou umístila na své stránky Správa železniční dopravní cesty.

Jízdní řád potvrzuje dřívější informace serveru Zdopravy.cz o konci některých názvů, jako Šohaj či Galán a sjednocení názvů vlaků pro stejné destinace. Nově tak například všechny rychlíky vyšší kvality z Prahy do Luhačovic budou pojmenované Slovácký Expres.

Podobné pojmenování bude mít většina vlaků z Prahy do Plzně, Chebu či Mnichova: bude z nich Západní Expres. Většina expresů z Prahy do Českých Budějovic či Lince ponese název Jižní Expres. Oproti původním zprávám z tvorby jízdního řádu zůstal název expresu Budvar. Naopak některé rychlíkové názvy u vlaků mezi Prahou a Českými Budějovicemi skončí, například Ludvík Zatěranda nebo Váša Příhoda.

U mezinárodních vlaků dochází k zásadní změně na trase z Prahy do Bratislavy a Budapešti. Nově se vlaky budou jmenovat Metropolitan. Zůstává ještě název Hungaria pro vlak Berlín – Praha – Budapešť a jeden spoj do Bratislavy ponese název Metropolitan Slovenská Strela.  Vlak EuroNight Metropol podle dříve oznámených změn pojede jen mezi Prahou a Budapeští.

Jízdní řád přináší i některé úplně nové mezinárodní vlaky, například spojení polské Vratislavi s Adršpachem, které má provozovat GW Train Regio. Zajímavý vývoj má i jízdní řád společnosti RegioJet, která chce od prosince začít jezdit do Vídně a navýšit počty spojů do Bratislavy. Zatímco u Vídně jsou všechny spoje zanesené v jízdním řádu bez omezení, u spojů do Bratislavy vyjedou některé původně plánované až takzvaně ode dne vyhlášení.

„Na Slovensku ještě probíhá proces přidělování kapacity pro tyto spoje, který by měl být ukončen v průběhu měsíce listopadu s tím, že jeden pár spojů by měl být provozován již od prosince 2017 a další pak od změny jízdního řádu v červnu 2018,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. RegioJet navýší počty dálkových spojů o 40 pprocent.

 

Tagy České dráhy GW Train jízdní řád 2017/18 RegioJet SŽDC
13 komentářů