egoe-plus
Dopravci Lidé Železnice

SŽDC podala rozklad proti zrušení kontrol strojvedoucích. Hájíme bezpečnost, tvrdí

Strojvedoucí, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Strojvedoucí, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Tahanice o kontrolu dodržování pracovní doby a času odpočinku strojvedoucích nekončí. Správa železniční dopravní cesty podala rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro přístup k dopravní infrstruktuře (ÚPDI), který pro příští rok kontrolu zrušil.

Úřad konkrétně zrušil odstavec v Prohlášení o dráze pro rok 2019, podle kterého měl dopravce před jízdou vlaku zadávat do systému SŽDC číslo licence strojvedoucího. Tato forma kontroly se zavedla teprve na konci loňského roku.

ÚPDI tak rozhodl na žádost dopravce MBM Rail. SŽDC nyní v rozkladu mimo jiné argumentuje tím, že povinnost zadávat číslo licence zavedla na žádost Drážního úřadu, který nebyl o rozhodnutí ÚPDI informován.

„Snahou zavedení celého systému bylo umožnění jasné kontroly dodržování zákonného odpočinku a tedy i zvýšení bezpečnosti provozu na železnici,“ doplnil mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Nyní má věc v rukou předseda ÚPDI Pavel Kodym a jeho rozkladová komise. „Není vyloučeno, že jejich rozhodnutí bude zcela opačné,“ uvedl už před časem mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Drážnímu úřadu a SŽDC jde především o to, aby strojvedoucí nešli takříkajíc ze šichty do šichty a netrávili na lokomotivách desítky hodin bez řádného odpočinku. Délku pracovní směny strojvedoucího určuje vládní nařízení; směna nesmí překročit 13 hodin. Jenže spory se vedou i o samotný výklad nařízení. Podrobnosti o kontrole strojvedoucích uvedl deník Zdopravy.cz v rámci článku o prvoinstančním rozhodnutí ÚPDI.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

No je to vsechno jen takova snaha naoko, ze se neco kontroluje. To ze strojvedouci cely den pred nocni delal pridavace na stavbe se zkontroluje jak? Je to jen o tom strojvedoucim, bud ma vsech 5 pohromade nebo lita kvuli tizive situaci po brigadach i mimo zeleznici a nikdo ho nezastavi, zadny takovy system

mil

Řidičů autobusů je taky málo, pilotů taky a žádná osobní čísla nikam nezadávají, prostě se to zvládá preventivními kontrolomi případ od případu, nechápu, proč by měli mít strojvedoucí nějaké nesystémové povinnosti navíc.

K.S.

To je spíš jenom důsledek přílišné uzavřenosti a toho co dráha je, toho co na ní vládne. Nástupní mzda pilota ČSA 50 tisíc, inzerát na strojvedoucího (původní komentář s odkazem asi neprošel schválením) nějakých 28 tisíc. Navíc asi nelétají pro více společností a nedělají se některé věci o kterých jsem se zde i jinde dočetl. A asi je i lepší poměr mezi počtem řidičů autobusů a linek, stejně tak u pilotů. Řešením je navýšení počtu strojvedoucích, což lze přes lepší ohodnocení, výrazně lepší, či plná automatizace, to už snad také není problém. Je třeba detekovat již jen překážku na trati… Číst vice »

železničář v důchodu

Strojvedoucí přece kvůli tomu opatření žádné povinnosti navíc nemají – tu povinnost má ten, kdo zadává údaje vlaku do systému, tedy jejich nadřízený, který zároveň odpovídá za dodržení předpisů o jejich pracovní době a době odpočinku!

K.S.

Zase to řeší nejpitomějším možným způsobem. Pokud jdou strojvedoucí ze šichty do šichty, asi je za tím to že je málo lidí, tedy je třeba najít způsob jak dostat do pozice více, mnohem více lidí, ale to je samozřejmě proti mysli odborům, které by tak došly o dost velkou část vyjednávací síly (nehledě na to že mám na odbory svůj nelichotivý názor). Pokud je třeba sehnat více lidí, pak musí být buď změněny zkoušky a celý zácvik, nebo musí být patřičně zvýšeno finanční ohodnocení, to ale je, vzhledem k historii a velikosti, z větší části v rukou ČD/ČDC, ostatní dopravci… Číst vice »

Jiřík

Jančura by měl v případě kontrol málo strojvedoucích,všichni mu jdou neustále na ruku,podpora ve volbách se nezapomíná,,,,

Jiří

Ale ty kontroly od konce roku 2017 již probíhají.
Ty problémy, které zmiňujete teprve bude mít nebo je má Jančura již teď?

Tomáš

„Hájit bezpečnost“ je pořád možné i bez porušování zákona.
Proč nemůže Ministerstvo dopravy, které disponuje legislativní iniciativou, postupovat zákonným způsobem?

Lukáš

Taky nechápu, k čemu chce SŽDC dělat rozklad, když evropská směrnice mluví jasně.

Tam by si měli udělat nejdřív pořádek ve vlastním rybníku…