SŽ zrušila soutěž na pronájem Dejvické nádražky. Jediný zájemce nedodal podklady
Štamgasti oslavovali zachování hospody na dalších pět let předčasně. Soutěž se bude opakovat.
Správa železnic (SŽ) zrušila výběrové řízení na nájemce prostor restaurace na nádraží Praha-Dejvice. Soutěžní komise měla vybrat provozovatele objektu se smlouvou na příštích pět let, a vyřešit tak současné právní vakuum.
Ohledně pronájmu v určitých kruzích kultovní hospody se totiž vede dlouholetý spor mezi provozovatelem restaurace Dejvické nádraží Martinem Ullmannem a SŽ. Podnik měl namále už několikrát, ohledně nájmu se vedlo několik soudních sporů. V současnosti podle SŽ nemá platnou nájemní smlouvu.
„Soutěž jsme museli zrušit. Od uchazeče nedošlo k doplnění požadovaných podkladů v prvním soutěžním kole,“ uvedla pro Zdopravy.cz mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.
Počet přihlášených zájemců nechce SŽ komentovat, z vyjádření mluvčí však vyplývá, že byl pouze jeden.
Podle informací Zdopravy.cz se jednalo právě o současného provozovatele Martina Ullmanna.
Štamgasti ze satirického kultu televizního hlasatele Miloše Frýby již na sociálních sítích v uplynulých dnech oslavovali zachování hospody na dalších pět let, jejich radost však byla předčasná.
„Správa železnic soutěž vypíše v následujícím období znovu,“ ujistila Eberl Friebová.
Spor o prodlužování smlouvy
Ullmann se do výběrového řízení přihlásil, přestože ho letos v červnu nazval „netransparentní fraškou”.
Argumentoval tím, že například v případě restaurace Potrefená husa v Hybernské ulici přímo v budově ředitelství SŽ došlo k prodloužení nájemní smlouvy na dalších pět let bez soutěže, což podle něj standardně umožňuje koncepce SŽ.
Dejvická nádražka v ohrožení. SŽ hledá nájemce, provozovatel kultovní putyky mluví o frašce
Mluvčí SŽ Dušan Gavenda tehdy připomněl, že v případě Ullmanna nelze mluvit o nájemci v právním slova smyslu. „Nájemní vztah mezi Správou železnic a panem Ullmannem skončil ke dni 30. 6. 2022, kdy vypršela nájemní smlouva na dobu určitou s tímto explicitně stanoveným datem. Popisovat pana Ullmanna jako stávajícího nájemce prostor je tedy chybné,“ uvedl Gavenda.
Prostory tak podle něj užívá již téměř dva roky neoprávněně a opakovaně je odmítá i přes závěry soudů vyklidit.
Provozovatel však ujišťuje, že bude se SŽ bojovat dál, a to všemi právními prostředky. Ullmann se v minulosti v několika sporech domáhal, aby soud konstatoval, že nájemní vztah trvá i po uvedeném datu ukončení nájemní smlouvy nebo aby soud svým výrokem nájemní vztah prodloužil.
„Všechny tři iniciované soudní spory pan Ullmann prohrál, z toho dva pravomocně – neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu ČR ani s ústavní stížností před Ústavním soudem. Zatím nepravomocně prohrál i poslední spor,“ vypočítává Gavenda.
Až do modernizace
Dnešní budova dejvického nádraží byla postavena roku 1873. Restaurace zabírá jen menší část nádraží s přilehlou zahrádkou. Ve zbytku budovy jsou zrekonstruované prostory SŽ včetně menšího konferenčního sálu. V západním křídle je Masarykův salonek, který využíval první československý prezident při cestách do Lán.
Zchátralou budovu nechaly České dráhy v roce 2008 kompletně opravit v rámci projektu Živá nádraží. O osm let později přešla do majetku Správy železnic.
Mezi Dejvicemi a Veleslavínem se bude vrtat, SŽ vypsala tendr na průzkum hornin
Ullmann chce nádražku pro příznivce udržet alespoň několik dalších let do modernizace trati. Poté se totiž nádraží přesune do podzemí v blízkosti metra Hradčanská a budoucnost budovy bude nejistá. Správa železnic však hodlá i po modernizaci tratě z centra Prahy do Kladna historickou nádražní budovu využívat pro své potřeby.