SŽ soutěží architekty a projektanty pro úzké hrdlo pražské železnice. Termín zahájení opět posunula
Vizualizace Libeňského přesmyku. Foto: Správa železnic

Správa železnic se stavbu Libeňského přesmyku snaží prosadit desítky let.
Tento přesmyk je potřeba jako sůl. Včera bylo pozdě.
Jenom taková drobná vsuvka pro všechny, kdo dají minus každému příspěvku, který nadšeně nepodporuje stavbu přesmyku. Uvědomte si prosím, že když ta idea před desítkami let vznikla, tak v okolí byly tak akorát zahrádky a průmyslové areály. Město změnou územního plánu jasně dalo najevo, že tam tu bytovou výstavbu chce (a tím nemyslím ani omylem Kejřův park, ale celé okolí v okruhu 500 a klidně i více metrů), tudíž SŽ se musí smířit s touto realitou, že už staví jinde než by stavělo před dvaceti lety a podle toho ta stavba musí vypadat. To co píšu není vůbec NIMBYsmus, potřebu… Číst vice »
Lidi se musi smirit s realitou. Uz to neni jako driv, nyni jezdi vlakem mnohem vice lidi.
To máte naprostou pravdu. Ale i SŽ se musí smířit s realitou, že do daného území už nemůže umístit takovou stavbu jakou by mohla před dvaceti lety. Město se tam rozrostlo, není to už území nikoho. Naprosto normální vývoj, akorát zdejší šotoušci to nechápou a minusujou jak o život. Takovej opak NIMBY…
A kam jinam ji chce dát?
Já ji chci dát tam kam ji SŽ navrhuje, jiné místo neexistuje a tunelová varianta nedává smysl. Pouze bych byl rád za takové úpravy, které respektují to, že vzhledem ke svému okolí, už to nemůže být čistě účelová technická stavba s jediným kritériem cena. Konkrétně mě napadlo, že kromě drobných úprav samotné konstrukce by mohlo přicházet v úvahu právě i snížení trati na Běchovice, což by vzhledem k dostavbě čtvrté koleje nemusel být takový ekonomický nesmysl. Chápu, že mínusovačům to tak nepřijde, ale ten zásah do daného místa je poměrně velký. Není to přidání další koleje a elektrifikace jako třeba… Číst vice »
Záleží jakou dobu porovnáváte. Pokud před rokem 1989, tak ani omylem (myšleno celková čísla).
Co znamená „celkové číslo“?
Libeň asi nezajímá, že v Havířově jezdí míň lidí vlakem než v 1988
To máte pravdu. Stejná situace jak v té Liboci. Kdyby se stavělo rychleji, tak už dneska ty stavby přijdou lidem normální a žádné dohady se nekonají. Tohle je jeden z důsledků nečinnosti, neschopnosti a neustálého oddalování staveb. Že se dneska (nejen) v Praze žije jinak, než před půl stoletím, by soudného člověka nemělo překvapit.
Stejně jako most na Výtoni. Budeme se tak dlouho hádat a zdržovat, až se nakonec stane něco opravdu zlého, pak budeme všichni hrozně překvapení a rychle se to postaví…
Rychle se to tak pošle přes most inteligence.
Takový optimista nejsem. Až vlítne nějaký expres do S49 nebo do náklaďáku, tak se sníží Vmax na třeba 20km/h, prodlouží jízdní doby a pojede se dál
Kdo tam pamatuje nějakou nehodu? Ja někdy v roce 2000 Eas na straně s Igotama …. 🙂
Vypadá to hodně hezky a není to ironie.
To je smyslem a cílem vizualizací. Nikdy nevypadá nic líp než na vizualizaci před vlastní stavbou.
Já tam jedinou dobrou věc vidím, že je to zelené – což je mnohem lepší, než některé stupidní nápady jako třeba třísknout mezi stromy něco velkého oranžového nebo modrého.
Jedna z mnoha věcí, která měla dávno stát.
Proč má vlastně přesmyk jít vrchem? Když jsem o libeňském přesmyku slyšel poprvé, nějak instinktivně jsem bral jako samozřejmost, že půjde spodem.
Spodní varianta nevychází sklonově (což je pro trať s výrazným podílem nákladní dopravy zásadní problém) plus myslím je to pod úrovní spodní vody.
1) strašně drahé
2) Malešice jsou výš než Libeň, je to tedy přirozené vedení minimalizující množství naježděných výškových metrů
3) je tam Rokytka – asi by se muselo vyklesat až pod ní, což by jednak šlo blbě, jednak by se pak těžko stoupalo do tunelu
Může mi někdo vysvětlit těch 33 mínusu? Člověk se normálně zeptal na něco, co se neučí na základní škole nebo se nevstřebá životem a přirozenou inteligencí.
Ja treba davam minus vsem, prijde mi to tak lepsi.
To je rozumné 😂
Berte to jako obyčejný nesouhlas s myšlenkou vést to spodem.
Prahu víc omezuje chybějící propojení Bubny – Hlavní nádraží..
To vyřeší Nové spojení 2. Nicméně neřešte jen osobní dopravu. Nemožnost průjezdu křížem přes stanici Libeň by mohla způsobit například menší naplnění obchodů v Praze a okolí a nebo zvýšení cen zboží, které by se z České Třebové muselo navážet kamióny 🙂
Myslíte metro C?
Ale tam přece neberou režijku.
Tyhle odpůrce čehokoliv jinak jednoznačně potřebného a nezbytného prostě miluju. Doufám, že až se na křížení s kolektorovou tratí stane nějaký malér, třebaže tam rozcupuje přes 3 výhybky přeskakující motoráček do Roztok nějaký hodně rozjetý expres, tak přinesou k pomníčku obětí aspoň kytičku ze své tiché a klidné zahrádky.
Absence přesmyku je jednoznačně chyba státu, který měl spoustu let na to, aby jej realizoval v dobách, kdy nebylo možné proti stavbě protestovat a v okolí bylo mnohem méně obytné zástavby.
Když si tak zásadní stavbu stát takto blbě odsunul až do dnešní doby, ať si ten odpor vyžere.
A stát je kdo? My všichni. Ale já si nic vyžírat nechci. Já se chci nebát pokaždé, když jedu z Hostivaře do Podbaby. Ani stát 10 minut a čekat, až budou všechny 3 koleje volné.
Víte někdo (nemluvím k teoretikům co na tu budou mít názor) proč se nezvolilo tohle prosaditelnější řešení zahloubení a využití stávajícících mostů? Vešlo by se v pohodě, lokalitu znám. https://mapy.cz/s/mepogasebo
To bude asi hodně promile na těch pát stech metrech, nahoru a dolů.
Jenže místní NIMBY chtějí zlikvidovat celý Libeňský ranžír, protože to dělá hluk a v jejich luxustní rezienční čtvrti se na to nechtějí dívat.
Jim jako záminka stačí i odstavená MUVka.
https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/50156832/01506+-+vy%C5%99%C3%ADzen%C3%AD.pdf/70716226-47e0-4522-937c-ffc54d673af4
Vešlo by se to, vešlo, jen ROPID měl při projednávání strach z pomalých na koridoru – mostní provizoria přes díru, vždy alespoň na na 3 měsíce. Krásně by to v Libni sjelo dolů a u bývalé zastávky Hloubětín (nejpozději) by to podjelo 011. takhle je tam v plánu téměř neodhlučnitelná lochneska…
Tedy by to u toho býv. Hloubětína bylo circa na úrovni dna Rokytky, a přitom asi 300 metrů od ní. Hodně štěstí s tím nastoupat tak rychle nas ní. O tunelu pod ní uvažovat ani nemusíte, do vysoko položených Malešic i Táborského tunelu by to nevyšlo
Možná dolů by to sjelo v pohodě, ale pak nahoru do Malešic by tam bylo víc jak 12,5 promile, což by komplikovalo rozjížděn vlaků do stoupání. Takže na jednu stranu by se kapacita přidala, ale na druhou stranu by tam taky mohlo něco se pomalu rozjíždět ne-li uváznout.
Pokud trať stoupá a je primárně určená pro nákladní dopravu, není úplně rozumné napřed klesnout a pak to dohnat brutálním stoupáním.
Nic bychom tam prostě nevyvezli…
A co to celé zahrabat do země? Místo přesmyku udělat podsmyk a vést to z Libně tunelem. Sice by to bylo hodně drahé, ale místní by si nemohli stěžovat a blokovat to. Bojím se, že současnou verzi s nadjezdem se nepodaří přes odpor místních realizovat. Prověřovala SŽ tunelovou variantu?
Pokud vím tak prověřovala a nebyly by dodrzene sklonove poměry, protože tunel by musel jít až pod korytem Rokytky.
tak zaprvé, je to nahoru do malešic docela do kopce, těch dalších pár metrů by to dost zkomplikovalo. zhruba 20 metrů, nějakých 10m je to od nivelity stávající koleje k povrchu ulice mezitraťová, pak tak 3m na dno rokytky a aspoň metr pod dno. nakonec 7m od vrchní desky tunelu po pojižděnou nivelitu koleje.
a zadruhé z čeho usuzujete, že by si nikdo nestěžoval na tunelovou variantu?
https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/50156832/01506+-+vy%C5%99%C3%ADzen%C3%AD.pdf/70716226-47e0-4522-937c-ffc54d673af4
Místní by si nemohli stěžovat? Viz Střešovice, VRT apod? NIMBY si stěžují vždy, na vše, a co nejdéle a co nejvíce. Logiku v tom netřeba hledat.
Ovšem, SŹ svým vrchnostenským přístupem a volbou nejjednodušších řešení, leckdy nimby podporuje.
Na příkladu ŘSD lze vidět, že vhodným přístupem se dá nimby eliminovat. S odpůrci, kterým vadí konkrétní řešitelný věci se lze domluvit, a ten zbytek, který protestuje z přesvědčení bez racionálních argumentů vyřeší důsledná a bezchybná projektová příprava, která nedá důvod soudu rozhodnout ve prospěch odpůrců.
Argumentu, že lidi co bydlí vedle v Kejřově parku s tím měli počítat, rozumím. Nicméně problém je ten, že ta trať bude kvůli svoji poloze viditelná a hlavně slyšitelná hodně daleko a dotkne se to potenciálně desetitisíců lidí. Proto jsem rád, že SŽ počítá s větší péčí v této otázce. Zajímalo by mě nicméně, jestli je ve hře i varianta snížení současné trati třeba o dva metry, čímž by přesmyk nebyl takhle ve vzduchu ale víc mezi korunami stromů. Do Libně to je k nejnižšímu bodu kilometr, na druhou stranu víc, takže stoupání maximálně 2 promile a navíc se ta… Číst vice »
Ty současné mosty na koridorove trati jsou vedené jako památka, nemohou se tedy bourat.
To přidání čtvrté koleje má snad respektovat současnou podobu.
Tak o to bizarnější to je, pokud nemůžu sahat na most jako památku, ale v klidu nad tím postavím uniformní železobetonovou konstrukci.
Další bizarní věc je, že po té současné trati budou hezky v rovině (po dokončení Jahodnické spojky) jezdit výhradně osobní vlaky a těžké náklady to budou nadjíždět. Ať mi nikdo neříká, že hluková zátěž díky absenci rozjíždění klesne, protože ta mašina bude muset ten vlak do stoupání vytáhnout a pak ho zase zpátky ubrzdit.
Postavte se někdy zády k nákladnímu vlaku a k tomu si pusťte na „šmatlafounu“ záznam hluku. Zjistíte, že sice lokomotiva pár vteřin je hlučná, nicméně za ní jedou potichu nákladní vozy. My, nákladní dopravci jsme velice výrazně investovali do omezení hluku u našich vozů a rozhodně se to nedá srovnávat s rychlíky či Tornády v osobní dopravě před deseti lety.
Brzdit netřeba, je to pořád do kopce, navíc přesně do stejného kopce jako na stávající trati, jen se prohodí sklony ze stávajícího málo a potom vic, na nově ze začátku trochu víc a potom už méně. Žádné ztracené spády.
Libeň 212 mnm. Východní zhlaví Libně 213 mnm.Trať do Běchovic v místě přesmyku 216 mnm, tedy kolej na mostě přesmyku bude cca 224 mnm, což vychází celkem na cca 900 m délky nastoupat 11 m výškových, sklon 12,5 promile. Severní konec tunelu 225 mnm. Jižní konec tunelu 229 mnm. Severní zhlaví Malešic 230 mnm. Malešice 231 mnm.
Takže nákladní dopravci investovali do ztišení nákladních vozů. Většinově zde jezdí vozy s útlumem 12 Db, tedy třetina výchozího stavu. A „STÁLE BUDEME POSLOUCHAT STORY O KRAVÁLU“?
Pane Šimrale neberte to tak osobně. Já si na nic nestěžuju a bydlím dost daleko na to, aby mi jakákoliv změna v daném místě trhala žíly. Pouze mě zajímalo, jestli se řešila i varianta zmíněná v mém původním příspěvku a trošku jsem se pozastavil nad tím, že SŽ tvrdí že klesne hluková zátěž tím, že se vlaky nebudou muset rozjíždět a opomíjí fakt, že tam místo toho vznikne stoupání. Pokud mi člověk s vaší erudicí moje obavy nebo návrhy vyvrátí, tak už neřeknu ani půl slova.
To stoupání tam je už těď, viz příspěvek výše.
Jojo, někdy je to ticho vedle jedoucí soupravy až strašidelné…
Zas a znova: dlouho připravovanou stavbu blokují lidé, kteří si v místě koupili nemovitosti až v době, když byl projekt zanesen v územním plánu a už se pomalu (což je v podání SŽ úplně jiný level).
Na druhou stranu tu stavbu neustále odkládat a jen přihlížet tomu jak kolem přibývá nová obytná zástavba je krajně hloupý přístup. Přesmyk mohl být realizován dávno předtím než kolem začala vznikat ona nová zástavba.
A co by se na tom změnilo?
Správa železnic se stavbu Libeňského přesmyku snaží prosadit desítky let.
Ne, nesnaží. Kdyby se to snažila prosadit, tak už to desítky let stojí. Vše ostatní jsou jen zbytečné řeči, abych zůstal v rovině slušného vyjadřování. Sorryako.
Bohužel…
TVL… Jako vážně někdo věří, že tohle na léta nezablokují lidé co tam bydlí? Vždyť jim např. 400 metrů před okny v pátém patře bytu v projektu Kejřkův mlýn má jezdit nákladní vlaky bez protihlukové stěny.
Na mosty se těžké betonové stěny nedávají a ty skleněné na vizualici jsou. Navíc se nedá vyloučit ani to, že se v tom zbývajícím prostoru nepostaví nějaké další nebytové budovy, které můžou přesáhnout výšku estakády. Nákladní vlaky nepojedou nějak závratnou rychlostí, za přesmykem bude čtyřkolejná velmi frekventovaná trať do Běchovic s asi tak dvojnásobnou rychlostí.
(To asi vyloučit jde, protože je tam rybník. :))
Ano, poslední oblouk, kde přesmyk překračuje plánovanou čtyřkolejnou trať, já koukal víc na tu oblast blešáku…. a pak dlouhé dohady, jestli jde víc hluku z trati, kde se jezdí 120 km/h po (v budoucnu) čtyřech kolejích, a nebo od náklaďáku jedoucího cca 60 km/h (nebo o něco rychlejšího osobáku) na mostě se stěnou. To přenecháme místním 😉
Jako že někoho tam zajímají racionální argumenty? 🫣
U každé dopravní stavby se vždycky objeví skupina lidí, pro které je racionální argument něco naprosto absurdního a jejich požadavky občas odporují i fyzikálním zákonům.
Hmm. 20+ dislikes, ale měl jsem evidentně pravdu. Prý už se tam rojí místní a „zastaví stavbu za každou cenu“
BTW já to naopak podporuju, kdyby někdo nechápal.
Jen bych úmyslně spíš jel tunelem někde tu. https://mapy.cz/s/mepogasebo
Jo od stolu se porjekty tunelů střílí krásně… Byl by to krásný svět, kdyby si mohl kdokoliv sednout k mapě a prásknout tunel, kde by se mu zrovna líbil… Prosím, vyjadřujte se k věcem, o kterých máte alespoň základní znalosti. Nebudete posléze za hlupáka.
1) V náspu těsně pod tratí těžko budete razit – kolik měsíců výluky nejvytíženějšího českého koridoru očekáváte?
2) na méně kilometru potřebujete zklesat a vystoupat cca 6 metrů – to je stoupání cca 12‰, nevhodné pro nákladní vlaky
3) Tunely jsou drahé – jakou čekáte cenu?
4) vlaky budou mít cestou z Malešic do Libně zbytečné klesání – provozní náklady
Tak pokud ta každá cena bude to, že ty náklady odtahají na hřbetě, tak bych se asi i přišel kouknout.
400 metrů je dost daleko. Před pár lety se stavěl nový bytový dům pár desítek metrů od nádraží Vršovice, teď koukám roh budovy je jen 40 metrů od kolejí. V Libni je u nádraží taky novostavba, nejbližší bod budovy je 35 metrů od kolejí pro posun, 60 metrů od hlavní tratě s hustým provozem.
Byla to evidentní ironie…💁🏻♂️
400 metrů od trati je sakra daleko. Od Negrelliho viaduktu je to až na Karlínské náměstí a na druhou stranu až za Těšnov. Kam až byste to chtěl posunout?
Pohybuji se velmi casto v oblasti planovane vystavby. Podle plakatu na plotech domu ve zneni priblizne „zastavme stavbu za kazdnou cenu“ necekam, ze bude stavba v dohledne dobe realizovana.
Tak na Hanspaulce byli taky velmi proti (opětovné) stavbě trolejbusů, které jim budou krást kyslík, a v létě se už bude stavět. Tohle stavba s větším ekonomickým významem, takže by to mělo projít ještě snadněji, pokud se odpovědné úřady budou snažit.
Jen teda bohužel SŽ je o hodně neschopnější než Praha
Snad pod tím krásným mostem počítají se čtyřmi kolejemi……
Ano počítají
On je ten projekt tak starý, že jeden nikdy neví. A zvláště u Dobré Správy.
Právě…… Ale tak je to fajn ..
Samotný most by si zasloužil architektonickou soutěž.
Na co? vypadá hezky.
Proboha proč???
Ne. Zaslouží si účast architekta – takhle ve městě by asi přeci jen bylo nešikovné to udělat zcela bez ohledu na vzhled, a ta tam je. Soutěž by byla overkill a zdržení
Ta stavba je už tak zdržená, a ještě se zdrží, že zdržení vlivem architektonické soutěže by už bylo úplně marginální. Jiná věc je, že vhodné architektonické řešení by mohlo mít potenciál alespoň zmírnit odpor, který vůči stavbě je.