Švýcaři pokořili rychlostní rekord v Gotthardském tunelu s novými soupravami od Stadleru

Stadler Giruno u Gotthardského tunelu. Foto: StadlerStadler Giruno u Gotthardského tunelu. Foto: Stadler

Jednotka Stadler Giruno, kterou nasadí švýcarské dráhy SBB od konce příštího roku na trasu mezi Curychem a Milánem přes nový

Zpět na článek
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Zajimavé, že u nás se navrhuje tunel do Drážďan pro nákladní na 120km/h.

Zdeněk Veselý

Nemáte pravdu, ten náš tunel má bý trasován na rychlost 230 km/h. Provozní rychlost se předpokládá 200 km/h pro osobní a 120 km/h pro nákladní vlaky (zdroj: česká wiki).

V tom se od toho švýcarského zase tolik neliší. Ten je navržen na 250 km/h a provozní rychlost v něm aktuálně je 200 km/h, a nákladní 100-160 km/h (zdroj: německá wiki).

Ono totiž neplatí vždy, že čím rychleji, tím lépe. Přiliš vysoká rychlost nákladní vlaků znamená energetickou neefektivitu. A přiliš velký rozdíl rychlostí mezi jednotlivýámi vlaky zase znamená snižení kapacity trati.

Honza

Odkud čerpáte tuto informaci? Teda pokud tím myslíte, že nákladní doprava bude tunelem jezdit rychlostí 120 km/h, pak bych souhlasil. Nicméně bych počkal na výsledky zpracovávané SP.

Jan

Jenže tím že tam bude jezdit náklad 120 v tunelu na 100 let se podle mě právě o to sníží propustnost.

VRT

Co je to proti nám. My jezdíme do Mochova!

Petr.R

u nás by ani neprošlo to zdvojení na 22 vozů

Pavel

Oni již vyřešili ten problém s úzkým tunelem? viz níže Nebo to bude AŽ 250km/h jen když bude prázdný tunel? https://ekonomika.idnes.cz/vlaky-v-gotthardskem-tunelu-pojedou-pomaleji-nez-se-cekalo-poq-/eko-doprava.aspx?c=A160906_095915_eko-doprava_suj

Zdeněk Veselý

Otázka je, zda je to vůbec problém. Rozdíl v jízdní době mezi 200 km/h a 250 km/h jsou zde pouhé 3 minuty. Ovšem za cenu snížení kapacity tunelu, protože nákladní vlak vám nad 160-200 km/h stejně nepojede a hlavní důvod, proč se ten tunel postavil, jsou nákladní vlaky.

Jan H.

Jè, že já moula nepočkal😁. Byl jsem se tam projet minulej rok. Ale i tak to bylo pěkný. Až na ten narvanej vlak. Jen tak tak jsem si sedl.