Světová premiéra: V Hradci Králové začíná jezdit první kloubový elektrobus SOR

Elektrobus SOR NS 18 Electric při dobíjení v Hradci Králové. Foto: DPMHKElektrobus SOR NS 18 Electric při dobíjení v Hradci Králové. Foto: DPMHK

Nejnovější typ českého elektrobusu bude v Hradci Králové jezdit nejméně do května.

Dopravní podnik města Hradce Králové se stal prvním v zemi, který začíná s provozem nového kloubového elektrobusu SOR NS 18. Testování zatím nejdelšího českého elektrobusu začalo v těchto dnech. Premiéru měl autobus loni v listopadu na veletrhu CzechBus. Hradec Králové bude prvním městem, kde se novým elektrobusem svezou i cestující.

„Zatím máme dohodu s výrobcem do 5. května, případně si ho můžeme ponechat i déle,“ řekl Zdeněk Abraham. „Po instalaci nového odbavovacího systému bychom ho chtěli v Hradci Králové vyzkoušet na běžných linkách MHD s cestujícími a to především č. 9, 23 a 24,“ dodal Abraham. Elektrické autobusy jezdí v současnosti v krajském městě na pěti linkách. Rozšíření elektrobusů na další linky brání i kapacitní důvody, a proto teď hradecký dopravce novinku testuje.

Elektrobus je celonízkopodlažní a je vybaven velkokapacitní trakční baterií o kapacitě 600k WH, kdy výrobce garantuje dojezd na jedno nabití až 350 km. Nabíjení elektrobusu je možné v pomalém režimu přes noc pomocí kabelu dle standardu CCS2 a současně je elektrobus vybaven systémem OPPCharge pro průběžné automatické nabíjení během dne na lince pomocí pantografu umístěného na střeše.

Elektrobus je plně klimatizovaný, vybavený vnitřním i vnějším kamerovým systémem se záznamem, wifi pro cestující nebo USB zásuvkami pro nabíjení mobilních telefonů. Pracovní prostor řidiče je vybaven plně digitální palubní deskou, lednicí na nápoje a dalšími komponenty reflektujícími poslední technické trendy.

SOR má zatím na kloubový elektrobus první závaznou objednávku od ČSAD MHD Kladno, kam se tento elektrobus po skončení testů v Hradci Králové přemístí. Rámcová smlouva počítá s dodáním až osmi vozů, nemusí ale dojít k odebrání jediného vozu.

Elektrobus SOR NS 18 Electric při dobíjení v Hradci Králové. Foto: DPMHKElektrobus SOR NS 18 Electric při dobíjení v Hradci Králové. Foto: DPMHKAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobus SOR NS 18 Electric. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Tagy Dopravní podnik města Hradce Králové DPMHK SOR NS 18 electric
28 komentářů