Strojvedoucí, který způsobil tragickou nehodu pendolina v Bohumíně, byl opilý

Srážka pendolina a lokomotivy. Foto: HZS Moravskoslezského krajeSrážka pendolina a lokomotivy. Foto: HZS Moravskoslezského kraje

České dráhy řeší, zda se poškozenou jednotku vyplatí ještě opravit.

Policie odhalila nové informace o červnové nehodě pendolina v Bohumíně. Strojvedoucí, který sám při nehodě zahynul, byl podle vyjádření policie v době řízení vlaku podnapilý.

Informovala o tom televize CNN Prima News. „Bylo zjištěno, že v době nehody byl strojvedoucí pod vlivem alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

K nehodě došlo letos v červnu, mimořádná událost se ještě vyšetřuje. K nehodě došlo časně ráno, kdy pendolino narazilo do posunového dílu. Kromě strojvedoucího, který zahynul, byla lehce zraněna členka vlakového personálu. V pendolinu bylo šestnáct cestujících. Dále byli zraněni čtyři zaměstnanci jedoucí v lokomotivě, do které pendolino narazilo. Pendolino projelo kolem návěstidla zakazujícího jízdu a vjelo tak do postavené posunové cesty. Došlo k rozřezu výhybky a vykolejení čtyřmi nápravami.

Oprava pendolina má vyjít na zhruba 200 milionů korun, České dráhy dosud nerozhodly, zda se do ní pustí. „Musí se udělat úplně nová kabina. Pokud se České dráhy pro opravu rozhodnou, budeme ještě zjišťovat, k jak velkému poškození rámu došlo u dalších vozů,“ řekl šéf českého Alstomu Daniel Kurucz. Oprava by se prováděla v italském závodě Alstomu v Saviglianu.

Nabídku na opravu bude posuzovat představenstvo a dozorčí rada, jasno má být v horizontu několika týdnů. Rozhodnutí nebude pro dopravce jednoduché: 200 milionů korun za opravu téměř dvacet let staré jednotky není rozhodně malá suma, odpovídá v podstatě ceně nové elektrické jednotky.

Dopravce navíc nemá pendolina pojištěná. Podobnou částku už České dráhy vydaly za opravu pendolina poškozeného při nehodě ve Studénce. Vyšla na 210 milionů korun. České dráhy tak čeká rozhodování o tom, zda investovat stamiliony do vozidel, které jsou už ve druhé polovině své životnosti. Na jaře se ale rozhodli investovat do každé jednotky 59 milionů korun do ETCS. České dráhy mají aktuálně k dispozici jen pět ze sedmi pendolin. Kromě havarovaného je jedno na opravě vyššího stupně.

Tagy 680 alkohol v dopravě České dráhy pendolino
249 komentářů