LOT 3a leaderboard

Středočeský kraj ustoupil od plánů na Klánovickou spojku

Šestajovice a hranice mezi Prahou a Středočeským krajem. Autor: Mirekk – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4572059Šestajovice a hranice mezi Prahou a Středočeským krajem. Autor: Mirekk – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4572059

Středočeský kraj se chce k plánům vrátit až po dostavbě Pražského okruhu.

Přivaděč od dálnice D11 do Šestajovic a Klánovic nevznikne. Přípravy projektu nazvaného Klánovická spojka stopli středočeští radní jen pár měsíců poté, co Krajská správa silnic odeslala dokumentaci k nové silnici na posouzení vlivů na životní prostředí.

„Stalo se tak na základě odezvy z území. Zástupci obce Šestajovice a městské části Klánovice vyjádřili jasný nesouhlas s připravovanou stavbou za současných podmínek. Silný odpor vůči stavbě ze strany samospráv i spolků se ukázal i při veřejném projednávání v rámci EIA,“ řekl Martin Kupka (ODS), náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy, který se veřejného projednání zúčastnil.

S pokračováním přípravy stavby se podle něho může začít až na základě jasně deklarovaného zájmu místních samospráv vyřešit Klánovickou spojkou stav a zatížení dopravy v tomto území a po dokončení Pražského okruhu a přeložky silnice II/102 v úseku mezi Úvaly a dálnicí D11.

O Klánovické spojce se mluví od roku 2017. Podle kraje veřejné projednávání ukázalo, že je investorská příprava velmi problematická a že její zdárné dokončení je závislé na dotažení dalších investic prováděných státem a Středočeským krajem. Obyvatelé mají totiž velké obavy, že se naopak z komunikace stane nová tranzitní silnice. „Vybudování komunikace musí předcházet dostavba Pražského okruhu v úseku Modletice – Běchovice, vznik přeložky silnice I/12 Běchovice – Úvaly, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR, a vybudování přeložky silnice II/101 v úseku Úvaly – Mstětice, kde je investorem kraj,“ dodal Kupka. Teprve poté by podle něj nehrozilo, že spojka bude tranzitní trasou.

Stavba měla ulehčit především Šestajovicím a Horním Počernicím, přes něž místní dojíždějí do Prahy a zpět po Náchodské ulici (II/611).

Klánovická spojka. Pramen: KSÚS Stř. kraje/dokumentace EIA

Klánovická spojka. Pramen: KSÚS Stř. kraje/dokumentace EIA

Tagy Šestajovice seznam Středočeský kraj
18 komentářů