Středočeský kraj řeší zastavení provozu na dalších tratích, čeká na výsledky průzkumu
Železniční stanice Mšeno. Foto: Michal Chrást
V ohrožení je i provoz na trati Mělník – Mladá Boleslav.
V ohrožení je i provoz na trati Mělník – Mladá Boleslav.
no priorita je VRT, nejake zastarale lokalkykolem Prahy nikohp nezajinaj
Priorita nejsou ani ty VRT. Jinak by už od Ouholic k Lounům VRT vedla a zasteveni provozu na trati do Loun noiho netrápilo.
Jako, že na VRT by byla zastávka Louny? A stále by se tomu říkalo vysokorychlostní trať?
tak potom mužou jezdit i osobní vlaky ty joudo
Bomba ale náhrada Slaný-Louny a zpět žádná!
Svoloč ti radní !
Odvolání Boreckého by nestačilo? Už toho napáchal za soji působnost dost k likvidaci lokálek. Aby se zamezilo dalšímu rušení a pak následně nákladnějšímu obnovování politiky zrušených provozů.
ale borecky neni namestek pro lokalky a muzejni provoz 70. let, ale namestek pro dopravu. coz tu ne kazdemu dochazi.
Neobjednání není rušení. A k té otázce: ne nepomohlo. Je to politika kraje, ne jednoho člověka.
Poděkujte neschopnému koordinátorovi a SŽ. Kdyby se investovalo a to nejen do modrého zábradlí, aby byla železnice rychlá a spolehlivá, nemuselo by se rušit. Nikde jsem neviděl ani náznak na napřímení tratí nebo přesun zastávek k centru obcí, a na změna železnice na páteřní dopravní tepnu. Pokud se leje několikanásobek do dálnic a silnic, tak těžko to může vypadat jinak. Třeba nově schválená 4proudovka na Kolín vedle koridoru. Proč? Zlatý IDSJMK
Přesný popis situace.
do zeleznice se investuje letos 50-60 miliard rocne. aby se prestavovaly kraviny typu msenka na stovku, tak na to penize opravdu nejsou, to by jich muselo byt tak 10x vic a na stavbu by bylo treba dovezt filipince…
Nikdo tady netvrdí, že netečou peníze do drah, ale problém je v tom, že ty prachy nepřináší výsledek, že zkrácení jízdních dob 2-5 minut je prostě k ničemu. Peněz by nemuselo být 10x více, ale muselo by se hospodařit.
Tak na tohle jsem se opravdu těšil! Pivo nachlazené, popcorn se právě udělal v mikrovlnce. Jdu si číst tuhle „diskuzi“.
500 to asi nedá 🙂
da, makej! 🙂
Pokud tady někdo zveřejní velice diskutabilní příspěvek (tzv. provokační), tak si myslím, že zcela v pohodě.
To až teď? Tady to vře už notně dlouhou dobu 😁
To až teď? Tady to vře už notně dlouhou dobu.
bohuzel se nezapojuje uplne frantisek, plus „usata“ ma asi po poslednich mentalnich veletocich banan (nebo lezi na koronarce). ale dame to i v oslabeni!
Z Třebíče do Dukovan by měla jezdit přímá 810, aby se nepodporoval Putin nákupem ropy! A ne že někdo pojede z Náměšti nad Oslavou na kole, aby byl v elektrárně dřív!
Pravicová banda diletantů. Paradoxně greandealistů v Bruselu v jejich podání. Levá neví co dělá pravá. Hlavně brčka a kelímky na colours.. Oni nás tak uspoří krásně do recese opět.. A totálního kolapsu. Z nepodpory průmyslu. Při cenách energií. O perfektních náhradách autobusy. O tom hovořili vždy komunisti v 70 – 80 letech, kdy sr. na údržbu a tak nejjednoduší řešení pro ně to pak po deficitu investic to bylo pro ně na oko zrušit. Například přímětské tramvaje. No a ten autobus kupodivu tak super nebyl. Jako politické prohlášení o lepších zítřcích s autobusem. Dodnes to není schopen samozřejmě nikdo nahradit.… Číst vice »
a tyhle blitky jen kvuli par zrusenym vzduchovozicum? twl nemame jinaci problemy?
Zeptám se, co bylo dříve, vejce, nebo slepice?
Zkuste v sobotu dojet někam autobusem, natož pak se v sobotu večer autobusem od někud vrátit. Nemluvím o hlavních tazích silniční sítě. Podívejte se třeba například na Katusice nebo Skalsko (Mladá Boleslav). Teď se všichni dušují náhradou za autobus, za rok bude prd. Takže všichni budou muset jezdit auty – to chcete? Mimo jiné – náklady na autobus jsou třikrát nižší je demagogie. Pokud by autobusová společnost byla nucena dávat peníze na opravy a rekonstrukce silnic, tak to tak zásadní číslo nebude. Ale třeba se dočkáme toho, že na zrušených tratích, které se za nemalé peníze přemění na cyklostezku budou… Číst vice »
Cyklostezky, které diletanti většinou u nás neumí ani stěvět. A vydrží rovné tak 3 roky. A ještě je postavili z EU dotací. Jak nejsou dotace, tak v podstatě nepostaví ani metr. I tam kde je to třeba. Takže už chci vidět ty peníze na údržbu cyklostezek. Jo oni to zas pak obnoví na trať. Z EU dotací.
Nazval bych to zákon zachování rozhazování státních peněz. Postavit, zrušit, předělat. Doleva, doprava. A stále dokola.
sice je to prehazovani silaze, ale potrebujeme dat tu petistovku. tak klidne dal reaguj sam na sebe. 🙂
ja hlasim, ze jsem v sobotu vecer uplne v pohode dojel, protoze po intergaci do pid mame i o vikendu 4 spoje, vcetne vecerniho.
My náhradu vlaků auty nechceme – to chtějí (bývalí) cestující, kteří nehodlají akceptovat na trase Praha hl.n – Skalsko jízdní dobu vlakem přes dvě hodiny (+ cestu na nádraží) oproti několika desítkám minut v autě.
V JMK je minimum 2h takt. Což např. do Mochova nebylo ani v pracovní dny.
Záleží vždycky na objednateli.
Určitě? I v busech?
Nevim, ale problém je na více stranách. Vlaky na Dobris a vedle toho kloubové busy na D4. Když je někde kolem Mníšku ráno preklopime 2x za hodinu do soupravy aspoň Bdt, raději klimatizovaných Bmz a pod a holt takt nejaktivnějších jezdili 3 x za hodinu do Prahy, tak cestujících bude dost. Jenže 1 nikdy se to nedělalo. 2 dopravce nemá vlaky ( problém ROPID x nabidka od CD a pod) 3 dopravce má velkou cenu, protože nemá na cely den využití pro vlaky ( no zeptal bych se na patrové vozy, co má RegioJet z Německa a měl je na… Číst vice »
A obyvatelé Řitky budou chodit na vlak na zastávku Všenory a zase to bude špatně…
ne, ty budete navazet do cisovic na ty bdt/bmz tazene dvema brejlovci. ctete to poradne, jsou to perly!
Jsem presvedcen, ze utlum nevyuzivanejch trati a investice usetrenejch penez do efektivnich trati je spravnej pristup. Osobni zkusenost z Francie, kterou asi muzeme povazovat za zeleznicni velmoc, to dokazuje: Vlaky z Parize do Bagnoles de l“Orne konci v Briouze a dal pokracuje uz jen bus (mimochodem provozovanej SNCF). Z trati je draha pro slapaci dreziny, oblibena atrakce lazenskych hostu a vedle toho se (i za tady usetrene penize) na paterni trati Pariz Cherbourg objevily krasne Train Nomad od Alstomu.
Ale článek je o dotování PROVOZU dopravce. Vinou rozhazovačné/nemyslící Babišovy vlády nebudou mít kraje na udržení současného rozsahu regionální dopravy, takže se hledá levnější alternativní dopravce.
A začíná se logicky tam, kde je využití nejmenší. Přece k tomu jsou dopravní průzkumy počtu cestujících.
Ale tak začínal už ministre Říman (taky ODS!), kde byl tenkrát Babiš? Vzpomínáte na nulový grafikon do Svobody?
Jenže ta nevyužívanost se dá vyrobit. Krásně to tady popsal Alf.
A pokud by ta trať do Bagnoles byla dál v provozu, tak by na té páteřní trati jezdilo podle vás co?
Jedná se o systematickou likvidaci železnice člověkem, který má postavené své životní ego na tom, jaký je manažer. Tyto lidi zajímají pouze čísla. Tradice, úcta k práci předků, modernizace i ekologické otázky a mnoho dalších aspektů…. Není náhodou, že je pan Borecký ze STAN, z líhně supermanažerů.. Lokální trati ve středočeském kraji jsou obecně využívány dostatečně. Zde je prostě do očí bijící ta snaha zlikvidovat „vše staré“ – vždyť jsme moderní lidé a železnice přeci byly vybudovány na přelomu 19. a 20. století… Pan Borecký je ale špatný manažer a jeho úmysly jednou zase budou zapomenuty a jeho úsilí přijde… Číst vice »
Naprosto vážně si myslím, že byste se měl dát na politiku. Samá bohulibá myšlenka, obecné fráze a žádný věcný argument, talent zjevně máte.
ja bych ho spis poslal na psychiatrii, ale ony ty dve discipliny maji asi spolecneho vic nez jen prvni pismeno… 🙂
ze dospelymu cloveku neni lito produkovat takovy usmoleny, usrany cinty.
takhle fakt premyslite, tohle mate v hlave? to budte rad, ze jste se bez vetsich uhon dozil vyssiho veku.
Vy tím vlakem do Skalska jezdíte? Z velké části Prahy do cíle dojedete v čase blížícím se době potřebné na cestu z domova na nádraží…
Systematickou? A můžete nám ten systém popsat?
Systém je v nerozvoji železniční sítě. Je pravdou, že peníze do drah tečou, a ne malé, ale naprosto bez efektu konkurence vůči silnici. Stačí pouze stavět tak, aby nedošlo ke zkrácení jízdních dob. A to se daří.
Ne, Dushan5 píše „Jedná se o systematickou likvidaci železnice člověkem, který má postavené své životní ego na tom, jaký je manažer.“ Tak mě zajímá ten údajný systém likvidace a chci, aby tu myšlenku rozvinul. Já v tom žádný systém nevidím.
To udělali v Ústeckém kraji před 15 lety za hejtmana Šulce, že chudině nebue platit výlety vlakem, pan Borecký to bere přes kopírák.
Cesi resi vetsinu veci autem, a pokud jsou nekde zacpy, tak to resi pres politiku s tim, ze se ma silnice rozsirit a rozsirovat pokazde kdyz se zase zaplni… myslim, ze je to shrnuto jasne… U lokalnich trati, tak je fakt, ze se do nich az na vyjimky pres 50 let nic neinvestovalo, neresila se jejich rychlost ani vyuziti a neresi se dodnes, neexistuje koncepce dopravy pro cely stredocesky kraj. Vezmou se cisla a bud se to zrusi nebo ne, investuje se nahodile… Nektere trate opravdu nemaji tu schopnost konkurovat, a jsou na zruseni, jinde mam ale pochybnosti, zda k… Číst vice »
„…pokud jsou nekde zacpy, tak to resi pres politiku s tim, ze se ma silnice rozsirit a rozsirovat pokazde kdyz se zase zaplni…“
Ale tohle je přece dávno známá věc: Každé rozšíření/zkapacitnění silnice přitáhne další dopravu, takže za pár let ta silnice zase přestane stačit.
Nechci dělat chytrého, ale má to i svůj termín-DOPRAVNÍ INDUKCE. Rozšiřováním vznikne navíc i další doprava, která by jinak nebyla potřeba.
Jojo, ale stejně za zahle zcela základní fakta dostanete od zarytejch autíčkářů tři mínusy.
Tihle lidi se prostě nejsou schopni smířit s realitou.
tak tahle „indukce“ plati u jakehokoliv volneho statku. asi tusite, co je jejim resenim…
Ne u každého statku je potřeba tolik betonových ploch.
Řešením je zdražení především nákladní dopravy.
Druhá kolej do Lužce nad Vltavou?
eeee… myslel jsem vykonove myto pro osobni automobily, ale urcite by to slo castecne luzcem nahradit. plus to protahnout dal za luzec, nejak.
Ekonomicky dává osobní železniční doprava smysl jen na málokteré trati. Kromě vytížených rychlíkových tras bude autobus skoro všude levnější a někde by bylo levnější poslat cestující taxíkem. Vezměme ovšem druhý pohled: Hodně cestuji (v pracovních dnech i o víkendech, za prací i za výlety) a jezdím vlakem, kde to jen jde, i tam, kde to nedává žádný „ekonomický“ smysl (třeba z Prahy do Liberce). Dělám to proto, že mě to naplňuje, že mě to baví, že mě ta pomalá jízda krajinou a připomínka starých časů povznáší. Čistě subjektivní pohlazení po duši, které žádný ekonomický smysl nedává. Řekl bych, že to… Číst vice »
To srovnání se nepovedlo. Církve se financují sami.
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/cirkev-byznys-financovani-prumyslova-zona-mikulov-sklady.A220413_660320_brno-zpravy_krut
Nevšiml jsem si, že by turisté platili celé náklady provozu železnice, tak jako to platí církve.
„Církve se financují samy.“
Omyl, ještě zdaleka nikoli a ještě zhruba 20 let nebudou, aspoň ta největší – římsko-katolická – určitě.
Zdroj?
Optejte se na Ministerstvu kultury. Snad je na to i zákon.,
Třeba tady:
https://hlidacipes.org/katolicka-cirkev-poprve-v-historii-ukazala-sve-hospodareni-ma-zisk-pres-100-milionu/
Vždyť jste si sám vyvrátil své tvrzení. Dostávají náhradu za vyvlastněný majetek.
A ta náhrada nejsou peníze ze státní kasy? No dobře, tak státní příspěvek jako takový budou církve dostávat ještě do roku 2030, takže se nic nemění na nepravdivosti tvrzení, že se už teď financují samy. To se dobře dělá zisk, když někdo dostává ze státní kasy ještě pořád miliardu ročně, účel jejíhož použití nemusí nijak vykázat… (Aktuální čísla za r. 2021 jsou tady: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cirkve-loni-od-statu-dostaly-5-8-miliardy-kc-mezirocne-o-16-milionu-kc-vice/2204662) Zásadní otázka je, kolika lidem a k čemu církve slouží. Kolik mají věřících, to přesně nejspíš nevědí ani ony samy, nebo to naopak vědí velice dobře, ale nehodlají to veřejně přiznat, aby se náhodou nepřišlo na… Číst vice »
finanční příspěvek jsou výnosy z vyvlastněného majetku, které nebyly vyplaceny za komunismu.
A jak k tomu majetku v minulosti církev přišla?
ukradla ho pracujicimu lidu, jak jinak.
budeme tady probirat i komunisticky dejepis?
Hezky jste to napsal. Nepovažuji se za to hanlive slovo sotous, ale jinak s vámi s většinou souhlasím. V neposlední řadě, vyspělá společnost nepotřebuje vse počítat na efektivitu, i v Praze muze motorek vezt počet lidi na autobus, ale je třeba zase rychlejší než bus v dané trase a ma to svůj smysl. Nekde v Albánii by nemělo, tam by byl zázrak obnovit základní linky na hlavních tratich, ale copak jsme stat, ktery nema na vic, než Albánie? Nemyslím.. .
uaa, jen to ma detail ze se nebavime o praze, ani o linkach smerujicich do prahy, ale o prdelnich pomalych lokalkach v dnes irelevantnich prepravnich smerech.
asi je tu soutez o nejblbejsi analogii, ale porad jste druhej.
Jezdit do práce, jezdit k lékaři, za nákupy…. je za účelem příjemného zážitku?
V celé diskuzi mi chybí okolnosti, které vyplývají z rozhodnutí Faltýnka, Havlíčka … z vlády ANO SPD KSČM ČSSD.
ETCS, elektrobusy, nulové investiční dotace, nepříliš fungující SŽDC,…
https://zdopravy.cz/borecky-nelikvidujeme-verejnou-dopravu-ve-stredoceskem-kraji-neexistuje-zazracne-vychodisko-85876/
V diskusi zaslepených šotoušů takový realistický pohled nemůžete očekávat. Jen se podívejte, kolik vám dali mínusů.
Houby „realistický“, dělá jen polovinu své práce a tak mu vycházejí ty nesmysly, které vy tak vehementně obhajujete.
Nepochopil, nevadí. Jedeme dál.
Vozit pár lidí ve vlaku,který váží desítky tun je velmi neekonomicke. Kdo to má zaplatit?
Tak ty desítky tun jsou vykompenzované nízkým valivým odporem, navíc takové vozidlo minimálně opotřebovává koleje. Jde o to, co je to pár lidí a další, co se dělá pro to, aby lidí nebylo jen pár.
Pokud je to tak výhodné, tak proč chtějí železniční dopravci za 1 km jízdy vlaku částku, která vysoce přesahuje 100 Kč?
Reagoval jsem na příspěvek o hmotnosti vozidla a vysvětlil jsem, že hmotnost je kompenzována příznivým jízdním odporem.
Pochopitelně, že je vlak dražší, je to dáno neporovnatelnými vlastnostmi.
Ve vlaku je pro cestujícího více místa (změřitelné).
Vlak jede klidněji, protože osa jízdy, kterou kopíruje je oproti silnici rovnější. Autobus naopak především díky provozu na regionálních trasách neustále brzdí a zrychluje (plus předjíždění, kruháče…).
Ve vlaku je WC-drahá, ale potřebná věc.
Autobus je mobilnější, hodí se pro obsluhu vesnic.
Tedy jediné, co má vlak s busem společného jsou sedačky a plechová bedna kolem nich.
No, protože autobus pak nebude jezdit vůbec… viz ICOM na pardubicku…
To není ani vina autobusu, ani vítězství vlaku. Zjistěte si ty příčiny.
Tak řešíte náklady ne?? Tak řešme náklady a nepřenášejme to na boj mezi typy dopravy… icom nabídl nejlevnější smlouvy proto to dostal… Kvalita vypadá podle toho… Něco dalšího???
No, 810 která na těchto tratích jezdí váží cca 20t. Autobus cca 14t. Tak pokud by se vzala spotřeba budeme na tom podobně, Ten rozdíl není takový.
To by v tomto pripade byl i mensi, pac vlak ma nizky valivy odpor… zkuste si roztrlacit autobus a pak tu 810,…
No 810 jsem nezkusil roztlačit, ale 830 ve dvou už ano a šlo to. Avšak je potřeba počítat i jiné věci. menší objemy autobusových motorů při stejném nebo vyšším výkonu a nižší hmotnost. Cca 30%. Navíc pokud se nepletu, Tedomy mají vyšší spotřebu než původní Liazy, ne?
Škrtat a rušit umí každý. Ale použít mozek a vymyslet plán, tak to umí jen někdo. Bohužel, dnes může dělat v politice i nula.
Ten plán se jmenuje levnější autobusy za vlaky tam, kde těmi vlaky jezdí minimum lidi. Že se vám takový plán nelíbí, je něco úplně jiného.
To není nic o líbí- nelíbí. Než něco nenávratně zruším, tak se zamyslím, co zlepšit hlavně v infra. Autobus totiž není to samé, co vlak.
To máte pravdu, to není, stojí na 1km zhruba třetinu co vlak.
Ano, lepší cesta je dražší. Jinak ještě levnější by byl náklaďák s korbou.
Nebo maršrutka. Ta by stát, kraj ani obec nestála vůbec nic.
A to by byla hrůůza, co?
a co to znamena „nenavratne“? borecky tam jde trhat koleje?
Otázka je taky, jaký autobus. Pokud se nahradí 810 velkou karosou, tak je to z bláta do louže, protože se nic neušetří. Jiná situace je, když prázdný vlak nahradí autobus typu dodávka.
Ale ušetří. Objednatel za ten velký autobus zaplatí 3-4x méně než za 810.
A bude jím jezdit 1/4 lidí. To je pro kraj taky „úspora“.
Jestli chcete rozvíjet veřejné služby tímto stylem, tak s tím jděte do Bangladéše, tady jsme ve střední Evropě a ne banánové republice.
Ušetří, autobus může zajíždět i do obcí kde nevedou koleje.
coz je jeho vyhoda i kdyby byl stejne drahy jako vlak. silnice prece jen kopiruji cestovni smery verneji nez mistni drahy (postavene pred 150 lety k uplne jinemu ucelu nez vozit lidi do prahy).
To, co píšete není plán, ale mnohde zhoršení služby.
Další věc je nedostatek řidičů autobusů. Je to dost nákladný a mladý se do toho nehranou. V minulosti armáda vychovala dost řidičů / zejména náklaďáku /, kluci se vyjezdili a pak k řidičáku na bus to byl kousek.
Zato fíři se válejí všude kolem cest i kolejí a po ničem jiném než turnusu na 810/814 netouží..
Ten plán je totiž naprostá kravina zcela jdoucí proti současným potřebám regionu i země.
presne tak, schopnej obchodnik proda cokoliv. tak sup a zacni prodavat pocitace PC XT, kajo. muzes k tomuy zapojit mozek a vymyslet plan…
STAN, pevně doufám, bude brzy na smetišti dějin. Vždycky, když byla u vády ODS s jejími přívěsky, rovnalo se to likvidaci veřejných statků. Čecháčci jsou ovšem nepoučitelní..
To motáte jedno přes druhé.
kdyz byla u vlady ods, zacaly se rekonstruovat koridory a postavila se dalnice na rozvadov, ty osle.
nejake lokalky, ktere delaji nizke jednotky procent osobokilometru v dane oblasti, opravdu nikoho nevytrhnou.
Vy byste tam asi chtěl zase ANO s Františkem Petrtýlem, který pro veřejnou dopravu dělal úplný ho*no.
A to jsem zrovna viděl video od Not Just Bikes o tom, jak ve Švýcarsku jezdí vlak do každé vesnice. Ach jo.
Ve Švýcarsku určitě nejezdí vlaky do každé vesnice, ale mají tam docela dobře vyřešené financování veřejné dopravy.
Nejezdí, do některých ani autobus. Najděte si třeba Oberthal, ani vlak, ani bus. A dokonce se příští rok jedna trať ve Švýcarsku zruší.
Jaká trať se ve Švýcarsku má rušit? Jen pro zajímavost, ať to nemusím někde složitě hledat na netu. Díky.
Le Locle – Les Brenets, náhrada elektrobusy
velmi sofistikovana argumentace, dekujeme za nove obzory.
Krásné. Ale švýcarskou železnici byste tu nechtěl, protože by to jednak položilo státní rozpočet a druhak by vám to pěkně provětralo peněženku.
Borecký – pohrobek veřejné dopravy. Bude se na něj vzpomínat jako se vzpomíná na Klause, Stráského a Bártu.
Nasekat vnitřní periferie jako Baťa cvičky opravdu není umění. To tihle šetřílkovisté za každou cenu umí bravurně.
Umění je tyhle periferie integovat. To je ovšem naprosto mimo jakékoliv chápání těchto ekonomistů.
Koncepce rozvoje veřejné dopravy kraje nulová, jediné co tenhle umělec a jeho „tým“ zvládají, je rušit. To zvládne i moje babička. Kde jsou nové velkokapacitní rychlá spojení? Nejsou!
Souhlas, vytvářet uvnitř krajů Sudety a níčit síťovost spojení není žádné umění.
Pohrobek:
– (lat. postumus) je označení pro osobu narozenou po smrti otce
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohrobek
Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem.
Ano, já ten termit znám, soudruhu. A co jako? Zjevně to znamená, že jste to nepochopil. Ten člověk vůbec nemá v hlavě nic, co by veřejnou službu připomínalo. Má jen účtenky.
Ale hlavně že budete poučovat.
Další zhrzený šotouš.
Samozřejmě, protože kdokoli kdo má vzdělání v oboru a vidí ty totální hámotiny, je šotouš. 😀
Zatímco vy jste sice teorií i praxí regionálního rozvoje, urbanismu nebo dopravních systémů zjevně zcela nepolíbený, zato máte své obecné jednoduché bláboly, které bez rozmyslu mechanicky aplikujete úplně na všechno a cítíte se při tom zjevně zcela morálně nadřazen veškerym vědeckým poznatkům za posledních 100 let.
Ideologie musí zvítězit nad pravdou, že soudruhu!
Už je vám lépe?
a v jake jine zemi – s pokrocilym urbanismem – je regionalni rozvoj zalozeny na podpore zeleznice s irelevantni rychlosti, polohami zastavek a smerem pro jednotky cestujicich?
Ale no tak, pane konzultační dopravní ušatý mykloskaloidní inžinýre!
jsem rad, ze se lokalkovi zoufalci chytli teorii o „vnitrnich periferiich“ a snazi se na to roubovat vlastni tzv. myslenku, ze to spasi nejaky sukafon.
Vy jste si nevšimnul, že lokálky nejvíce využívají mladí lidé v produktivním věku k cestám do práce a jejich děti k cestám do elitních škol?
presne tak, aby pak ve msenu otereli vyzkumne stredisko pro nanotechnologie.
Jsem rád, že lidé jako vy vůbec nechápou, o čem lidé jako my mluví. Zjevně ani neumíte číst.
Alespoň se lépe pozná, kdo sem chodí jenom žvanit svoje dojmy a nemá zájem o diskusi.
Velmi mne těší, že jsem každému jednomu z vás hnul žlučí.
a o cem tu mame diskutovat? s magory jako vy o roli motoroveho vozu 810 coby posledni hrazi vylidnovani venkova?
vzdyt jste uplne mimo, netusite jak lidi zijou, cim jezdi, kam jezdi a co potrebuji. vasim jedinym cilem je vyrvat si dotace na provoz sukafonu voziciho vzduch odnikud donikam…
Jsem pro zrušení provozu na všech lokálkách, které budou vyhodnoceny jsou brutálně neekonomické a jejich trasování je mnohde špatné. Také by se ale mělo nabízet na stávajících tratích zajímavější a přímé spojení. Alespoň někdy vytváření linek v režimu osobní vlak na lokálce pokračující jako spěšný vlak na páteřní trati do většího cíle. Zároveň by se měla udržet stávající nepoužívaná infrastruktura v nějakém rozumně zakonzervovaném stavu, jako územní a budoucí dopravní rezervu. Preferuji ústup od velkých autobusů na nepáteřních napájecích linkách k provozu menších úspornějších vozidel. ZDO klidně může v okrajových časech dne a v malých obcích tvořit provoz TAXI osobních… Číst vice »
Ono se ještě bohužel ukáže, k čemu zelené a válečné šílenství lidi donutí
k mikromobilitě? pěšky a na kole. VHD bude první obětí.
Železnice je stále nejekonomičtější, nejrychlejší a nejpružnější systém pro dopravu válečného materiálu. Když už teda meleme ně o té válce.
A jinak opravdu ne. První, co dojede, budou soukromé benzínky. Vy budete mít benzín na příděl jako první.
a kdo hodnoti, co je vyrazne lepsi nahrada?
Tento systém se zdá být na první pohled ekonomickým, ale bohužel konzervuje a prohlubuje současný zcela neutěšený stav centralizace a periferizace oblastí kolem Prahy. Ekonomické ztráty z nedostatku bydlení v rozumné časově dojezdové vzdálenosti do Prahy jsou tisícinásobně větší, než těch pár korun, které se nemehlu Boreckému vůbec kdy podaří „ušetřit“. Tlak na ubytování a práci v Praze je natolik silný, že lidé by vám za pozemky u jakékoliv fungující dopravy se SPOLEHLIVÝM (nedejbože i pohodlným) dojezdem 3/4 hodiny do centra Prahy utrhali ruce. Vytvářet podmínky pro život v takovýchto lokalitách, které jsou dosud periferiemi, se říká regionální rozvoj. Pro… Číst vice »
je dobre, ze si uz v lete pripravujete scenar na vanocne-silvestrovskou besidku, aspon to do zimy stihnete trochu vypointovat.
Řekl bych, že snaha o zastavení provozu na málo využívaných tratích je obecně dána tím, že náklady rostou (poslední dobou i dost strmě) a příjmy tento trend zdaleka nekopírují. Částka na zajištění dopravní obslužnosti je daná a naprosto není ideální. Možností řešení je několik, některé jsou jen teoretické, prakticky velmi těžko použitelné, jiné lze aplikovat. Cílem změn bude zajistit v těch segmentech, kde to bude „nejméně bolet“ (postihne to nejméně lidí), cestování lidí do práce a škol levnějším způsobem, než doposud, tedy náhradou vlaku autobusem. Ve středočeském kraji je, vzhledem ke koncentraci obyvatelstva – cestujících, problém zdaleka markantnější, než, než… Číst vice »
Díky dvojím korytům není vyřešený – a ani nelze rozumně vyřešit – vztah mezi pražskou MHD a IDSK.
Příkladem by mohlo být Brno a jižní Morava, kde město spadá pod stejný kraj jako IDS. Jihomoravský IDS považuji za jeden z nejlepších v republice. A došlo i na obnovu lokálek (Židlochovice, Hustopeče).
V tom s vámi naprosto souhlasím. V JMK/ Brně má IDS jednu „hlavu“ a působí to logicky. Ve srovnání s tím může IDS pro Prahu a Středočeský kraj v některých aspektech působit trošku jako Kočkopes.
no a kde to podle vas konkretne cini problem tedy?
Psal jsem: „působí trošku jako Kočkopes“, problémy jste napsal vy.
Pokud jsou celý Středočeský kraj i Praha integrovány do jednoho dopravního systému, mělo by být jedno vedení. Teď to vypadá, jak dvě rodné sestry, někdy se shodnou, někdy ne a jedna musí tu druhou holt „nějak přesvědčit“.
a k cemu se tedy neshodnou, nebo kde to konkretne vadi?
ano, asi by bylo lepsi, kdyby organizace byla jedna, asi tusite proc to je slozite. nicmene konkretni problematicke oblasti zadne nemate a varite z vody.
Nevzpomínám si přesně, ale myslím, že v minulosti, za Jermanové, byly nějaké diskuse mezi těmito subjekty ohledně zvýšení jízdného.
ano, dalo by se cekat, ze pri existenci jedne organizace bude lepe osetrena ta hovadina kdy prahu tvori ctyri pasma – ovsem jen pro lidi prijizdejici zvenku…
od kdy je levnější bus? pokud jedete přes tarif pid, tak je uplně jedno jestli vlezete do vlaku nebo busu, nebo zda budete i přestupovaat, neřešite ani dopravce. Rozdíl bude asi jen u turistů co si neumi stahnout appku, nebo si prostě koupit jizdenku pidu. Nebo duchodců co muse platit hotovostí jak ve středověku, tam je asi největši přiražka, to mam ale i my v libereckem kraji, za „keš“ je to drahý, na idol levnější a na tarif nejlevnější. Podobne je to všude.
Zkuste učinit u vašeho krajského koordinátora dopravy dotaz na to kolik stojí 1 oskm pro „meziosadový“ bus a pro vlak na lokální trati. Rozdíl těch dvou hodnot je úspora. Zpravidla to vychází výhodněji pro bus.
Můj ty smutku. A takto vybavení mají volební právo.
Společnost, která nedokáže přepravit 30 platících společně cestujících bez dosypu, je špatně. Znamená to, že provozování veřejné dopravy se pro zodpovědné stalo formou rozkrádání. Pak se píšou takové nesmysly jako že „čím více lidí, tím větší problém“.
Ne, pouze to znamená odložit problém o několik let. Dluh v rozbitých silnicích začne být patrný po dvou letech a do deseti budou kraje zase vydupávat na státu více peněz na údržbu silnic.
A tak furt dokola.
Jedna německá občanská iniciativa v Předních Pomořanech usilující o obnovu „jejich“ zrušené dráhy na poloostrově Zingst (která btw zanikla v r. 1945, když ji sovětské okupační orgány demontovaly a materiál si jako válečnou kořist odvezly do SSSR) má toto heslo: Keine Bahn ist keine Lösung! (Překládat doufám není nutno.) A skutečně, za většinou akcí vedoucích v poslední době v Německu k revitalizaci i dost dlouho zrušených tratí stojí občanské a neziskové organizace. Ve zdejších poměrech se vládnoucím kruhům bohužel za 30 let úspěšně podařilo vypěstovat v hlavách většiny obyvatelstva nejen nezájem, ale přímo nenávist vůči všemu, co jen trochu připomíná… Číst vice »
Souhlas, takhle je to se vším.
Co chceš, udělej si sám a nespoléhej na ostatní (stát).
Aktuálně jsem v Moravských Budějovicích a když mi místní fíra říkal, co museli udělat, aby zachránili Jemničku – nákup lokomotivy, objednávku dopravy pro vlastní účely,..
No a po výměně vedení na kraji si jich i ten kraj všiml a začal na dopravu přispívat. Budiž by to bylo návodem jak zachránit provoz i na dalších lokálkách.
Např. na „zachráněné“ lokálce do Tr.Štěpánova je využití naprosto tristní….
Absolutní zbytečnost pro šotouše…..
Tak ono je hlavně potřeba jezdit přímo do BN a pokud možno zde k rychlíku, aneb ještě rok-dva počkat, a pak by se třeba mohlo vidět.
Z Benešova stačí přelézt pár metrů mezi šukafony.
798 byla pro dotčený vesnice lepší (můj názor z tohpo, co jsem viděl) i více používaná, než tento dnešní bus/vlak paskvil.
Večer se dá o víkendu dostat jen do Zdislavic.
Ale no tak. Z toho, co jsi mi psal, to vypadá na 2 osoby na vlak. To je správný potenciál.
Však jej tam máte, ten vlak. Vem celou rodinu a simulujte zájem (alespoň jeden den 4x tam a zpět).
Ani pro ty šotouše to moc není 🙂 Informovaný jen na základě článku tady na serveru jsem vyrazil, že se podívám na Hektora s vozy a místo toho přijel zase jenom Šukafon.
ale hovno, spis se zdejsi zeleznicni organizace nenaucily regionalni dopravu provozovat a vylepsovat. kde neni sikovny objednatel, tam je katastrofa.
ceske drahy s kupcema, krtkama a dalsima myslitelema svetovyho formatu by provozovaly sukafony do roku 2050, protoze jestli je jim neco putna, tak je to zakaznik v regionalce.
a to, ze lidi vlakem nejezdi, je vysledek prace drahy, nikoliv konspiracniho zednarskeho spiknuti. chybu hledejte u sebe, predevsim…
Když to neumějí/nechtějí se naučit samy a politikům je to jedno nebo s tím souhlasí, kdo ještě jiný než občanské iniciativy má šanci změnit to? Ty příklady z Německa ukazují, že to může fungovat. A používat v tomto kontextu pojmu „zákazník“ je nekorektní. Příjemce veřejné služby není totéž co zákazník. Veřejná služba není fabrika ani kšeft. Nevšiml jsem si, že bych někde psal něco o nějakém zednářském spiknutí. O postojích vrcholných politiků k občanským iniciativám svědčí celá řada jejich veřejných výroků, počínaje těmi nejvrcholnějšími jako byl a je např. Václav Klaus starší. Ještě jsem nezapomněl na doby jeho premiérování a… Číst vice »
jasny, takze misto poskytovatele sluzeb za stav zeleznic to muzou „politici“? to asi tezko, byla to draha, ktera mela navrhovat reseni a snazit se delat co se dalo nad uroven usmudlaneho provozu zastydleho v sedmdesatych letech…
a nadrazacke slataninty o roli vaclava klause (nebo podobnych arcilotru straskeho/sipa…) si uz opravdu strcte za klobouk – jsou to debilni vymluvy neschopnych lidi.
doufam, ze vaclav klaus nemuze i za to, ze od vas utekla manzelka…
dát BORECKÉMU ořádnou gumoléčbu at si zredukuje autobusové spoje,, tam mu většinou chybí řidiči nebo na jedné lince jezdí tři autobusy do hodiny
u nas nikdo nechybi 🙂
Gumoléčba? A to je co? Že ho budou školit modré gumy, největší prznitelky železnice?
modre gumy vsemu rozumi nejlip, skoda ze s tim kontrastuje skutecnost, ze na co sahnou, to poserou.
a musi prijit jancura plus generacni obmena, aby se to konecne nekam pohnulo, protoze se neda koupit ani deset desir na motorove rychliky…
to už zase vytáhnul staré papíry aby bylo vidět co dělá ne.
ten blazen by měl rezignovat a vratit se do bohnic. Jinak to snad ani nejde, horšiho vraha železnic jsem ještě snad neviděl, tratě umyslně podfinancovaný, aby vyhnali lidi na silnice, misto toho aby se o ty tratě postarali, opravili je ,modernizovali a motivovali tak lidi jezdit vlakem, upravily busy tak, aby spíše sváželi lidi na ten vlak z obcí kde vlak nemají, nějaké upřednostnění vlaku před silnicí. Opravit tratě, elektrifikovat a dal modernější vlaky. Pak by šli dávat i zajímavější spoje. Všecvhno jde, jen jim se nechce, raději to nechají zchátrat, aby mohli říct že to zruší.
Promiňte, ale píšete naprostý, ale total bláboly o problému, o kterém nemáte ani potuchy.
mhmm, a tohle je jen ve stredoceskem kraji akce na jeden rocni statni rozpocet cr.
Tak se na to vyflákneme a zasmradíme a zasekáme si i to, co ještě zasmraděné a zasekané není. Gratuluji.
Jj, na některých okreskách nastane peklo, provoz stoupne klidně i o desítky procent, když ve špičce pojede místo 10 aut za hodinu třeba 16.
armagedon!
Ano, u vás zrovna vidím armagedon nevzdělanosti.
Samozřejmě. Protože na co využít volnou krajinu, když všichni musí bydlet hodinu do Prahy. Tady nejsme v Beskydech.
Nejezděte autem, ok tak pojedu vlakem, ok tak mi zrušili spojení musím jet busem, ok ten taky nejede protože je málo řidičů… Co mám teda v tom případě dělat?
No přece koupit si auto! To je čecháčkovský lék na veškeré dopravní problémy!
Už nehulit.
😀
Přestat hulit a začít přemýšlet.
a nepletete si stredocesky a pardubicky kraj, nahodou?
110 není žádná lokálka, na naprosté většině trati jde zvýšit rychlost přes 100 km/h bez přeložek takže opravit a natáhnout dráty. O naplněnost vlaku most-louny-zloniceslaný-kralupy-praha bych neměl vůbec žádnou starost. Spíše by se všichni divili proč se neudělali přeložky. Problémem trati je především absolutní podfinancovani.
Kde v úseku Slaný – Louny v těch obloucích se dá jezdit přes 100 km/h bez přeložek?
Ono ani Slany-Kralupy na tom nejsou lip
Na ten směr prostě chybí pořádná trať. Všichni to ví a nikdo nic nedělá.
Jenže:
-z Kralup do Podlešína to sice vede údolím, ale prakticky pořád skrz obce. Tam to o moc nezrychlíme.
-z Podlešína do Loun to vede přes kopce, tam by se musela postavit úplně nová dráha. A taková se (pokud vím) plánuje z Loun mimo Slaný k Nové Vsi. Tedy mimo kopečky. Díra mezi Louny a Slaným zřejmě zůstane vyplněná dálnicí. Můžeme z toho bejt smutní, ale chtěl bych vidět toho smělce, který by tam tu (drahou) dráhu postavil…
Jak to, že nedělá? Ze Slaného do Loun se teď po mnoha letech konečně dodělává D7.
A až za pět let od dostavění tohoto vašeho téměř divu světa přijedu na hranici Prahy, tak co? Furt máte pocit, že se dalších 30 procent aut navíc oproti dnešku z tohoto směru na přivaděče a parkoviště vejde? Fakt máte pocit, že spojení autobusem po Evropské nebo ještě hůře na Zličín udělá z Rakovnicka použitelnou lokalitu k dojížďce do Prahy?
Tváříte se tady jako největší expert, ale zjevně dál než za současnou situaci (jakože i ta je neudržitelná) nemyslíte.
Mezi oblouky jsou hodně dlouhé přímé aty oblouky mají dost velké poloměry. Ta trať byla stavěná jako skoro hlavní
Nahlíženo prizmatem 19. století to skutečně lokálka není. Ale kde je 19. století a kde jsme my?
Borecký je opravdu talent. On by snad dokázal zrušit dopravu i na trati 011, kdyby o to stál. Nejprve seškrtáme grafikon do totální nepoužitelnosti a pak se může z veselá rušit.
Průser není ani tak to, že ho to vůbec napadlo ale že to v pohodě projde.
Za minulého režimu nám mlaďochům jeden nadřízený říkával:“ Můžete být blbí, ale musíte to umět zdůvodnit“
Cena 3x vyšší a spotřeba o 10 litrů vyšší než autobus pro deset lidí. To není zdúvodnění pro autobus?
Super, takže začnem dotovat letecké spoje Pardubice-Brno. Co natom, že autobus to pobere, spotřebuje míň paliva a na téhle trase jezdí bez dotací. Zakážeme ho, aby nevyzobával rozinky dotované dopravě. A pak půjdem do blázince, jup, jup yuppie!
Lokální trať neznamená automaticky vozidlo s agregátem z ŠM 11. Naopak, je mnohem snadněji řešitelný jiný pohon, aniž by se to nevešlo do nápravových tlaků. Tady je holt léta zakopaný pes a tupé škrty jsou to poslední, co problém vyřeší.
Můžete být prosím konkrétní?
Děkuji
Asi chápu, co chcete říct, a vlastně s Vámi souhlasím, ale ohledně toho příkladu, z Pardubic do Brna žádný použitelný autobus bez dotací nejezdí, on teď nejezdí ani vlak, tak místo toho vlaku jezdí dotovaný náhradní autobus, čili prakticky použitelné jsou dvě možnosti: 1) ‚Jeďte jinam‘, 2) Osobní automobil. Ale neberte to jako chytání za slovo, spíš jako takovou šprymarskou poznámku.
Díky za připomenutí dob dávno minulých. Já znam ještě “ Neříkej, že to nejde. Raději řekni, že to neumíš!“
Vy byste kraj zadlužil a zadlužoval a zadlužoval? Nebo zrušil 3x více busokilometrů?
Kraj jaksi nemůže ovlivnit příjmy od státu. A vlastních moc nemá.
trať patří státu, ne kraji, tak jako silnice 2 a 3 třid. V tom je rozdíl. Jen jim se prostě nechce aby ta trat byla atraktivní, tak ji umyslně poškodí a prostě na ní nebudou posilat finance dokud nezchatra uplně.
Úmyslně poškodí trať? Tak tohle už je úplná paranoia.
Naopak pane, v mnoha případech zcela konkrétně doložené jednání, jelikož trať brání konkrétním šíbrům v jejich byznysu.
je to spiknuti! strasky, sip, klaus, ods, borecky…
„Kraj jaksi nemůže ovlivnit příjmy od státu.“
Mohl by, při troše snahy. Říká se tomu politika. Jenže partajní šéfíci krajských politiků sedí vesměs v práglu a něco po nich chtít nebo jim dokonce odporovat většinou znamená přijít i o ta krajská koryta.
Ve zdejší politice jde bohužel o úplně jiné věci než o zastupování občanů a prosazování jejich zájmů. Jak pravý jeden starý bonmot: Když někomu svěřím hájení svých zájmů, nemůžu se divit, že ten někdo bude hájit především zájmy své.
No fuj, oprava hrubky: „…pravÍ…“
Je nutno vytvořit pracovní skupinu na vládní úrovni a se zastoupením krajů s úkolem vytvořit generel rozvoje železniční sítě v ČR. Toto hádání se, zda zrušit, či nezrušit musí být nahrazeno věcnou diskuzí o tom, které tratě radikálně přestavět, dostavět atd., zda by nebylo vhodné některé lokálky změnit na dráhy tramvajové a tím provoz na nich zlevnit a i které zrušit.
Dnešní stav, kdy v podstatě jediným rozhodovacím kritériem jsou nálady elektorátu partají, které zrovna vládnou, je neúnosný.
Když lokálky přestavíte na tramvajové tratě, musíte do nich investovat. Investice vám následně padnou do provozu ve formě odpisů a tím pádem se provoz nijak nezlevní. Opticky ano, objednavatel bude možná dopravci platit méně, i když ten bude potřebovat nová vozidla, která musí koupit, ale vyšší budou rozhodně i náklady provozovatele dráhy… Ta cesta se zdá být levná, ale není.
Samozřejmě, investice jsou totiž zlo!
A jak dlouho to bude trvat, než se takový generel vypracuje, projedná, schválí a uvede v život?
Tak radši nebudeme dělat nic.
Kdyby se chtělo, bude stačit pět let. Viz VRT.
Vždy, před pozastavením objednávky, by se nejdřív měl udělat průzkum, proč dané situací dochází, a zda náhodou nemůže rekonstrukce trati (přeložky, zrychlení) přinést docela zásadní zlepšení. Ale to by bylo pro krajské úředníky asi moc práce.
Že je rychlejší bus? Není žádný neměnný stav, to je závislé hlavně na infrastruktuře, takže se to dá změnit.
Nebo pohádky o tom, jak podporujeme ekologický způsob dopravy jsou jen obecné kecy, bez hlubšího významu?
Jenže to by chtělo komplexní plán VHD, což by ale znamenalo stanovit cíl, jak by to mělo vypadat, ale zatím mi to připomíná styl, potřebujeme ušetřit, tak kde můžeme ještě seškrtat provoz? Stále slyším, že železnice nemá brát silnici jako konkurenci, ale jako spolupracovníka, jenže zrovna tento případ ukazuje, že SčK tyto dva způsoby staví proti sobě.
„a zda náhodou nemůže rekonstrukce trati (přeložky, zrychlení) přinést docela zásadní zlepšení.“
Proč by měl tohle počítat krajsků úředník? To má dělat Správa železnic.
Když budete po pekařovi chtít opravit poočítač, tak si nestěžujte, že je to pro pekaře moc práce a že se mu to nechce dělat.
Prostě neodkážu pochopit, proč někteří pořád chtějí u pekaře opravit boty. A furt na toho pekaře nadávají.
Určité zájmy má ten pekař s tím ševcem i s tím opravářem počítačů společné. Nejlépe by udělali, kdyby se zorganizovali a společně za ně bojovali.
SŽ ale nemůže vědět jaké jsou přepravní proudy lidí, tohle zas ví kraj (příměr s pekařem rozhodně není na místě). Kraj ať svým zaměstnancem, nebo si může najít dopravního odborníka, spočte toto, udělá si i prognózu, zda tedy tedy daná trať má potenciál a její rekonstrukce by přinesla zlepšení. To za kraj opravdu SŽ udělá jen stěží, té je jedno jestli v tom vlaku jede 10 lidí nebo 100. A pak už to je na tom, vyvolat jednání Kraj – SŽ, ale primární impuls musí přijít od kraje (zvláště, pokud by mělo jít o přeložku). Jenže to je pro ty… Číst vice »
Koordinační roli v tomto má mít ministerstvo dopravy, ale to to samozřejmě nedělá -> je zbytečné -> zrušit.
Jak jako „proč by tohle měl počítat krajský úředník“? Jste na hlavu?
Tohle je jeho gesce, počítat krajskou dopravu, od toho tam sedí! Přesně to by měl dělat! A pak na stát tlačit, aby to provedl!
Ve vašich slovech se krásně ukazuje, jak jsou dnešní kraje naprostá zhouba veřejného zájmu.
Ano, přesně tak. Třeba ten Trhový Štěpánov. Podívejte se do jízdního řádu. Pořád se křižuje v Postupicích, takže reálně na trati i po zkrácení o koncový úsek jezdí 2 motoráky (= dva strojvedoucí). Akorát místo zajížďky do Štěpánova a zpět ten čas prostojí ve Vlašimi. Takže reálně šetřím jen polovinu nákladů – tedy naftu a dopravní cestu, protože strojvedoucího platím pořád a vozidlo platím taky pořád, jen se náklady na něj rozpustí do menšího počtu kilometrů. To samé je u té trati 124 (Lužná – Jirkov). To, že Středočeský kraj část spojů již dnes neobjednává, a tyto končí na hranici… Číst vice »
Dovolím si upozornit, že před zkrácením tam ve špičce jezdily motoráky 3…
V tom případě by se dalo pochopit mírné omezení provozu, aby se tedy to jedno vozidlo ušetřilo. Ale ne 100% redukce.
Tak se podívejte na jízdní řád, pokud chcete jezdit po hodině do Vlašimi ve špičce a zároveň do Trhového Štěpánova, potřebujete 3 vozidla a basta fidli. Řešení by ve vašem podání bylo škrtat ve vytíženém úseku do Vlašimi, aby byl prostor jednou za čas dojet do Štěpánova či co? Nebyl by to právě ten „nepoužitelný jízdní řád, který vyhání cestující? Víte, že ty autobusy Vlašim – TŠ vám podél té tratě stejně musí jezdit, protože pod kopcem ve Štěpánově nekončí s tratí i svět?
Řešením by bylo jezdit na BN X:30 a umožnit křižování někde v Domašíně.
Co chcete zkoumat třeba na lokálce do Rožmitálu? To zvládne udělat student dopravní průmyslovky, který tam ty jednotky cestujících přijede spočítat.
Tak kdybychom se na to podívali opravdu čistě z ekonomického hlediska a odprostili bychom se od emočních potřeb a zvyklostí, tak by dnes byly koleje kolem Rakovníka na všechny směry prorostlé nálety, výpravní budovy buď srovnány se zemí nebo by delší dobu chátraly. Čtvrté nástupiště v Kralupech nad Vltavou by už také pozbylo významu a zoufalosti kolem Čerčan by taky byly vzpomínkou.
Mně spíš překvapuje, že se stále drží tratě do Velvar a Sedlčan, ačkoli obě vedou v bezprostředním souběhu se silnicí druhé, resp. první třídy.
Obě uvedené tratě jsou ideální k protažení vlaků z Kralup resp. Benešova ala Židlochovice nebo Hustopeče. Ale to by na kraji musel sedět někdo kdo má o hromadnou dopravu opravdu zájem.
A díval jste se do krajského plánu dopravní obslužnosti, když určitě víte, že to nikdo nechce, nebo budete raději tady plácat cosi o zájmu?
Plán dopravní obslužnosti kraje se naopak zmiňuje o lince Sp vlaků Praha M.n.-Kralupy-Slaný/Velvary. O 110 mezi Slaným a Kralupy a o Velvarku má naopak kraj zájem a rád by, aby význam těchto tratí stoupnul. Koncepčně by měly být jednotky spojovány/rozpojovány v Kralupech a měly by být provozovány v intervalu 60 minut. Takt bude ve směru do Prahy mířit zřejmě mezi expresní vrstvu v X:08 a zastávkovou vrstvu v X:12. Ráda bych, aby se toho cestující dožili na přelomu dekády. Kralupy čeká velmi náročná rekonstrukce, změna konfigurace nástupišť, nový tunel v Nelahozevsi, zeštíhlení výpravní budovy a nové byty před nádražím na… Číst vice »
Bez znalosti problematiky byste se měl zdržet osočování lidí, kteří o tom něco vědí a něco pro to taky dělají.
do sedlcan tim i jezdi lidi, od rychliku (ve spicce) byva plny sukafon.
bohuzel kraj neumi totez predvest s autobusem do votic.. 🙁
Naopak, s Velvarkou jsou velké plány. Revitalizace, přeložka a elektrifikace. Ona linka z Velvar do Kralup má s jinými zoufalostmi kolem Blatna, Čerčan a Boleslavi ještě slušná čísla viz. plán dopravní obslužnosti SČ kraje. Pak má relativně slušná čísla Kralupy – Kladno a to díky zoufalé silniční síti. Výluky na Mělnicku a Kladensku jsou vždy porod a u posledního případu je jízdní doba autobusu za vlak dokonce dvojnásobná a to se na 093 víc jak 70 za hodinu nejezdí.
Dobrý den, když teda čistě ekonomicky, můžete mi říct jaký je přesný podíl kterým se znečištění z buso dopravy podílí… abychom si to mohli položit na jednu stranu rovnice.. na druhou bychom dali samozřjmě, škodliviny vypoštěné z vlaků… Já to nikde nemůžu najít a pokud tedy chceme opravdu nákladovou rozvahu tak nesmíme zapomínat na náklady, že..
Takže postavíme autobus proti 810.
EURO IV a nověší vs. EURO nic.
35 lirů na 100 km vs 25 litrů na 100 km
Stojící autous má vypnutý motor vs. stojící 810 má motor v běhu.
Bylo by nevhodné postavit autobus vůči jednotce 471, to snad sám uznáte.
Ale pro totální zjednodušení můžete porovnat ŠL11 a soudobý autobus. 810 a ŠL11 mají shodný motor.
PS> Mikročástice lítají i z litinových špalků.
Samozřejmě, většina 810 má stále starý motor. Tak určitě.
čičoure a jakej je podíl provozu 810 na celkovém vlakovém provozu v čr??? ať nepočítáme jablka a hrušky… a víme jak moc znečištující to jea nehrajeme dojmologii
Na tech lokalkach, o kterych je tato diskuse, bude sukafon nebo jeho derivaty drtive prevazovat.
Co to je za argument, že 810 trvale vrčí? I 810 se běžně stopují, při delších prostojích.
Ve většině případů má 810 už nové motory Tedom..řízené elektronicky.
Sám uznáte že postavit dopravu pro jeden milion lidí nejde postavit na dojmologii jednoho kocoura.. A vy datami manipulujete, pokud checte porovnávat 810, porovnávejte ji s karousou nebo tatrou, ty mají taky emisní normu nula..
např jesli se kouknete sem :
https://www.cdv.cz/file/clanek-znecisteni-ovzdusi-z-dopravy/ tak v tabulce 7.1 najdete podíly jednotlivých druhů dopravy na znečištění (bohužel pouze do roku 2002 pak nikde data nejsou)
zdroje jsou uvedeny na konci, abychom nehledeli clanek vlevo dole
PS: jaký je podíl 810 na celkové železniční dopravě?? já jen že tatra, emisní norma nula, vám těch na 100 taky veme
Rozdíl je v tom , že ŠL už nejezdí a 810 stále obtěžuje. Historie v běžném provozu, proto dráha vypadá jako skanzen. I novým autem se jedeš podívat do muzea, zavzpomínat, ale denně tom jezdit nechceš
No a jsme u toho, infrastruktura na železnici je podfinancovaná protože se do ní 60 let neinvestovalo, maximálně se konzervovalo… A místo investic se dočkáme zrušení… za jekotu že se tím ušetří zhruba tolik, kolik se zaplatí za 300 metrů dálnice… achjo..
Všechny 810 v pravidelném provozu jsou stage III. A reálně si to vezme tak 27 litrů, 35 fakt ne.
Pokud by se započítala i údržba silnic. To byla docela jiná čísla.
A do té údržby silnic započítat všedchno vč. pokládky nové kanalizace, obnovy chodníků a veřejného osvětlení. To všechno je tam jenom a pouze kvůli autobusu.
Víte, že za Marie Terezie autobusy nebyly? A přesto stavěla sinice, stejně jako Římané. Silnice tam není kvůli autobusu.
Ale jistě, když se nám to nehodí, tak to ignorujeme. Autobusy jsou na okreskách jedním z největších činitelů opotřebení povrchu.
A víte o tom že v těch letech měli uživatelé silnic jenom povinnosti a žádná práva??? odstavit si svůj povoz na královským majetku (ztělesnění boha na zemi)a ještě vyžadovat aby král pro nás něco udělal, místo označil a oplotil, kadibudku postavil, a dotaci na provoz podniku dal??…. to by povozník dopadl, do hladomorny by ho hodili, či v kole lámali…
PS doufám že s bolestí zubů chodíte ke kováři když argumentujete dobou marie terezie…
A tratě tu nejsou jen kvůli osobním vlakům. Ne, opravdu to není fér, abyste k nákladům na provoz vlaků připočítával i náklady na infrastrukturu, zatímco k autobusům ne.
Zrovna na silnicích kolem těchto tratí je autobus zástupcem toho nejtěžšího co na nich běžně jezdí. Nepočítám-li sezóní výkyvy (žně a pod.). Takže by měla být kalkulace větších oprav před posílením provozu součástí. Na druhou stranu motorový vůz je jedno z nejlehčích vozidel používaných na drahách.
Nebyly. Ještě je tady nákladní doprava, která jede za své a která není závislá na politických objednávkách.
To jede ale musí mít po čem. A výsledek kromě blafu a různých prohlášení případně chlebickovani na SZ. Téměř nula. I na tom ŘSD trochu vědí co chtějí a na co mají a to náklady na rozvoj dostává dráha podobně jako silnice. Jen se nesmí každý kousek trati třikrát předělávat .
Jak za své? Ještě jsem neviděl, že by se nákladní doprava podílela například na úhradě silnic nižších tříd, které rozbíjí objížděním zpoplatněných úseků dálnic a silnic I. třídy.
Tohle je pořád jen A. Ještě je třeba udělat B – nevyužívanou trať oficiálně zrušit/zakonzervovat, aby nežrala peníze na údržbu.
Ano, ona totiž Správa železnic tyto tratě přímo ukázkově udržuje. Jděte se podívat do Polné, Vidnavy, Krupky, nebýt AŽD tak Třebívlic, dále Horního Slavkova, Kralovic-Mladotic, Uhřic u Kyjova (před změnou vlastníka), a určitě jsem ještě na něco zapomněl. Tady je všude vidět, jak ty tratě „žerou“ ty peníze na údržbu 😀
Ano, zapomněl jsem na Chrudim – Heřmanův Městec. Nebýt tlaku spolků tak Malou Morávku.
No nebyt praktickeho monopolu AZD, mohla byt u nas zeleznice o poznani dal celkove.
Nebojte na tratě kde nic nejezdí žádné peníze nejdou ikdyz teda oficiálně ano, ale reálně ne.
No to víme. Co ale nevíme je KAM teda ty vykázané peníze jdou?
Nejspíš na ostatní tratě, kde se rozpustí do údržby, apod…
S tím bych si právě vůbec nebyl jistý. Jsou to peníze ze státního rozpočtu. Logicky může někoho napadnout, zda tyto peníze byly vůbec použity na to, co je povinností a důvodem existence SŽ. Proto bych přivítal opravdu důkladný audit. Takový, aby na spoustu otázek odpověděl a nesrovnalosti vyjasnil. Ale naděje v tomhle směru si bohužel nedělám.
údaj1: (2014) Základní plat současného šéfa SŽDC Jiřího Koláře, kterého s platností ke konci května správní rada odvolala, činil 350 tisíc korun za měsíc
údaj2: (2014) délka tratí celkem 9459 km
udaj3: Královec (mimo) – Žacléř délka 5 km
výpočet: 350000/9459=37kč/km/měsíc
za 1 rok by šlo 444kč jen z platu generálního ředitele například na trať Královec – Žacléř
————————–
další „celostátní“ pracovnící k 31.12.2013:
zástupce generálního ředitele
první náměstek generálního ředitele
náměstek gen. ředitele pro ekonomiku
náměstek gen. ředitele pro modernizaci dráhy
náměstek gen. ředitele pro provozuschopnost dráhy
náměstek gen. ředitele pro řízení provozu
Tak tohle je zatím nejvtipnější příspěvek pod tímto článkem. Dělit sice umíte hezky, ale asi vám vůbec nic neříkají pojmy jako hrubá mzda, čistá mzda a celkové náklady zaměstnavatele. A zveřejňovat plat manažera jakékoliv organizace je tak trochu komunistická praktika. Hlavně vyvolat v lidech hněv a závist. Mně je úplně jedno kolik bere generální ředitel správy železnic, ale ta organizace musí fungovat.
To vidíme jak funguje…
Mě je taky jedno kolik bere , pokud to funguje… jenže jak se podívám např na styl výluk za poslední roky, 57 mil nákladů na trat kde nejsou koleje a rostou tam stromy , stále fungování se ztrátou…. Ne, tohle dobře nefunguje, takže je potřeba vědět za co se ty odměny berou…
Sdílená kola vyjdou ještě levněji. Snad to Boreckému nikdo neporadí 😆😁😁🙃
Dám to sem znovu. Třicet let se neudělalo nic pro to, aby železnice nabídla cestujícímu rychlost, třicet let se na silnici dělá vše, aby auta přibývala. A nyní se začíná rušit.
Chyba je v tom, že kraje sice rozhodují o objednávce, ale v podstatě nemluví do infra.
Ale to vůbec není pravda, byť s vámi souhlasím, že to tempo je naprosto nedostatečné. Je ale potřeba rozlišovat, kde to smysl má a kde to smysl nemá.
Přečetl jsem letem světem většinu příspěvků. Je to trošku smutné že se zde vyskytují v naprosté převaze milovníci železniční dopravy označováni „Za každou cenu“ Celý život jsem věnoval železniční dopravě právě na obsluze regionálních tratích v profesi strojvůdce. Celých 40 let lze graficky znázornit má pozorování jak postavení železniční dopravy ve společnosti ztrácelo na důležitosti a stále se tím směrem ubírá. Je třeba si uvědomit že se nyní nacházíme ve společnosti kdy hlavním ukazatelem veškerého dění je kapitál a pohodlí každého z nás. Úbytek cestujících na jmenovaných tratích byl tak silně zřejmý již několik desítek let že se opravdu divím… Číst vice »
Pokud jsem četl pozorně, tak ve svém příspěvku absolutně neřešíte to, na co se právě ty desítky let kašlalo, ve své profesi jste si nevšiml, že se železnicew, na rozdíl od silnice, nerozvíjela.
Tak především ta zanedbanost je ruku v ruce dána postavením železnice ve společnosti kterou jsem a nejen já velice dobře a se smutkem v očích pozoroval. To co bylo více zanedbáno zda silnice nebo železnice je dost diskutabilní a lokální. Ten osobní zájem o železniční dopravu každého z nás jsem opříkladoval režijkáři ale plati to obecně. Zapomeňte na docházkovou vzdálenost delší 1km na vlakovou zastávku nebo železniční stanici když bus staví na 10 místech ve městě. Pohodlnost budujeme již v našich dítkách které vozíme před školu a od školy vlastním automobilem. a když už jsem v tom automobilu tak proč… Číst vice »
Tak za tohle vám ultras zapálí dům… Ale mají rádi vláčky, tak to valstně jsou hodní lidičkové, ti by přece nikomu domy nezapalovali.
Když ad hominem, tak ad hominem:
Samozřejmě, zatímco autíckářům nevadí smrt statisíců lidí kvůli vedru a nedostatku pitné vody. Nevadí jim ekologické katastrofy ani uprchlické krize. Vy si tady hovíte na tom svém zaprděném písečku a vůbec se nestaráte, co bude zítra. Jenom si tu hnípete ve špíně a smradu – a to vám vyhovuje.
Individuální automobilismus je uměle vytvořená potřeba, kterou lidstvu vnutil Henry Ford v zájmu zvyšování prodeje svého produktu. Většina globálních problémů 20. a 21. století souvisí se zajišťováním zdrojů fosilních paliv; ty problémy by neexistovaly nebo by nebyly tak vyhrocené, kdyby neexistoval individuální automobilismus.
Osobní automobil už dávno není užitný předmět. Je to znak sociálního postavení jeho majitele nebo aspoň nápodoby sociálního statutu těch, kterým se jeho majitel snaží podobat.
Samozřejmě, protože zatímco silniční doprava se prudce modernizuje, doprava na těchto lokálkách zůstává stále v parametrech roku 1960.
To je hlavní problém a hlavní důvod toho, proč přeprava upadá. Technologie a komfort 60 let starý prostě konkurenceschopný není.
Jenže silniční doprava tak, jak je teď nastartovaná, není dlouhodobě udržitelná, jak z hlediska ekonomického, tak environmentálního.
Železnice je jediná realistická alternativa, jak zachovat vysokou kvalitu a hustotu dopravy, ufinancovat to a navíc omezit poškozování životního prostředí.
Jenže to všechno je naprosto mimo zájem šetřílků jako je Borecký. Vize nula. Po něm potopa.
Železnice samozřejmě má budoucnost. To ale neznamená, že ji má každá trať, kterou postavili v 19. století pro dopravu výrobků z továrny nebo dolu, které dnes už dávno neexistují.
Samozřejmě. Ale vize nahrazení hlavních směrů dopravy (všechny dnes fungující tratě ve StČk vedou směrově do Prahy, byť vzhledem ke geomorfologii často oklikami nebo úvratí) expresbusy nebo trolejbusy (:-D) je zcela mimo. Takto navržený systém nemá poptávku šanci pobrat. Nelze jej jakkoliv rozvíjet. Nelze zkracovat cestovní doby z obcí na úrovni například Rakovníka. V Praze nakonec stejně skončíte na okraji (regionální autobus hlouběji do města nikdo z dobrých důvodů nepustí). VHD bude možná „levnější“, ale zcela nepoužitelná. Ničemu nepomůže, nic nevyřeší. Jen bude dál prohlubovat současně problémy a bude dírou na peníze. Existující lokálky ve valné většině případů umožňují bezešvé… Číst vice »
Ale houby. Zeleznice uz neni a nejspis nikdy nebude konkurenceschopna na lokalkach s malymi prepravnimi proudy. A neni to jejim zanedbanim, je to vyvojem technologii. Kde furt ma zeleznice co nabidnout a je trestuhodne, kdyz se to nevyuziva, jsou mista se silnymi dopravnimi proudy. At uz nakladu nebo l Zeleznice rozhodne ma i v dnesni dobe co nabidnout a bude velmi dulezita. Ale musi to byt zeleznice fungujici podle dnesnich podminek a ne podle tech sto let starych. Bohuzel ji v tom prizpusobeni se dnesnim podminkam silne brzdi hlasita skupinka tech, kdo se oznacuji za jeji nejvetsi fanousky. Snad se… Číst vice »
Ale bude, závisí pouze na zapojení těchto lokálek do systému.
Tady nejsme v Karlovarském nebo Ústeckém kraji, kde dávají lišky dobrou noc.
Tlak na výstavbu okolo Prahy je obrovský a tuhle výstavbu je nezbytné rozprostřít do vhodného počtu sídel, aby negativní dopady byly co nejmenší.
K tomu je zcela nezbytná efektivní obsluha území veřejnou dopravou. Autobus vám do Prahy zajíždět nebude. A navíc bude pomalý a bude stát v kolonách. Každý přestup se počítá. Přímé vlaky mohou jezdit až do centra.
Železnice jako jediná realistická alternativa dopravy do Mšena, Trhového Štěpánova nebo Zlonic? Ale no tak… Nedělejte tady ze sebe 🤡
Samozřejmě. Nebo jako jak chcete jezdit do spádových obcí, nebo nedejbože bez přestupu do Prahy? Jedině autem, zjevně.
Poslyšte, v čem je ekologičtější 810 proti tomu busu? A jak méně poškozuje ŽP?
Nemluvím o tratích, kde jezdí po 15 minutách elefant, někdy zdvojený, tam je železnice určitě ekologičtější než stovky osobních aut nebo desítky busů, ale na takových tratích nikdo provoz zastavovat nechce.
Stále se hovoří o náhradě vlaku busem 1:1, v čem je ten vlak ekologičtější?
Ano, ta 810 s liazkovým motorem tam bude na věky věků, ámen. 😀
Vaše východiska jsou zkreslená už od začátku a tak docházíte k chybným závěrům.
To ale nejsou žádné zaláskované tratě. Mšeno i Peruc prostě jsou tratě, které svůj význam stále mají a dost velký a rozhodně nic nenasvědčuje tomu, že ho v dohledné době mají ztratit.
No konečně.
Dráha má smysl tam, kde se přepravují náklady a/nebo počty osob, které nepojme jeden autobus. Proto prakticky neexistuje EMU50 (apod.), a ne, šukafon to není.
Autobus je na kratší cestu než cca hodina pohodlnější (minimálně pro mě, neokopávám nohy protisedícímu), flexibilnější (nehodu objede a kvůli sebevrahovi nečeká celá linka) a absence díry, kterou je možné močit na silnici, je výhodou spíše než nedostatkem.
Normální cestující to chápou.
ano, vlak je v roce 2022+ pro tři skupiny: příměsto ( hodně lidí), dálková doprava (taky dost lidí), náklad ( hodně vozů a hlavně na větší vzdálenost). Ostatní nemá cenu.
E-e. Turistika vám tam chybí. Nebo Švýcaři mohou zrušit polovinu sítě a TEŽ asi taky zahodit…
Napsal jste to dobře a rozumně. Nicméně chápu i odpůrce. Jestliže někdo dojíždí do práce x desítek let vlakem, či se s ním potkává desítky let na návsi a vlak mu zrušíte , může to chápat tak, že mu berete kus jeho života.
Nicméně je třeba přes to přenést. Doba je někde jinde a objednávat někde vlaky kvůli deseti lidem je mimo.
A ten vlak ani není jeho. A když se majitel rozhodně, tak začne jezdit nějaký jiný vlak.
Teď si představte, že mu ten dopravní prostředek, nedejbože dům, seberete, ikdyž mu patřil, on byl oficiálně jeho majitelem. Jenom proto, aby začal jezdit s ******.
Jedno z toho je zločin.
Srovnávat pohodlnost busu s vlakem je poměrně jednoduchá záležitost. Vlak je veden kolejemi, což poskytuje klidnější jízdu (nepočítám 810 na stycch). Především na regionálních spojích je osa koleje vůči osy silnice mnohem přímnější. Bu kvůli provozu před sebou neustále brzdí a zrychluje, o kruháčích snad…. Ve vlaku je prostor na „protáhnutí kostry“, dále WC. Vlak je mnohonásobně bezpečnější, než silniční vozidlo.
Bus je mobilnější a levnější.
Všechno, co jsem tady uvedl je změřitelné, doložitelné, nejedná se tedy o subjektivní věc.
Autobus a pohodlnější? Určitě ne .zavřený pojízdný skleník..místa na nohy nula .rychlost NJ – Frenštát pod Radhoštěm..max .35 km/h. A šofér najížděl na každý kanál.
Autobus je vhodný s JD do půl hodiny, delší cesty už 2x pohodlné nejsou.
Vaše tvrzení má drobný, ale zásadní problém: Vy současný stav berete jako něco daného, neměnného a samo o sobě optimálního.
Jenže ono to tak není.
Důležité je znát potřebné přepravní proudy, nikoli pouze současnou situaci, jež je nutně deformována nedokonalostmi současného uspořádání.
A zdůraznil bych to „potřebné“.
Petr Borecký nenávidí vlaky, akorát se to stydí říct naplno. Protože třeba jiná lokálková trať z Mariánek do Karlových Varů přes Bečov nad Teplou byla též postavena v 19. století a taky je plně obsazená a vytížená. Takže Borecký je úplně mimo a podle mě na svém postu nemá co pohledávat.
a s čím to chcete srovnávat? konkrétně! Ono je zase trochu něco jiného trať, co spojuje dvě lázeňská města něco jiného, než např. Rakovník- Kralovice – (Mladotice)
Vytížená je tak v úseku Rakovník – Jesenice, jinak je to bída a nouze, protože vede územím nihoho. Podle toho také vypadá jízdní řád na karlovarském úseku. Ústecký kraj chce z Blatna na západ zastavit provoz.
Pardon, špatně jsem si to přečetl, myslel jsem trať 161.
Kde jste prosím četl o tom zastavení provozu? Děkuji
Plán dopravní obslužnosti Ústeckého kraje.
Jak byste to dělal vy, kdybyste byl v pozici pana Boreckého? Věděl, že musíte zajistit krajskou dopravu a že máte k dispozici určité konečné množství peněz. A že za autobus zaplatíte třetinu toho, co za vlak..??
Samozřejmě, že Jarda neodpoví. Potřeboval si jen zakřičet a zrovna neseděl u piva 🤷
Zrušit úředníky..stejně je jich hodně a vymýšlejí jen lejstra.
Tyhle lopaty od traťovky maj vždycky ty nejlepší názory jak věci dělat správně.
Nicméně jsou to taky občané a jako takoví mají plné právo své názory vyslovovat, obhajovat a organizovat se pro jejich prosazení
Konkrétně bych si udělal průzkum na všech linkách a rušil všechny nepotřebné spoje ne jen vlaky.
V podmínkách aktuální soutěže na středočeské autobusy je požadavek na sčítací rámy ve dveřích..
To je podružné. Mnohem důležitější je poptávaná dojížďka.
Ano, sčítací rámy pro nová vozidla.
No tak začal bych tím, že v místě škrtů by se jezdily aspoň víkendy (+ prázdninová kladiva), dává-li to maličko smysl, pomocí vozidel potřebných jinde na školní špičku.
Provedl skutečnou optimalizaci? Udělal dopadové úvahy? Tlačil na úpravu infrastruktury všude tam, kde to má smysl? Nikoli jen škrtání? Pan Borecký je zjevně v oboru nepoučený člověk a vůbec netuší, jak hluboké a těžko napravitelné škody ve své svaté válce za šetření za každou cenu páchá. Jeho tým potom jedná zcela neprofesionálně. Činí se přesně učebnicově – dle základního učiva už prvního semestru škol regionálního rozvoje – pod heslem „úspor“ typickými škrty koncových ramen se odřezává systém od napaječů, integračních prvků, fragmentuje se celý systém a výsledkem je vnější periferie. To je ve výsledku o několik řádů dražší, než těch… Číst vice »
Vy jste asi nějaký teoretik z VŠ, že? Trocha praxe v reálném životě by vám prospěla.
Tak povídejte, vy velkopraktiku, jakou máte vy kvalifikaci. Tohle jsou všechno případy z praxe.
No tak lázeňská dráha není a nikdy nebyla zrovna typická lokálka… Jezdily po ní za cisařpána i kurzáky od vídeňských rychlíků a v prvním vybavení si objednala – snad jako jediná „lokálka“ v zemích Koruny české – dokonce i osobní vozy s oddíly 1. třídy.
Dneska už lázeňství dávno není co bývalo. Smetánka jezdí do Karibiku, Dubaje a Tichomoří.
taky se tam už v roce 2005 soutěžil dopravce (a nevyhrály to ČD)
Já už nevím, jak to napsat. Kraje. Ano, je potřeba, aby dopravu objednávaly instituce znalé potřeb dopravy v daném regionu a ne centrálně někde z Prahy, bohužel se to ale zvrhlo a kraje si hrají až příliš na vlastním písečku (protože to platí – logicky). Chybí mi spoje, které by propojovaly stanice s navazující regionální dráhou, takové spěšné vlaky pendlující mezi krajskými městy zastavující právě v takovýchto stanicích. Pokud lidem bude nabídnuta doprava pro ně pohodlná a výhodná, tak do ní vlezou, ne všichni, ale vlezou, ten odklon od individuální dopravy pro masy je v současnosti jasný.
Spěšné vlaky mezi krajskými městy nebo spíše regionální rychlíky objednává ministerstvo dopravy. Když si vezmeme příklad rychlíky Plzeň – Most, tak co na něj navážete? Kdo by jel z Rakovníka lokálkou přes Jesenici do Blatna nebo (kdyby ta dráha byla v provozu) přes Kralovice do Mladotic, aby tam přesednul do rychlíku na Plzeň?
Nebo ze Mšena nebo Mělníka lokálkou do Boleslavi a dál do Liberce. Takových lidí, co tam potřebují jezdit budou jednotky nebo nižší desítky denně a ty zvládne odvézt autobus s garantovaným přestupem, který bude navíc rychlejší.
Ano, jsou tratě kde to nedává smysl, ale ani tam, kde by to smysl dávalo, taková spojení nejsou. Dám jiný příklad: fiktivní Sp Ostrava – Olomouc zastaví ve Studénce, Suchdole nad Odrou, Hranicích na Moravě, úvraťově v Přerově a ukončí v Olomouci, ze všech jmenovaných stanic mohou navazovat spoje a dostanete se na jeden přestup do všech míst kam se větví dráha z té hlavní. To stejné v opačném směru. Tohle jde aplikovat samozřejmě pouze na rychlé páteři a ne na pomalé zanedbatelné trati.
Hm… tak vzrušená debata kvůli průzkumu počtu cestujících.
Očividně nejde diskutujícím o věcnou debatu, když se brání provedení průzkumu.
Provedení průzkumu se určitě nikdo nebrání. Jen by průzkumy neměly být prováděny při/bezprostředně po výlukách, a měly by být vykládány v kontextu – jaké změny například proběhly v jízdních řádech či přípojích apod.
Jenomže to je neprovedete nikdy. Někdy je po výluce, někdy před ní a vlaky jedou pomalu, někdy jsou prázdniny, někdy prodloužený víkend, kdy přeci všichni mají volno, někdy je moc horko, jindy moc zima… Pokud díky těmto faktorům obsazenost opravdu znatelně kolísá, tak je jasné, že jde pouze o účelovou/sezónní/rekreační frekvenci, rj. rozhodně to není na celoroční každodenní provoz.
To všechno se dá pořešit tím, že si vzpomenete na staré dobré „jedno měření, žádné měření“.
A tak průzkum uděláte 3x a v různé dny v týdnu během delší doby. A následně ho budete ne až moc pravidelně opakovat.
Jenže to je metodický přístup a to se líbit nebude. Protože průzkum se má dělat při rozlučkové jízdě, aby se zjistitl potenciál. 🙁
Je vám známo, že průzkumy se dělají 4x ročně a právě z tohoto data pocházejí (dopravce má jejich provádění ve smlouvě)? Protože to, co jste teď trefil, vypadá jako kozel…
Prosím, můžete hodit odkaz na všechny průzkumy?? čtvrtletní, samozřejmě… Děkuji
Průzkumy byly například v analýzách k tratím zavíraným v minulém roce. Kde všude to bylo zveřejněno, to nevím. Můžete si o ně zkusit napsat na příslušná místa.
prominte, ale argumentovat v diskuzi nezveřejněnými průzkumy je poněkud chucpe…
Ale smlouva s ČD je veřejná, tak si tam tu povinnost dělat průzkumy můžete přečíst. Argumentuji EXISTENCÍ těch průzkumů, kterou vy tady zpochybňujete.
Ty průzkumy jsou k ničemu, jestli se jejich výsledky zveřejňují způsobem popsaným ve Stopařově průvodci galaxií…
zkuste stošestku
To bych celé dny nemohl dělat nic jiného. A když už to někdo dotáhne až k soudu a tam vyhraje, jako tomu bylo např. v nedávném případě ČEZu, který se týkal utajování kalkulací výstavby nového bloku v Dukovanech, tak se rozsudek prostě ignoruje a šmytec. A ve státě neexistuje síla, která by organizaci – nota bene většinově vlastněnou státem! – donutila dodržovat zákony toho státu.
na závěr se přece přičte / vynásobí vhodnou konstantou, aby to vyšlo jak má 🙂
Je skvělé, jak jeden vymatenec , který tak hodně nemá rád vlaky,, že už to ani nejde skrýt, rozhoduje o osudech dopravní obslužnosti lidem , jež bydlí a žijí v regionech, o kterých ani neví , kde jsou. Haló Borecký, proberte se ….. železniční doprava je služba a ta něco pro občany stojí….to není výrobní podnik, kde měříme ziskovosti.
Ne, to plati pro verejnou dopravu jako celek. Ta zeleznicni je jen jeden z moznych nastroju. Kterej ma v nekterych mistech pro zajisteni te dopravy pro obcany skvelej pomer cena/vykon, nekde aspon slusnej a nekde prachmizernej…
Neměříme to ziskovostí, ale musí se to měřit efektivitou vynakládání peněz z veřejných rozpočtů. Pokud existuje jiný dopravní prostředek, který obyvatele odveze rychleji a levněji, proč by se měl objednávat vlak?
„Autobus vyjde objednatele veřejné přepravy levněji, na rozdíl od vlaku sveze lidi rychleji a může zajet až do centra obce,“ řekl loni Borecký.
A to má být důkaz, že nenávidí vlaky…
On někomu vyhrožoval odstřižením elektřiny, vytrháním chodníku, zapálením domu? … jak mají ultras ve zvyku.
Ale poptávka po něm je menší. Náklday na provoz menší nejsou, jen se ta údržba silnic platí z jiné kapitoly. Negativní vliv na obydlí lidí je řádově vyšší. Nic z toho už neřekl.
Je to člověk bez znalostí.
A údržba lokálek se snad platí ze stejné kapitoly jako provoz? A platí jí snad kraj?
Tak nevím, kdo je tu bez znalostí?
Jistě, osobní vlaky platí za dopravní cestu, zatímco autobusy veřejné dopravy nic takového neplatí.
A krajské silnice si kraj spravuje sámy takže se to v jeho rozpočtu citelně projeví.
Měli bychom se připravit na bobu kdy bude nedostatek ropy, což nevíme kdy nastane (Číňani, Indové (…) to také chtějí jezdit auty převážně po jednom -jednoválci).Lokálky opravit, elektrifikovat… . Budou se určitě hodit.
komu? rezistum?
Obcanum i rezidentum…(rezistor je tusim odpor…).
Eman Šíp tleská o potutelně se usmívá, z historie jsme se nepoučili, tak si to zopakujeme … jen pro tu stávku dnes už není jednota a chuť.
Ano, železniční stávka! Má mou podporu. Aspoň praxe potvrdí, jak je dráha postradatelná.
Ale kdež pane Romane, nic takového nehrozí. Já jenom, že zastavování provozu na lokálkách, není vůbec žádné novum.
Leč co se zruší, už se neobnoví. A to nejsem staromilec, ani zastánce starých pořádků.
V Německu se budou obnovovat desítky zrušených traťových úseků.
A proč? Vždyť auta a autobusy vyřeší vše a jsou nejlevnější!!!!!
Jak píšu jinde: a) protože to chtějí občané a dokážou se k prosazení svých zájmů zorganizovat, b) protože si politici nedovolí takové iniciativy ignorovat.
U nás jsme ale stále opojeni auty a iniciativy by nejraději oběsily Patrika, že se neklaní zájmům jejich boha.
Prostě jsme křováci sto let za opicema. :-/
Trať Slaný – Louny je možná drahá a špatně trasovaná pro místní obsluhu. Je to ale část sítě spojující větší města. V trase Kralupy – Slaný – Zlonice – Klobuky – Louny – Louny město – (Most, nebo Žatec a Chomutov) by měl jezdit v dvouhodinovém intervalu spěšňák (rychlík) tak, aby vytvořil v Kralupech přípoj směr Praha a v jednotlivých zastávkách navazovaly garantovaně autobusy po okolí. Trať Lužná – Žatec – Chomutov by měla mít něco podobného, ale alespoň s přestupem v Kladně. V Lužné je bohužel přípoj směr Praha absolutně nespolehlivý a je to dost podstatný důvod proč tím… Číst vice »
Hledejte sponzory pro tuto drážní šoto atrakci pane Františku. Jako daňový poplatník sponzorství drážního cirkusu odmítám!
1,Na přestup v Kralupech se vám každej vybodne. Vždyť tam jezdí přímý autobus po (skoro)dálnici.
2,Na dvouhodinový interval jsou zvědaví akorát turisti. Pro denní dojíždění je to k ničemu.
Možná by měl smysl přímý motorák Slaný-Praha. Ale z Loun?
2,Na dvouhodinový interval jsou zvědaví akorát turisti. Pro denní dojíždění je to k ničemu.
Vítejte na území Středočeského kraje. Kralupy n. Vlt. – Roudnice n. L., Beroun – Hořovice a další.
Vím, že takové oblasti existují. A taky vím, že kdo může, jezdí tam autem.
Teď je otázka, co mají dělat ti, kteří nemůžou…
No, ti si počkají na ten vlak. Ale nadšení z toho nejsou a je jich moc málo na hustší takt (vlaků) …
Vyhnat cestující tragickým jízdním řádem a pak prohlásit že nikdo nejezdí. Není Borecký bratr Šulce? Takhle to fungovalo před 20 roky v Ústeckým. Středočeši jsou tedy 20 let mentálně zpět.
Uveďte prosím příklad tragického JŘ, který na některé ze zmíněných tratí vyhání mraky cestujících neznámo kam.
Třeba Mělník – Mladá Boleslav po redukci spojů.
A co tam chybí a v kterém úseku? Je to doplněné autobusovou dopravou, která zajíždí do měst a obcí ( na rozdíl od této tratě), všechny spoje mají přípoje na obou stranách.
Jestli to jezdí jako 724, tak i autobus jezdí prázdný. A zpožděný. To je nádhera. To lidí naučí jezdit veřejnou dopravou.
V plném rozsahu vlak nahrazen autobusovými spoji se zastávkami v centru, u školy atp., navíc bus pid i v turisticky atraktivním Kokořínském dole.
No vidíte a stejně většina lidí presedne z vlaku do auta a nekodrca se autobusem. Pro lidi není pomalý a nepohodlný autobus alternativou. Všude kde byl vlak nahrazen busem, už dnes nejezdí ani ten bus.
Kralovice, Pohořelice, Vidnava (nejvíc busů v historii), Oslavany…co tam máte dál?
Jistě, když lidem nedáte na výběr, tak jim nic jiného než busy nezbude. A každý, kdo se nechce rozčilovat na dálnici (nebo nemůže mít řidičák), nemá jinou možnost.
Typickým příkladem jsou Oslavany – místo dotažení vlaku přes řeku a rekonstrukci trati, aby se tam nemuselo celou cestu z Ivančic jet 20, to raději všechno zrušíme.
Takže místo přímého spoje do Brna je tu přestup v Zastávce.
Vy těmi autobusy skutečně každý den dojíždíte, nebo taky jenom ordinujete medicínu jiným?
Já nic nikomu neordinuji, jen jsem úspěšně rozporoval hloupé tvrzení, že NAD za vlak stejně VŽDY zmizí. A pokud by těm lidem nic nezbývalo, jak je tedy možné, že se ty autobusy přidávají, není to náhodou tím, že v nich ROSTE počet cestujících?
Ve většině případů zmizí. Typické jsou víkendy. Turisté regionálními autobusy příliš nejezdí. Je to nepohodlné.
Vidnava spoje přidala, Žulová zrušila. Trochu kontextu…
Doplnil bych 012 (Pečky – Plaňany).
Říkám to pořád, řeknu to klidně znovu, jen absolutní d***l, který nemá sebemenší ponětí o významu provozu vlaků na těch tratích, může navrhovat rušení spojů Mělník – Mšeno – MB a Slaný – Louny. Tam vlaky jezdí vytížené dost a jejich zrušením se kvalita dopravní obslužnosti velmi znatelně zhorší. Obě tratě znám a vím, co říkám.
Takže to, že tam jezdí dost vytížené vlaky je pravda proto, že to říkáte, a všichni ostatní si tedy vymýšlejí?
„Autobus vyjde objednatele veřejné přepravy levněji, na rozdíl od vlaku sveze lidi rychleji a může zajet až do centra obce,“ řekl loni Borecký.
Jojo, protože si tam započítal jen to, co se mu zrovna hodí.
Velmi rozumné nechat kraje objednávat dopravu.
Tak určitě, ministerstvo by to vyřešilo mnohe lépe. (Ironie)
a proc by kdokoliv jiny platil tenhle nesmysl? abys mel co fotit?
Myslím si, že není problém nakreslit JŘ tak, aby vlakem nikdo nejezdil, rovněž taky tak, aby vlaky byly naprosto plné. Bylo to vidět na trati 063, kde roky jezdily vlaky jen ve všední dny a v Bakově nad Jizerou neměly přípoj prakticky na nic a od ničeho. Jakmile začaly jezdit o víkendu s přípoji na rychlíky obou směrů (křižují se v Mnichově Hradišti, tedy přestup v Bakově městě), vlaky najednou byly plné a kolikrát se v nich i stálo. Přesto je kraj zrušil s tím, že jsou nevyužívané, a operoval statistikou osob z vlaků ve všední dny. Takže ano, spousta… Číst vice »
Vlaky na trati 063 neobsluhují vůbec žádná sídla po cestě. V poslední fázi to jezdilo dokonce až do Sobotky, ale „plné vlaky, kde se stálo“ je váš výmysl, začalo se tam jezdit v šotorežimu, když bylo jasné, že se provoz zruší.
Když bude vlak ekonomicky efektivnější a nabídne k tomu lepší služby cestujícím, nežli jiné způsoby dopravy, lze o ponechání vlaku diskutovat. Aktuálně není splněna ani jedna podmínka, čímž je o tom diskuze irelevantní.
To bych chtěl vidět ten vlak na 063, co byl plný tak, že se v něm stálo. Nebyl to jen váš sen? Absolvoval jsem projížďku této trati pravidelně každý rok, ať už v pracovní den či v létě o víkendu, a nikdy se mi nestalo, že by se mnou jeli více jak dva lidé. To je pochopitelně dané tím, že trať vede odnikud nikam a po cestě protne akorát pár zastávek v polích.
Ale on píše o jiné trati. A pak obecně, že když se udělá jízdní řád, kde to na nic nenavazuje, že to spolehlivě vyžene lidi, což je logické.
Ten přístup Středočeského kraje mě mrzí. Pořád všichni (včetně pana ministra) argumentují Mochovem se dvěma lidmi ve vlaku a extrémní cenou. Ano, tam to opravdu smysl nedávalo. Stejně tak asi Rožmitál nebo „jednou týdně za úplňku“ nějaký vlak z Bakova do Dolního Bousova. Ale co je moc, to je moc. Bohužel v IDSK jsou lidé, kteří mají svojí pravdu, a chtějí to všechno zrušit stůj co stůj. Nejvíc mě štve, že se zase (stejně jako vloni) vydal návrh, kde je vše bez omezení, dokonce dle slov pana starosty Mšena ani obce o ničem nevědí, a přitom i holubi na střeše… Číst vice »
Trať do Mšena není zdaleka jen turistická. Ještě loni, kdy to jezdilo každé 2 hodiny, tak to jezdilo vytížené i v kladiva. Pravda, většinou jen jednosměrně, ale dost. A víkendový provoz rozhodně ma smysl celoroční.
Ta Msenka je na presdrzku, nepoužitelný jizdni rád. A tratě kde to jezdí rano tam a večer zpět jsou použitelné tak možná jako letní víkendová atrakce…ne jinak. Doufejme, že alespoň Ta Lužná- Žatec nevyjde, to je krásná trať v krásné krajine
Jaký jízdní řád tam považujete za použitelný? Nápověda: musíte jezdit k připojům v Mělníku i v Boleslavi, kde úvraťujete a drží vás obsazení stejné výhybky jako u dalších vlaků v uzlu. Díky SŽ musíte v každé dopravně telefonovat, takže pobyt vždy tak 2 min. Do
Mšenku nemá smysl držet jako jednotnou trať. Ta trať je defacto v Mšene rozdělěna na dvě poloviny, a tak je třeba k ní přistoupit. Ta úvrať v MB je naprosto tragická, a mnohem lepší je rovnou jet na město, a pak se vrátit na hlavní. I třeba s tím, že se bude dělat ostrý obrat, a z hlavního to pak rovnou odjede směr Mšeno. Vrátno projíždět, zastávka v poli, na kilometry žádný barák a větrný mlýn není zas taková atrakce.
Je to volba. Buď pořádná trať, nebo další silnice, parkoviště. Posledních několik desetiletí je automaticky volena druhá možnost. Pohodlí je jedna věc, důsledky druhá; akorát, že nejsou vidět hned, přicházejí plíživě a bez povšimnutí. Chceme to, máme to mít…
Ano, a trasování Mšenky vzhledem k osídlení a dosažitelným technickým parametrům splňuje definici „pořádné tratě“?
Si udèláte řidičák na D a můžete drandit mezi stejnými obcemi do důchodu…
všichni nejsou jen fírové…jsou i mechanici
Jestli se mechanik nedovede naučit nic nového, pak nemá velkou budoucnost.
hm…paráda a my přijdem o práci…
A co se takhle víc snažit, než jen natahovat ruku státu ?
Snažit se sami zlepšit si kolejovou síť, zatímco stát rozdává silnice? No… 🙂
Kdo je to my?
Naši lidi™
Co jsem slyšel, tak se vlakvedoucí bránili snaze změny 076+064 na 0/0S. Tak se místo zlevnění škrtne úplně.
Když nebude mít práci vlakoš, tak ani fíra!
Tak to se dá pochopit, že se vlakvedoucí brání samoobslužnému režimu. Podobně jako se hlavní hrdina filmu Vratné lahve brání automatizaci vracení lahví.
To je kec… pokud by kraj a dopravce chtěli, tak tam 0/0-S zavedou, ať vlakvedoucí souhlasí nebo ne.
tak zrovna strovedoucí se o práci bát nemusí, ne? toho vždycky někde upíchnou, vlakvedoucí taky dráhy převelí na jinou trasu (v Praze a okolí mají stále podstav). Co tam máte dál?
No ono jde i o to, že lidé přijdou o práci „doma“. To že mohou pak jezdit auty na nástupy do Prahy, Ústí atd. je sice pravda, ale je otázkou kolika z nich se to vyplatí absolvovat a nepřejdou spíše mimo obor.
Trať 110 v úseku Slaný – Louny, na jaře tam byla výluka v úseku Slaný – Zlonice, zavedena náhradní autobusová doprava. Bylo to peklo s ohledem na stav silnic Středočeského kraje, takový tankodrom se jen tak nevidí. Takže pane Borecký opravte si napřed silnice.
Jen Ta oprava silnic je moc drahá…zvlášť když se staví dálnice Slaný Louny…
Z novostaveb je největší vývar, opravy a údržba už tolik netáhnou.
Dálnice a silnice I. třídy spravuje ŘSD, silnice II. a III. tříd pak jednotlivé kraje. Takže je to na kraji, ne u ŘSD. Dálnice s tím nemá nic společného.
Jenže kraje na jejich údržbu dostávají zoufale málo peněz…
Kdyby byl zájem, tak u Mšenky by se klidně třeba dalo dohodnout s KŽC, které celý den stojí vlak ve Mšeně, ať udělá ještě pár obratů do Mělníka tak, aby to navazovalo na vlaky z/do Prahy. Vzhledem ke smlouvě s KŽC ten jejich vlak bude muset stejně někam upíchnout.
S druhou polovinou tratě je to horší no. Tam by byl zas podle mě potenciál směřem k Boleslavi spíš o pracovních dnech.
nojo, jenže za těch pár obratů do Mšeno – Mělník zaplatíte stejně, jako za celodenní 2h takt Mělník – Mladá Boleslav 😀 Holt KŽC, se kterém bývalé vedení kraje uzavřelo nevypověditelnou smlouvu (ZA JERMANOVÉ BYLO LÍP!)
Dala by se uzavřít extra nová smlouva na toto, třeba…
Nejhorší průšvih je stred trati. Katusice Mšeno. Do Katusic to celkem jde, z Mšeno taky
Bohužel potvrzuji. Kdysi se ve Mšeně toho lámalo přece jen méně, nebo nebyly tam takové (z hlediska cestujícího) nesmyslné pobyty, které jakoukoli úvahu o použití vlaku dál jednoduše nabourávají. Třeba z Mělníka do Skalska a Katusic se dříve jezdilo, nyní vůbec. Jízdní řad na Mšence byl (záměrně?) přiveden k nepoužitelnosti a zdá se, že je trpěná už i ta turistická frekvence – která je docela slušná. (Jestliže předchozí drtivé verdikty vznikly na základě čísel z covidového roku, resp. z doby těsně po dlouhodobé rekonstrukci trati, dá se tušit, že další čísla vzejdou z průzkumu v den, kdy budou slejváky a… Číst vice »
Jak vám proboha pobyt v Mělníku zneatraktivňuje cestu z Mělníka do Skalska nebo Katusic? Přes Mšeno tranzituje minimum lidí, pojedete raději do Mělníka a MB bez dalších přípojů?
Dále: předchozí redukce byly na základě čísel z roku 2019, když nesmysl s COVIDovými čísly budete opakovat, pravdu z něj neuděláte. V rekreačním období vlaky pravidelně jezdí, co je za problém s „aspoň náznakem taktu“?
A za cenu KŽC ? To by se pomalu vyplatilo tam poslat navíc motorák i s posádkou.
Tak jak píšu, jestli mají stále neprůstřelnou smlouvu, tak stejně někde budou muset udat ten vlak z Rakovníka. Kilometrově je to Rakovník – Kralovice stejné jak Mělník – Mšeno, takže to ti udělá jeden další pár vlaků. Což pořád není žádné terno…Nevím, jestli teda SČK nechce zrušit celý ten vlak Praha – Rakovník, to by udělalo určitě několik dalších vlaků, které by KŽC mohlo využít i jinde, aby jim vlak celý den nestál vždy na konečné.
čistě z praktického hlediska, vlak +/- 200Kč za kilometr autobus za bratru 40? takže stejná cena a 5x více spojů.
Za 200 Kč je obvykle vlak s 3x vyšší kapacitou než bus. Který taky už asi nebude za 40 Kč…
Takže smysl to rusit má…jen když ty vlaky jsou permanentně s 5 pasažéry. Protože jinak bude čas od času veliky problém.
K čemu je Vám kapacita 120 – 150 lidí, když by na spoj stačila kapacita menší dodávky? Pokud je to dlouhodobě neekonomické (což asi určitě je, jinak by se nevedly tyto diskuze), tak zrušit a nahradit něčím modernějším. Na dráze se patří lidem dát přes držku, ať si uvědomí, v jakém století žijí a začnou se podle toho chovat.
Za „přesdržku“ toho moc nenakoupíte, natož s přemírou požadovaného vybavení.
Konkrétně kterým lidem?
O to prave jde, ze ty pocty jsou leckde permanentne takove, ze staci jeden ten bus a pobere to.
to je zase logika nějakého šotouše. není pro běžného obyvatele kraje (v roce 2022) lepší bus každou hodinu než vlak jednou za 3-4hod? já když vidím, že vlak jede jednou za 4hod, tak rovnou beru auto…
Za 40 Kč autobus určitě ne.
A taky je určitě autobus pohodlnější, bezpečnější, má toaletu a přepravuje dobře kočárky a kola. Také turisté a různé tábory mají velmi mnoho místa zavazadel. V autobuse si člověk dá pivko, svačinu a dobře poklábosí s partou lidí se kterou jede. 😆
má toaletu??ty od PIDu co tu jezdí, určitě ne
typický argument voliče kvokamůry…..
Až na to, že bych Okamuru nikdy nevolil. Takže to jste mimo mísu co je typický argument.
Nepsal Okamury, ale Kvokamůry, tím může myslet i toho žvanícího makaka z ANO.
Rasistická urážka… Můžete být na sebe skutečně hrdý. Nesouhlas s někým dalším není přece důvod k tomu abych ho primitivne urážel.
A jaké další od něj máš?
Nechtěl byste se svými komplexy přemístit někam jinam?
Pohodlnejsi nez sukafon derivaty casto je, toaleta neni na kratsi cesty nezbytna (a jeji pouzitelnost na tech lokalkach je dost s otaznikem). Kocarky jsou v pohode i v dnesnim buse. S kolem se na vlak na lokalce stejne moc nemuzete spolehnout tim spis na lokalce. Zavazadla ve vetsim poctu jsou realne podobny problem v obojim. Bez pivka a svaciny se da tu chvili vydrzet. Naopak ti, kdo to nevydrzi, casto odrazuji vetsinu spolucestujicich od hromadne dopravy celkove. Pokecat se da i mimo dopravni prostredek, opet plati, ze rozjeta diskuse vetsi skupiny muze byt dost otravna pro ostatni.
Až vás to jednou chytne v autobuse, tak budete ještě vzpomínat na záchod v 810. 😆 Bez pivka a svačiny se dá vydržet, ale otázka je jestli vůbec, pak cestující vůbec použije autobus a nepojede rovnou autem. Prostě autobus dle mého názoru není u turistů moc populární.
A kolik tech cestujicich priste jede autem po kazde vasi jizde se svacinou a pivkem jako nezbytnosti? Nebo mozna jedou proto radsi tim busem, a protoze pro ne neni par piv nezbytny zaklad vyletu, nepotrebuji tak nutne ten zachod…
Druha vec pak je, ze nejde jen o vylety, ale pro radu lidi bezne denni dojizdeni do prace nebo do skoly, atd.
Jeli jsme tuhle Renesancí z Jihlavy do Brodu, synátor potřeboval na záchod. Záchod celou dobu obsazený. Ptám se průvodčího, zda je v poruše, ne, to by svítilo jinak. Tak mu říkám, že tam má asi černocha. Nezájem, jeho peníze to nejsou, že.
Takže pokud je ve vlaku jen jeden záchod, kde je ta přidána hodnota oproti busu?
Na cestě trvající hodinu nebo hodinu a půl to velká většina cestujících vydrží bez toalety. Bezpečnost provozu autobusů a vlaků na tom asi nebude vzhledem na počty přepravených cestujících moc jinak. A kočárky umí většina autobusů přepravit i bez šplhání do schodů a zvládnou i invalidní vozíky (narozdíl od 810). Ano přeprava kola je problém, ale přepravy kol myslím do dopravní obslužnosti území nepatří.
Pokud je poptávka, tak se dají dát háky na zadní čela, nebo cyklovozík. Nějaký 3 kola se upíchnou na plošinu pro kočárek.
Možnost přepravy kola jednoznačně patří do dopravní obslužnosti. Stejně jako mám možnost si kolo strčit do auta/na střechu nebo přívěs na kola, tak VHD má tuhle možnost v maximální míře nabízet.
Chápu správně, že se jedná o ironii?
Nahrazení vlaků autobusovými spoji? Že těch řidičů autobusů ale je… Všechny spoje obslouží a ještě jich je spousta na pracáku bez práce, co…? (myšleno ironicky)
Proč chce středočeský kraj rušit i jediný turisticky populární vlak do Kralovic? Koho taková opičina napadne😄
Jak jsou ty vlaky vytížené po své trase? Pokud si vzpomínám, smlouva s KŽC je „neredukovatelná“.
Už by měli boreckeho opravdu nakopat někam. Jeho vlastní spolustranici především. Kvůli úsporám v řádu max 1% z dané rozpočtové kapitoly…vytoci hodně lidí. Kteří jim to následně fakt nepůjdou hodit.
U toho pána to bude nějaká obsese…
Ten pán spravuje nějaký rozpočet. A pokud v tom rozpočtu má peníze na 3-4 vlaky denně, tak je z hlediska obslužnosti území raději nahradí 6-8 autobusy a ještě zbyde. Na tom není nic špatného.
jenže spousta šotoušů nechápe matiku úrovně základní školy, asi místo počítání koukali na vláčky 😉
Anebo chodili na střední, kde jim některé zjednodušené až zavádějící představy poupravili. 🙂
Politika je především sestavování toho rozpočtu. V některých zemích už to pchopili a k sestavování rozpočtů zvou i občany. Říká se tomu participativní rozpočty.
Vždyť je to jejich program, tak proč by to dělali. Pravicová ideologie, navíc v podání ODS 90-tých let, klade důraz na úspěch jedince, kdy se má postarat každý o sebe, a veřejná doprava nebo jakákoliv veřejná služba občanům do toho nezapadá.
Ty lidi tam někdo zvolil. Až zvedne zadky těch 40% nevoličů, třeba tam příště budou zvoleni jiní lidi.
Ten „turisticky populární“ vlak přijede do Kralovic kolem poledne a odjíždí po druhé. To si moc výlet neuděláte. IDSK a IDPK zavedly prodloužení PID linky 404 za Kralovice až do Manětína a v létě až do Nečtin, kam koleje nevedou. Autobus je tam kolem před desátou, vrací se po čtvrté. To už se dá absolvovat pěkný výlet, když máte 6-7 hodin času. Nehledě na to, že autobus je až v Manětíně o půl hodiny rychleji než vlak v Kralovicích. Takže pokud ten rychlík jezdit nebude, moc lidí to nepozná.
Já teda dobrovolně tři hodiny regionálním busem, byť přímým, do Nečtin nepojedu.
Jako přípoj od rychlíku Praha – Rakovník by se to použít dalo, když tedy není vůle udržovat koleje a moci po nich dojet i za Kralovice, třeba až do Plasů. Jenže to by i ta rychlíková trať musela projít odpovídající úpravou, ne být nahrazována dálnicí.
V našem kraji je průměrná rychlost běžné autobusové linky obsluhující i menší obce 15 – 20 km/h.
Nejezděte, není to povinné. Ale ten, kdo chce, má tu možnost. A ten bus tam nejede 3 hodiny, ale 2 a čtvrt.
Nejdříve schválně omezí jízdní řády, aby cestující odlákali a pak to zruší úplně. Neskutečný hnus!
Kdyby měl Lidl otevřeno mezi 10-12 a 20-24, tak taky nebude nejpopulárnějším obchodem. Kvůli tomu má 7-21. A v tom je problém vlaků ve Středočeském kraji…
Zajímalo by mě, proč se dělala před nedávnou dobou světelná signalizace na přejezdu v Zavidově, když se zruší i víkendový vlak. Bylo přece jasné, že tahle trať se už nikdy neobnoví a to, že jezdí drezína, snad není důvod k takové investici. Je potřeba utratit vše, aby se pak snáz mohlo poukazovat na nedostatek financí.
Kdyby světelná signalizace.. V době, kdy už se vědělo, že tam bude jezdit maximálně jen ten víkendový rychlík, se tam udělaly šraňky… před tím tam byla desítky let jen STOPka.
A nešel by udělat opak – vysoutěžit levnějšího dopravce s uživatelsky přívětivějšími parametry (NP, klima, wifi, …), s vyšším zrychlením (kratšími jízdnimi dobami) a nešketat provoz za každou cenu?
Díky bývalému vedení kraje, které vedlo ANO, to nelze. Smlouvy jsou nevypoveditelne nebo na dlouhou dobu.
Ale hlavně,jak tady někdo tu bandu z ANO obhajuje.
ČD by rády nasadili vámi navrhované soupravy, třeba jedny z nových Žraloků, ale to by musel kraj otevřít svoji portminku, což by pan Borecký nejraději zavřel.
Jinymi slovy potvrzujete, ze vysoutezit talm levnejsiho dopravce s lepsimi vozy nepujde… Je pravda, ze lepsi vozidla muzou na nekterych tech tratich nalakat o neco vic cestujicich. Ovsem je to dost zavisle i na parametrech trati. Ta to leckde muze omezovat tak, ze ani porizeni o hodne lepsich (a drazsich) vozidel by neznamenalo vyrazny narust. Ona ta krajska kasa fakt neni bezedna. O to hur, ze ji predchozi vedeni kraje jako bezednou bralo. Takze kraj holt musi v objednavkach dopravy uvazovat o tom, kde se co vyplati. A bude za chvili nutne potrebovat (a muset zaplatit) nove a kapacitnejsi vlaky… Číst vice »
On by také stát nejdřív musel chtít pořádnou železnici jako základ dopravní obsluhy, ne všude plánovat jen další silnice a odstavná parkoviště, zatímco koleje jsou mu až na pár tranzitních směrů v zásadě jedno. Kraje by s ním o tom také měly jednat. Jim pak skončí ta doprava na jejich silnicích a parkovištích.
Jasně… takže otevřeme peněženku, abychom na trati, kde vlak vozí 15 lidí nahradili 810 nebo Reginu dražším Žralokem, který poveze stále těch 15 lidí. To je velmi efektivní.
vyšším zrychlením??stejně se musí řídit max povolenou rychlostí
Na niž se může rozjet buď zvolna nebo svižněji. Jiná věc ovšem je, za jakou cenu na spotřebě, a pro jaký přínos na jízdní době, přípojích apod.
chcete levnějšího dopravce (nižší cenu) a zároveň standard 2022? to jaksi nejde moc dohromady. To je jako chtít cenu Trabant a třídu Rolls royce. to prostě nejde… jedna cesta tu je BUS (miniBUS)!!!
A až bude bus moc drahý, tak jednomístná autíčka – na dálkové ovládání (nemyslím hračky).
Myslím si, že velmi správné se tímto tématem zabývat. Škoda, že se řeší jen střčk, toto je téma pro celou zemi…
Co se ušetří? Pár drobných.Oproti tomu chceme koupit jedny z nejdražších stíhaček ve světě. Možná provoz na lokalkách za rok by vyšel na min peněz ,než provoz stíhaček za měsíc. Na to se penízky najdou.
Vy nevíte, co se děje cca 400 km od našich hranic???
Jenže jaksi stíhačky neřeší kraj ze svého rozpočtu. Takže srovnávejte vlaky spíš s nemocnicemi nebo sociální péčí.
Nemluvě o tom, že šetřit dnes na obraně se nezdá být rozumné.
to proruSSkým Svazákům Pitomiových Dementů nevysvětlíte. Ta to nemají mozkovou kapacitu, když chtějí všechno zadarmo, všechno české, chodit do zaměstnání co nejméně, dostat co nejvíce, nemocenská na zápal švindlu od prvního dne, zrušení prodeje elektřiny na lipskou burzu a prodávat podstřeleně čecháčkům, kteří si nejsou schopni najít druhou práci. Víte jak – xenofobní extremisté a komunisté a flastenečtí kolaboranté tolik, jako my, normální lidé, nepoberou, když mají tolik ,,starostí,, o českou flast.
Kapacitu nemáte vy a váš příspěvek měl být adminem za obecnou sprostotu a a off topic kecy smazán. A teď k věci – kdyby se pokračovalo v dealu se Švédy, tak by možná rozpočet MO mohl být o něco menší, a to něco by mohlo být přesunuto do rozpočtových kapitol určených pro dopravu/obslužnost a formou rozumných projektů nabídnuto krajům – třeba k rozumnému kompromisu ohledně lokálek a slabě využíványch trati mezikrajskeho rozsahu. Off topic – F35 je opravdu finančně přestřelený obchod s neskutečnými skrytými vícenáklady. Pro naš operační prostor (hlídková a obranná služba), tak, jak koncipována doktrina MO, potažmo k… Číst vice »
A šukafon ochrání náš vzdušný prostor? Kdybysme neměli stíhačky, museli bysme stejně platit někomu jinému, kdo by to dělal za nás.
Ale my evropské stíhačky už provozujeme a 5x levněji než nás budou chtít podojit na budoucích ročních nákladech američani.
Ceska republika prevadzkuje verziu C/D, ktore su podle Svedov dost olietane, takze ich aj tak bolo treba v priebehu par rokov nahradit. Uz je verzia E, ktora je vecsia ako sucasna, ktora ma silnejsi motor ako sucasna, takze sa da predpokladat, ze prevadzkove naklady pojdu hore. O kolko nik netusi okrem Peeetr, lebo jeho vestecka gula povedala, ze prevadzkove naklady budu 5 krat mensie ako pri F-35.
Nějaká čísla už byla zveřejněna a Peeetr má pravdu. (Ale odkaz po mně nechtějte, nenapadlo mě, že ho budu potřebovat…)
Zadýmí okolí a zmate nepřítele 🙂
Zabývat se tím,jak udělat trať efektivní, rušit umí každý.
Přesně tak. Toto téma je ovšem z nějakých důvodů potlačováno, protože „by to bylo moc drahé“, „všichni a všechno už stejně jezdí auty“ a podobně. Možnost systémové změny nechce být ani připuštěna, mohla by mnohým omezit jejich – s odpuštěním – rozežranost. 🙂
Jasně, pokud bude dobrá správa a kraje takto pokračovat, tak alespoň za sebe můžu říct, že brzy přibude další gumokol v provozu. A to je jistě to, co dlouhodobě chceme, všechny všude jezdící autem.
Uprimne receno tam, kam po stredoceskem kraji potrebuju jezdit, se hromadna doprava (jo, autobusova, vlaky tam bud nejsou nebo nejsou moc pouzitelny) rozviji tak, ze cim dal casteji nechavam auto doma.
A naopak u delsich cest mezi vetsimi mesty se casteji nez driv vracim do vlaku, protoze v dalkovejch vlacich vidim u CD od nastupu konkurence slusnej pokrok. Jo infrastruktura Dobre Spravy je mizerie, ale u tech delsich cest se to nekde da zkousnout a ten cas si na to vyhradit. Pochopitelne az na vyjimky typu Praha-Liberec nebo Praha-Vary. Tam je to opravdu vlakem bohuzel extrem.
V naprosté většině krajů už se na lokálkách tohoto typu nejezdí roky, naopak Středočeský kraj je jeden z posledních kde se lokálky ruší, takže inspirovat se nemá kdo.
Jenomže to není pravda. Viz Hustopeče, Židlochovice. Jaký zásadní rozdíl je mezi dvěma jihomoravskými městy (6000 resp 4000 obyvatel) a třeba Velvary (3000 obyvatel)? Vzdálenosti od krajských center a připojení lokálek na koridory jsou taky podobné. Na jižní Moravě do obou natáhli dráty a jezdí tam jednotky 640 a 650, ve středních Čechách… škoda mluvit.