Infrastruktura Silnice

Středočeský kraj poprvé vysoutěžil opravu mostu podle „žluté knihy“, zakázku získal Strabag

Most přes Labe v Týnci nad Labem. Foto: Středočeský kraj
Most přes Labe v Týnci nad Labem. Foto: Středočeský kraj

Stavební společnost Strabag se stala vítězem pilotní zakázky ve Středočeském kraji na opravu mostu podle takzvané žluté knihy FIDIC. Za 63 milionů korun naprojektuje a následně provede opravu mostu v Týnci nad Labem.

Vítězství Strabagu vyplývá z profilu zadavatele. V soutěži byl ještě Chládek a Tintěra Pardubice, ten byl ale vyřazen. Strabag na projektování využije služeb společnosti Pontex.

Pro Středočeský kraj jde o první zakázku podle systému „Design & Build“ podle žluté knihy FIDIC. Podobný systém se používá hlavně pro technicky složité a komplexní projekty.

Most přes Labe je součástí silnice II/322. „Jde nám o to, abychom zrychlili přípravu a realizaci staveb a aby firmy měly odpovědnost za provedení stavby od jejího počátku až do konečného stavu,“ uvedla loni při vypisování soutěže hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Oprava mostu by měla probíhat po polovinách, přičemž by měl získat nejen nový povrch, zábradlí a další běžné prvky, ale například i osvětlení.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Zbytečné náklady na parciální rekonstrukci. K čemu chtějí Pontex, když nejde o projekci celého mostu???

Kubrt

Takže až se tu bude psát o nějakém mostu, který má totál zkorodovanou nosnou konstrukci, protože do ní teklo trávou prorostlým povrchem, tak utrousíš pro změnu nějaké moudro o zanedbané údržbě, deficitu kvalitního řízení a zhoubném vlivu NATO na mostní konstrukce.
Pontex – někdo to naprojektovat musí, tak proč ne Pontex?

Jiří Kocurek

Věřím tomu, že Bögl & Krýsl by to zvládli… zbourat. Demolice objektu sice nebyla předmětem zakázky, ale pak už ten Pontex potřeba bude.

robert

Projektant je nutný i na mnohem menší zakázky. Jde o to, že jedině on má oprávnění a odbornou způsobilost provádět takové stavby. Navíc ti to žádný Franta v dílně neudělá, protože vlastně neví, co má v jaké kvalitě vyrobit.

K.S.

Mohl bych se zeptat ze kterého roku je současný most?

Fučida

Stavěli to na přelomu 70. a 80. let, je to na desce u kandelábru vlevo směrem z města. Ale z hlavy to nevím.
Vozovka byla opravována předloni. Mysleli jsme, že od těch kyvadlových semaforů bude zase na dlouhou dobu pokoj.

Jiří Kocurek

Mapový portál. Je třeba rozkliknout nalezenou komunikaci a most, vpravo nahoře nad detaily je potom rolovátko na přepnutí popisu mezi silnicí a mostem.
https://www.arcgis.com/home/item.html?id=6877d67b1c754dcaa80a39d75ca4da92

Bob

Jo, píšou tam „rok dokončení objektu 1979“, most 322-005.

On.

Dostavěno někdy na konci 70 let. Současně na druhém konci vystavěna chatová oblast z materiálu určeného na stavbu mostu.