Silnice plná gabionů. Liberecký kraj otevřel opravený úsek u Semil, kilometr stál 63 milionů korun

Silnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký krajSilnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký kraj

Kraj nechal nakonec firmu opravu i naprojektovat, aby vyšla levněji.

Liberecký kraj včera řidičům otevřel dva kilometry opravené silnice II/288 z Podbozkova na Cimbál. V přepočtu na kilometr jde o jednu z nejdražších oprav silnice II. třídy v zemi: jeden kilometr vyšel na 63 milionů korun.

Úsek silnice na Semilsku získal nejen nový povrch, ale především zpevněné krajnice a břehy. Opěrné gabionové stěny místy dosahují až čtyřmetrové výšky. Akce vzbudila velký rozruch ještě před samotnou stavbou: původní rozpočet počítal s náklady ještě vyššími, a to 167 milionů korun. Kraj se po kritice rozhodl změnit podmínky a vypsal soutěž podle takzvané žluté knihy FIDIC, kdy se soutěžil současně projekt i stavba. Zakázku získala společnost Algon, projekt pro ni připravoval Pontex.

Vysoké náklady na opravu kraj už dříve vysvětlil tím, že práce probíhaly v obtížném terénu. Silnice vede do strmého svahu. Z důvodu zmenšení záborů soukromých pozemků budou vybudovány gabionové zdi podél komunikace.

Silnice z Podbozkova do Cimbálu je hlavní přístupovou komunikací ze Semil pro obce Bozkov a Jesenný. Zároveň tvoří alternativní trasu k silnici ze Semil do Železného Brodu. Kraj získal na tuto akci dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Šlo o pilotní projekt rekonstrukce krajské silnice podle žluté knihy v celé zemi. „Tento dodavatelský systém se používá u technicky složitých rekonstrukcí, kdy je potřeba urychlit časový průběh stavebních prací, během nichž se mohou vyskytnout změny zadávacích požadavků,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Práce na silnici začaly loni na jaře, přes zimu stály, dokončeno má být do konce měsíce.

Silnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký krajSilnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký krajSilnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký krajSilnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký krajSilnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký krajSilnice II/288 Podbozkov - Cimbál. Foto: Liberecký kraj
Tagy Algon Cimbál - Podbozkov Design & Build Fidic II/288 Liberecký kraj Top
62 komentářů