Středočeský kraj: další redukci provozu na nevytížených regionálních tratích se nevyhneme
Nedávná historie: motorový vůz v Lužci nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Podle radního pro dopravu Petra Boreckého obce mění názor na to, zda je nutné udržovat provoz na nevytížených tratích.
je to špatné,jezdím denně z mladotic do rakovníka do práce.o vlaku si ted mohu nechat akorát zdát.bylo to pohodné,šikovné a levné. dráhy nás stojej čím dál,tím víe a jsou úplnně k ničemu
Kdyby autobusy a také osobní auta měla platit za km a tunu jak vlak, tak by lidé asi chodily pěšky. Neboť železnice je v tomto případě dosti v nevýhodě. Když platí za cestu km a tunu. 3,6 kč. Plus náklady za provoz.
A proto si zrušenou dopravu z Vlašimi do Trhového Štěpánova obecní úřad v sezoně už třetí rok objednává na svůj účet !
Ano, v sezoně 4x za den. Tím jistě jezdí běžní občané při pravidelných cestách.
Nevím, kdo tím jezdil, ale nastupovávali jsme ve Zdislavicích (jezdívali jsme většinou v neděli (někdy v sobotu) okolo šesté večer byl myslím odjezd) a byli jsme rádi, když jsme si celá rodina přisedli k společně k někomu (nebylo to tak zlé, nějaké místo se v tom vlaku našlo vždycky, stát jsme snad nikdy nemuseli). Vlak už od Štepánova jezdil plný, no v neděli večer to možná byli chataři vracející se domu, ale podobně to vypadalo v sobotu. Cesta tam bývala lepší tím, že jsme jeli z Benešova, ale taky to nejezdilo prázdné. Prý ve všední den to tak plné nebývalo,… Číst vice »
pan borecký a jeho skupina by hlavně neměli objednávat souběžně vlak a bus. Na určitých místech se nesmyslně zavedl autobus souběžně jedoucí s vlakem. To jsou prostě vyhozený peníze a pak se budeme divit, že tím nebo oním jede málo lidí.
Dejte konkrétní příklady, děkuji.
Kralovice. Po zcela správně zrušeném vlaku a přidání autobusů se tam najednou o víkendech opět narvaly další vlak, samozřejmě autobusy se neruší, protože tím lidi jezdí, ale za vlaky se vyhazuje.
už jsem to psal někde dole
856, pak je tím známé rakovnicko, určitě by se našly další.
Pak tu máme skvělou koordinaci mostu do lužce, což se teda nedá úplně dát za vinu boreckému, ale postavený už to je, takže to rušení tam taky moc smyslu nemělo.
Když jsem jel naposledy GW Trainem z Lužné do Chomutova, tak nás vlakem v pátek v 18:22 z Lužné odjelo celkem 5. Jeden člověk vystoupil v Krupé, další podivně vyhlížející polobezdomovecký pár v Milostíně, na dalších zastávkách výstup i nástup 0. Přičemž ten druhý cestující byl nejspíš fíra nebo průvodčí od GW Train, protože po většinu cesty vedl velice živý rozhovor s vlakovým doprovodem. V Žatci byla změna průvodčího a přistoupila ještě jedna slečna, která jela do Chomutova. Na páteční večer, kdy by měla být docela slušná frekvence zejména týdenně dojíždějících cestujících, je to fakt dost tristní výkon, takže se… Číst vice »
To snad ani nejde vymyslet, jak může dopadnout normální hlavní trať… 🥺
Někdejší hlavní tratě 110 a 120 jsou postaveny na rychlost 70 – 80 km/h a nedokážou konkurovat rychlejším a přímějším souběžným silnicím I/6 a I/7. Ty jsou navíc postupně přestavovány na dálnice D6 a D7, což náskok silnice před železnicí ještě prohlubuje.
Současná síť lokálek by měla být revitalizována v rámci nějakého uceleného programu, pro řešení dopravy ve STč kraji. Náplní toho programu by měla být optimalizace jednotlivých tras, zastávky blíže k obcím a nová vozidla. Celá síť by měla být řešena koncepčně jako např. síť tramvají v Praze, tak aby jednotlivé linky na sebe navazovaly. Ve výsledku by se odlehčilo silnicím, dálnicím a lidé by se dostali kam potřebují. Rovněž automatizace těchto železničních spojení (álá metro D) bude mnohem jednodušší než automatizovat busy v kraji.
S automatizací máte pravdu po technické stránce ale zapomínáte na drážní byrokracii. Vzhledem k tomu kolik na to bude asi potřeba razítek bych se klidně vsadil že autobusy bez řidiče budou vozit lidi dřív než vlaky bez strojvedoucího.
Bohužel
U většiny lokálek toto není potřeba.
To že vám posunutí zastávky k malé vesničce vygeneruje 0-1 člověka na spoj navíc asi nebude podstatné pro celkové hodnocení. Co se týká „optimalizace tras“ , jde už o velké až obrovské finanční prostředky.
To musí mít zaručený přínos a nestačí říct “ bysevyplatilo“.
Celkově lokálky v ČR s malým využitím nemají téměř žádný! vliv na hustotu provozu na hlavních silnicích , nebo dálnicích.
Pan Borecký tedy zase osvědčuje, že je bytostný nepřítel všeho co jezdí po kolejích. Zrušení dopravy v úseku Vraňany – Lužec je krystalicky čistým příkladem jeho ideologie, která nás všechny stála skoro čtvrt miliardy. Nejprve si Středočeský kraj vynutí zbudování zvedacího mostu přes Vraňansko – Hořínský kanál, aby po jeho dokončení zastavil pravidelnou dopravu a tato lokální trať teď slouží jako turistická atrakce pro zážitkové vlaky dvakrát nebo třikrát do roka. Určitě by to neudělal, pokud by zmařenou investici Ředitelství vodních cest musel zaplatit ze svého, potažmo z rozpočtu Středočeského kraje. Snad se dožijeme někdy i toho, že podobná politická… Číst vice »
Já bych vám tedy nerad narušoval vaše teorie, ale Borecký se stal radním pro dopravu na podzim 2020, zatímco instalace mostu se prováděla na jaře téhož roku a jistě tomu předcházela i nějaká projektová příprava. Takže pokud nějakým směrem namířit své rozčilelní, pak k paní Pokorné-Jermanové z hnutí jistého nemajitele a neagenta, případně možná i k jejich předchůdcům. Analogie s tím, že ačkoliv ministr Kupka loni stříhal mnoho stuh při otevírání dálnic, na jejich výstavbě měl nulový podíl (myslím samozřejmě ty stavby, které se otvíraly loni).
Přesně tak, ale Hadrava si může kopnout.
Buďme soudní…jako železničního fandu mě mrzí rušení některých tratí, ale z pohledu řádného hospodáře musím říct, že se skutečně ruší tratě , či úseky,které opravdu nejsou vytížené
Borecká byl ještě na houbách, když se dělaly Vraňany.
Hlavně nestavte VRT, když jak je vidět o vlaky nikdo nestojí.
Nikdo (politici) nestojí hlavně o lokálky. VRT je politikum a to už se zastavit nedá (jen zdržovat, což se v rámci možností děje).
😀
No, VRT nemá smysl stavět hlavně proto, že pravicoví politici nemají rádi růžové žvýkačky…
ad diskuze o trati Praha – Kladno – Rakovník, která je již tak dlouhá a úzká, že se do ní nedá rozumně psát.
Ahoj Brame. Já nezpochybňuji, že trať Kladno – Rakovník dostane mírné vylepšení, jaké vidíme i na jiných tratích. Tedy přeložka Rynholec ano, nový svršek ano, rychlé průjezdy ano, nedostatek převýšení 130 mm ano, ETCS ano, možná i následně prostou elektrizaci.
Ale zázrak, aby najednou všichni občané Rakovníku, Lužné, Nového Strašecí atd. sedli do vlaku místo aut a autobusů z toho nikdy neuděláš, dokud nebudou auta a autobusy stát každý den hodinu na dálnici před Prahou…
nedostatek převýšení 150 mm pod ETCS, nicméně to na věci nic nemění.
Pro zvládání nedostatku převýšení 150 mm je podmínkou ETCS. Ale jaké verze? Bude stačit ETCS L1 LS? Nebo ETCS STOP?
ETCS L1 LS nebo ETCS STOP zcela jistě stačit nebude.
Měl by stačit ETCS L1 (ale přiznám se, nejsem si na 100% jist) a zcela jistě to umí L2.
Což je na D4 běžné a s lokálkou na \Dobříš, která by snesla rozumnou reko, 3 dílného bateriového Pantera každých 15 minut , pár p+R. Parkovišť, to neudělá taky nic
Tato problematika má i druhou stránku věci, to je stav některých tratí, na které se léta nešáhlo, viz trebq úsek Lužná-Žatec. Z rychlíkové trati se stala „pomalá“ lokálka. Je vůbec zvláštní, že z Prahy na Karlovarsko se musí přes sever (Ústí) nebo západ (Cheb). Přímá stopa chybí, nebo je nekonkurenceschopná.
Ono to úplně zvláštní není. Všimněte si, že linka R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb kopíruje osídlení.
Od Kladna po Karlovy Vary mnoho osídlení není a ucelené frekvence Praha – Karlovy Vary, která by linku přes Kladno mohla táhnout, také moc není. Ta jezdí přímo po D/6 a I/6.
To sice jo, ale tahle linka je spíš spojení dvou nezávislých linek do jedné (Praha-Most a Ústí n/L – Cheb). Z Prahy do KVarů touto linkou moc lidí nejezdí.
Plně s Tebou Petře souhlasím. Nicméně funguje a své cestující má v dostatečném počtu. Praha – KV se jezdí po D6, tam to vlakem smysl zatím nemá.
Zase lepší celodenní dvouhodinový takt přes Ústí než dva nebo tři náhodné výstřely přes Lužnou. A hlavně, jak píše P. Šimral, od Lužné po Karlovy Vary je řídké osídlení. Naše Němce jsme odtud vyhnali, českým etnikem dostatečně nedosídlili, oblast zpustošili, z Doupovských hor udělali vojenský újezd, tak pro koho by tam ten rychlík měl jezdit?
Zase je to ale prostor, kde by se dala stavět nová sídla. Kde v Evropě najdete takto prázdný kraj uprostřed osídlení?
Jenže tento prostor je již daleko na dojíždění do míst, kde je práce…
A proč tam nepostavit sídla krátkých cest, to už uměl Baťa.
Zkuste mi to prosím podrobněji vysvětlit. Pod heslem „sídla krátkých cest“ mě nic nenapadá a to Baťu sleduji a mám ho rád.
Je to dost podobné nynějšímu „Město krátkých vzdáleností“. Jenže v tom se nějak zapomíná na to základní, tedy práci pro celou rodinu. Bylo jich víc než padesát. https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/vystava-batovych-mest-ve-zline.A131119_2001711_zlin-zpravy_ras
Aha, toto jste měl na mysli. Děkuji za připomenutí.
Není zač.
Od dob Bati se svět trochu proměnil. Ekonomický a společenský život se čím dál tím víc koncentruje do měst. Žádný podnikatel dobrovolně nebude zřizovat pobočku v zapadákově, to raději zůstane v okolí velkého města a lidé ze zapádakovů se tam holt musí přesunout, chtějí-li nějak slušně vydělávat a dobře žít. Nehledě na to, že výměna obyvatelstva se na tom kraji mezi Karlovými Vary a Rakovníkem opravdu dost podepsala. Samotné Karlovy Vary a její okolí mají taky své problémy, ale jsou ještě vcelku OK, žijí tam relativně normální lidé. Ale jak vyjedete někam za Andělskou Horu, jste v úplně jiném světě.… Číst vice »
Pokud to tak necháte, tak si připravte u velkých měst místo na slum. Protože ta bída a zmar se bude snažit čím dál tím víc přestěhovat do „bohatého“ města. A na venkově zůstanou prázdné vesnice s baráky za jednou Euro. Tady totiž musím souhlasit s panem Boreckým, že levná mobilita není dlouhodobě udržitelná. Ostatně nízké počty cestujících souvisí nejen s přesunem do IAD, ale i ve snižování počtu obyvatel v aktivním věku. Ostatně developeři již nabízejí byty pro „vývoz“ seniorů do oblasti Vnitřních Sudet. Viz například zde https://www.resortjince.cz/ a toto je prakticky to samé https://zameckezahradyjince.cz/
Představa, že v 21. století budou průmysloví investoři stavět města pro zaměstnance, je naivní. Byty staví developeři a bydlí ten, kdo na to má. Samozřejmě, že s rostoucím počtem obyvatel Prahy a ubývajícím místem vhodným k zastavění se zájem developerů přesouvá i do míst, odkud se dá do Prahy dobře dojíždět (např. Kralupy, Milovice, Hořovice) a místa, kde je to s dojížděním horší jsou pro ně vhodná alespoň pro „vývoz“ seniorů. Jenže to stále nejste v Sudetech. Skutečné vnitřní Sudety začínají za Rakovníkem a do hledáčku developerů se dostávají akorát tehdy, když někam potřebují uklidit nepřuzpůsobivé z atraktivnějších lokalit, aby… Číst vice »
Zdravím, ono zájmem developerské „kliky“ není při budování nových sídel zajistit lidem dopravní spojení a zajistit i odpovídající připojení na inženýrské sítě… Developerské „kliky“ to mají zcela u P* zadele…
Toto, resp.tuto možnost napojení by si měli pohlídat patřičné úřady…
Však se zeptejte lidí z okrajů Prahy…(Hrnčíře, Šeberov, Kunratice, Čakovice, Letňany, Zličín, Ruzyně) jak se jim fajne po zásahu developeru cestuje ve špičkách domů a do práce… Jak jim funguje třeba kanalizace….
A mezi námi… Zrovna Milovice do rekonstrukce trati a přímého napojení s Prahou byli takové ghetto 50km za Prahou 🙂
Ti developeři to nedělají jen ze své vůle. Umožňují jim to špatné územně plánovací politiky těch příslušných míst, kde je za to zodpovědná politická reprezentace – tj. dá se šířeji říct, že si za to místní mohou zcela sami.
Developeři hlavně dnes suveréně hýbou politiky. A co si myslím o lidském faktoru v politice, je zbytečné opakovat.
Developerům je to samozřejmě buřt, dokud je dost lidí, kteří jim to kupují. Ale i oni si moc dobře uvědomují, jaký význam má existence kvalitního spojení do města a neváhají tuto skutečnost zohlednit v prodejních cenách.
No tu železnici z čakovic taky hubou rekonstruujeme přes 30 let. A ta by hodně pomohla, protože by to bylo expresní metro C s možností přestupu na B
Ano je to naivní. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/musk-starlink-spacex-starbase-veda-technika-texas-usa.A241214_130340_zahranicni_idh
Jenže Musk je tak trochu blázen, psychopat a snílek. On nepodniká, on si plní sny. Typický manažer z velkého korporátu jen přemýšlí nad tím, kolik co bude stát a kolik to může přinést.
Zatím jsem nezpozoroval, že by kolem Prahy vznikaly nějaké slumy. Spíše tam jako houby po dešti rostou nejrůznější satelitní městečka řadovek, bytovek nebo rodinných domků, jejichž obyvatelé jsou na první pohled finančně naprosto v pohodě, soudě podle cenovek takovéhoto bydlení, jejich vozového parku i obvyklého způsobu trávení volného času. Slumy naopak připomíná celá řada lokalit ve vnitřních i vnějších Sudetech.
V Praze je nyní sedm takových lokalit a celkově v nich žije skoro 9 tisíc obyvatel. Ono se to v té Praze totiž docela dobře ztratí. A ohledně satelitů je to docela jednoduché (hypotéka, leasing a úvěr). Dokud vše frčí, je to OK, pokud ne je tu průšvih.
Dobrá, v bezmála dvoumilionové Praze (reálný počet obyvatel je odhadován na 1,8 milionu) žije nějakých 9 tisíc lidí v sociálně vyloučených lokalitách. To je zhruba stejně jako ve dvacetkrát menším Ústí nad Labem. Neříkám, že v Praze nejsou chudí, ale možnosti výdělku jsou tam nesrovatelně lepší než kdekoliv jinde v republice. Všichni ti lidé z jižních i severních Čech, z Moravy i Ostravska se tam nestěhují proto, aby dělali za třicet hrubého u pásu, ale právě s vidinou, že se budou mít podstatně lépe. Kdo to dokáže, koupí si na hypotéku řadovku v Hostivicích a ještě mu zbyde na to,… Číst vice »
A jak dlouho ta bublina vydrží?
Zatím to nevypadá, že by v dohledné době měla splasknout.
Už to zřejmě začalo https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cast-chudnouci-stredni-tridy-uz-neutahne-bydleni-v-praze-265527
Opět se ale jedná o přesuny z Prahy do civilizovanějších částí středních Čech. Jesli se bude jednat o dlouhodobější trend, je možné, že se metropolitní oblast Prahy rozšíří až někam na Podbořansko. Větší vliv než dráha na to však bude mít dokončená D6. Vzhledem k tomu, že celkem znám tamní reálie, tomu však příliš nevěřím. Pražák se radši přestěhuje do Českých Budějovic než do nějakého sudetského zapadákova.
Jenže tady to vypadá na to, že na bydlení v okolí Prahy v Praze nevydělají.Uvidíme v řádu roků, co se stane, zatím se vesele půjčuje.
Právě proto se domnívám, že se bude metropolitní prostor Prahy dále rozšiřovat. Už dnes je to patrné. V Kralupech nad Vltavou roste rozsáhlá bytová výstavba na místě někdejšího brownfieldu, totéž můžeme do budoucna očekávat i v Neratovicích, zvláště nyní, kdy fakticky končí zdejší chemický průmysl. Taktéž budou růst krajská města, spousta pražských náplav půjde raději do Pardubic nebo Budějovic, stejně tak i mnozí rodilí Pražáci, aspoň ti z nich, kteří jsou ochotni připustit, že život v menším městě může mít i své výhody. Troufám si však říct, že Ústecký a Karlovarský kraj budou v atraktivitě pro trvalé žití vždy až… Číst vice »
Pokud by se měl metropolitní prostor rozšiřovat, potřebujeme levnou mobilitu a to je nereální. Viz rozhovor s panem Boreckým .
Levná mobilita může být tehdy, když ji někdo zadotuje. Zdražení jízdného PID se zřejmě nevyhneme, stejně tak se nevyhneme nutným úsporám. V rámci nich budou patrně zaříznuty vláčky vozící v průměru jednotky cestujících a místo nich budou objednány autobusy, jejichž vytíženost sice nebude o nic větší, ale jejich objednání vyjde kraj na třetinu peněz.
Díky 30 let zpoždění s VRT minimálně další generaci. Nebo myslíš, že holky, co došly z vesnice studovat do Prahy, a čuchly si k velkoměstu, budou dál jezdit ty 2 hodiny na Jihlavsko či na Moravu ? Ne budou jezdit hodinu po Oraze a nadávat na zácpy. A díky porodnosti je většina z nich jedináčky a. Jsou v tom podpořeny i rodinou. Kruh se uzavřel
Tak hlavě kruh se uzavře tím, že ty holky už děti nechtějí a ty dvě hodiny strává cestou v Praze. S kolegou jsme vždy měli dohodnuté, že mu brnku, až vlezu v Příbrami do autobusu. On v ten okamýik vyjížděl v Praze od baráku. No a já v klidu na Knížecí ještě dal kafe a něco k tomu, než on se dokodrcal na Smíchov, odkud jsme vyráželi na Bílinu.
Je to tak. Za pár desítek let začne počet obyvatel Česka významně a setrvale klesat, takže volných bytů bude najednou ažaž a jejich ceny alespoň relativně vůči platům začnou klesat. V Praze samozřejmě méně než v Sudetech, kde očekávám, že se v některých lokalitách můžeme dočkat i oněch pověstných domů za 1 euro.
Těmi našimi Němci myslíte ty co nadšeně hajlovali s Henlainem a vyrvavali že chtějí zpět do říše?
Bože Vy jste chudáček.
Již dávno není rok 1938…
Jistě si nemyslíte, že všech těch 2-2,5 milionu vyhnaných „němců“ hajlovalo, že. V každém případě ale republika přišla téměř o čtvrtinu obyvatel, co měla vztah ke svému bydlišti.
Pracovitých občanů !!! Nahradila je lůza a rabování ve všech podobách
Ano, hajlovali, většinově neměli moc rádi Čechy a radši bývali by byli radši občany nějakého většinově německého státu než Československé republiky. Ale o svůj kraj se vzorně starali. Dnes tam žijí lidé, kteří nehajlují a nechtějí se odtrhnout od republiky, ale zato tam místo malebných vesniček a vzorně obdělaných polí máme ruiny zarůstající kopřivami.
Určité pnutí je normální. Nebýt provokativního českého nacionalismu 19. století, neradikalisovali by se a naše vlast by na tom byla líp.
Češi se v 19. století emancipovali, chtěli mít své školy, svá divadla, své spolky, zakládali své firmy a Němcům se to pochopitelně nelíbilo. Oni byli zvyklí na to, že jsou v českém prostoru „panským“ národem a Češi že jsou poddaní. Kdyby nebylo toho, čemu říkáte český nacionalismus 19. století, tak by tu dnes žádný český národ už dávno nebyl.
Lužná – Žatec nikdy plnohodnotná rychlíková trať nebyla. To že po ní rychlíky jezdily, je spíš relikt doby z dob Buštěhradky přeživší do komunistické éry. Ani ona není ideální spojnicí Praha – KVary. Tím by byl směr Praha – Rakovník – Bochov – KVary, kdyby se kdysi z Bochova dodělala trať do Varů. Jediné, co by mělo šanci konkurovat D6 by byla novostavba VRT tratě mezi Pňovany a Teplou a dál rekonstrukce Teplá – KVary. Ale nejsem si jist, jestli takováto investice by byla smysluplná pro naše nejmenší krajské město, ale nepopírám, že mě by se to líbilo. Jezdit z… Číst vice »
I kdyby se dostavěla bochovská trať až do Varů, byla by to stále jen lokálka s nejvyšší traťovou rychlostí 50 – 60 km/h, tedy pro rychlíky nic moc, aby to bylo aspoň trochu konkurenceschopné. Navíc je otázkou, kudy by ta trať vůbec měla vést. Terén z Bochova do Varů je dost náročný a před Varami by se nevyhla prudkému klesání. Trasování by každým pádem bylo náročné na umělé stavby, přínos by byl dost diskutabilní, a tak není divu, že do toho nikdo nešel.
Proto jsem napsal, že jediná možná konkurence autům by byla VRT Pňovany – KVary. Trať z Bochova do KVarů byla v minulosti už naplánovaná, ale vyprojektovaná asi ne. V té době zklesat do Varů od Olšových Vrat nebyl pro lokálku problém. Dnes už by to samozřejmě díky zástavbě nešlo. Já ten plán kdysi viděl a žádné velké umělé stavby tam nebyly, jen byla ta trať hodně klikatá.
Hodně klikatá a tím pádem i hodně pomalá. A je jedno, kudy by klesala, jestli Vratským údolím, kolem Andělky přes Štichlův mlýn nebo údolím dnes zatopeným stanovickou přehradou.
Na novou trať z Pňovan do Teplé plány jsou, z Teplé by to využilo současné těleso, kde jsou směrové poměry ještě jakž takž. Z Pňovan do Bezdružic by se ovšem stávající trať musela radikálně přestavět.
Z Pňovan do Bezsružic by to byla úplně nová trať včetně nového mostu přes Hracholusky. Nynější lokálka by maximálně mohla zůstat jako muzejní v části trasy, kde by nepřekážela té nové.
Z Rakovníka do Varů jezdil přímý vlak, mám dokonce dojem, že až z Berouna. Děda s ním rád jezdíval za svým bratrem. Ráno to jelo tam a odpoledne zpátky.
Další nepopulární názor:
dokud se jako jediná varianta bude řešit omezení provozu místo toho, aby se někdo zabýval otázkou proč je tam nízký provoz (mnohdy jen proto, že se na nechtěných tratích sledují jen prázdné návozové vlaky a ty plné se ignorují), nemohu souhlasit s omezováním provozu. To platí hlavně o Dobříšce, jejíž potenciál je obrovský, ale Boreckému z nějakého důvodu strašně leží v žaludku.
Proč má trať obrovský potenciál?
Hlavně úsek Mníšek – Dobříš by měl smysl, kdyby vedl úplně jinudy, co se směru do Prahy týká.
To víme všichni. Jenže ten potenciál je pořád malý pro zajištění stavby nové trati. Mimochodem, neviděl někdo tu studii na trať ve středovém pruhu D4? Nikde jsem na to nenarazil. Myslím, že to bylo i na komunisty moc velká sci-fi.
Dobříška je klasická předměstská trať kolem které žijí desítky tisíc lidí dojíždějících vesměs do Prahy a Dobříška vede do Prahy téměř přímo, takže ideální pro tuto dojížďku. Kdysi byla na zrušení se stejnými argumenty i „hrbatá“ a dnes i bez obrovských investic je pro předměstskou dopravu nepostradatelná. Navíc Dobříška kdyby se chtělo může být velmi snadno zrekonstruovatelná na vyšší rychlost jen směrovými úpravami většiny oblouků. Jediné, co by nešlo jednoduše je oblouk v Měchenicích, esíčko v Rymani a oblouk v Malé Hraštici (ale ten by šel narovnat, jen by to bylo drahé). Vybudovat u vybraných zastávek záchytná parkoviště, nepochybuji, že… Číst vice »
Pokud se bavíme o okolí Mníšku a Dobříše, tak ne, není!! ideální a dokonce ani průměrně dobrá a proto denně hlasovali lidí tím čím pojedou.
Nemluvím o celé trati, jen dejme tomu k těm Cisovicim.
Bodejť by takhle nehlasovali, když ta trať a JŘ vypadá tak jak vypadá. Obyčejní lidé neumí pracovat s fantazií a představit si, že by to mohlo být jiné. V době kdy hrbatá na tom byla stejně jako dnes Dobříška, lidé by tam hlasovali úplně stejně.
Proč je tam nízký provoz? Protože to neodpovídá potřebám 21. Století.
Stačí se podívat do mapy a na docházkovou vzdálenost zabydlených oblastí vesniček a měst od jednotlivých železničních stanic a zastávek a jejich vybavenost (parkoviště, úschova kol, vytápěná čekárna, WC atd.) Cestující je dnes zhýčkaný a pokud se nezastaví přetížená doprava silniční, tak bude tyto požadavky vznášet. To myslím obecně o všech tratích. Podívejme se kolem sebe kolik z nás žije v režimu : Byt, výtah, parkoviště, auto, autem do práce, parkoviště pod budovou, výtah do kanceláře atd. Od těchto lidí chceme aby chodili pěšky ze svého bydliště na zastávku vlaku, autobusu, tramvaje, metra ,vzdálenost více než 500m. Styl života a… Číst vice »
Já bych si Petře nedovolil tvrdit, že někdo manipuluje se sčítáním cestujících.
Tak to já si klidně dovolím, protože jsem to mnohokrát osobně zažil. Onehdá u jednání o zastavení Doupovandy krajánci dokonce ve Vilémově byli starosty fyzicky inzultováni (dostali přes hubu), když v jejich statistikách v jistém vlaku jelo 5 lidí, ale v tomtéž vlaku dělali sčítání i starostové a napočítali tam 75 lidí. A u Boreckého jsem to osobně zažil u trati ze Slaného do Loun.
U čísel na 110 Slaný – Louny se většinou uvádělo vyšší číslo, než tam pak bylo v reálu viděno.
Myslím ještě před omezením na 4 páry spojů.
Nakonec jednou tam byl i někdo z redakce Zdopravy a nízké využití potvrdil také.
Kraj, pokud vím, tehdy zveřejnil analýzy asi 3 různých průzkumů, z nich vybral vždy nejvyšší čísla cestujících…a i ta byla zoufale nízká…
Já jednu dobu pravidelně jezdil mezi Zlonicemi a Kralupy (tam jsem jezdil busem zpět vlakem, protože to tak vycházelo). Busy jezdili vždy prázdné až na vyjímky školních busů a ve vlaku mezi Zlonicemi a Slaným sedělo mezi 10 až 25ti lidmi podle konkrétního spoje a dál mezi Slaným a Kralupama se vlak vždy vyprázdnil cca na polovinu. Uznávám, že ani 25 lidí na vlak není nic moc, ale nechat prázdnější úsek v provozu a zastavit ten plnější je naprosto jasné gesto, o co tady jde. A k nahrazování poloprázdného vlaku prázdným busem se radši ani vyjadřovat nebudu.
A jak se vyřeší úsek součastné nádraží – náměstí to bude potřeba zbourat půl Dobříše
Podívejte se jak to funguje na ostatních předměstských tratích a proč tam to jde a tady ne? Protože tady se nechce. Dnes je naprosto běžné, že u nádražích fungují záchytná parkoviště a lidi k vlaku dojíždí autem a nebo na kole (Dobřichovice, Český Brod a mnoho dalších), téměř nikde nemá žádná trať zastávku přímo před vchodem největšího paneláku v obci. Opravdu mě fascinují argumenty, že u jedné trati jde to, co jinde nejde. U nechtěnených tratí lidi nebudou ochotni chodit k vlaku ani 100 metrů, ale u chtěných tratí klidně chodí i víc než kilometr a jsou k ní ochotní… Číst vice »
Nepopulární názor:
Vlaky, které vozí v průměru pár lidí je opravdu lepší nahradit autobusy/poptávkovou dopravou. A to všechny zapojené. A každý z nás zná nějakou trasu, kde se vozí primárně vzduch…
Souhlasím s Vaším nepopulárním názorem 🙂
No, já taky. Pokud to zde sleduje pan Borecký (zdravím), tak může být víceméně potěšen.
No pokud se někde objeví dlouhodobě 810, tak počet cestujících klesne právě na těch pár lidí. To je zaručené. Každopádně mnoho tratí se přežilo a zdravá redukce není na škodu.
Třeba Studénka – Bílovec. Jednou jsem tam jel, pracovní den odpoledne ve směru na Studénku a v té Regíně jsme jeli asi 4. Nevím jak je to tam jindy
Důležité slovo je „nahradit“.
Jsou tratě, kde vskutku nepomůže nic, ale pak jsou podle mě i tratě, kde se tomu šlo naproti – 810 s jízdním řádem ala noty na buben vyžene totiž i ten zbytek věrných.
Navíc, když i malá obec má často víc jak jednu zastávku, s hezkým přistřeškem a pokud tam jede co dvě hodiny nízkopodlažní klimatizovanej autobus, kdo by šel na vlak, kterej ve všem tahá za kratší konec provazu?Ani v tý ekologii nemá navrch.
A proč ty tratě rovnou nevyjmenujete?
No, třeba Louny – Slaný. Z Klobuk jede vlak do Slanýho cca 20 minut. A za sebe raději pojedu 20 minut šukafonem, než se kodrcat 45 minut vyhlídkovou jízdou po rozbitých silničkách klimatizovaným vymetákem „musím projet co nejvíce nejvíce obcí ORP Slaný“ (aka 590/591 a 708).
Až na to, že většina obyvatel nechce chodit až na nádraží v Klobukách a ve Slaným se jim také hodí vystoupit jinde.
To stejný většina zastávek, resp. pokud tam vůbec jsou.
Navíc ze Zlonic jede hodně bus linek, takže největší obec na trase rovněž negeneruje dost cestujících.
Výsledek je logický.
autobus poslouží všem to znamená hlavně penzistům ,dětem do školy ,nikdo z nich nechce chodit někam do polí na vlak.lidé jezdící do práce nepojedou vlakem ani busem ,ale autem /kolik je na vsi v domě pracujících -tolik bývá aut/doma parkují na svém ,fabriky parkoviště mají a nákupáky také
Bude tisícovka?
Zatím to nevypadá, ale čekal jsem víc hysteráčků.
No, já taky. Pokud to zde sleduje pan Borecký (zdravím), tak může být víceméně potěšen.
Je nutné to tady psát několikrát?
Jestli bude náhrada za zrušené vlaky stejně jako za Os Beroun – Hořovice, tedy nic, tak děkuji pěkně.
Není. Já totiž to předchozí stejné napsal omylem do jiného vlákna. Smazat to nešlo, tak jsem to napsal ještě jednou do správného.
Ještě otázka. Po dodání dalších 847 má tato řada být nasazena kolem Rakovníka ve větší míře. Teď jsou vedeny některé spoje až za Blatno do Žlutic (Bečova). Bude to chtít kraj zachovat? Nemá někdo tušení? No a kam objednavatel nenasadí ani ojeté RS1 ani 847 nebo 814, tak těmto trasám je na čase udělat pápá. Já Boreckého vnímám spiš jako zachránce lokálek. Žádný extra velký řez zatím neudělal. Spíš se snaží o posun dopředu.
Do Blatna od RA či PL beru, že je OK, ale dál spíš taxi
S tím nahrazením vlaků autobusy trochu zapomněli při rušení vlaků do Rožmitálu. Chápu, jsou to malé vesnice, ale do jiných, srovnatelně malých, v oblasti jezdí autobusy aspoň 2x za den.
Na druhou stranu jak zajišťovat dopravu do osady Oslí, když od tama nejezdil do Rožmitálu skoro nikdo(?)
Tam by to mohla řešit „poptávková“ doprava v budoucnu.
Tam to měla řešit poptávková doprava v okamžiku zrušení vlaku. Je to podobné, jako teď v prosinci zrušila IDSK spoj z Orlova, kterým lidé jezdili ráno do práce a znova se zavedl po intervenci starosty v půlce ledna. Proplatí IDSK zvýšené náklady za ten měsíc, kdy jim znemožňovalo dopravu do zaměstnání a stalo se to náhle bez varování?
A ten skoro nikdo má tedy smůlu? To je tedy opravdu argumentace….
Tam to bylo
Tam to bylo půl člověka na den.
To tam chcete denně posílat autobus?
Vy jste to nepochopil? Ten skoro nikdo není člověk? A prostě počká, protože je v menšině? Smutné….
Vy nechápete veřejnou dopravu ani za mák.
Busy místo vlaku z Rožmitálu jezdí, jen do Oslí nemá smysl zavádět nic jiného, než se postupně Borecký snaží vytvořit.
Starosta Rožmitálu hodil do poptávkové dopravy v okolí velice brzy vidle, nešlo jen o Oslí.
Ale obce bez kolejí pro vás neexistují.
Hledal jste někoho, na kom si vybijete svou frustraci? Nepochopil jste vůbec nic nebo to jsou úmyslné demagogické kecy? Tam snad jezdí poptávková doprava a platí ji město? Ach jo… Nemá to smysl, tak zatím na ty skoro nikoho budeme kašlat. To je to co obhajujete. Jen místo argumentace, osočujete druhé, abyste obhájil neobhajitelné.
Prázdné kecy zde předvádíte vy. Ani nástin řešení jen žvásty.
Pokud chcete aby tam dvakrát denně jezdil prázdný autobus, tak to napište.
Zkuste být konkrétní. Protože u vás kromě osočování, žádný nástin řešení ani věcnou argumentaci nevidím. 😉
Vždyť jinde píšu, že do toho hodil vidle starosta Rožmitálu aspol, a ještě kvůli v tomto případě zbytečné trati nechal zhoršit linky v okolí Rožmitálu.
Nebyl jste náhodou v té delegaci co je chtěli zastupitelé inzultovat?
To jsem opravdu nebyl a u těchto křiklounu nakonec zůstane většinou to „chtěli“.
Což je na jednu stranu vlastně dobře.
Naštěstí, pak stačí první facka. Ale zase kde zhlédnete vnitrostranickou výměnu názorů, takto veřejně.
Opravdu si myslíte, že se tímto stylem řeší každá díra? Neřeší. Prostě obce s malým počtem obyvatel mají naprosto minimální obsluhu, pokud vůbec nějakou.
Považoval bych za absurdní, aby místa kudy náhodou vedly koleje, měly nějaké nadstandarní výhody.
Opravdu si myslíte, že to, že se něco dělá nebo nedělá je etalonem správnosti čehokoli? Já tedy například v JMK nevím o žádné díře, jak píšete, kde by vůbec nebyla zajištěna dopravní obslužnost. Jo, ale jsou zjevně oblasti, kde se občané dělí na různé kategorie. A mnohým to přijde normální. A ještě mají být rádi… Kde už jsem to viděl… 😉
IDS JMK byl sice svého času nejen podle mne nejlepší systém v republice, ale i na něm se dá dnes najít dost problémů.
A obce v JMK bývají spíš velké ,takový Oslí tam najdete kde?
Nevybavují si zajíždění 3km do takového shluku domků.
Máte nějaký konkrétní příklad?
Pak tedy neměli krajští politici tvrdit, že zrušené vlakové spoje (tedy i spoj Březnice-Rožmitál) budou nahrazeny pomocí autobusů.
vlak zruším, objednám bus
Nijak dojdou si 2.5 km na vlak ,nebo pojedou autem tak jak jezdí už léta
na autobus
To je pravda. A vadí to tam někomu? Učinil nějakou akci?
Jako když nemají sílu se bránit, tak se na to může kašlat? No….
Jsem se jenom zeptal, jaká tam je poptávka. Z mých nečetných jízd touto tratí v průběhu 90. a nultých let si vzpomínám, že počty cestujících byly v řádu prstů jedné ruky.
… prstů jedné ruky lesního dělníka po 30 letech práce s pilami všeho druhu?
To co jste napsal, rozhodně není dotaz na poptávku. Ale něco trochu jiného. Kontext… Kontext… 😉
Učinil a hned několik, navíc Rožmitál objednal vlaky na své náklady.
https://youtu.be/3E26Nj_jr58
https://youtu.be/sRGf8FKSBPA
Rožmitál spáduje na Příbram a tam je doprava dobrá.
Tak to nechápu, že tam ten autobus jezdí. Bohužel se nedostane do Oslí, kvůli špatné komunikaci. Takže kdo chce pěškobusem 2,5km do Chrástu. Slíbený taxík se tam nekoná.
Teď je nadějné, že různé Oslí v kraji zažijí změnu.
To je opravdu strašný. V okolí 10 km jsem schopný vyjmenovat asi 20 osad, do kterých nic nejezdí a všem je to jedno.
A někdy jezdilo? On je trochu výzva, když se změní status. V blbé praze je řev, když se posune zastávka o 50 metrů.
https://www.petice.com/ne_nove_autobusove_zastavce_v_ulici_ke_krci
Všem? Nebo to jenom nevíte a pro vás je to zdůvodnění dostatečné? 😉
O Rožmitál samotný nejde, někteří šotousi si našli jednu osadu jako důvod , proč musí jet vlak.
Chápu. Šotouši vždycky něco najdou.
Kdo tady mluví o vlaku, slíben byl taxík. Tedy služba poptávkové dopravy. A rozhodně nebyl slíben šotoušům, ale stranickým kolegům, kteří v těchto obcí mají voliče.
Přečtěte si znovu celé vlákno
„někteří šotousi si našli jednu osadu jako důvod , proč musí jet vlak.“ Šotouši si jí nenašli, našlo jí IDSK, protože se jim podařilo přehlédnout, že tam jinou VHD nedostanou. A v té době ještě poptávková doprava připravená nebyla. Prostě chyba v podkladech.
Našli a to v tom smyslu, že to používají v médiích jako důvod, proč nejde upravit veřejnou dopravu v některých relacích.
Ano, používají. A co udělala protistrana? Napravila tuto chybu? Mimoochodem, za ušetřené peníze z redukce spojů, mělo být využito takto: „Ušetřené peníze ze zrušeného provozu vlaků plánuje kraj investovat do zkvalitnění autobusové dopravy. „Máme celou řadu zastávek, na kterých cestující vystupují přímo do škarpy,“ uvedla Pecková. Většina ušetřených peněz tak bude podle ní směřovat na vybudování důstojných autobusových zastávek. “ Vydalo IDSK nějaké mediální prohlášení s výčtem opravenych zastávek a fotodokumentací před a po?
Koukám, že se snaží podpořit to aby se Vnitřní Sudety staly tématem voleb. 😀
Což je v principu dobře. Šukafon jedoucí 50 mezi poli a stavící 2 km od vesnice totiž jejich vylidnění nezastaví. Naopak rychlá kvalitní trať by mohla pomoci, ale to jsme v horizontu 15, spíše 45 let…
Samozřejmě, jenže pokud vím takové řešení není na stole. Sám pan Borecký pak kritizuje Správu železnic, tedy potažmo MD za to, že není schopná zajistit rychlou elektrizaci a kraj tak musí objednávat 847. Jenže zapomíná, že kope do vlastního hnízda. Ostatně to samé mu vyčítají i samotní zastupitelé zvolení za STAN. No uvidíme co z toho vzejde.
Když vidím tu soupravu na fotce, tak se nedivím že s tímto nikdo nebude jezdit. Hlučné, velmi nepohodlné, takže, až budou i na regionálních tratích soupravy hodné 21 století tak s tím budou lidé jezdit. I když mám vlaky tak než tyto špinavé staré vagónky tak jezdím autem.
Soupravy z 21. století zase kraj nechce zaplatit. Je to pořád dokola.
I to se postupně mění, přijdou další 847 a RS1. Ale jistě, na všechny stávající tratě nedojde, zdroje nejsou nekonečné.
Nechce nebo nemůže?
Platit kolem 150 kč/km pro jednotky cestujících není péče řádného hospodáře.
Ve smlouvě je stejná cena za kilometr, jako u soupravy dvou Panterů nebo Elefantů. Co víc by dopravce za sólo motorák chtěl?
Protože musí u nás rozvážet po okrese vzduch autobusy…
Souhlas. Další věc je zastávka v polích za městem kam nevede ani pořádná zpevněná cesta.
Tratě západně od Prahy patří vytrhat a znovu natrasovat. Skoro to samé na sever od Prahy. To je prostě bída, která nikdy nebude životaschopná. Už samo o sobě je úchylné, že na západní část republiky z Prahy- KV, Chomutov, Most, atd jezdíme přes severní část. Borecký zatím jenom hasí průšvihy a stupidní smlouvy minulého vedení kraje…
no – minulé vedení kraje byl také p. Borecký.
myslím, že je poměrně jasné, že autor myslel předminulé vedení v čele s intelektuální hvězdou Jermanovou:-)
Nenazývejte, prosím, p. Jermanovou hvězdou. Ještě se to dozví a bude na tom oslovení trvat 😉
Stačí, že jí Andrej označil jako Skokana roku. Díky 8000 preferenčních hlasů mých středočeských spoluobyvatel s výpadky paměti 🙂
Motivace jít volit kandidáta ANO může být všelijaká. Nedávno v Brně proběhla volba senátora a před volební místností se reportérka ptala těch, kteří již vycházeli ven, na motivaci jít volit. Jedna seniorka v dost pokročilém věku odpověděla, že „Vyrazily s kamarádkou na kafíčko a zahlédli bilboard s kandidátem / -kou (nevím) hnutí ANO, na kterém byla Alenka, která je skvělá, protože ráda a hezky tancuje na tom internetu. Tak jsme jí šly dát ten hlas“. Ta babča ani nevěděla, že Alenka vůbec nekandiduje. Ano, i tací mají volební právo a ano, jejich hlas má stejnou váhu jako hlas těch, kteří… Číst vice »
Je to tak a všelijací politici, od Alenky po Trumpa, na tom staví své kampaně, neřkuli existenci.
V Brně naštěstí hopsalce a Burešově loutce nepomohla ani ta Alenka.
Ano, myslel jsem tu ….. (ještě budu riskovat ban za sprostá slova 😁😁)
jak dostat lidi do aut? nahraďte vlaky autobusy. po létech dojíždění regionálním busem z mělnicka do prahy, než jsem se sem přestěhoval, bych do autobusu v rámci regionu nevlezl nikdy a za žádnou cenu. myslim, že stejně to má spousta lidí. už jen kontakt s řidičem je smrt např když máte psa.
Jakmile se uvolní nástup všemi dveřmi, začne autobus využívat i ta skupina lidí kteří nesnáší kontakt s řidičem a nekonečné pípání kartiček. Pak teprve uvidíme jak reálně vlaky budou využívané. Já busem nejezdím právě kvůli tomuto (to že mám vlaky raději je sekundární, nejvíce mě zajímá za jak dlouho budu v práci).
A až nebudete mít na výběr, pokud tedy vůbec žijete v oblasti, o které je řeč, tak uděláte co? Koupíte si auto, které nemáte kam zaparkovat?
Nebo jste někde na S-Bahnu a k tomu tam máte hustou autobusovou dopravu, jako to mám já v Mnichovicích?
Ano, já se můžu rozhodnout, zda půjdu pěšky 15 minut na vlak nebo půjdu 100 metrů na jednu zastávku autobusu nebo 600 metrů na zastávku jiného autobusu. Toto celkově mi nabízí ve špičce prakticky 15´takt, mimo špičku půlhodinu.
Pokud ridic vymaha povinnost aby psi meli nahubek, tak je to jen dobre.
…… tak jako povinnost za psa zaplatit přepravné – když jej dotyčný „páníček“ nechce nechat samotného doma, tak je to jeho rozhodnutí.
Na mnoha relacích naopak přibylo cestujících po nahrazení vlaku autobusem.
A to i když jde o návoz na hlavní trať.
Např. Jevíčko – VO – Boskovice.
Hevlín – Hrušovany – (Brno), nebo např. Rakovník – Čistá – Kralovice
Je vidět, že tu některé šotoušky realita docela štve.
Ano to byly doby, když jsem jezdil vlakem. Jenže to bylo před integrací, teď musím točit volantem celou cestu. 🙁
A sám co… 😀
Přesně a když si zdřímnu jsem ve škarpě. 😀 😀
A když narazíte na řidiče negramotného, který přes svou profesi nepozná „kupón“ na PID, tak vám to taky na náladě nepřidá…
Hlavně že Boreckému bloudí prázdné autobusy po kraji.
To je natolik zajímavá myšlenka, že by stálo za to uvést, kde konkrétně k tomu dochází, kdy a v jakém rozsahu.
Pán nemá fakta. Pán má silný názor na Boreckého.
Chápu. Já mám radši fakta než ničím nepodložené emoce.
To úplně stačí, protože tzv. obyčejný člověk patřící mezi tzv. našilidi se nerozhoduje podle faktů, ale podle momentální nálady, dále podle toho, co mu kdo slíbí a vůbec mu nedochází, že jde o sliby zcela nereálné, nebo vedoucí k dramatickému zvyšování zadlužení našeho státu bez toho, aniž by výsledkem tohoto zadlužení byly například infrastrukturní stavby. Tzv. obyčejný člověk se spokojí s tím, že bude moci pořádně prožrat současnost, ovšem na úkor budoucnosti, což typickému tzv. obyčejnému člověku nikdy nedojde a není mu to ani možné vysvětlit. Vlastní zkušenost z naší rodiny, kde část lidí jsou nejen koblihy, ale navíc i… Číst vice »
Plaňany-Červený Hrádek
A navrhujete co? Odříznout ty obce od spojení se světem, nebo?
No…obecně by na linkách 633 a 637 bohatě dostačovala Dekstra.
A to ještě tak, že by obě linky spojili – autobus by jel přes Tetín a Korno do Litně, tam u benzínky by rovnou zahnul doleva, a s vymetením Svinař apod. by dojel do Třebaně…
856,414,593
jen v mém okolí, jinde se toho najde určitě víc, hlavně ta 856 zas souběžně s vlakem, to je fakt tragikomedie
Prázdný bus stojí třetinu toho, co stojí prázdný vlak a může bloudit i tam, kam nevedou koleje.
Aha, takže na vyhození stejného objemu peněz jich může jzdit 3x tolik. 🙂 Otázka zní ale jinak, je to tak správně?
Otázka zní, zda má kraj objednávat spojení i v časech a relacích, kdy je poptávka v počtech 0 až 5 cestujících.
Kraj má nastavené standardy dopravní obslužnosti a podle toho zajišťuje obcím veřejnou dopravu. Pokud těm malým obcím zrušíte i to málo co tam mají, tak se tady zase vyrojí spousta chytrolínů, kteří budou vykřikovat něco o nahánění lidí do aut a podobné, permanentně se opakující bláboly. Ale hlavně těm lidem z malých obcí zhoršíte kvalitu života. A to chceme?
Ano. Je to tak správně. Každá obec má mít zajištěnou dopravní obslužnost, nikoliv jen ta, okolo které vede železnice.
Místo jednoho vlaku můžou jet 3 autobusy a obsloužit 3x tolik obcí (obyvatel).
Zjevně nechápete, že za stejné náklady jako za vypravení jednoho vlaku lze zajistit jízdu autobsů BUSů: 1.) třikrát v různý čas po stejné trase, tedy může být spojení na ní častější, a tím atraktivnější 2.) jízdu 3 busů cca současně i do míst, kde nevedou koleje vůbec či od tzv. zástavby tak daleko nebo tak dlouhou/pomalou trasou, že vlaky na nich jsou pro většinu pravidelně cestujících osob neatraktivní – např. kolik obyvatel Jílového u Prahy pojede/půjde na pro ně jižně vzdálené nádraží v části Borek, aby jelo vlakem mezi ním a severně se nacházející Prahou trasově i časově cca dvojnásobně… Číst vice »
Někdy i plné. Pak se šokovaných cestující ptá řidič kudy má jet. 😀
Nepleťte sem nějakou mimořádnou náhradní přepravu. Zde je řeč o pravidelných linkách.
Mluvím o pravidelné lince a i jí prozradím, je to 380.
A kolikrát se to stalo? Alespoň jednou???
Bohužel to není tak vyjimečný jev, aby to bylo jen jednou. Zřejmě fluktuace dělá své.
taky se mi děje, linka 620
A pokud se nic nebude rekonstruovat, tak za chvilku i na vytížených trasách postupně lidi přejdou do autobusů a budeme zavírat další tratě. Souhlasím s nějakým omezením na tratích kde se vozí vzduch, ale chybí mi to B, aby někdo konečně bouchnul do stolu a začal vyžadovat dodržování plánů sž na rekonstrukce a netoleroval neustálé posunování o další rok. Takhle zůstanou jen koridory a vše ostatní postupně umře.
A ani ty koridory nebudou nic víc než v Německu tratě druhé kategorie.
V Německu mají tratě druhé kategorie radost když mají trolej.
PID obsluhuje území, ve kterém žije zhruba 3 miliony obyvatel, takže tohle to u nás ve středních Čechách skutečně nehrozí.
Tak samozřejmě, že města s kvalitním železničním napojením (Milovice, Čelákovice, Úvaly atd.) nebo ta, kde se modernizuje (například Kladno), budou i do budoucna preferovat vlak. Tam, kde se plánuje výrazné zlepšení (např. Mladá Boleslav, která se možná dočká), je velká šance, že se podaří přesunout větší část dopravy na železnici. Pak tu ale máme jednokolejky, které by už teď měly potenciál, kdyby měly více výhyben a nepřenášely zpoždění – ale někdo do nich musí investovat. Mluvím o městech jako Kostelec, Brandýs, Mělník, Neratovice, Vrané nebo Jílové. Víc toho asi ani smysl nedává. Chápu, že Středočeský kraj je obrovský a nešťastné… Číst vice »
Všem těm pěti městům, která jste vyjmenoval, zrušení dopravní obslužnosti vlakem nehrozí. A až na to Jílové se pravděpodobně všechny dočkají nějaké formy modernizace.
Já to ale nerozporuji. Já jsem si vlastně jenom posteskl že jak píšete správně „časem dočkají“. A to časem se rok co rok natahuje do budoucna dál a dál. Už by to chtělo vidět i termíny a ne se spokojit že „časem bude dobře“. A ano chápu že radní pro dopravu nemá plánovací kalendář SŽ a nemůže tedy napřímo toto ovlivnit a místo toho hasí jiné průšvihy, ale mohl by aspoň vytvářet tlak na patřičných místech aby se termíny konečně začali i plnit. Prostě bych jenom nerad aby jsme se všichni spokojili s tím že „časem bude“ a to je… Číst vice »
A co nějakou takovou rekonstrukcí třeba tratě do Dobříše získáte? Vyhodíte nějakou miliardu, zkrátíte dojezdový čas o pět minut a změní se něco? Ne, bude to stejně jezdit prázdné…
Totéž Slaný, Rakovník atd., atd.
Myslel jsem že je logické že mluvím o tratích kde je vůbec možnost něco zrychlit. Prostě mi jenom vadí, že plány na rekonstrukce jsou jasně a dané a dávají smysl, ale termín realizace je „za pět let“ a neustále se nepřibližuje. Tratě typu Dobříš jsou krásné a cesta je zážitek, ale denně tím bude dojíždět jen málokdo a sám bych tím nejezdil. Tam by rekonstrukce musela být kompletní novostavba převážně v tunelech a to prostě nedává smysl.
Pro Rakovník toto rozhodně neplatí, protože probíhá modernizace trati Praha – Kladno. Pro spojení Prahy a Rakovníka bude vlak rychlejší než autobus po modernizaci úseku Kladno – Ruzyně a výstavbě přeložky mimo rynholecký tunel. A po dalších modernizacích v Praze už to bude jen a jen lepší, což míním naprosto vážně. Samozřejmě by chtělo pracovat i s úsekem Kladno – Rakovník, kde Stochov, Rynholec a Nové Strašecí mají naprosto nevhodně umístěny buď stanici, či nevhodnou přístupovou cestu ke stanici, či dokonce obojí.
Ja bych s optimizmem jizdnich dob u Rakovnika setril.
Z Rakovníka do Kladna to jede rychlík 50 minut. Za tu samou dobu už po výstupu z autobusu na Zličíně celých 7 minut kouřím cigárko.
Tak povídej a přeháněj, co vše bys musel s tratí Kladno – Rakovník udělat, aby ses dostal na konkurenceschopnou dobu, tedy do Kladna za polovic.
Vyjde Ti z toho kompletní novostavba.
Ona tam nebude novostavba? Přeci nevyhodí peníze jen kvůli kousku do Kladna?
Jak jako „jen“? Kladno má 70 000 obyvatel, to je víc než okresní město Jihlava, která je omylem i městem krajským…
Jihlava není nejmenším krajským městem…
Žádné omylem. Stále je to jeden z největších krajů byť málo lidnatý.
Omylem. Ten kraj nikdy neměl vzniknout. Podobně Karlovarský kraj. Není divu, že mají Karlovy Vary problém vygenerovat dostatečný počet politiků nebo přijatelně znalých odborníků, vždyť jsou až na 20. místě podle velikosti.
To má ORP Příbram také a široko daleko slušná trať není. 😀
Z Kladna do Rakovníka to ale rychlík jede 45 minut, při úpravě stanic, kde se křižuje, se to dá tato doba uvažovat pro oba směry. Přeložka mimo rynholecký tunel ušetří minutu a nová vozidla oproti lenochodům řady 845 stáhnou z jízdní doby další dvě minuty určitě, nejspíš i vic. Pak tu máme ještě tu padesátku v Kamenných Žehrovicích, ta tam také nemusí být navždy. Takže bychom se mohli z Kladna do Rakovníka dostat na čtyřicet minut a spolu s modernizací trati Kladno – Praha se dostáváme k již zajímavým jízdním dobám mezi Prahou a Rakovníkem. Spojení je to pro mnoho… Číst vice »
proč se vůbec jezdí v Žehrovicích 50? Zbytečný propad rychlosti.
Zkrácení jízdní doby vlaků mezi Rakovníkem a Kladnem za x miliard Kč je zcela jistě zásadní prioritou strategie dopravy, protože všechno důležitějšího už bylo postaveno.
Já tu ale o žádných X miliardách nepíšu.
A znáte nákladovou realitu SŽ? Jen Rynholecký tunel je půl miliarda (loni, takže nyní tak 750).
Přeložka mimo rynholecký tunel je nutnost bez ohledu na to, co se děje okolo, protože ten tunel je v naprosto dezolátním stavu. Opravovat tunel nejspíš smysl nemá, když je uvažována přeložka, oprava tunelu by nejspíš vyšla dráž. Pak je tu ještě další možnost – čekat na vyloučení tunelu z provozu. Ale to asi nechceme. Nebo snad ano?!? Nestačí nám most pod Vyšehradem?!?
já vám to neberu, jen bych rád upozornil, že zdroje nejsou neomezené. Ale v pohodě, v zemi, kde se opravuje výpravní budova v Bečově za 70 mega a pardubické nádraží vyjde na více než oprava Národního muzea, je třeba snít.
Tak jak to tedy uděláme?!? Pošleme tunel trvale do výluky?!?
To má ten tunel na nás, co tam jezdíme, spadnout? Pokud jde o priority, tak na 1. místě je bezpečnost.
Píšeš o úpravách trati, já si to rovnou přepočítávám do miliard a jak tak koukám, pan Sůra taktéž. Co tam máš dále? Jinak. Ona to je sice pomalá trať, ale dělal jsem SOČku na její možnosti v úseky KV – Praha hl.n. a vyšlo mi 2:45. A to jsem i v praxi na Ex 130/131 zrealizoval po dohodě s řízením provozu v roce 1986. V roce 2011 jsem to zopakoval s Desirem. 2:30 z TGM, 2:40 z Phln. A Ex v roce 1900 (slovy TISICDEVĚTSET) nonstop TGM – KV horní 3:30… Tehdy to proti expresnímu dostavníku za 16 hodin muselo… Číst vice »
Tohle je fakt už demagogie. Rynholecký tunel pošleme tedy do výluky. A Rakovník zaměníme za Karlovy Vary…
Užij si Tvou medicínku…
Takže věčné argumenty nemáš žádné. Díky za potvrzení toho, že tu se mnou vedeš soukromý diskusní boj. Jen si prosím uvědom, že nejsi ve firmě, kde svým podřízeným dáš pokyn a oni ho musí respektovat. Patrně míříš v politice z mnichovického zastupitelstva kamsi výš, takže bys měl vzít v úvahu, že takový tón, se kterým zde nejen vůči mne vystupuješ, není k potenciálním voličům ve Středočeském kraji vhodné používat. Mohl bys totiž být i nezvolen a mohlo by Tě to pak i mrzet. Zejména, když tu bojuješ proti provozu vlaků, které nevozí vzduch. Jsem přitom velmi rád, že Středočeský kraj… Číst vice »
Tak tento Tvůj příspěvek tak nějak nechápu. Já se Ti snažil vysvětlit, že není ekonomicky prosaditelné vyrobit z tratě Kladno – Rakovník něco smysluplného. Je-li to ode mě „arogantní“, možná ano podívat se pravdě do očí.
A politiku na mě netahej.
A co teprve když by jí z Rakovníka napojili na trať do Chomutova…
Přímý rychlík Praha-Kladno-Rakovník-Chomutov…
Uvidíme, zda se změní počet cestujících v úseku Kladno – Rakovník poté, co se postaví moderní železnice z Prahy do Kladna. Pokud budou jezdit třeba rychlé BEMU jednotky z Prahy do Rakovníka a postaví se zastávka Srby. Ale v současnosti jsou rychlíky mezi Prahou a Rakovníkem spíše vyhlídkové nebo houbařske vlaky, o víkendu v sezóně často využívané rodinami navštěvujíci železniční muzeum v Lužné.
A čemu BEMU pomohou, když Vám tam zůstanou stejné rychlosti 50, 70, 80? A přitom je vedle D6.
Pokud s tím chcete něco udělat, pak to je novostavba za desítky miliard.
Otevřu-li si příslušné TTP a tam je vidět, že se nám na trati 528B moc nevyskytují rychlostníky v130, takže mezi Kladnem a Rakovníkem je stále prostor pro výrazné zlepšení situace, kdy by se nám výrazně prodloužily úseky s rychlostí 80 až 90 km/h a též by přibyly i další stovky. Ze sedmdesátek by tedy bylo 75 až 80.
Spočti si úspory na jízdní době. Bavíš se o reálných třech minutách.
O deseti, když jsi začal s padesáti minutami.
O třech, protože Ty jsi tam už zapracoval i něco jiného…
A dáte na to prachy? Respektive dá na to stát prachy? Plán staveb SŽ na období let 2026 až cca 2030 je s rozpočtem 120 mld. korun ročně. Ten samozřejmě nebude, tak se „samozřejmě“ zase bude odsouvat…
Pouze pokud se budou současně stavět nové tratě nebo modernizovat nové: Praha-Liberec, Praha-Kladno, Brno-Znojmo atd.
Což ovšem s objednávkou osobní dopravy Středočeským krajem vůbec nesouvisí a nezávisí.
To první se v dohledné budoucnosti odstřelí, nejpozději v rámci různých zefektivnění.
To druhé je taková modla, která možná bude za několik desítek let v další vývojové fázi. Největším zrychlením projektu bude zrušení ocasu na letiště, protože to v mezičase zanikne (k nezměrné radosti okolních obyvatel).
Až to třetí by klapnout mohlo. I když největší posun nastane ve vzdálené budoucnosti tím, že se do Brna zastaví vlaková doprava, protože nádražní budova bude sice stát, ale nikoliv už jeho kolejiště, které bude nově postaveno s dvojnásobnou rychlostí (všeho).
Miluji jezdění vlakem, rád si fotím staré soupravy, klikaté pomalé trati atd. to ovšem neznamená, že jsem proti novým soupravám a rušení lokálek.
Doprava má být primárně efektivní a to většina lokálek prostě není. Jakákoli mrtvá ramena bez nějaké větší obsazenosti a bez vyhlídek do budoucna (rekonstrukcí) bych zařízl. Proč držet při životě trati, které se kompletně vyhýbají zástavbě, maximální rychlost je 60 a jsou zde propady rychlosti. Soustředil bych se na modernizaci toho co má smysl a pozůstatek minulosti nechal zemřít.
Mínusáře poprosím o vysvětlení.
To Vám nikdy nevysvětlí. Ti zastávají názor, že kam se jednou před 150 lety položily koleje, tam má do dneška jezdit vlak, i kdyby měl jezdit prázdný, protože je tam přece potenciál a je to ekologická doprava a lidi si k dráze cestu najdou.
Zapomněl jste na valivý odpor,to je naprosto zásadní argument.
Je ale důležité si nevšímat váhy jednotlivých vozidel apd.
Valivý odpor je krásná věc. Ale ona železnice s využitím valivého odporu nebyla nikdy vymyšlena pro přepravu jednotek lidí…
Souhlasím. Časy se mění a věci typu lokálka do každé vsi, kusové zásilky, vlakotvorba a podobně už dneska nedávají smysl.
Měli bychom se snažit železnici využít tam, kde to smysl má, což je příměstská a dálková doprava, a přeprava velkých zásilek zboží. Kontejnery, materiály, obilí….
Spíš jde o to, že když jsou prostředky na rozšiřování silnic a budování obchvatů, které pouze přitáhnou nové motoristy a stávající problém pouze odsunou jinam, kde lidi (zatím) tolik neřvou, proč není na modernizaci tratí? Kde je psáno, že se trať musí vyhýbat obcím a mít maximální rychlost 60 km/h? O tom, že to jde, přesvědčil jihomoravský kraj, kde z některých lokálek vybíhajících tratě Brno – Břeclav udělaly solidní elektrifikované odbočné tratě. Jinak se tohoto regionu nechci zastávat, např. spojení Brno – Znojmo je hotová katastrofa. Ale je vidět, že všechno jde, když je vůle. Proč třeba nejde podobně zatraktivnit… Číst vice »
Proto píši o tratích bez vyhlídek do budoucna. Jakou budoucnost má klikatá lokálka do Kralovic s velkým množstvím propadů rychlosti. Novou trať v nové stopě by nikdo nezaplatil, protože by muselo dojít ke kompletní přestavbě samotné trati Rakovník Praha, aby se cokoli změnilo a to se také nezaplatí. Taky bych rád viděl nový život pro lokálky, ale v zázraky nevěřím.
Přestavbě trati Rakovník – Praha se nevyhneme, pokud se nechceme utopit v autech. Ostatně do Kladna už se přestavuje, byť by mohla ta přestavba být velkorysejší.
A to je presne ono, kdyz uz jste zminil Brno -Znojmo. Zatimco RSD se snazi tuto trasu vylepsit (obchvat lechovic, modernizace I/53 s planovanym 2+1 do pohorelic, snaha dokoncit obchvat na I/38), tak ze strany SZ neni videt ani ta snaha cokoliv zlepsit – mozna svyjimkou trate do retzu, ale to je par km…. A ne smerem na brno. Tak se pak nedivme, ze vlakem nimdo nejezdi…
Pokud jedu z Brna do Židlochovic nebo do Hustopečí, tak jedu 90% cesty 140-160km/h. To se to pak revitalizuje…
Ekvivalentem toho jsou ve StČ kraji např. Milovice.
Tam ale nejedete 90 % cesty 140 – 160…
Vlakové spojení z Prahy do Kutné Hory by se zlepšilo, kdyby se konečně postavilo bezuvratove spojení z Kutné Hory hln do Kutné Hory města, které by se elektrizovalo, a potom by tam končily spěšně vlaky Vrchlice a třeba také osobní vlaky v relaci Praha – Nymburk – Kolín – Kutná Hora.
Ne, to není podstatné vzhledem k rozložení zástavby v Kutné Hoře (největší sídliště mezi centrem a nádražím), mnohem podstatnější je napojit celou konurbaci Čáslav – KH – Kolín přímým rychlým spojením na Prahu ve špičce 2x do hodiny. KH má svou MHD, nenuťte utrácet spousty peněz, aby poté lidé jeli v buse zpátky proti směru jízdy.
Na spojku v Kolíně jste zapomněl.
Autobus je v zimě velmi nespolehlivý dopravní prostředek.
Hlsvně když je ledovka, naledí nebo snih tak prostě obce zústanou odřiznuté od dopravy.
Takn omu tedy teskejte.
Středočeský kraj má 1144 obcí a kolik z nich má železniční zastávku? Rozhodně menšina. Jsou snad odříznuté od veřejné dopravy? Nejsou.
Tak zvlášť ve středních Čechách toto nastane, když hodně, tak pár dní v roce.
Ano ve Sředních Čechách moc nesněží, ale naledí tu byvá docela často.
Viz začátek letošního roku, kdy nastal kolaps autobusové dopravy 7 x.
7 dni za jeden měsic to mne přijde jako docela hodně.
Proto na venkově mají vsichni auto, protoze veřejná doprava je pro ně nespolehlivá socka, kterou nepoužívají.
Zrušenì vkaků a nahrazení autobusem co v zimně nejezdí dělá z veřejné jestě větši socku.
Ach jo.
Mohu poprosit o seznam těch 7 dnů?
Taky by mě to zajímalo. Bydlím ve Středočeském kraji v nadmořské výšce 390 metrů. Těsně okolo mého domu vede silnice v klesání 10 % se dvěmi ostrými zatáčkami. Autobus jsem tam pomáhal řidičovi špalkovat jednou za osm zim, když jsem viděl nehodu ve druhé zatáčce a autobus jsem u brány mého domu ještě stihl zastavit.
Má na výběr dost dní, výstraha před ledovkou v Stč. kraji byla od 5. do 10.1. pak od 13. do 15.1. a 23.1. ‚Cástečná (jen některé okresy) 31.1.
Dnes opět kolaps autobusů ve velké části kraje . Ne není to pár dní v roce, ale dost častý jev při každém větším sněžení a náledí. Mimořádnost: Zpoždění spojů v síti PID vlivem meteosituace Naposledy aktualizováno: 13.2.2025 07:44 | Tisk Stav Probíhající Od 13. 2. 2025 04:00 Do do odvolání Dotčené linky 304, 389, 403, 406, 435, 442, 451, 459, 481, 483, 554, 568, 569, 577, 578, 590, 692, 737, 741, 749, 750, 782, 788, 791, 792, 795, 805, 844, 845, 847, 854 Druh události Neodjetí spoje, Zpoždění spojů, Odklon Důvod Omezená sjízdnost vozovek vlivem meteosituace Opatření Zpoždění napříč systémem… Číst vice »
Dnes znovu: Mimořádnost: Omezení provozu vlivem meteosituace Naposledy aktualizováno: 14.2.2025 06:25 | Tisk Stav Probíhající Od 14. 2. 2025 04:15 Do do odvolání Dotčené linky 389, 590, 637, 692, 716, 728 Druh události Provoz omezen, Zpoždění spojů Důvod Zhoršená sjízdnost komunikací Opatření Na linkách PID jsou vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek zavedena následující opatření: Linka 389 Neobsluhuje úsek Kvílice, II až Slaný, Trpoměchy Linka 590 Neobsluhuje zastávky Vraný, Lukov a Vraný, Horní Kamenice Linka 637 Nebsluhuje zastávky Hudlice, u kříže a Hudlice, horní Linka 692 Nejede spoj v trase Kokořín (4:33) – Dolní Zimoř (5:00) – Liběchov (5:10) Nejede spoj v… Číst vice »
A autobusem jezdí výhradně když mají auto v servisu.
Tj. tak hloupé lhaní, až to praská dveřma…
Také bych se připojil k dotazu na konkrétní linku a kdy to bylo.
Když na dráze je ledovka nebo nasněží do výhybek, tak jste na tom úplně stejně 😉
Mhm, to je zvláštní. Kolik obcí myslíš že má spojení autobusem a kolik vlakem?
Predstavte si že jsem pri kolapsu autobusové dopravy , která párkrát za zimu prostě vždy nastane, šel 5 km pěšky pres dvě cizí obce na želeniční zastávku s vlak vzdycky přijel.
A nebo nenastane ani jednou a naopak se lidé občas nedočkají vlaku.
To se mě ještě nestalo…
Kupříkladu na R27, pokud nebyla zrovna výluka, jezdily Rakve s dokonalou spolehlivostí…
Mhm, a párkrát za rok taky je nehoda na přejezdu nebo spadne trolej. Čím to nahradíme, vrtulníkem?
Pravda, koleje brání vyjetí vozidla z jízdní dráhy.
Ono to nakonec dopadne že zbudou jen paterni trasy a jízdy na delší vzdálenosti. Lokality tehle lokalek zastanou nizkoemisni autobusy. Trasy těch lokalek využít na cyklostezky nebo pěší turistické trasy.
Třeba vlakem z Mělníka do Prahy nedává smysl vůbec. Max ten poslední z centra po nějakých akcích v O2. Na ten kokorin mimo letní sezóny jezdilo taky jen jednotky osob.
Jízda na okraj Prahy vlakem 45 minut z Mělníka (do Čakovic). Busem ve špičce přes hodinu na okraj Prahy (Ládví).. Co Vám na tom nedává smysl?
Špička je tam tak hodinu a půl. A přes hodinu to jede opravdu minimálně. K vlaku přidej ještě cestu na nádraží který je mimo. Porovnejte počet osob který se prepravi busem a vlakem a ten nesmysl vám dojde
Trať Praha – Mělník potřebuje rekonstrukci, pak tam může fungovat půlhodina plných vlaků, jako na dalších elektrifikovaných dvoukolejkách z Prahy.
Tam by se hodila odbočka z VRT před Neratovicemi. To by udělalo konkurenceschopné doby. Má to jeden problém. Nic takového se neplánuje. Jen tunel za domem pana ministra.
Ale plánuje. Jen o tom pravděpodobně nevíte.
Pokud ano, jedině dobře. NIcméně v oficiálních dokumentech na vrtky.cz nic takového není. Mohl bych ten plán vidět? Pokud tedy není jen ve vaší hlavě…
Případně odkázat na nějkou mapu, nebo dokument. Zde nic takového není: https://vrtky.cz/podripsko
Protože je to jedna z více variant a rozhodnuto ještě nebylo. V každém případě na Mělník a Neratovice se nezapomíná.
Pokud vím plánuje se (v daleké budoucnosti) odbočka z Terminálu Sever. Nikde to ale nenajdete, protože napojení terminálu bude probíhat odděleně od přípravy hlavní trasy VRT a později. Co ale vím tak to úplně pasé není (jen se toho nedočkáme nyní, ale spíš naše děti :).
To se týká „VRT“ Liberec, kterou už roky sabotuje pan Sosna. Ta ale má dva případné výjezdy z Prahy a Neratovicím ani Mělníku úplně nepomůže. Na rozdíl od sjezdu z VRT sever, někde u I/9 za Líbeznickým tunelem. Ale já jsem opravdu zvědavý, jestli mi pan Jablonecký odpoví.
Aby se místo železniční tratě nedočkali v Liberci spíš Přehrady Liberec.
Výška hladiny cca. 400 m. n. m., hráz směrem k Chrastavě.
Toho se asi nedočkáme. Spíš tahle trať postupně umře jako všechny ostatní, protože rekonstrukce v nedohlednu. Místo toho busy z obou měst (Mělník i Nera) po 15minutách pořád. Přitom většinu by mohl svozit vlak (minimálně ty Nera), ale ono se nechce. Jednodušší je navýšit počet busů, protože jsou levnější. Chápu že Borecký přímo neovlivní kdy se co začne stavět, ale mohl by aspoň vytvářet tlak a ne jenom pořád mluvit o tom že vlak je drahý a bus levnější a proto všechny tratě (s nadsázkou) postupně salámovou metodou zavřeme.
vlaky by ,ale museli jezdit taky co 15 minut ,jinej interval není moc na dojíždění vhodný
Nemyslím si, že má Borecký na mysli zrovna spoje Praha – Čakovice – Neratovice – Všetaty – Mělník. Znám dost lidí, co jezdí z Neratovic, Hovorčovic nebo Čakovic do centra Prahy vlakem.
a ty vlaky stejně jako autobus pojedou centrem Mělníka a budou tam mít zastávky? Nebo bude potřeba nejdřív dojet nějakým busem na nádraží?
V Kolíně, Nymburce, nedej bože Berouně taky nebydlej všichni u nádraží, ale světe div se, ty vlaky jezdí vytížené. Kdyby ta trať do Mělníka byla použitelná, tak by se proudy cestujících nějak rozdělily mezi busy a vlaky. Možná by i v Mělníce vznikla nějaká opravdová MHD. A samozřejmě, mezi Prahou a Mělníkem ta trať nevede pustinou.
Vlaky jsou už teď slušně plné, ale jen do Neratovic. Dál už to bohužel postrádá smysl – do Mělníka nyní jezdí pouze jeden spěšný vlak denně, jinak jen osobní (Os).
Vytížené jsou jak rychlíky a spěšné vlaky, tak i osobní spoje. Hodně lidí nastupuje ve Zloníně a Hovorčovicích, přestože trať nevede přímo středem obcí. Potenciál by tu tedy byl i vyšší, ale současná trať už kapacitně nic víc nezvládne.
Jediné udržitelné řešení je zdvoukolejnění, nebo alespoň obnovení výhyben – minimálně v Kojeticích.
Proč by vlaky jezdily po městě? Ono se nedá jet autobusem na vlak a pak rychle do centra metropole?
Hlavně je třeba modernizovat úsek Praha – Vsetaty, aby to byla moderní dvoukolejna elektrizovana trať, pokud možno s tunelovym spojením zhruba od mostu na Balabence do Čakovic, čímž by se výrazně zkrátila jízdní doba.
Ano, první část příspěvku je v pořádku. Trať z Mělníku do Prahy dává smysl již dnes a po reko tratě Neratovice – odb. Skály bude dávat smysl obzvlášť. Zrovna tam je velmi výrazný potenciál, D8 se plní až příliš rychle bez možnosti nějaké stavební úpravy.
Já vím, jsem rarita, ale budou se pak v autobusech přepravovat kola ? On každý řeší jen lidi, ale jsou místa, kde je spousta cyklistů a zase tolik způsobů jak dopravit kolo není. Problém to není, na Kokořínsku autobus s přepravou kol je, ale tam je to potřeba. A co jinde?
Praha _Mělník je vlakem vyřízená podobně jako 375 bis do Brandýsa…. Ten pořád a jezdí tím dost lidí . Používám tyto spoje, které jsou většinou vlak pro 120-200 cestujících
Lužná u Rakovníka – Chomutov, Slaný – Louny. Není to tak dávno, co šlo o hlavní tratě (hlavně první z uvedených), dokonce částečně dvoukolejné, s dálkovou rychlíkovou dopravou, dnes jsou to lokálky na pokraji zastavení provozu. Přitom jde o páteřní tratě spojující Prahu s Lounskem, Žateckem Mosteckem a Chomutovskem, potažmo Karlovarskem, ale více než 100 let zanedbávané. Jde o směry, kam se budují nové úseky dálnic a silnic dálničního typu, zatímco železnice je zakonzervována na úrovni před 150 a více lety. Je to tristní, ale co se za minulého režimu nestihlo elektrizovat, dnes jako by neexistovalo. Ve světě je trend… Číst vice »
Tratě Kladno – Chomutov a Praha – Louny (přes Hostivice i Kralupy) by se musely postavit komplet v nové trase. Ne že by se mi to nelíbilo, ale je to nereálné. Louny – Most snad jednou vyřeší novostavba odbočky z VRT.
„co se za minulého režimu nestihlo elektrizovat, dnes jako by neexistovalo“
Tak tím jste to zabil.
Já se snažím vidět věci objektivně, bez předsudků a politického podtextu. V minulých dobách se mnohé dělalo špatně, ale mnohé docela dobře. Proč by nešlo postavit nové tratě ve vytížených směrech? Dálnice se také stavějí nové a přitom zaberou daleko více pozemků než železnice. Také nejezdíte autem po polňačkách. Ale železnice by asi mnozí chtěli mít ve stavu, v jakém byly kdysi postaveny. Takový stav ale není konkurenceschopný. Někde to pochopili, jinde asi nikoli.
Nové tratě ve vytížených směrech se připravují. Pravda, jde to pomalu a narážejí na NIMBY. Přece jen dálnice jsou pro společnost atraktivnější, protože je můžou využít i obyvatelé a firmy z vesnic kolem kterých vedou, zatímco VRT jim toho moc nepřinese. Ano, budou se stavět venkovské terminály, mnohými vysmívané, ale to je cesta, jak ty tratě přiblížit i venkovanům. Ale když někdo tráví celý život v jedné vesnici, na možnost rychlého cestování vlakem do Prahy, Vídně atd ho nic nenaláká. Dálnice se přednostně staví proto, že jsou dnes významnější pro rozvoj firem a pro lidi atraktivnější. To se mnohým nelíbí,… Číst vice »
Osobní železniční doprava má pro lidi význam tehdy, pokud je v centru obce, nebo je tam terminál pro autobusovou dopravu, parkoviště pro auta a popř cyklovez. Sjezdy podobne ze sjezdu z dálnic pro místní dopravu, je vhodné udělat z VRTek, ne však z běžných železničních tratí. To do jisté míry omezuje trasování železničních tratí. Při stavbě 4. koridoru zastávky Jesetice, Červený Újezd a Strezimir se natolik vzdalily od obcí, že pro zmíněné obce prakticky nemají význam. Na straně druhé Olbramovice, kde má vyrůst parkoviště jsou zajímavé pro relace Praha – Benešov – Tábor – České Budějovice.
Ano, byly to hlavní tratě, protože celá monarchie, později republika, jela na uhlí a toho byla celá podkrušnohorská pánev plná. Těch několik málo rychlíků (a jeden expres) v době neexistence D6 a D7 byly jen doplněk zmíněné nákladní dopravy, kvůli které se ty tratě stavěly.
A stejně Pražsko-duchcovská dráha stihla zkrachovat pár let po otevření, protože to její trasování nebylo vhodné ani pro uhlí.
Rychlíků jezdilo dříve obecně mnohem méně než dnes (tedy kromě např. nočních Praha – Košice, ale to je jedna z výjimek), ale o to jezdily delší (kdo kdy u nás naposledy viděl vlak o 15 vozech, tedy s výjimkou RJ do Chorvatska, které již ale nejezdí?). Byla jiná doba. Tehdy se cestující podřídil jízdnímu řádu. V některých zemích je to i dnes (třeba v Norsku jezdí mezi velkými městy cca 3 až 4 rychlíky denně a jezdí plné a přitom celkem dlouhé; když se chce někdo přeplavit trajektem, musí vzít za vděk spojem třeba ve 2 h v noci, atd.,… Číst vice »
V Norsku se mezi velkými městy primárně létá, ty nepočetné dálkové vlaky slouží k obsluze mezilehlých městeček. Je třeba vzít v úvahu nízkou hustotu zalidnění a velké vzdálenosti v Norsku, to úplně na střední Evropu napasovat nejde.
S tím desetiminutovým intervalem zase střílíte trochu mimo.
Rozloha i rozložení obyvatel se v Norsku a naší republice opravdu hodně liší. Co vzít nějaký rozumnější příklad? Rychlíky o 15 vozech (kratších než dnes), co nedostatečně výkonná lokomotiva uvlekla stovkou jednou nebo párkrát denně, to je jen ukázka toho, jak malou kapacitu bylo ochotné socialistické hospodářství vyhradit osobní dopravě. Nic moc positivního bych v tom neviděl. Poslední podobný jsem viděl poměrně nedávno, byl to ten European Sleeper. Krakonoš je občas vidět 11vozový. Sedmivozové expresy na Berlín, Vídeň a Budapešť se ukázaly jako nepřijatelně krátké, tak se kupují devítivozové. Některé rychlíky jezdí krátké a často kvůli tomu, aby přetáhly víc… Číst vice »
Ta doba tzv. dřívbylolípu stála s prominutím úplně za howno a v případě železniční dopravy měla tato doba doběh až k roku 2000. Až tehdy se věci začaly měnit, protože dráha už si nemohla dělat to, co by chtěla, musela se začít podřizovat krajským organizátorům a nakonec i Ministerstvo dopravy začalo mluvit dráze do toho, kam budou vlaky jezdit. Až někdy v roce 2010 mohli cestující ocenit dlouhodobou práci objednatelů a po roce 2012 nastal boom neobjednavaných vlaků, který vyrovnal velkou disproporci mezi poptávkou a nabídkou nejen mezi Prahou a Ostravou, ale i mezi Prahou a Vídni či Bratislavou.
Středočeský kraj plánuje novou trať Kladno – Slaný. Přesto pro Louny to nebude vhodné.
To opravdu az ta odbočka VRT. Snad se jí dočkáme.
V pohodě. Klidně zrušit a autobusy napojit na přestupy na vlaky.
Tak to bývalo před rokem 1953, když dráhy provozovaly autobusovou dopravu a hlavně dopravovali lidi k vlakům. Jízdní řády z t é doby převzalo ČSAD a vydržely někde až do privatizace, kdy si všichni dopravci začali konkurovat, a protože je platí kraje, jezdí tak, aby nikoho nemuseli vozit.
Evidentně nemáte vůbec ponětí o tom, jak se dneska organizuje a objednává veřejná doprava.
Zdravíme pamětníka autobusové divize ČSD a přejeme klidné stáří bez zbytečných výletů za intelektuální horizont.
OK, ale nejdřív to zkusit v uzlech, například v Berouně. 😀
Zrušit ano, ale ty autobusy.
Protože jezdí podél železničních tratí a tím pak uměle vytváří dojem, že jsou vlaky zbytečné.
Autobusy musí jezdit kolmo k vlaku, aby obsloužily ty obce, kde trať nevede!
To se Vám poděkuji v trojměstí až jim například zrušíte 394. 😀
Tak hlavně že pro bafuňáře z TOP09 a bývalého votického starostu Slavíka může jezdit v hodinovém taktu vzduchovozič mezi Olbramovicemi a nádražím Votice (kde bafuňář ráčí bydlet).
Zbytek světa tam stejně musí přestoupit na autobus (který nejede hned) a popojet ještě 2 km do civilizace – namísto garantovaných přípojů autobusu k rychlíku na jeden přestup.
Nejenže je to pro cestující naprostej voser, ale pro kraj to musí být o miliony ročně dražší. Pokud je možná tato hovadina, řeči o šetření neberu vážně.
Samozřejmě, takové excesy by neměly existovat. Správně by mezi Olbramovicemi a Chotovinami neměl jezdit žádný osobní vlak, naopak všechny R a Sp vlaky by měly zastavovat v Heřmaničkách (kde je vybudováno i patřičně dlouhé nástupiště) a odtud by měly jezdit návazné autobusy směr Sedlec-Prčice a Milevsko a nejen tímto směrem.
Přesně tak, ale na to zatím nebyla odvaha
Naivně jsem si myslel, že když už se buduje železnice do Kladna (obyčejná, dvoukolejná, elektrifikovaná), že se radní ze Slaného, Loun, Rakovníka… budou zajímat o to, zda by taková trať nemohla pokračovala dál na západ. Ale ono nic.
Bez napojení těchto lokálek na pořádnou trať jsou tyto dráhy odsouzeny k zániku.
Cestující by byl ochoten použít lokálku, pokud se s ní do 15 (max. 20 minut) dostane na přestup a zbylých 70 km do centra Prahy udělá za 30 minut.
Ale přestupovat z lokálky na lokálku nikdo dělat nebude.
To bylo opravdu naivní. Něco takovýho se v našem nimbystánu nemůže postavit.
Leda že by napřed vyřešil ty NIMBY a pak teprve to začal pořádně řešit, že?
Všechno to trvá hrozně dlouho, ale teď je nejlepší čas o těchto zlepšeních začít mluvit, aby se do doby než bude Praha-Kladno hotové, vyjasnilo co s tím dál – zda se něco dá vyhrát a za kolik.
Jinak stavět paralelní (drahý investičně i provozně) vlakový systém konkurující autobusu pro městečka typu Rakovník není úplně reálné. Pokud by tamtudy vedla hlavní trať, tak je to trochu něco jiného, ale v Rakovník je trochu konec světa a má skvělé spojení po (nikterak vytížené) dálnici.
Však tam hlavní trať vede. Praha – Kladno – Rakovník – Blatno u Jesenice – Bečov nad Teplou – Karlovy Vary dolní nádraží – Karlovy Vary horní nádraží. To že je to rozpadající se jednokolejka na 50 km/h. Neznamená, že by z toho pořádnou trať nešlo udělat.
No, nešlo. Tedy nešlo by to za stovky milionů nebo nižší jednotky miliard. Pokud byste do toho dal desítky miliard tak jde všechno.
Stovky miliard. A i tak by ta trať vedla „územím nikoho“, protože mezi Kladnem (69 tis. obyv.) a Karovými Vary (49 tis. obyv.) je jediné významnější město Rakovník a i ten má jenom 16 tisíc obyvatel.
Takže ponecháme místa, která se vylidňují, svému osudu, a radši se budeme všichni tlačit v Praze v autech.
To je opravdu rozvoj vnitřní periferie jak noha…
Má cenu řešit Mělník, Neratovice apd.
Lubenci nebo Žluticím nepomůže nic, co by alespoň trošičku omlouvalo vyhazování miliard do kanálu.
On se legendární pan „potenciál “ už zase přestěhoval? Z Krupky do Blatna?
Tak jsme se pobavili, co tam máte dále? Ještě nějaký veselý projekt?
Ono Slaný je na dálnici ku Praze a přímá trať Kladno – Slaný taky nevede, takže tohle je asi marné navazovat Slaný na PRAK. Jsem sice odpůrce rušení lokálek, ale někde to v našem kraji smysl má, třeba v Posázaví by stačila jen páteřní trať a trať K.H. město – Zruč, či U. Janovice – Ledečko jen víkendy nebo zrušit. Na druhou stranu je tam významný autoprovoz Kolín směr U. Janovice i hromada autobusů, které se rozjíždí do vesnic, ale pro lidi asi zajímavější spojení napřímo busem z centra než z nádraží s přestupem někde na cestě. Dneska je lenost… Číst vice »
Situací v Posázaví a oblasti okolo Uhl. Janovic hodně zamíchá vznik VRT terminálu u Bečvár. To pak ty dojezdové časy do centra Prahy budou vypadat úplně jinak než dneska.
To je pravda, vzroste tam IAD, která se bude stahovat na ten 1 zastavující vlak za hodinu, který se na tu trať buď nevejde, nebo způsobu naprostý neproklad všech ostatních rychlejších tras na Brno.
Vídeň – Retz (Znojmo)?
Vídeň – Laa?
Mnohem víc na „konci světa“ s taktovou dopravou moderním vlakem
Tak daleko a v takových souvislostech se u nás neuvažuje. Ale zato už dobých 20 let víme, že na trase D metra budou jezdit vlaky bez strojvedoucích. To je pro českého konzumního člověka asi větší senzace než nějaké tratě dál za Kladno, kam „normální“ člověk stejně bude jezdit autem.
Ona je to senzace nejen „pro českého konzumního člověka“, ale i pro DPP, protože by na to asi nikdy nesehnal lidi.
Ono i té trati na Kladno neustále někdo hází klacky pod nohy. Logiku některých dnešních lidí zkrátka nejsem schopen pochopit. Hlavně se zde stalo trendem, že každý může kecat do všeho, nejlépe do věcí, o kterých absolutně nic není, a ještě se to mediálně přiživuje. Ideální podhoubí pro prosazování lobbistických zájmů, které se mnohdy navenek tváří, jak moc jim jde o blaho a potřeby lidí (musíme za vesnicí nechat vybudovat velkosklady, abychom mohli za ty penízky dětem postavit školku, apod.) .
Louny má řešit nová trať Nová Ves – Most (odbočná větev z VRT Praha – Drážďany). Ze Slaného železnice nikdy konkurenceschopná nebude – než by vlak dojel po nové trati do Kladna, bude auto nebo autobus na terminálu Dlouhá Míle. A jen pro Rakovník se nějaký významný upgrade trati z Kladna nevyplatí – tím směrem je akorát vnitřní periferie kde nejsou dostatečné zdrojove a cíle dopravy na to, aby to obhájilo modernizaci s nákladnými přeložkami v členitém terénu.
Ta větev na Most by se měla od trati na Drážďany oddělit až za Roudnicí nad Labem, nikoli už v Nové Vsi.
To slyším poprvé. Máte k tomu nějaký zdroj? Třeba SŽ píšou o Nové Vsi: https://vrtky.cz/poohri Nespletl jste si to s propojkou na trať 090?
Rakovník je, čistě namátkou, město cca 4x větší než např. rakouský Retz (kousek za Znojmem). Přitom je daleko blíže hlavnímu městu. Kapacitní trať Praha – Rakovník podle vás (a jistě i podle mnoha jiných) nemá smysl. Z Vídně do Retzu, což je cca dvakrát větší vzdálenost, přitom jezdí v pracovní dny vlaky tvořené až 5 patrovými vozy po 30 minutách, mimo špičku po hodině. I tato trať musela přitom projít nákladnou modernizací. Netvrdím, že vlaky jezdí po celý den v celé trase plně vytížené, ale jezdí, a asi k tomu ÖBB nějaký důvod mají. Podobně do Gmündu. Ve Švýcarsku a… Číst vice »
A nebude to tím, že Rakousko je bohatší země, která má prakticky dostavěnou dálniční síť, výrazně řidší železniční síť, hlavní tratě v optimálním stavu a vydatně pokročilo ve stavbě VRT? Já proti lepší trati do Rakovníku a priori nic nemám, žel na české dopravní síti je asi tak 150 prioritnějších staveb… Btw. ta trať do Retzu patrně také neprošla nákladnější modernizací s přeložkami. Spíše jen rekonstrukcí ve stávající stopě. A to by na trati z Kladna do Rakovníku na konkurenceschopné spojení spíše nestačilo.
Trať do Retzu a všechny tratě v okolí prošly výrazným rušením okolních lokálek, které v zásadě bez výjímky všechny zařvaly. Z asi 15 trati zbyly v zásadě 4 radiály, zbytek jezdí busy. Na dojíždění do Vídně to časově není konkurenceschopné, využívá se to spíše pro dojezd jednotek a synergické zlepšení pomalým, ale za to přímým spojením než vytvářením přestupu.
https://www.nasekladno.cz/ze-slaneho-do-centra-prahy-za-50-minut-ve-hre-jsou-dve-varianty/
Je dobré si připomenout to číslo, kolik se při té minulé redukci ve Středočeském kraji ušetřilo (byly to jednotky nebo nižší desítky milionů?). Kolik to je, v porovnání s tím, že teď Správa železnic vynaloží šest nebo osm miliard za rekonstrukci České Třebové nebo stovky milionů za kdejakou budovu.
Nicméně Středočeský kraj si za ty peníze mohl objednat něco jiného, ne že by je vrátil do státního rozpočtu.
Ale odpověď, kolik to bylo, jste nenabídl…
Jak souvisí dopravní obslužnost objednávaná Středočeským krajem s přestavbou uzlu Česká Třebová?
Nevím ale lokálka na Donříš ný zasloužila moderní soupravy, ideálně BEMU a nasměrovat k ní busy, co jezdí po D4, popřípadě i pár záchytných parkovišť. To by pak ráno nestačil ani interval 15 minut a i s vlaky pro 600 lidí, stejně jako na trati 171
Naivko. Fakt myslíš, že někdo pojede z Dobříše do Prahy vlakem, když autobus ho tam doveze za nějakých 40 minut?
Otázkou je, kam do Prahy člověk jede. Na Smíchov nebo do centra bude autobus vždycky výhodnější ale třeba na Prahu 4 (Krč, Kačerov) ten vlak smysl má.
Ikdyž jste si vybral jednu cestu z tisíce a budu tak naivní, že dám Dobříš nádr. a Praha Kačerov, tak je to stále rychlejší autobusy. Všechny vesnice podél této trati jsou obslouženy buď stejně kvalitně nebo i kvalitněji autobusy.
Provozování vlaků na této trati nemá žádný ekonomický smysl. Ty peníze se dají použít jinde a efektivněji.
Tady jsou možná jen dvě řešení: buď se ta trať zmodernizuje (ETCS, zrychlení, částečná elektrizace) a nasadí se na ni modernější vozidla, a nebo se na ní osobní provoz nadobro uzavře. V současné podobě má před sebou posledních maximálně 5 let – v prosinci 2029 končí smlouva se stávajícím dopravcem.
A co jízdní doba? Než to sjede do Vraneho, tak jsou lidi Busem v práci.
Šoto naivní představa…
Mluvilo se o využítí vlečky Kovohutí Mníšek pro natažení vlaku k centru Mníšku. Jaké investice by to vyžadovalo, aby to bylo aspoň trochu konkurenceschopné autobusu, je otázka.
V případě dvojkolejky ze Skochovic do Vršovic s drátem by to asi konkurenceschopné být mohlo…
Bych tam rovnou ukončil i autobusy od Příbrami, ať si „užijí“ lokálky i další dojíždějící. 😆
Houby. Autobusy od Příbrami samozřejmě zrušit úplně. Pro jejich dobro. Maj tam vlak a ten je vždycky lepší.
Jasně. Vlak je lepší o tu půlhodinu, o kterou má delší jízdní dobu, a o ten mnohonásobně delší interval. 😀
Až bude Berounský tunel, dostane nějakou konkurenceschopnost. Přinejmenším dovolí hodinový interval.
Jojo…a tím se vytvoří náležitý společenský tlak na zvýšení úrovně železničního spojení.
Moc nechápu, pro tohle téma tak pobuřuje. Spousta lokálek je nekonkurenceschopných, jezdí oklikou a pomalu, protože odpovídají potřebám 19. století, tak na takových tratích asi nemá smysl udržovat provoz. Já nejsem pro rušení každé lokálky, ale zabývat se tím, kde provoz smysl má a kde ne, snad je to, co od politiků chceme, ne?
Souhlasím, ale pro některé přítomné je snem zachování každé tratě v plném provozu, protože mají rádi vláčky a jsou přesvědčeni, že mají být zachovány bez ohledu na náklady.
Přesně tak, vzpomínám si jak mě tady málem umlátili zachránci skanzenu pražcem, když se tady debatovalo o trati Velká Kraš – Vidnava, že tam budou jezdit náklady s kaolínem třikrát hurá… a měla by se obnovit osobní. Já jsem se jim smál a říkal, že je to leda tak na rozebrání svršku a odejmutí pozemku pro dráhu. Většinou ty nepoužívané tratě jen blokují pozemky v katastrech…
Jako trať Heřmanův Městem – Chrudim. Bus po silnici to zvládne podle linky za 13 – 21 minut, vlak v roce 2009 20 minut, ale dovezl by Vás na město, bus Vás doveze k nádraží, kde jsou zas další případné vazby na vlak/bus.
Taky mám rád vláčky, ale zároveň vnímám železnice jen jako jeden z druhů VHD, který by měl fungovat v symbióze s těmi ostatními a poskytovat výhody tam, kde to má smysl. Což mně dává smysl hlavně na hlavních tratích. A určitě budou lokálky, které má smysl zachovat, protože obslouží území lépe než bus, ale takové nebudou všechny, že.
Ano, souhlas.
Velká řada zdejších diskutérů má ráda vláčky a je toho názoru, že železnice je tou nejdůležitější funkcí státu i lidské společnosti, a proto jsou všichni povinni se jim na tu jejich zálibu složit. Berte to s humorem. 🙂
Lokálku do každé vesnice a rohlíky po Praze tramvají 😀
A mléko až ke dveřím.
A pro některé přítomné zase jen škrtání peněz bez ohledu na rozvoj regionu. Škrtat umí každý trouba, budovat nové ale ne. Ty autobusy nikoho nespasí, když region vymírá. Žádnou vizi rozvoje nevidím a to je celej problém. A tady se to ještě oslavuje jako závan zdravého rozumu.
Absurdní.
Nakonec se zruší i ty autobusy (protože budou jezdit natolik prázdné, že si toho i jejich milovník Borecký všimne), a rozvoj regionu bude dystanázie.
Které je možné ušetřit na prázdných autobusech.
Pro začátek je netahat i o víkendu, kdy škola nefunguje a doktoři taky ne.
Protože autobusy nejsou plnohodnotná náhrada. To že díky nižší ceně pak můžou jezdit častěji možná platí těsně po nahrazení, ale postupně se to proškrtává. Použitelné zůstanou špičky pracovního dne, ale v okrajové časy a o víkendech je nabídka veřejné dopravy sporadická a někde i nulová. Navíc se autobusová doprava soutěží s důrazem na cenu a vyhrávají to i naprosto neseriózní firmy s nedostatkem adekvátních vozů a personálu. Pokud má vaše oblast smůlu na poskytovatele, je to katastrofa. Zrušené spoje, zpoždění desítek minut, to vše skoro pravidelně a nedovoláte se žádné pomoci. PID to není schopen vyřešit. Je to paradox, na… Číst vice »
Což si má řešit zastupitelstvo obce s krajem individuální dopravou na objednávku a ne nesmyslným udržováním vlaků na neperspektivní trati.
Podle zákona je tohle povinen dělat kraj. Borecký si ze zákona udělal trhací kalendář a kasíruje bez mandátu.
Ale co čekat od takového politika, když to samé se děje třeba ve zdravotnictví (zubaři) a jeho strana to má za dobré.
Každej si tady prostě dělá co chce a pak se všichni diví, že stát je neefektivní.
Doporučoval bych si nastudovat několik rozhodnutí soudu ve sporu Kladno vs. Středočeský kraj na téma standardy dopravní obslužnosti.
Pak bych ještě poprosil o vysvětlení věty „kasíruje bez mandátu“ a „udělal si ze zákona trhací kalendář“
Kraj to řeší jako objednavatel na základě požadavků od obcí….
Autobusy mnohdy nenavazují na vlaky, takže a dojíždění špatné… a samozřejmě každý naslibuje více autobusů a pak je zredukuje, protože s nimi jezdí také málo lidí. Málo lidí jezdí i proto, že jsou lokálky nemodernizované, mají zastávky na nevhodných místech apod. Co se týká kraje, tak by na těch lokálkách odněkud někam měl zachovat základní obslužnost vlaky doplněnou autobusy, někde holt jen turistický provoz, ale to pak nečekejte od SŽ investici do víkendové lokálky…
Jasně, ale aby některé lokálky byly opravdu využívané, jak píšete zastávky daleko od obcí, rovnalo by se to nákladům v miliardách a to si myslím, že dokážeme utratit smysluplněji. A ano, ani tím busem nebude jezdit tolik lidí, protože auta a málo obydlené vesnice.
A tak ty miliardy utratíme za parkovací domy pro ta auta, přičemž se nezbavíme kolon a „potřeby“ stavět další jízdní pruhy. Určité řešení pro opravdu řídce obydlené oblasti jsou parkoviště a mikrobusy na zavolání ke tratím, kde už se lidí sjede více. Za velmi řídce obydlené bych ale nepovažoval města typu Vidnava, Kouřim, Mníšek pod Brdy, natož Dobříš. Tam by stálo za to s těmi tratěmi něco dělat i pro náklady, které teď máme většinou v kamionech, a že těch se pak tvoří též kolony…
Vidnavy se omezení železniční dopravy ve středočeském kraji doufám týkat nebude 😂
A proto Flixbus křižuje svými autobusy celou Evropu několikrát denně zpravidla bez dotací. Všimněte si, že se řeší tratě, kde mají místo vlaků (810) jezdit mikrobusy nikoliv autobusy. Takže v případě potřeby přepravní špičku zvladnou klasické autobusy, leda by jste byl ochoten financovat rozdíl nákladů. Co se týče zrušených autobusů bylo to zpravidla v začátcích smluv nových dopravců (Ústecký kraj, tuším Pardubický kraj) a pouze po nějakou dočasnou dobu a zpravidla vyja zajištěna alespoň minimální dopravní obslužnost. Prostě přijměte jako fakt, že spoustu trati se zastávkami kdesi v polích s traťovou rychlostí do 50 km/hod budou postupně nahrazeny autobusy, protože… Číst vice »
Proč se tedy něco nedělá s těmi zastávkami, které by šly přisunout obcím a městům, a příslušnými tratěmi, aby tam šlo jezdit třeba i do 80 km/h, nýbrž se modernizují vedlejší silnice, aby vyhovovaly větším a těžším vozům, a vše kromě aut je z nich pak vyháněno na cyklostezky? Přičemž čelíme rostoucím problémům s přemírou aut…
Protože než SŽ přesune jednu zastávku, trvá to 8 let a stojí 16 milionů.
No…. u nás v obci přesun perónu jen podel kolejí (který je z historických důvodů „daleko“ od obce, protože tam bývala stanice, nákladiště, vlečka….) trvá SŽ už asi 5 let – ideální podmínky, není to v oblouku, okolní pozemky obce, obec nadbíhá, poskytuje součinnost…. a stále nic.
Nějaké, byť drobné přetrasování tratě, je bez velkých změn v SŽ naprosté sci-fi.
Myslíte kdyby nynější management přeložili dlouhodobě na Špilberk?
Jako ze nacpeme miliardy do kazde lokalky, aby pretrasovali koleje blize k vesnici (i tak to bude dal, nez dokaze zastavit autobus), abychom pak na tu trat nasadili nejake imaginarni mikro 810 v poptavkovem rezimu?
V době, kdy se začne efektivně hospodařit, tak už budou 810 pouze v brněnském kraji, a později ani to ne.
Ve vozovém parku by je nahradila nějaká varianta 672.:
https://www.bahnbilder.de/1200/672-919-hanseatischen-eisenbahn-gmbh-1317339.jpg
Lužec má 1500 obyvatel. Kolik cestujících vygeneruje?
Tam buď postavit most přes Vltavu a propojit na Neratovice, nebo zrušit. Takový cancour nedává provozně smysl.
Naopak je to logická konečná časti vlaku od Kralup, jen tam chybí trolej.
A jak by to bylo s troleji na tom zvedacím mostě přes kanál. A je v Luzci dostatek místa pro autobusový a cyklistický terminál? Jen tak by dávala elektrizace tratě do Luzce smysl.
Když budou mít vlak, tak se jim autobusy zruší, protože ztratí smysl.
Při zastavování R21 ve Vraňanech by bylo na co přestoupit.
To první!
Protože by museli kraje vytvořit nějaký dlouhodobý plán a vykomunikovat se SŽ, aby se rozdělí tratě na tratě s dobrým trasováním, tratě, kde je nutné upravit trasování či zvýšit rychlost a tratě určené ke zrušení provozu.
A zpravidla kraje mají minimální plány, natož aby to řešili se SŽ s nějakými výraznými dopady ke zlepšení provozu.
Jmenuje se to Plán dopravní obslužnosti, vytváří se ze zákona a je standardně přístupný na webu…
Ale neplánuje se na sto let dopředu jak by se SŽ a šotoušům líbilo.
Protože na pět let to jako stačí, jo? ;-D
Ano. Za pět let se toho změní tolik že víc by stejně nemělo smysl.
Asi že většina politiků vidí jen v kontextu téhož volebního období.
Jo, to je znama vec, ze to je fyzikalni vlastnost autobusu, ze o vikendu a v sedle nejezdi…
Fyzikální ne, ale reálně to tak často dopadá. To je ten rozdíl mezi teorií a praxí.
Ha ha, tenhle vtip už máme doma tolikrát, že na něm ani neutíráme prach…
Není to fyzikální vlastnost autobusu, ale mentální vlastnost řady objednatelů.
No…hlavně že nepotřebuje jezdit.
Ti kdo by někam jeli, tak pojedou rovnou autem…
To je spíše vlastnost sítě, že do té autobusové lze o víkendu snadněji řezat. Lokálka může propojovat uzly.
Tohle všechno řeší integrované dopravní systémy a odpovědný přístup objednavatelů a postupně se to šíří i do těch dopravně zaostalejších krajů ČR.
Vy jste ten článek nečetl, že? A nebo četl, ale vůbec nepochopil, jak probíhá objednávání veřejné dopravy ve Středočeském kraji. Tedy že bez vědomí a souhlasu obcí se nezmění vůbec nic, ani k lepšímu ani k horšímu.
Problém nejsou ty myšlenky samotné, problém je, že se to řeší politicky a někdy „ze dne na den“, namísto aby to bylo v nějakých dlouhodobých dopravních plánech a počítalo se s tím alespoň ten rok dopředu a všichni se na to mohli připravit. A další problém samozřejmě je, že často se úmyslně předtím zbastlí jízdní řád té tratě natolik, že opravdu použitelný není a nikdo tam v podstatě jezdit ani nemůže.
Ale vždyť ten článek je o tom, že krajský úřad o tom chce s obcemi jednat, ne že se to zítra všechno překope.
Jako minule?
Nebo se zabyvat tim co se ma udelat aby to smysl melo.
Lokálky šlo dávno zrychlit a zatraktivnit. Mimochodem, za lokály jsou dnes považovány i některé bývalé rychlíkové tratě! Auta taky stále nejezdí po prašných silnicích. Dále nechápu, jak může být autobus efektivnější než vlak (i srovnatelné kapacity). Pominu-li čistě fyzikální aspekt (silniční vozidlo má oproti kolejovému mnohem větší valivé odpory), životnost autobusu představuje zlomek životnosti vlaku. V autobuse musí být řidič, ve vlaku strojvedoucí, další osoby být nutně nemusí. Trať lze řídit dálkově, takže nutní nejsou ani výpravčí (tím se nechci žádných dotknout, jsem rád, že někde jsou). Jediné, co vlaky objektivně prodražuje, je nejspíš platba za dopravní cestu, která na… Číst vice »
Nějaký nižší valivý odpor je vám na prd, když ve vozidle o hmotnosti minimálně 20 tun vezete 10 lidí. Železniční vozidlo sice vydrží déle, ale taky je investičně dražší, takže opět má smysl až od nějakého objemu lidí/nákladu. A ano, je to politicko-ekonomický problém – politik rozhoduje, za co se utratí peníze vybrané na daních. A je to tak dobře, nechci aby o penězích rozhodoval jen nějaká osoba bez odpovědnosti.
A u autobusu obsazeného 10 lidmi vyšší valivý odpor nevadí? Hmotnost autobusu je přitom při srovnatelné kapacitě srovnatelná s hmotností vlaku. Vlak se rozjede a jede, po rovině většinou výběhem. Autobus se neustále rozjíždí, brzdí, překonává převýšení, které trať běžně vůbec nemá. Ale když politikům tak důvěřujete, nechci vám kazit iluze.
A přesto to ten autobus dává za 30 l / 100 km a vlak za 100 – 150 l / 100 km.
Jak mi vysvětlíte ten valivý odpor?
Trať lze řídit dálkově, ale ty peníze, které za to SŽ ochotně AŽD zaplatí…
A přesto je vlak násobně dražší, protože k tomu, co po něm dnes chceme prostě a jednoduše nikdy nebyl určen. Srovnatelná kapacita je k ničemu, když tím jezdí 5 lidí.
Ten bus ale také staví tam kde jsou lidi a né jako vlak někde v polích.
„Má smysl šukafonie z A do B“ – to je v principu blbá otázka.
Správně by bylo „jak objednat efektivní vhd“.
Protože většina lokálek je konkurenceschopných, kdyby jim do toho sabotéři typu Boreckého neházeli vidle, případně úmyslně neškodili.
Nekonkurenceschopné jsou naopak autobusy, protože pak lidi jezdí rovnou autem. Autobusy pak jezdí výhradně ti, co nemají ŘP, protože ho buď ještě nemají (školní děti) nebo ho už nemají (někteří důchodci).
No jo, volby do krajů už proběhly, tak se nepopulární témata mohou znovu otevřít 😛 😀
Ve volbách bohužel nepřišla dostatečně důrazná stopka, takže můžou likvidovat dál. 🙁
Nepřišla, protože to je lidem jedno, když ji nevyužívají?
Hlavně chybí rozumná alternativa, to je největší problém. Spousta lidí by třeba i ráda dala najevo nespokojenost, ale přece kvůli tomu nebudeme volit Anofert.
Spíš není vlaková doprava tématem které rozhoduje volby.
Který s tím mimochodem reálně nedělá také nic. Sice se možná zastane zachování statu quo, ale to je snad ještě horší alibismus. Něco málo se sem tam zlepší, aby se neřeklo, ale jde to strašně pomalu a neochotně, a současně se další věci zase obrátí k horšímu.
Anofert, který do rušení nutí.
Viz přestal zastavovat rychlíkem Praha – Děčín ve Vraňanech, aby kraj nemohl na co navázat šukafony do Lužve.
Zajistil smlouvu, aby kilometr šukafonu stál stejně jako kilometr dvouelefanta.
Protože zanedbané regiony mají mnohem méně obyvatel, než to pražské příměsto?
To bude slušná oblast bez mezikrajského železničního spojení.
A navíc potvrzení „salámové metody“ (i když na t-124 byl ten „salám nakrojen“ už před 13 lety).
Co to je mezikrajské železniční spojení?
V tomto případě spojení mezi středočeským a ústeckým krajem.
A k čemu je takové spojení dobré? Ona neexistuje síť dálnic, silnic 1 a 2 třídy která mezikrajské spojení umožňuje hned na několika místech? Proto je potřeba lokálka pro 5,5 cestujícího? 🙂
“ poptávková doprava je do řídce osídlených regionů velmi dobré a pro cestující flexibilní řešení,“
Jako náhrada dopravy pravidelné rozhodně není. Tyto kroky pouze podporují vysídlování, úplně zabíjí cílovou turistiku a veřejné rozpočty v důsledku nejen že nijak neušetří, ale naopak budou tratit. Potvrzuje to každá studie, která se na to kdy udělala, ale ČR je asi zase speciální výjimka v celém vesmíru.
Je to jako s degresí expresů na rychlíky, rychlíků na spěšné vlaky, těch na zastávkové. Náhrada zastávkových autobusy, autobusů dodávkami, dodávek auty (a někdy při pěkném počasí ještě koly nebo chůzí). Současně se ze samot stávají ruiny, z vesnic samoty, z městeček vesnice, a města už nevědí, kam nacpat další baráky, silnice, parkoviště, tunely atd. Zčásti je to asi přirozený koloběh (na jehož mezi je kolaps a znovuzrození), ale proč to uhánět, netuším. Souvisí s tím i proměna krajiny, spotřeba zdrojů atd. Centralizace do určité míry, proč ne, ale bude jedno světové velkoměsto s potřebou zásobování z celé planety tím… Číst vice »
A místo jedna kde s kým není lepší je dívat na data od mobilních operátorů o tom jak skutečně vypadají cesty lidí? Vy starostovi hlasite kdy a kam potřebuje dojíždět?
Skutečné cesty lidí se odvíjí od možností, které jsou k dispozici. Když zrušíme vlak, přesunou se do aut a autobusů. Když zrušíme autobus, přesunou se do aut nebo přestanou dojíždět. Takže z toho nelze predikovat skutečnou potřebu optimálního spojení. Pokud budu mít např. přímý spoj co 15 minut do lokality, kde se nabízí práce, bude má skutečná cesta vypadat jinak, než když tam ten spoj nebude. Data mobilních operátorů tak ukazují aktuální stav, nikoliv ten optimální.
Data od mobilních operátorů pan Borecký má. Má je stoprocentně IPR Praha, PID, prezentovali je Scheinherr, Hřib, bývalý a současný radní pro dopravu, Hlaváček, radní pro územní plánování Prahy atd. Podle nich se to totiž řídí. Jenomže pokud chcete efektivitu, tak vám z toho vyjde, že rozptýlené obce jsou děsivě neefektivní na obsluhu. Vemte si, že čtvrti jako Žižkov mají třeba 60 tis obyvatel a obsloužite ji do deseti km tramvaje a nějakým autobusem. Nebo si sečtěte kolik mají obce na trati 171 – Radotín, Černošice, Řevnice, Dobřichovice, atd. A srovnejte to s počtem obyvatel, které obsluhuje třeba Mšenka –… Číst vice »
Samozřejmě, že je to “neefektivní” na obsluhu, jenže centralizace má obrovskou řadu rizik – když klekne jedna věc na jediném místě, zhroutí se celá ekonomika nebo bezpečnost.
Zrovna mšenku poslal do kytek systém rušení nejvytíženějších spojů. O to samé se snažili i na turnovský trati, kdy se zrušil vlak z odpolední šichty směr Praha. Donutili lidí najít si jinou alternativu a nyní se diví, že s tím nikdo nechce jezdit.
Zrovna kolem Mšenky jsem si nevšiml, že by jezdily busy nově častěji, lépe, tzn. třeba v nějakém použitelném, zapamatovatelném taktu, lidi volají (z těch větších obcí samozřejmě) po přímých, ne vymetákových spojích, atp. Nepoužitelné je to více méně stejně jako dříve. Je to prašť jako uhoď. Kdo má auto, jede autem. I ta turistická frekvence jde díky redukční péči do kytek.
On je často problém taky v tom, že obce nevědí co vlastně chtějí. A nebo to vědí, ale chtějí něco úplně jiného než chtějí sousedé ve druhé obci. Takže udělat na to nějaký rozumný dopravní model, který by vyhovoval všem, je nemožné.
A taky nemožnost navázat přestupy na obou koncích, když se trvalo na pobytu v každé zastávce. (Chyběla minuta, stačilo projíždět)
Tady jde o spádovost a Mšeno to převážně dělilo. Plno lidí do Boleslavi sichtaky a školáky jezdívala plná 810. Jenže to by se zrovna nejužívanější spoje nesměly zrušit, lidí začli v mnohem větší míře používat auta. Dalším hřebíkem do rakve jsou oblíbené každoroční výluky, kdy je pravidelně flikovany jeden a ten samý úsek viz. 070. Ty lidi se odradí.
Mšenky je fakt škoda zvlášť když se půlka rekonstruovale (avšak to provedení za moc nestojí )
Ve středních čechách bych nejdříve řešil mýto v praze, redukci tranzitu, vyšší pokuty pro kamiony do zákazu vjezdu a rychlostní radary. Přinese to do rozpočtu o dva a více řádú více peněz než zrušení třech párů šukafonů denně na nějaké zapomenuté lokálce.
To je whataboutismus jako víno. Jak to souvisí s článkem? Proč by se nemohlo dělat obojí současně? Víte, že Praha není součástí Středočeského kraje? Víte, že rychlostí rady mají sloužit pro zajištění bezpečnosti a ne jako zdroj financování?
Proč by nemohly být rychlostní radary obojí současně?
Praha je přirozeným střediskem středočeského kraje. Souvisí to tak, že čím více necháme rozbujet individuální přepravy a zahnít hromadné alternativy, tím větší problémy pak budeme mít. Za mě by bylo lepší souběžně řešit zkvalitňování možností pro hromadné přepravy (zatím řešíme bohužel akorát kvantitu) a regulaci těch individuálních. Ne, systém „protože chci“ fakt nemůže fungovat uspokojivě pro celek, to je stejný extrém jako předepisovat do detailů unifikované řešení pro všechno.
No proč?
Zvýší příjmovou stránku, aby měl kde brát na investiční výdaje…
To si ale plete Středočeský kraj s Prahou.
A oni se nemohou dohodnout? V tom případě navrhuji tyto „kraje“ opět sloučit. Nedává smysl řešit dopravu v nich úplně odděleně.
Ale ona se neřeší odděleně.
Navrhovat můžete.
Nebo třeba přestat dotovat holding Agrofert, že kterého majitel Babiš tahá neuvěřitelné zisky a utrácí je v zahraničí, a pak by bylo na všechny lokálky.
Nebo omezit počet poslanců a úředníků
Nestoupl, pletete si úředníky se státními zaměstnanci.
Čili zastavit házení peněz do jedné černé díry, aby se mohly hodit do jiné černé díry? Tomu říkám řešení…
Klasický případ šotodeviace… 🙂
Jen další z mnoha osobností jistého H_D ..
Co se třeba místo toho na kraji snažit o změnu ZÚR, aby v ní byly všechny přeložky a narovnání tratí, které pak obce musí mít v územních plánech a můžou vést k větší atraktivitě spojení?
Náklady na narovnání takovýchto tratí by byly téměř jistě neúměrně vysoké vzhledem k tomu, kolik by mohli přinést nových cestujících.
Hezky by to bilo do očí u trati Mělník – Mšeno – Mladá Boleslav, které do budoucna nepomůže nejspíš nic. Kdyby trať vedla dle jedné z variant, která se při projektování posuzovala, takto https://mapy.cz/s/bajomabade , tak by vytížení trati dnes bylo velké alespoň o víkendech a o prázdninách i ve všední dny :-).
Jinak na trati Měchenice – Dobříš stačí odstřelit nesmyslné ranní a noční vlaky, přičemž o víkendech stačí dvouhodinový takt. A v pracovní dny se nemusí do z Mníšku do Dobříše jezdit vůbec. Nikdo by si ani nevšiml, že tam vlak nejezdí a docela dost by se ušetřilo.
No tak ty nesmyslné ranní a noční vlaky tam zůstaly díky hysterické reakci obcí, kterou nakonec kraj neustál.
Omyl, tyto vlaky tam zůstaly z jiného důvodu – České dráhy mají na nádraží v Dobříši zařízeno bydlení pro svůj personál a nechtěly slyšet o jiném řešení.
To není pravda. Vlaky samozřejmě mohly nocovat jinde, nikde není psáno, že musí nocovat zrovna v Dobříši, ale obce chtěly své spoje, tak to dopadlo takto. Neefektivitu už potom před volbami nikdo neřešil, protože měli všichni nahnáno.
K tomu vašemu návrhu trasování z Lhotky… Byl jste tam někdy?
1) není tam téměř žádný prostor, kudy by trať vedla
2) jak by prosím se vlak dostal z údolí za Kokořínským dolem nahoru ke Mšenu? Jestli jste si nevšiml, je tam sakra stoupání a silnice je tam několikrát prudká vracečka. A vy to tam „seknete“ přímo nahoru.
To ale není mé trasování, já jsem před 130 lety ještě nebyl na světě. Nebo snad neumíte číst?!?
Asi proto to takhle nepostavili, protože nechtěli stavět zubačku.
Směnku může zachránit jen rychlý vlak Praha – ME.
A rozdíl oproti tomu, kdyby tam jel autobus s lepší dostupností cílů v obcích a srovnatelnou jízdní dobou? Nebo se od vlaku musí jezdit jen vlakem?
Myšleno bylo jako přímý vlak z centra Prahy, který ale má smysl jen při dostatečné rychlosti “jádrové části” takové linky. Pardon, psal jsem ve spěchu.
Jaký je dopravní a přepravní smysl propojovat přímo z hlediska hustoty obyvatel naprosto odlišné regiony (a Kokořínsko je málo zalidněné i na středočeské poměry)? Vždyť to přináší samé problémy. Vůbec by vás tam žádnou takovou linku vést nenapadlo, kdyby tam historicky neležely koleje. Dopravní plánování není od toho cpát všechno na existující koleje, ale jezdit tam, kde daný mód dokáže využít své výhody, a to kapacitní a drahá železniční doprava na Kokořínsku opravdu neumí.
Právě že vždycky je nejlepší (ne vždy to jde) tu rychlou radiálu protáhnout “kousek za”.
Odstřelením okrajového spoje se akorát okraj posune.
Nebudu plánovat divadlo a cestu posledním vlakem s rizikem ujetí, chci jistotu v podobě pozdějšího flamendráku.
Ale to není pravda. Atraktivita pro osídlení může vzrůst mnohonásobně, stačí mít dobré dojezdové časy do Prahy. Zrušte si lokálku do Milovic před 30 lety a máte o tisíce aut denně v Praze navíc.
Leckde by stačilo narovnat pár oblouků pro mírné zvýšení traťové rychlosti, to nemusí být drahé.
Zajímavé, že v diskuzích u článků o silnicích řeší návratnost málokdo, přitom pochybuju, že se všude vyplatí.
Protože silnice je nepostradatelná (jezdí po ní autobusy, zásobování, IZS atd.). a levnější alternativa už neexistuje. Železnice je postradatelný nadstandard jak ukazuje většina obcí v ČR do kterých koleje nikdy nevedly.
Náklady na silnici odpovídají tomu, co po ní jezdí. Autobus je na některých trojkách to nejtěžší, co tam jezdí pravidelně.
Nemá to smysl u těch echt lokálek, ale jinak ano. Podívejte se do Německa, jakou rychlostí tam jede spěšňák na jednokolejce z Chebu do Norimberka. 160 km/h. Oukej, jsou to naklápěcí jednotky, ale i bez naklápěni by to bylo třeba 140 km/h. Proč se na takové rychlosti (alespoň těch 120 km/h) nedaří ani po mnohaletých investicích upravit ty tratě u nás? Myšleno ty opravdu páteřní jednokolejky, Jaroměř – Liberec, Liberec – Ústí a podobně.
Tak u těch lokálek je to individuální, někde by to šlo poměrně levně, někde by to přiblížilo významný zdroj a cíl cest. Jenže jak píšete, když je tu problém řešit i ty relativně významné jednokolejky, zatímco se podél staví (kromě dříve již zlepšených silnic) ještě dálnice, těžko čekat zázraky. Pak se ale nedivme problémům s dopravou, hospodářstvím (spotřeba zdrojů, zbytečně výhodné přepravy všeho odjinud apod.).
Až na to, že to rozhodně nebyla a není lokálka, je to hlavní dráha a kromě úseku Cheb – Maktredwitz je dvoukolejná s rychlostí převážně 120 – 140 km/h.
Kde my máme lokálku s minimálním poloměrem oblouku 800 metrů, na které by se jezdilo 60 km/h???
Zdravý rozum. Proč je tak vzácný…
Třeba je i v jiných krajích… Uvidíme.. min. 50% lokálek by si zasloužilo pomníček .. máme nejhustší a zbytečně nákladnou síť.
Řeknete to těm chytrákům na Kozí dráze 😂
Velká Kraš – Vidnava se taky hlásí. 🙂 🙂
Myslíte nákladnou síť silnic. Do těch lokálek, které jsou stále v parametrech 19.stol opravdu moc financí nejde. Navíc když tam jezdí 810 za kýbl nafty.
Smiřte se s tím že budoucnost železnice je ve VRT a konvenčních tratích nad 120km/h . Zbytek je naprosto zbytečný. Lokálky kde se jezdí 80 a někdy i méně jsou před klinickou smrtí a lehce nahraditelné autobusy protože dotovat už to nikdo nechce a brzo taky nebude. Zbytek (kde to bude dávat smysl) se buď modernizuje k těm 120 aspoň jinak vytrhat a nahradit autobusy.
Vždy bude záležet na konkrétní situaci. Asi se jen tak nebude jezdit rychle z Lysé do Milovic, ale vzhledem k přímým vlakůz z Prahy do Milovic je ta trať dost vytížená.
No vidíte. jedna zala tratí kde souhlasím se zachováním když se narovná.. proč né 👍.
Zrovna vlaky na hlavních tratích nejsou žádné terno, pro jejich nespolehlivost sem je přestal využivat. Železnice má smysl jen příměstky, kde zvladne rychle převezt velké množství lidí
Smiřte se s tím, že automobilová doprava bude muset být redukována.
Asi takovou logiku to vaše vyjádření má.
Ne, nejdřív se pozabíjíme, abychom měli dost energie (ropy, plynu, křemíku atd.) a betonu a asfaltu v krajině. Přece někdo nebude někoho nabádat, aby jel šetrněji společně s ostatními, ne? 🙂
Ano…máme zbytečně nákladnou síť silnic a dálnic.
Protože tohle je onen naivní pohled politika.
Celkem tragická jsou poslední léta i čísla mezi Neratovicemi a Kralupy, kde to zachraňuje zrušenej učňák v Kralupech, kde jezdí učňové do Neratovic. Lidé z Chvatěrub taky do obce jedou z 99% autobusem přímo nahoru do obce, Chlumín je mimo obec úplně.
Na revizi objednávky je zralá i trať z Kladna do Rakovníka. Většina nádraží je mimo města a obce, sedlové spoje prakticky prázdné, pro denní dojíždění slabota, tam to zachraňuje sezóna v létě a houbaři na podzim.
V SČ kraji se konečně kosí zoufalosti, se kterými si jiné kraje poradily před 20 lety.
Neratovice – Kralupy je zrovna trať, kde by se s trochou vize dala relativně jednoduše zavést rychlost 120 – 160 km/h, elektrifikace a třeba 30 min. takt Sp/R vlaků bez zastavení. Jízdní doba může být okolo 8 minut a spojí se tím města s 35000 obyvateli. Dál by bylo (s trochou té vize) možné pokračovat (rychlou úvratí v Neratovicích) obdobným stylem do Brandýsa a Čelákovic (+ dalších 30k obyvatel). Krásný polookruh kolem Prahy, bez zajíždění do centra, to o čem se asi sto let jen mluví. Ale u nás je idea, že na všech podobných tratích musí jezdit osobák, který… Číst vice »
Tak on tam může jezdit i zastávkový vlak, pokud nestaví v polích a je předpoklad, že jej budou místní využívat. Může tam jezdit i náklad, který napojí továrny a sklady. A může tam jezdit i ten rychlejší vlak, pokud je půlhodina na spojení mezi trochu většími městy pro někoho příliš. Pozor ale, měl by opět stavět v těch městech (jako dnes), a ne na poli vedle, jak se někdy při tom hyper-zrychlování plánuje. 🙂 Ovšem, chce to při zlepšování myslet komplexně, ne jen na rychlou osobní dopravu (které navíc podél kolejí stavíme ještě extra rychlou silnici…).
Zastávkový vlak samozřejmě nevylučuji, ale místo toho, jak se to dělá na mnoha tratích dnes (Os v 30, někdy i 15 min. taktu a R/Sp jednou za hodinu), bych to tady klidně dělal naopak, R/Sp ať jezdí klidně častěji, protože obslouží 90 – 95 % všech obyvatel na trase, ten Os už dělá jen základní dopravní obslužnost, ale mimo ranních dětí do školy s ním skoro nikdo nepojede. Jediná větší zastávka by pro něj byl Kostelec nad Labem. Tranzitní nákladní doprava by tyto tratě mohla používat (ta úvrať v Nera tomu teda dost překáží), ale pokud nemá být trať 2kolejná… Číst vice »
Na druhou stranu, zrovna k tomu Kladnu, tam by snad mělo dojít k určitému (ne nevýznamnému) zatraktivnění po skončení všech těch výluk a zrychlení i zpravidelnění cesty mezi Kladnem a Prahou. Teď mnoho let vlak ztrácí tu výhodu, protože nedojede do centra a je každý rok alespoň jedna mnohaměsíční výluka.
Unhošť ovšem nadále mine, za Kladnem se napojí na stále příliš klikatou trať a skončí v Rakovníku, protože dále směr Žatec a Chomutov není potřebná spojka. Ránu tomu dá jedna již stojící a druhá zrovna budovaná dálnice. Koleje nabídneme leda oklikou přes Ústí, možná pak někdy s odbočkou přes pole pod Řípem. Města po cestě? Smůla.